Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Liebherr KTP 1750-20C - Lodówka wyświetla błąd F2

AannaMaria 04 Aug 2020 20:34 1434 3
Wago
    AannaMaria
    Level 2  
    Od wczoraj moja nastoletnia lodówka Liebherr pokazuje na wyświetlaczu raz błąd F2 a raz normalną temperaturę 6 stopni. Zmiana między F2 a 6 występuje co parę godzin i nie potrafię stwierdzić co jest przyczyną tego zachowania. Dzisiaj zauważyłam, że tylna ściana lodówki jest stosunkowo mokra (wyświetlacz wskazywał F2) więc ją wytarłam. Chwilę później lodówka znowu pokazywała 6. Nie wiem czy moje wycieranie miało jakikolwiek wpływ na zmianę wartości wyświetlania czy to tylko przypadek. Jakąś godzinę temu włożyłam do lodówki termometr, który na chwilę obecną wskazuje 6.3`C. W instrukcji obsługi jest tylko napisane, że jeśli wyświetlacz wskazuje F1 do F5 to należy skontaktować się z profesjonalnym serwisem w celu ustalenia źródła problemu. W internecie wyczytałam "Fehlerhafte Werte vom Temperaturfühler Kühlteil (Verdampfer)" co mi google tłumaczy na "Nieprawidłowe wartości z czujnika temperatury komory chłodziarki (parownika)". Wyczytałam też, że należy wymienić ten czujnik, żeby lodówka zaczęła dobrze działać. Czy ktoś byłby tak miły i podpowiedział mi czy to jest dobra droga do naprawy mojej lodówki. Jeśli tak to jaki czujnik muszę kupić i jak go wymienić? Czy raczej powinnam zainwestować w nową lodówkę?
    Tak wygląda wyświetlacz:
  • Wago
    zadam64
    Level 39  
    Prawdopodobnie uszkodzony czujnik parownika. Uszkodzony ma wartości:
    5°C - 11,9 kΩ,
    25°C - 4,7 kΩ
    Oryginalny tekst;
    Verdampferfühler defekt . Daten 5 Grad - 11,9 KΩ, 25 Grad - 4,7 KΩ
    Zła wiadomość jest taka ze go nigdzie nie dostaniesz.
  • Wago
    AannaMaria
    Level 2  
    Dzięki zadam64 za odpowiedź. Udało mi się kupić na amazonie nowy czujnik za 35 euro (Liebherr Fühler für Verdampfer 4,7kOhm, Reparatur-Kit 9590206). Odcięłam kabel czujnika z tyłu lodówki, wyciągnęłam stary czujnik, włożyłam nowy, poskręcałam ładnie kabelki jak było pokazane w instrukcji obsługi i... niestety błąd pozostał ten sam: F2. Nie wiem teraz czy źle to zrobiłam czy może jednak to nie czujnik był problemem. A może zły czujnik kupiłam... Szkoda.

Update: Okazało się, że kabelki były źle poskręcane, nie łączyło. Kolega wpadł i je polutował. Lodówka śmiga jak nowa. W procesie szukania możliwej przyczyny błędu, dowiedzieliśmy się, że w lodówce znajdują się dwa czujniki temperatury. Do tego błąd F1 wyświetla się, gdy drugi czujnik jest wadliwy/ odłączony. Dodam jeszcze, że gdy lodówka wyświetlała błąd F2 to temperatura w środku lodówki oscylowała wokół 3-4 stopni. Po wymianie czujnika temp. jest taka jaką się ustawi.

Elektronika:
    Zestaw naprawczy:
    Pierwsza strona instrukcji obsługi:
    stary czujnik:
    (źle) poskręcane kabelki z tyłu lodówki:
    Wykaz komponentów lodówki, czujniki temperatury mają numery 180 i 182.

Powodzenia tym, którzy borykają się z tym samym problemem.
    dzygit_i
    Level 1  
    U mnie problemem był ten sensor. Wstawiłem termistor NTC 4,7kΩ za 1,2-PLN w zamian. Dodatkowo wymieniłem kondensator foliowy 670nF/305V za 0.8- PLN w obwodzie zasilania co zlikwidowało "falowanie" napięcia zasilającego układ sterownika. Podłączam pod temat.
    Pozdrawiam. Mariusz.