Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówko-zamrażarka Zanussi ZRB640W/CB 400 - chłodziarka nie chłodzi

artcreator 02 Aug 2020 21:08 870 9
    artcreator
    Level 13  
    Lodówko - Zamrażarka Zanussi ZRB640W/CB 400 1C/925032455-00
    Zamrażarka mrozi, chłodziarka nie chłodzi.

Problem wystąpił kilka dni temu. Przestała chłodzić chłodziarka, znajdująca się nad zamrażarką, chłodziarko-zamrażarka jednoagregatowa. Próbowałem diagnozować samemu, początkowo myślałem że ma schowany wentylator jak w chłodziarkach No-Frost, teraz jednak dochodzę do wniosku, że za tylną plastikową ścianą chłodziarki kryje się "płyta chłodząca". Dół czyli zamrażalnik ma trzy poziome wymienniki rurkowe pomiędzy szufladami i chłodzi, mrozi jak szalony. W lodówce u góry temp. otoczenia 18-20°C.

Czy to możliwe że za problem odpowiada termostat/regulator temperatury znajdujący się u góry chłodziarki, bo tylko nim kręciłem ostatnio parę dni temu, wkurzony że lodówka prawie non-stop chodzi. Czy w tym sprzęcie Italiano mogli zamontować zawór priorytetowy, sterowany termostatem z mechaniczną regulacją gałką? Sfrustrowany oględzinami, rozkręcaniem i skręcaniem lodówki, rozmrażaniem kilkukrotnym, w tym wielogodzinnym z grzaniem "farelką", dziś przeprowadziłem test "gumowego" młotka i dostałem burę od żony.
    Przeprowadziłem również test polegający na kilkunastokrotnym wciskaniu na siłę pokrętła termostatu i puszczaniu podczas pracy lodówki, pomimo klikania, zero reakcji, sprężarka cały czas pracowała, nic chłodu nie poszło na górę do chłodziarki. Dopiero przekręcenie w pozycję 0 wyłącza całkowicie lodówkę. Po włączeniu dalej to samo.

Zanim wydam mniej lub więcej pieniążków na nowy sprzęt lub naprawę proszę o pomoc czy da się obejść ten problem samemu. Czy winien regulator temperatury elektromechaniczny? Czy ta lodówka ma przekaźnik/elektrozawór priorytetowy sterowany tym regulatorem? Co tu jeszcze mogło paść?

Aha jeszcze info, odkręcałem i odchylałem od ścianki ten mechaniczny regulator temperatury, i oprócz kabli trochę za dużo jak na mój gust do żarówki i sprężarki, to jeszcze wychodzi dokądś ta sonda rurkowa temperatury i ginie w obudowie, no akurat w chłodnictwie za mocno się nie czuję, o co chodzi.
    cezet
    VIP Meritorious for electroda.pl
    artcreator wrote:
    , o co chodzi.

Chodzi o to, ża brakuje jej "gazu" - czynnika chłodniczego. Lodówka do utylizacji albo do ew. naprawy co raczej nie ma sensu.
    artcreator
    Level 13  
    cezet wrote:
    artcreator wrote:
    , o co chodzi.

Chodzi o to, ża brakuje jej "gazu" - czynnika chłodniczego. Lodówka do utylizacji albo do ew. naprawy co raczej nie ma sensu.

O ! właśnie Takiej odpowiedzi się spodziewałem !
    Ciekawe tylko że Zamrażarce gazu nie brakuje ! Na Wspólnym agregacie !

A nie przyszło ci do głowy że regulator/termostat mechaniczny tworzy priorytet dla zamrażarki poprzez elektrozawór ?
    Jeżeli termostat jest uszkodzony i błędnie wykazuje temperaturę za wysoką w zamrażalniku, poprzez swoją sondę, to obieg chłodziarki nigdy się nie załączy ?

Dodano po 27 [minuty]:

To nie ma tak że powoli chłodzenie w górze lodówki siadało.
    Nawet mroziła, i nagle nic. Gdyby tak nagle ubyło czynnika chłodzącego, to i zamrażarka przestała by działać.
    A działa, ręce kostnieją momentalnie jak coś wziąć, chodzi non-stop, i ma na czuja poniżej -30, bo trochę mrozów doświadczyłem.
    jack63
    Level 43  
    artcreator wrote:
    A nie przyszło ci do głowy że regulator/termostat mechaniczny tworzy priorytet dla zamrażarki poprzez elektrozawór ?

To szukaj tego zaworu i pokaż go na zdjęciu...
    Od kiedy termostat "tworzy priorytet"???
    Jak pisał @cezet . Jest wyciek, a termostat mierzy temperaturę parownika chłodziarki, która przy słabej wydajności chłodniczej nie jest osiągana, więc sprężarka pracuje cały czas schładzając tylko zamrażarkę.
    artcreator
    Level 13  
    Ok. myliłem się lodówka prymityw. Zero w niej zaawansowanej automatyki, ale dlatego właśnie wywołałem temat... Ponieważ w międzyczasie znalazłem uszczelniacz do chłodnictwa (wyciek czynnika chłodzącego nie może być duży bo
    już i zamrażarka przestała by mi działać dzisiaj).

