Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki tani siłownik bramy dwuskrzydłowej? Do 1300-1400złotych?

gadek80 04 Aug 2020 19:20 1398 19
  • #1
    gadek80
    Level 29  
    Witam,
    Pogrzebałem już trochę po forum i nie podjąłem ostatecznej decyzji. Może mi pomożecie.

    Nie jestem zbyt zamożny a chciałbym kupić niedrogi siłownik bramy dwuskrzydłowej.
    Brama będzie lekka, jedno skrzydło 1,6m o wadze może 40kg.

    Co byście polecili w rozsądnej cenie, może do 1300-1400złotych?
    Najbardziej chyba powinno mi zależeć na niezawodności. Co Wam długo służy i jesteście zadowoleni..

    Dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam Maciek
  • #2
    lamerb
    Level 25  
    W tej cenie zmieści się sprzedawany pod marką Moovo automat Nice. Tyle, że jak coś się po gwarancji popsuje to pozostaje wymiana na nowy bo nikt tego nie naprawia.

    Oczywiście pozostaje sprawa wymiarów montażowych bo nic nie napisałeś o rodzaju słupków.
  • #3
    gadek80
    Level 29  
    Hej,
    Słupek mam okrągły 11cm, ale spokojnie mogę do niego dospawać odpowiedni uchwyt.
    Nie mam ograniczeń wymiarowych dookoła słupka pomijając samą linię płotu. :)
  • #4
    wodzu_1
    Level 25  
    gadek80 wrote:
    Najbardziej chyba powinno mi zależeć na niezawodności.

    Trudno będzie. Niezawodność ma jednak swoją cenę.
    Nie sugeruj się małym ciężarem skrzydła bramy, weź pod uwagę opór wiatru, który będzie ,, przeszkadzał " manewrom skrzydła.
    Kupisz tani zestaw bez serwisu pogwarancyjnego, będziesz musiał niedługo ( po gwarancji ) zakupić nowy.
  • Helpful post
    #5
    kotbury
    Gantry automation specialist
    Jest jeszcze G-Bat 300, firmowany przez Faaca, co prawda jest do "nieco" cięższych bram ale za to w twojej będzie wieczny. Wymaga, aby skrzydła miały odbój (grzybek na środku wjazdu) przynajmniej na zamknięciu. Części dostępne.

    W budżetowych napędach kwestia serwisu gwarancyjnego jest taka jak cena - napędów hipermarketowych (jak w/w Nice Moovo) nie naprawiają tylko wymieniają zestaw. Co do napędów "markowych" (jak G-bat) ale kupionych i założonych samemu (nie przez montażystę) - obejmuje tylko gwarancja sklepu. Centrala Faaca naprawi - za opłatą.

    Po gwarancji jesteś zdany na słono płatne naprawy w centralach, lub sam naprawiasz (do w/w części da się dostać, ale tanie nie są ...)
  • #6
    gadek80
    Level 29  
    Zdaję sobie sprawę, że droższe są lepsze, ale średnia ilość otwarć dziennie to pewnie będzie max 5 razy, brama jest przewiewna, będzie z profilu 2x2cm pusty w środku.
    Na początku myślałem o Elektrobim etm-01, bo znam osobę, która go użytkuje już 7 lat, aczkolwiek trafiają się w niej fuckapy usterkowe, dlatego też wolę poradzić się kogoś doświadczonego.
    Też nie stać mnie, żeby wywalić 2500 czy 3000 na siłowniki.
    A co do napraw, potrafię lutować, rozkręcać i skręcąć różnego rodzaju elektroniczne i mechaniczne rzeczy :)
  • #8
    gadek80
    Level 29  
    Czyli decyzja podjęta :)
    Decyduję się na G-bat 300 :)

    Bardzo dziękuję Wam za pomoc.
  • Helpful post
    #9
    lamerb
    Level 25  
    Zapewne Kotbury mnie poprawi (albo nie) ale zdaje się, że G-bat wymaga spawania do skrzydła/słupka. Moovo ma w komplecie uchwyty przykręcane co przy amatorskim montażu jest zaletą.
  • Helpful post
    #10
    kotbury
    Gantry automation specialist
    Fakt, trzeba spawać, ale autor ma okrągłe słupki, więc i tak uchwyty trzeba kombinować.

