Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Który to plus, minus, a który to uziemienie?

stabilizator 03 Aug 2020 18:32 18291 1
 • Pytanie o plus i minus w gnieździe sieciowym powtarza się dość często, skojarzenie dwóch biegunów gniazda i dwóch kolorów przewodów z baterią jest dość naturalne lecz błędne. W przypadku ogniwa lub baterii dysponujemy napięciem stałym (DC), zasilanie sieciowe to napięcie przemienne (AC). Więcej o prądzie stałym i przemiennym znajdziecie tutaj: AC vs DC.

  W gnieździe sieciowym znajdziecie najczęściej:
  1. Niebieski przewód neutralny (N) połączony z potencjałem ziemi, odniesienie.
  2. Przewód fazowy (L) zwykle brązowy lub czarny, czerwony, szary, biały - to drugi przewód roboczy, na którym napięcie zmienia się względem przewodu N.
  3. Przewód ochronny (PE) zwykle żółto-zielony, który jest uziemiony i połączony z bolcem ochronnym w gnieździe, jest to ważny element ochrony przeciwporażeniowej.

  Który to plus, minus, a który to uziemienie?
  Rysunek 1. Sposób podłączenia gniazdka. Zaciski L i N mogą być zamienione.

  Kształt zmian napięcia w czasie na przewodzie L jest zbliżony do sinusoidy. Wartość skuteczna napięcia sieciowego w Polsce to 230 V. Częstotliwość napięcia sieciowego w Polsce wynosi 50 Hz, czyli w czasie 1 sekundy napięcie na przewodzie L zmienia swoją polaryzację "przechodząc przez zero" oraz osiągając na zmianę napięcie -325 V oraz +325 V (napięcie maksymalne, amplituda przebiegu sinusoidalnego). Albo inaczej, jeden cykl trwa 0,02 sekundy.

  Który to plus, minus, a który to uziemienie?
  Rysunek 2. Przebieg napięcia sieciowego - napięcie przewodu L (brązowy) względem przewodu N (niebieski).

  Uwaga!
  Przewód ochronny PE połączony do metalowych części obudowy urządzenia chroni przed pojawieniem się na tych przewodzących częściach niebezpiecznego napięcia. W starszych budynkach można trafić na instalację bez żółto-zielonego przewodu PE, wtedy bolce ochronne i zacisk N połączone są ze wspólnym przewodem zerowym. Temat starych instalacji jest trudny, nie w każdej instalacji dwuprzewodowej można łączyć styk ochronny z przewodem niebieskim lub czarnym. Potrzebna jest znajomość układu sieci.

  W domowych instalacjach możecie trafić na obwody z zasilaczami DC, najczęściej w popularnym oświetleniu LED. Zasilacze przyłączone są do przemiennego napięcia sieciowego oraz dostarczają prąd stały, napięcie na zaciskach wynosi kilkanaście do kilkudziesięciu woltów.
  Jakie kolory będą związane z "+" i "-" ? Określenie + i - jest nieprawidłowe gdyż powinno być stosowane w zasilaniu symetrycznym (są tam dwa napięcia np. +24 i -24 względem masy układu). W obwodach napięcia stałego najczęściej natrafimy na GND (czyli masę układu) która często nieco błędnie oznaczana jest jako "-" oraz drugi zacisk "+" gdzie będzie występowało określone napięcie względem GND. W tego typu instalacjach przewód "+" będzie najczęściej czerwony lub rzadziej koloru żółtego, natomiast izolacja przewodu GND będzie koloru czarnego lub niebieskiego. Czasami oba przewody są w izolacji tego samego koloru (np. biała) natomiast przewód "+" posiada pasek np. koloru czerwonego. Poza zasilaczami napięciowymi możecie trafić na zasilacze prądowe, one zamiast określonego stałego napięcia utrzymują stały prąd np. dla LED. W przypadku prądowych zasilaczy DC polaryzacja również jest istotna. Zasilacz typu prądowego, czym różni się od zasilacza napięciowego?  Proszę nie raportować tematu. To jest prosty poradnik dla tych, którzy szukają podstawowych informacji na temat prądu przemiennego i stałego.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  stabilizator
  Editor
  Offline 
 • #2
  janek.maykowski
  Level 1  
  Chyba będę tu odsyłał wszystkich swoich klientów, którzy notorycznie mają z tym problem.