Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ifixit Mako, zestaw bitów precyzyjnych, recenzja

tomybb 05 Sie 2020 00:31 1749 6
  • Ifixit Mako, zestaw bitów precyzyjnych, recenzja

Na forum było już prezentowanych kilka zestawów bitów. Ten, wyróżnia się jednak zdecydowanie ceną. Koszt ponad 120zł. W sieci cieszy się dużym zainteresowaniem i dobrymi opiniami.

Opakowanie bardzo eleganckie, ale oczywiście nie to jest najważniejsze.:)
    Ifixit Mako, zestaw bitów precyzyjnych, recenzja Ifixit Mako, zestaw bitów precyzyjnych, recenzja Ifixit Mako, zestaw bitów precyzyjnych, recenzja

Plastikowa pokrywa trzyma się na czterech magnesach, umieszczone w narożnikach. Myślę, że to dobre rozwiązanie, nie będzie tutaj problemu z ewentualnym wyłamaniem zawiasów itp. Dodatkowo, pokrywa z powodzeniem posłużyć może jako sorter odkręcanych śrubek czy wkrętów.
    Ifixit Mako, zestaw bitów precyzyjnych, recenzja Ifixit Mako, zestaw bitów precyzyjnych, recenzja

Najważniejsze, czyli nasze bity wraz z rękojeścią.
    Ifixit Mako, zestaw bitów precyzyjnych, recenzja Ifixit Mako, zestaw bitów precyzyjnych, recenzja Ifixit Mako, zestaw bitów precyzyjnych, recenzja

Wszystko ma swoje miejsce w piankowym organizerze. Każde akcesorium wyjmuje się łatwo, no może oprócz przedłużki elastycznej, która czasem zbyt głęboko wpada do środka. Oznaczenia przy każdym bicie. Moim zdaniem jednak bardzo słabo czytelne. Ledwo widoczne, i tylko z bliskiej odległości. Szkoda, że producent jednak lepiej tego nie oznakował.

Na każdym bicie wyryty symbol, nie ma natomiast żadnego loga producenta. Na pierwszy rzut oka można je pomylić z jakimiś tanimi no-name.
    Wyróżniają się jednak zdecydowanie węższą częścią roboczą, dzięki czemu będą przydatne przy głębiej osadzonych wkrętach. Np. przy niektórych obudowach.
    Na zdjęciu poniżej porównanie z bitem jaki występuję w większości innych zestawów.
    Ifixit Mako, zestaw bitów precyzyjnych, recenzja Ifixit Mako, zestaw bitów precyzyjnych, recenzja

Całkowity wykaz zawartości umieszczono na odwrocie pudełka.

Z bardziej nietypowych, niezbyt często spotykanych (lub wcale) w innych zestawach akcesoriów znajdziemy między innymi.
    Przejściówkę pozwalającą zamontować małe bity z zestawu w uchwycie na 6,3mm.

Bit z dołączonym magnesem.

Bit: Torx T25. Chyba pierwszy raz spotykam się aby tak duża końcówka była jeszcze produkowana w wersji na uchwyt 4mm.

Jest jeszcze jeden bit, i szczerze, nie wiem dlaczego znalazł się on w tym zestawie. Służy do wyciągania karty SIM. Co producent miał na myśli i czemu stworzył coś takiego w formie końcówki wkładanej w uchwyt?

Przydatna w trudno dostępnych miejscach przedłużka elastyczna.

Metalowa rękojeść, oczywiście z kołpakiem. Wymiarowo myślę że odpowiednia. W jej uchwycie magnes, dzięki czemu bity nie wypadają.

Oczywiście nie może zabraknąć testu wytrzymałościowego.
    Na początek śrubę z łbem torx wkręcamy, z możliwie największą siła w blachę.

Uchwyt dokręcałem, trzymając całą dłonią. Na tyle ile się tylko dało. Jak widać, na wkrętaku nie zrobiło to najmniejszego wrażenia.

Pora na coś trudniejszego. W tą samą blachę wkręcamy wkręt z łbem pod nasadkę.

Zaryzykowałem i postanowiłem dokręcać tak mocno, aż dojdzie do zerwania. Gwintu/wkręta/nasadki. Rękojeść z zestawu nie pozwoliła jednak na uszkodzenie czegokolwiek. Po prostu nie dało się uzyskać tak dużego momentu aby coś się uszkodziło. Użyłem więc przejściówki na 6,3mm i zastosowałem grzechotkę. W tym przypadku gwint został zerwany. A jak wygląda nasadka z zestawu? Widać oczywiście jakieś minimalne uszkodzenie. Nie powoduje to jednak, nawet w najmniejszym stopniu jej nieprzydatności do dalszej pracy. Na ostatnim zdjęciu widać z kolei jak podobny test przeszła kiedyś chińska nasadka no-name. Różnica widoczna gołym okiem. Warto także dodać iż test był ekstremalny. W normalnej pracy, raczej bity 4mm nie są narażone na aż tak duże obciążenia.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    tomybb
    Poziom 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Specjalizuje się w: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb napisał 1471 postów o ocenie 806, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2006 roku.
    rosomak19
    Poziom 20  
    Fajny zestawik , ja swój trochę inny i z grzechotką kupiłem za parę złotych w jednej z sieci marketów . W końcu nie trzeba kombinować przy rozkręcaniu żelazka , ładowarki itp. Z jakimiś dziwnymi łbami śrubek.
    siewcu
    Poziom 34  
    Ja tylko dorzucę - testowanie nasadki jest kompletnie bezsensowne i nie daje pojęcia o wytrzymałości bitów.
    tomybb
    Poziom 26  
    siewcu napisał:
    Ja tylko dorzucę - testowanie nasadki jest kompletnie bezsensowne i nie daje pojęcia o wytrzymałości bitów.

Ale daje pojęcie o wytrzymałości nasadek, uchwytu, przejsciówki. Bit typu torx także testowany, tyle że z mniejszą siłą na pokrętle z zestawu. W normalnych warunkach pracy i tak nie przenoszą takich obciążeń. Wiem że idealnie byłoby mieć jakiś wskaźnik dynamometryczny i sprawdzać przy jakim momencie strzeli...
    kassans
    Poziom 31  
    Te zestawy kupują zazwyczaj serwisy telefonów czy noteboków dlatego jest bit do wyciągania kart sim . Mam ten zestaw i jest nie do zajechania :)
    tomybb
    Poziom 26  
    kassans napisał:
    Te zestawy kupują zazwyczaj serwisy telefonów czy noteboków dlatego jest bit do wyciągania kart sim .

No tak, ale czemu zrobili to jako bit? Chyba tylko żeby pasowało do zestawu. :)
    PPK
    Poziom 27  
    Temat ćwiczyłem już kilka razy. Różne komplety (chyba w sumie 4). Kończyło się na ... pojedynczych cienkich wkrętakach Yato. Problem był prozaiczny. Grubość nasadki przy wymaganej długości roboczej 6-8 cm a czasami i więcej.