    Dodam jeszcze , aby autor rozważył za i przeciw - Moovo ma funkcje antyzgnieceniową (cofa skrzydła po napotkaniu przeszkody) , G-bat nie - ma tylko regulację nacisku skrzydeł (czujki optyczne bezpieczeństwa - tzw fotokomórki mają wszystkie w/w zestawy). Z drugiej strony, z racji samej konstrukcji zestaw G-bat jest odporniejszy na podłe traktowanie oraz mniej podatny na awarie elektroniczne.
  • #11
    gadek80
    Level 29  
    Więc jeszcze się odezwę :)
    Najbardziej mi zależy na jak najmniejszej awaryjności w tej cenie i dobry zasięgu pilota, bo mieszkam przy ruchliwej ulicy.
    Uchwyty przyspawa mi teściu, bo i tak będzie robił całą bramę.
    Czy czujnik antyzgnieceniowy bardzo się przydaje?

    Pozdrawiam Maciek
  • #12
    kotbury
    Gantry automation specialist
    Jak idzie o bezawaryjność - siłowniki z silnikami 230V czyli G-bat raczej biją 24V (czyli Moovo) hipermarketówkę - w nich nie ma specjalnie się co psuć.
    Jak o antyzgniecenie - zależy - jeśli masz ciewkawskie berbecie lub równie ciekawskie zwierzę - może się przydać (prawidłowa siła pchania ustawiona na siłowniku 230V też poradzi, ale podmiot z bramy trzeba wyciągać). Jeśli nie masz kombinatorów - wystarczą fotki (dla pewności 2 linie - przed i za bramą) i napęd 230V Rzecz do przemyślenia przez ciebie.

    Zasięg pilota bardziej zależy od prawidłowego umieszczenia i podłączenia anteny oraz warunków terenowych niż marki napędu. Są (np u Faac-a i nie tylko) piloty o zwiększonym zasięgu ale to dodatkowo kosztuje. Prawidłowo założony odbiornik standardowy ze standardowymi pilotami i zewnętrzną anteną z zasięgiem 50-80m powinien wystarczyć.
  • #13
    Aleklodz
    Level 10  
    Podepnę się pod temat, chociaż budżet wskazany w temacie mogę przekroczyć.
    Posiadam bramę Hanower producenta Polargos zakupioną w Castoramie (nie linkuję, bo nie wiem czy wolno), w każdym razie jest to brama dwuskrzydłowa 2x2 metry 1,5 metra wysokości raczej przewiewna i nie koszmarnie ciężka. Jedyny "problem" od strony montażu jaki ma polega na tym że po z jednej strony skrzydło wisi na słupku metalowym (10x10cm) a drugie skrzydło jest na słupku murowanym. Po drugiej stronie słupka metalowego jest furtka więc z mocowaniem napędu nie będę mógł znacząco uciekać w kierunku przeciwnym od bramy, ale zmieścić się zmieszczę tak żeby jeszcze dystans A (X) zgodny z zalecanymi utrzymać. Zawiasy na słupku murowanym są oddalone o 21 cm od krawędzi słupka po stronie podwórka, ale i tak będę w słupku wnękę na siłownik wykuwał więc tutaj nie ma problemu. Jako zabezpieczenie przed zamknięciem bramy podczas wyjeżdżania z podwórka chcę zamontować też drugą parę fotokomórek po stronie posesji.
    Po dość długim przeglądzie ofert wybrałem następujące modele które wydaje mi się że powinny spełnić moje oczekiwania:
    Elektrobim ETM2
    Hato Swing 405 SP9 - wg dystrybutora model przystosowany do pracy ciągłej
    FAAC Genius Gbat 300
    Somfy Exavia 500
    Came AXI A20
    Nice Wingo 2024
    FAAC Alfa 414
    Nice Wingo 3524

