Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nvidia planuje zakupić ARM? Rozmowy trwają

ghost666 05 Sie 2020 00:15 576 0
 • Nvidia planuje zakupić ARM? Rozmowy trwają
  Firma Nvidia prawdopodobnie prowadzi zaawansowane rozmowy o przejęciu ARM Ltd. - projektanta rdzeni procesorów i mikrokontrolerów, który został cztery lata temu nabyty przez fundusz SoftBank Group Corp za 32 miliardy dolarów. Obie strony dążą do zawarcia porozumienia w ciągu najbliższych kilku tygodni, jak donoszą anonimowe źródła Bloomberga. Wiele wskazuje dodatkowo, że Nvidia jest jedynym zainteresowanym nabyciem ARMa od SoftBanku.

  Umowa sprzedaży ARM może być największą w historii branży półprzewodników, która konsoliduje się już od kilku lat. Jednak każda tak duża umowa, jak ta pomiędzy Nvidia, która jest dodatkowo klientem ARMa, prawdopodobnie wywołałaby kontrolę regulacyjną, a także falę sprzeciwu ze strony innych przedsiębiorstw, korzystających z rdzeni ARM.

  Technologia firmy ARM, pochodzącej z Cambridge w Anglii stanowi podstawę układów scalonych, które mają kluczowe znaczenie dla większości nowoczesnej elektroniki, w tym elementów, które dominują na rynku smartfonów, w którym Nvidii nie udało się dotychczas zdobyć przyczółka. Klienci ARMa, w tym Apple, Qualcomm, Advanced Micro Devices czy Intel, mogą żądać zapewnień, że nowy właściciel będzie nadal zapewniał im równy dostęp do rdzeni ARMa. Takie obawy spowodowały, że ostatnim razem, gdy ARM był sprzedawany, zakupiony został przez neutralny na rynku fundusz inwestycyjny SoftBank.

  Póki co nie zapadły żadne ostateczne decyzje, a negocjacje mogą przeciągnąć się dłużej nawet zakończyć bez żadnych ustaleń. SoftBank może ocenić zainteresowanie innych konkurentów, jeśli nie uda mu się osiągnąć porozumienia z Nvidią, jak mówią informatorzy. Przedstawiciele Nvidii, SoftBank i ARM odmawiają komentarzy w te sprawie.

  Co o znaczy dla rynku?

  "Z tanim modelem Fabless (be własnych fabryk półprzewodników - przy. red.) firmy Nvidia, umożliwiającym skupienie się na badaniach i rozwoju, inżynierii i programowaniu, dopasowanie do ARM byłoby idealne" komentuje Neil Campling, analityk z Mirabaud Securities. Nvidia jest największym producentem procesorów graficznych i od dłuższego czasu rozszerza wykorzystanie swoich układów GPU na nowe obszary, takie jak przetwarzanie AI w centrach danych i samochody autonomiczne.

  Według analityka z Rosenblatt Securities, Hansa Mosesmanna, połączenie własnych możliwości z procesorami zaprojektowanymi przez ARM może umożliwić mu bardziej kompleksowe radzenie sobie z Intelem czy AMD. Szacuje się, że Nvidia musiałaby zapłacić około 55 miliardów dolarów za ARM. "Ze strategicznego punktu widzenia Nvidia potrzebuje skalowalnego procesora, który można zintegrować z jej GPU, tak jak ma to miejsce w przypadku AMD i Intela" dodaje Mosesmann.

  Miliarder Masayoshi Son sprzedaje część udziałów w SoftBank, gdyż jego firma stara się spłacić dług w japońskim konglomeracie. SoftBank sprzedał już część udziałów w chińskim gigantcie internetowym Alibaba Group Holding Ltd. oraz część udziałów w operatorze sieci bezprzewodowej T-Mobile US Inc. SoftBank bada obecnie możliwości wycofania części lub całości swoich udziałów w ARM poprzez sprzedaż lub publiczne notowanie jego akcji, podał Bloomberg News. Firma projektująca chipy mogłaby wejść na giełdę już w przyszłym roku, jeśli SoftBank zdecyduje się skorzystać z tej opcji, komentując ludzie zaznajomieni z tym tematem.

  ARM stał się o wiele cenniejszy po zakupie, z uwagi na to, że wprowadził swoją architekturę do inteligentnych samochodów, centrów danych i sprzętu sieciowego. Firma mogłaby być obecnie warta 44 miliardy dolarów, gdyby przeprowadziła pierwszą ofertę publiczną w przyszłym roku, a wycena może wzrosnąć do 68 miliardów dolarów do 2025 roku, jak podaje New Street Research LLP.

  Nvidia, z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii to obecnie największy na świecie producent układów graficznych (GPU). Jej akcje zdrożały ponad dwudziestokrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat, co daje firmie więcej siły do ​​zawierania dużych transakcji. Wartość rynkowa Nvidii wzrosła w tym czasie do ponad 260 miliardów dolarów, przewyższając Intela.

  Źródło: https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-07-31/nvidia-said-in-advanced-talks-to-buy-softbank-s-chip-company-arm

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9961 postów o ocenie 8219, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.