Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hoover Time Manager H 120 E 31000228 - bardzo ciężko chodzący bęben

ber 03 Aug 2020 00:43 597 7
 • #1
  ber
  Level 14  
  Witam,
  w weekend byłem u babci, której popsuła się w piątek kilkunastoletnia pralka. Coś głośno trzasnęło podczas prania i bęben nie chce sie kręcić. Jak widać na filmikach kręci się ale z wielkim trudem. Rozebrałem obudowę z tyłu, zdjąłem pasek, zobaczyłem że bęben jest skręcany ale nie miałem czasu i możliwości dłużej się tym zajmować a na pralkach zbytnio się nie znam.
  Na oko laika naprawa pewnie jest nieopłacalna ale nawet z ciekawości gdyby ktoś mógł/umiał stwierdzić po filmikach co uległo popsuciu to byłbym wdzięczny :)

 • #2
  damian1115
  Level 35  
  Na Twoim miejscu rozbierał bym dalej, żeby dobrać się do łożysk. Jak będziesz miał do nich dostęp, to wtedy będziesz widział co jest grane. Wato spróbować, nowa pralka na pewno jest droższa niż ewentualna naprawa starej.
 • #3
  nomudrek
  Level 36  
  Trzeba sprawdzić czy obracając bębnem kręci się koło pasowe lub odwrotnie czy kręcąc kołem pasowym powodujemy obracanie się bębna. Trzask podczas prania był spowodowany raczej pęknięciem osi krzyżaka lub samego krzyżaka. Czy bęben miał luz góra dół przy próbie jego uniesienia?
 • #4
  Kenworth 18
  Level 43  
  Podaj model tej pralki oraz numer producenta bo inaczej na 100% nikt Ci nie powie jaki zespół piorący tam siedzi. Poszukaj naklejki z modelem i kilkunastocyfrowym numerem producenta.
  Time menager 1200 to tylko nazwa handlowa.
  Raczej w przypadku Candy-Hoover zbiornik będzie zgrzewany, ale bez numeru producenta nie można być pewnym.
 • #5
  ber
  Level 14  
  Kenworth 18 wrote:
  Podaj model tej pralki oraz numer producenta

  Juz podaje (poprawiłem od razu temat wpisu) H 120 E Hoover 31000228
  Kenworth 18 wrote:
  Raczej w przypadku Candy-Hoover zbiornik będzie zgrzewany

  Jak zajrzałem do środka pralki to na moje oko bęben był skręcany (wokół bębna śruby).

  nomudrek wrote:
  Trzeba sprawdzić czy obracając bębnem kręci się koło pasowe lub odwrotnie
  Tak, kręcą sie jednocześnie.
  nomudrek wrote:
  Czy bęben miał luz góra dół przy próbie jego uniesienia?
  Wydaje mi się że dokonałem kluczowej obserwacji... moim zdaniem bęben nie jest równo ułożony. Patrząc w stosunku do gumowego kołnierza raz mam dużą szczelinę na dole a wykonując pół obrotu bębnem szczelina jest już na górze a na dole metal chowa się wręcz za gumę. Luzu żadnego oczywiście nie sprawdzę tak ciasne jest wszystko.
  Czy to oznacza że pęknięty jest krzyżak?
 • Helpful post
  #6
  Kenworth 18
  Level 43  
  Po to był potrzebny numer producenta by ustalić jakiego typu zbiornik siedzi w Twojej pralce.
  Masz rozbierany zespół piorący i krzyżak jeśli będzie uszkodzony jest dostępny: https://north.pl/karta/krzyzak-bebna-do-pralki-hoover-h-120-e,BN0-63-CLMQ-V5H.html
  Pytasz co znaczy urwany krzyżak a więc pierwszy przykład z brzegu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3483588.html
  Krzyżak potrafi tylko pęknąć lub rozpaść się z powodu korozji a mają na to wpływ lata użytkowania urządzenia, po prostu w obecnych pralkach to plaga a w starszych konstrukcjach to się po prostu również zdarzało.
  Czeka Cię tego typu praca (film jest tylko poglądowy): https://youtu.be/wSB6UBciqeo
  Nie wiem jak w Twoim modelu, ale w pralkach ładowanych od frontu włoskich producentów przednia ściana nie jest demontowalna i dlatego pokazałem Ci przykład pralki Hotpoint- Ariston. Musisz wyjąć zbiornik i go rozpołowić a dopiero wtedy zobaczysz co tak naprawdę uległo uszkodzeniu. Tu film z wymiany łożysk: https://youtu.be/BeP2BjKxbUg
 • #7
  ber
  Level 14  
  Kenworth 18 wrote:
  Musisz wyjąć zbiornik i go rozpołowić a dopiero wtedy zobaczysz co tak naprawdę uległo uszkodzeniu.

  Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Niestety ponieważ pralka jest nie u mnie w domu to jej naprawa jest dość problematyczna.
  Jeśli dobrze rozumiem działanie krzyżaka to on odpowiada za utrzymanie bębna we właściwej pozycji. Jeśli bęben jest "skrzywiony" to albo krzyżak pękł, albo się odczepił od bębna albo się wygiął. Tak wiec koszt naprawy to najprawdopodobniej krzyżak + warto by wymienić łożyska. Czyli co najmniej 400zł. No to na pewno więcej niż taka stara pralka jest warta :(
 • #8
  Kenworth 18
  Level 43  
  Krzyżak się nie krzywi, on po prostu pęka lub rozsypuje się na drobne fragmenty. Tak to krzyżak odpowiada za poprawną pracę bębna względem zbiornika. Łożyska i uszczelniacz wymagają koniecznej wymianie przy tego typu awarii. Jest szansa, że to tylko rozsypane łozysko wewnętrzne powoduje blokowanie się bębna, ale rozmiar awarii ukaże się Twoim oczom dopiero po otwarciu zbiornika i wtedy będzie wszystko jasne.
  Zaletą tej pralki jest rozbierany zbiornik a dziś już tylko kilka firm oferuje pralki z tym rozwiązaniem więc jeśli urządzenie przez wszystkie lata było bezawaryjne i jest to jego pierwsza awaria to może warto naprawić pralkę, ale to już tylko Twoja decyzja a raczej właścicielki urządzenia.