    Proszę o opinie które z nich są na prawdę godne polecenia, przy czym obok walorów estetycznych (większości z nich na żywo nie widziałem) BARDZO interesuje mnie TRWAŁOŚĆ i koszty eksploatacji.
    Wiem że najprostsza odpowiedź brzmi "postaw na sprzęt markowy", ale wiem że są wyjątki. Czasem marka to po prostu wyższa cena, niekoniecznie jakość albo przeciwnie - firmy zanim już zdobyły renomę musiały się starać aby zdobyć zaufanie klientów - więc mało znanych producentów jak polski Elektrobim też nie wykluczam.
    Z produktami markowymi (Came, Faac, Nice) styczność już jakąś miałem i przyznaję że faktycznie wg mojej (skromnej wiedzy) są niezawodne, aczkolwiek niezbyt dobrze że poszukiwanie w sieci instrukcji do Geniusa Gbata 300 skazane jest na niepowodzenie (wyświetla się instrukcja Faac 414, która ma inną centralę FAAC E045, a nie Brain 592), podobnie w przypadku Nice nawet na stronie producenta pod modelem Wingo 2024 otwiera się Wingo 4024 / 5024. Niezbyt dobrze świadczy to o "renomowanych" producentach że olewają kwestię instrukcji - nie wiem czy są to inne nazewnictwa (w co wątpię) czy zupełnie inne modele i czy mogę tym instrukcjom ufać?
    Wracając do najtańszego w stawce producenta wiem już że obecni na tym forum specjaliści od montażu niezbyt pochlebnie się o producencie wypowiadają ale nie wiem jaką mają z tym producentem styczność skoro pracują cały czas tylko z droższymi napędami? Argument złe bo nie renomowane nie do końca mnie przekonuje. Czy faktycznie Koledzy zajmujący się tym zawodowo (i nie tylko ale głównie do Nich kieruję pytanie) widzieliście że to szajs czy tylko tak Wam się wydaje? Uznaję Waszą kompetencję - i dlatego pytam spotkaliście napędy tego polskiego producenta i zazwyczaj były z nimi problemy, czy po prostu nie macie z nimi do czynienia?
    Na minus np. NICE czy Somfy jest to że nie tylko automatyka jest droga ale części też, nawet za głupie dodatkowe piloty trzeba zauważalnie więcej niż u konkurencji zapłacić.

    Znacie jakieś konkretne wady wyżej wymienionych napędów, częste usterki?

    Pozdrawiam
  • #14
    Aleklodz
    Level 10  
    [quote="kotbury"]Jak idzie o bezawaryjność - siłowniki z silnikami 230V czyli G-bat raczej biją 24V (czyli Moovo) hipermarketówkę - w nich nie ma specjalnie się co psuć.
    Jak o antyzgniecenie - zależy - jeśli masz ciewkawskie berbecie lub równie ciekawskie zwierzę - może się przydać (prawidłowa siła pchania ustawiona na siłowniku 230V też poradzi, ale podmiot z bramy trzeba wyciągać). Jeśli nie masz kombinatorów - wystarczą fotki (dla pewności 2 linie - przed i za bramą) i napęd 230V Rzecz do przemyślenia przez ciebie.

    Genius G-Bat 300 jest obecnie o dziwo jedną z tańszych propozycji z mojego zestawienia. Przekonuje mnie do niego Twoja rekomendacja jako pancernego ustrojstwa, ale też zniechęcają wady: hałaśliwość, zasilanie 230 (samo w sobie jest zaletą, ale to podobno średnio bezpieczne), no i właśnie brak dobrego oporowego zabezpieczenia antyzgnieceniowego - nie jestem jeszcze na 100% pewien czy będę montował drugą parę fotokomórek bo z tym dużo zachodu :(
  • #15
    gadek80
    Level 29  
    Hej,