Czy to się sprawdza stosował ktoś, a skutki i efekty? Może warto spróbować zaaplikować tę strzykawkę i dobić gazem?
    Lodówko-zamrażarka Zanussi ZRB640W/CB 400 - chłodziarka nie chłodzi

:arrow: Poprawiłem TONI_2003
    artcreator
    Level 13  
    Nikt nie odpowiada, no to jeszcze dopiszę że jednak nie do końca wygląda to na rozszczelnienie układu.
    Obserwuję chłodziarkę już kilka dni, i zachodzę w głowę jak to "Italiano" pociągnęli rurki chłodzące.
    W zamrażalniku są 3 półki chłodzące, dolna i górna chłodzą, mrożą na max. Środkowa niechętnie, robi się na niej lód, ale nie szron, w miarę zamarzania zamrażalnika.
    I wygląda na to że z tej środkowej półki zrobili rurę na górę do chłodziarki ( na tylną ściankę za plastikiem ) na co wskazują kropelki rosy na tej tylnej ściance chłodziarki zdradzające przebieg rurki ...
    Trochę to zaczyna wyglądać na przytkanie tego obiegu ( a już chciałem dobić gazem od zapalniczek ).
    Tylko nie piszcie proszę znów że na "szrot".

Wszystko mi jedno.
    Choćby dla eksperymentu zanim wyrzucę (serwis chce min. 600 zł za naprawę + przyjazd) to urżnę tę rurkę serwisową, próżniową, czy jakkolwiek się nazywa, zalutuję jakiś zawór, zrobię próżnię drugą sprężarką od lodówki, i zaaplikuję 1-2 butelki gazu do zapalniczek za 6,50zł

I zobaczymy ...
    Albo Dajcie inne pomysły ...
    cezet
    VIP Meritorious for electroda.pl
    artcreator wrote:
    zaaplikuję 1-2 butelki gazu do zapalniczek za 6,50zł

Nie żartuj . :D
    Ilość czynnika musi być ściśle określona według tabliczki znamionowej a nie 1 lub 2 butelki gazu. Ale kombinuj. Daj znać jak Ci to wyszło.
    jack63
    Level 43  
    artcreator wrote:
    jednak nie do końca wygląda to na rozszczelnienie układu.

artcreator wrote:
    W zamrażalniku są 3 półki chłodzące, dolna i górna chłodzą, mrożą na max. Środkowa niechętnie, robi się na niej lód, ale nie szron, w miarę zamarzania zamrażalnika.

Nie uważasz, że jedno przeczy drugiemu?
    Pewnie od skraplacza wygląda to podobnie, czyli tylko wejście jest ciepłe a reszta chłodna.
    artcreator wrote:
    to urżnę tę rurkę serwisową, próżniową, czy jakkolwiek się nazywa, zalutuję jakiś zawór, zrobię próżnię drugą sprężarką od lodówki, i zaaplikuję 1-2 butelki gazu do zapalniczek za 6,50zł

Genialny pomysł... Bez sprawdzenia szczelności azotem/argonem cała reszta roboty jest bez sensu.
    A gaz do zapalniczek to z reguły ok 80% propanu i ok 20% butanu + syf chemiczny bo śmieci raczej nie będzie.
    W żaden sposób to się nie nadaje do układu projektowanego pod R600a.
    artcreator
    Level 13  
    Trochę tutoriali poczytałem i obejrzałem. Wiele nie ryzykuję przed wyrzuceniem na szrot. Skoro innym lodówki domowe i klimy w samochodzie działają po dobiciu ~100g z takiej butelki do zapalniczek, to dlaczego nie spróbować za parę zł. Największym moim problemem teraz oprócz zakupu nowej chłodziarko-zamrażarki jest jak zamontować zaworek do dobicia z tej butelki od zapalniczek. Dysponuję narazie lutownicami i palnikami które raczej nie nadają się do lutowania twardego. Mechanicznie sobie na pewno poradzę. I nie ma huhu, sprawdzę zanim wyrzucę.
    Pozdro dla Wszystkich !

Ostatecznie mam pomysł tymczasowo zalutować na rurce odpowiedni zaworek na lut cynowo - ołowiany LC60.
    Mam, umiem lutować na kwas żelazo-miedź-mosiądz, a nawet aluminium. Jakby się sprawdziło to zalutuję twardym, po zakupie odpowiedniego palnika na alledrogo. Na alledrogo palnik ok 2kW wirowy, propan-butan, 2000st 120zł.
    Trochę nie wierzę w te parametry temperatury i moc, tu przydało by się z 5kW jak sądzę.

Aha
    Ponoć cała Australia, i pół USA chłodzą się na propan-butan.
    artcreator
    Level 13  
    Nic nie będę kupował, żadnych palników, drutów Ag40 etc. Aby przeprowadzić eksperymenty na dogorywającej chłodziarce (zamrażalnik nadal działa do dzisiaj). Przypomniałem sobie właśnie jak punkty usługowe 25 lat temu wstawiały zaworki do zapalniczek jednorazowych wklejane na klej cyjanoakrylowy, i później nabijało się butelką z igłą od strzykawki i dokręcało śrubkę.
    I właśnie pójdę tym tropem, prościej i taniej już się chyba nie da, można dobić i upuścić gazu.
    Ciekawe co z tego wyjdzie.
    A tak w ogóle to w poniedziałek będę miał nową chłodziarko-zamrażarkę.:)