    Początkowo również na mojej liście był Elektrobim, tylko etm01, lecz forumowicz który go używa co prawda już 7 lat powiedział, że nie kupiłby go drugi raz ze względu na usterki i problemy w użytkowaniu.
    W końcu kupiłem teraz G_BAT300. Instrukcję możesz dostać do 592, ale pobierasz ją ze strony dystrybutora.
    Z racji tego, że jestem zwolennikiem logiki i prostoty, instrukcja nie jest napisana przejrzyście i jasno, jak dla osoby średnio zaawansowanej tak jak ja.
    Nie ma opisów kabli do siłowników które gdzie podpiąć, ale drogą dedukcji lub filmów na youtubie da się to rozkminić.
    Schemat podpięcia fotokomórek lub podpięcia bez fotokomórek też nie jest jasny, bo po podłączeniu z instrukcji nie działałuy siłowniki, dopiero znalazłem włoski film youtube i z niego zrobiłem podpięcie i dopiero działało.
    Zdecydowałem się na GBAT-a bo wyczytałem że jest mało awaryjny i silniki 220 są żywotniejsze od niskonapięciowych.
    Resztę już pokaże czas :)
  • #16
    Aleklodz
    Level 10  
    gadek80 wrote:
    Hej,

    Początkowo również na mojej liście był Elektrobim, tylko etm01, lecz forumowicz który go używa co prawda już 7 lat powiedział, że nie kupiłby go drugi raz ze względu na usterki i problemy w użytkowaniu.
    W końcu kupiłem teraz G_BAT300. Instrukcję możesz dostać do 592, ale pobierasz ją ze strony dystrybutora.
    Z racji tego, że jestem zwolennikiem logiki i prostoty, instrukcja nie jest napisana przejrzyście i jasno, jak dla osoby średnio zaawansowanej tak jak ja.
    Nie ma opisów kabli do siłowników które gdzie podpiąć, ale drogą dedukcji lub filmów na youtubie da się to rozkminić.
    Schemat podpięcia fotokomórek lub podpięcia bez fotokomórek też nie jest jasny, bo po podłączeniu z instrukcji nie działałuy siłowniki, dopiero znalazłem włoski film youtube i z niego zrobiłem podpięcie i dopiero działało.
    Zdecydowałem się na GBAT-a bo wyczytałem że jest mało awaryjny i silniki 220 są żywotniejsze od niskonapięciowych.
    Resztę już pokaże czas :)


    No widzę to wszystko podobnie do Ciebie.
    Wczoraj już niemal kupiłem Elektrobima ETM02 bo mocniejszy i łatwiejszy w montażu i jakoś bardziej wzbudza moje zaufanie, ale jednak powstrzymały mnie sceptyczne opinie o nim jakie w kilku miejscach wyrażał o nich użytkownik KotBury, w połączeniu z informacją że to tylko polska marka a nie żadna polska produkcja (wbrew twierdzeniom skądinąd sympatycznego zespołu Elektrobim iż są "producentem" a w rzeczywistości importerem z Chin). Jeszcze kategorycznie nie wykluczam tego napędu - dowiedziałem się tylko że jest zły ale bez podanych konkretnych przykładów.
    Z Hato jest podobna sytuacja jak z Elektrobimem, same siłowniki to podobno włoska robota, ale już centrale nie są polskie lecz chińskie :(
    Kusi mnie tu deklaracja o gotowości do pracy ciągłej - nawet w firmach więc to powinno mieć przełożenie na trwałość.
    GBat niby spełnia moje oczekiwania - jest pancerny, a przy tym niedrogi - super ale jednak te niekorzystne opinie iż jednak zauważalnie odstaje parametrami od konkurentów też studzą mój zapał. I bardzo mnie drażni właśnie brak instrukcji. Jest Youtube i wujek google, ale to nie to samo co dobra instrukcja (jakie daje wsparcie Elektrobima). Nie boję się że źle zamontuję siłowniki, ale o to że spalę centralkę przy kombinowaniu z kabelkami metodą prób i błędów troszkę się obawiam. To duży minus Geniusa.

    O Came, Nice i FAAC są same dobre opinie ale te dwie ostatnie są już dość mocne drogie (zwłaszcza że jestem zainteresowany raczej poszerzonymi wersjami (więcej pilotów, dodatkowa para fotokomórek, może nawet awaryjne zasilanie itd.) Brak dedykowanej instrukcji przy zdecydowanie wysokiej cenie i "renomie" NICE jest wręcz niewybaczalny.

    O Came mam dość dobre zdanie i nie widzę wad, na tą chwilę wydaje mi się że to może być czarny koń w wyścigu :D

    Wciąż czekam na jakieś opinie o w/w napędach od ludzi którzy je używali/serwisowali przez dłuższy (przynajmniej paroletni) okres
  • #17
    kotbury
    Gantry automation specialist
    Quote:
    ale jednak powstrzymały mnie sceptyczne opinie o nim

    No nie dokładnie tak - jednoznacznie sceptyczne opinie pisałem o innym "produkcie" w/w czyli siłownikach Power Jack połączonych z centralą HB5 (centrala jest do innego typu siłowników, a te Jacki to nie siłowniki bramowe tylko wolne siłowniki ogólnego przeznaczenia, które średnio nadają się do bram, pomijając ich wątpliwą jakość). Napisałem też że ETM są zbliżone do " markowych" siłowników bramowych - co nie zmienia faktu że całe systemy to import z głębokiej chiny.
    Fakt że większe polskie firmy produkują tylko elektronikę (b. dobrą) a siłowniki są brandowane - ale w większości z Włoch i Austrii. Wyjątek - średnio udane autorskie napędy bram garażowych Wiśniowskiego z serii Optimum. Może są jakieś inne autorskie polskie mechaniki - ktoś dopowie.....


    Centralka Geniusa to dokładny odpowiednik Faacowskiej 452 MPS, instrukcja jest lakoniczna do bólu ale nie ma jakichś większych błędów - co najwyżej nieco niedomówień - w calości wyśledzonych na forum.
    Dedykowane instrukcję do Nice są dosłownie wszędzie - fakt że tłumaczenia polskie wołają o pomstę do nieba - czasem korzystam z wersji angielskiej.

    Z drugiej strony - siłowniki 230V - Faac, Gbat, ETM, Benincy, niektóre Nice - nie nadają się do pracy ciągłej (przegrzewają się, co im nie szkodzi, ale powoduje przerwy w pracy).
    Do pracy ciągłej są siłowniki z silnikami 24V, ale odpowiednio pancernej konstrukcji - proponuję rozkręcić ETM i dla porównania (wcale nie najsolidniejsze ) Wingo 2024.

    Serwisowałem tylko Nice (starsze 4000, 5000 i 24V 2024 i 3524) oraz Faaca 414 w różnych odsłonach. Nice 20 lat - rok temu pierwszy raz wymieniłem nakrętkę pociągową w Wingo 4000 po 19 latach, Faace zdarzały się częściej (najstarszy 18 lat) ale jeszcze żadnego z powodu zużycia - zawsze strzał w skrzydło. Zestawów pod obserwacją mam ok. 200 ( do tego różne okazje). Dość często w Nice 24V pojawiały się problemy elektroniczne (puchnące kondensatory w zasilaczach, na szczęście łatwe do naprawy). Zobaczymy, ile wytrzymają ETMy......

    Są na forum ludzie zakładający naprawdę dużo napędów - będą chcieli to naświetlą.
  • #18
    gadek80
    Level 29  
    Faktycznie instrukcja G-Bata jest ciężka i jest do ściągnięcia w języku polskim od dystrybutora, ale po dłuższym myśleniu do ogarnięcia, z drobną pomocą filmów youtube.
    Wczoraj rozłożyłem na stole zakupionego G-bata studiując dzień wcześniej instrukcję.
    Pierwszy problem był z podłączeniem silników, bo nie ma opisu, który kabel do którego gniazdka. Docelowo Szary do 1, brązowy i czarny do 2 i 3 lub na odwrót. Drugi siłownik Szary do 4 i brązowy i czarny do 5 i 6. Kondensatory wpinasz między brązowy a czarny. Żółto zielony to uziemienie.
    Podpiąłem centralkę pilota, fotokomórki i odpaliłem sprzęt i co? Wszystko świeci, pilot działa słychać aktywność przekaźników a silniki nie ruszają.
    Odpiąłem fotokomórki i podpiąłem zworki zgodnie z instrukcją przy braku zabezpieczeń, lecz niestety silniki dalej nie ruszały.
    Znalazłem film https://www.youtube.com/watch?v=0eCrpGA0-GI&t=195s gdzie znalazłem dodatkową zworkę miedzy 11 a 14 pinem (nie mam jej w instrukcji) i wtedy się silniki uruchomiły.
    Resztę czyli programowanie będę dopiero sprawdzał jak już zamontuję na bramie, bo same bez oporu siłowniki się nie zatrzymują tylko kręcą cały czas.
    Opiszę też pomoc techniczną firmy u której kupiłem ADB Komfort.
  • #19
    Aleklodz
    Level 10  
    Wciągnąłem się w temat, ale z umiarkowanym skutkiem jeśli chodzi o redukowanie kandydatów :) . Jakoś mnie naszło na popatrzenie za jeszcze jakimiś innymi modelami, choć należą wciąż do tych droższych w moim porównaniu:
    Nice TOO 3000 i Beninca BILL30M
    Nice Too 3000 jest właściwie tańszy niż wcześniej rozpatrywane modele tej marki ale na moją bramę wystarczający, chyba nawet ładniejszy niż Nice Wingo, do TOO jest czytelna instrukcja, ale też nie doszukałem się tak licznych zachwytów nad Too jak Wingami.
    Beninca to już bardzo uznana marka, a przy tym Bill30 bardzo mi się wizualne spodobał ale mają wspólną wadę, którą dopiero dzisiaj sobie uświadomiłem: napędy są zasilane napięciem 230 a nie na 24.
    Ja nie mam uziemienia więc chyba i tak muszę o obydwu modelach zapomnieć, podobnie jak o Geniusie który ma tą samą przypadłość.
    Genius skoro tak piszecie - mechanicznie może być klonem FAACA 414 ale ma zupełnie inną centralkę do której chyba nie udałoby mi się podłączyć z 2-gą parą fotokomórek
  • #20
    kotbury
    Gantry automation specialist
    Co do Geniusa - jaka inna centralka? G-Bat Brain JA592 to dokładna kopia Faaca 452 MPS - chyba że teraz jakieś jeszcze inne dokładają. I do niej bez problemu podpinasz 2 albo 3 pary fotek.

    Do Gadek80 - zworka 11-14 (lub przycisk STOP NC) jest w instrukcji ale na osobnym rysunku, na rysunki podpięcia fotek już jej nie ma a powinna być. Błąd instrukcji.

    PS. Zarówno Beninca Bill jak i Nice Too mają warianty na 24V ale są o 1/3 droższe, a w przypadku Nice - w kraju kompletnie niedostępne. Faac 414/L, G-Bat300/400, wszystkie teleskopowe DTM w ogóle nie mają odpowiedników 24V.

    I powtórzę - do lekkich delikatnych bram siłowniki na 230V średnio się nadają. Lepsze są cichutkie, mało prądożerne i z wieloma opcjami konfiguracji zestawy z mniejszymi siłownikami 24V.
    A grzmoty pokroju Faac 414 lub Beninca Bill 50 to tylko do wiejskich wielkich wierzei do których rolnik zagląda raz na 10 lat albo wcale :), albo mało uczęszczanych wjazdów do miejskich oficyn na litych, kutych bramach po pół tony skrzydło (dla przykładu wszystkie zelektryfikowane bramy w Łodzi na ul. Narutowicza od numeru 30 do 50 są na Facach 414 Long - bramy ciężkie, kute, fasady kamienic wraz z bramami po rewitalizacji, zdaje się tylko wjazd do filharmonii jest na szlabanie Came)