Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łańcuch narzędzi Eta Compute rozrasta się wokół układu AIoT

ghost666 05 Sie 2020 10:57 447 0
 • Łańcuch narzędzi Eta Compute rozrasta się wokół układu AIoT
  Łańcuch narzędzi firmy Eta Compute cały czas rośnie, wraz z zapowiedzią wprowadzenia nowego kompilatora dla chipa ECM3532, który usprawni rozwój rozwiązań wbudowanych. W połączeniu z zestawem deweloperskim wielkości monety i partnerstwem z Edge Impulse, startup yten przenosi się na wyższy poziom dojrzałości. Eta Compute w lutym zaprezentowało swój ultra-energooszczędny układ uczenia maszynowego ECM3532, ale do tej pory wspierało projekty swoich klientów poprzez ręczną optymalizację kodu dla dwurdzeniowego mikrokontrolera z rdzeniem DSP.

  Węzły czujnikowe

  ECM3532 to dwurdzeniowy SoC, który wykorzystuje rdzenie ARM Cortex-M3 oraz NXP CoolFlux DSP do przetwarzania AI. Firma wykorzystuje opatentowaną technikę ciągłego skalowania częstotliwości napięcia (CVFS) w celu dostosowania napięcia i częstotliwości taktowania obu rdzeni by w optymalny sposób zapewniać im warunki pracy przy jednoczesnym oszczędzaniu energii, co ważne jest w systemach Internetu Rzeczy (IoT). Jest on przeznaczony do zastosowań związanych z łączeniem czujników w projektach zasilanych bateryjnie. Na przykład aplikacje do przetwarzania obrazu w trybie ciągłym można osiągnąć przy budżecie mocy wynoszącym 100 µW.

  Niedawno wprowadzona do sprzedaży niewielka płyta ewaluacyjna ma ułatwić rozwój inteligentnych czujników, wbudowanych mikrofonów, czujnika temperatury i ciśnienia, akcelerometrów, żyroskopów z łącznością Bluetooth. Moduł mierzy 1,4" na 1,4" i według firmy może działać przez „miesiące” na pojedynczej baterii pastylkowej.

  Eta Compute nawiązała współpracę z Edge Impulse w maju, wykorzystując chip i kartę ewaluacyjną Eta Compute wspierane przez kompleksowy program rozwoju uczenia maszynowego i platformę MLOps firmy Edge Impulse. Wiele narzędzi Edge Impulse obsługuje wizualizację i zarządzanie zestawami danych dla węzłów IoT obsługujących sztuczną inteligencję. "Rozpoczęcie korzystania z elementów Eta Compute może być naprawdę trudne, dla programisty systemów wbudowanych… a praca z uczeniem maszynowym jest jeszcze trudniejsza" powiedział CEO Edge Impulse, Zach Shelby. "Staramy się usunąć ten problem. Mamy niezły plik binarny typu "przeciągnij i upuść", który trafia na płytki Eta Compute. Zaczyna zbierać dane z czujników od razu, do naszego systemu. A kiedy nadejdzie czas na wdrożenie algorytmu uczenia maszynowego, oferujemy opcję wdrożenia, która tworzy bibliotekę dla celu Eta Compute, która będzie działać bezpośrednio na urządzeniu".

  Łańcuch narzędzi Eta Compute rozrasta się wokół układu AIoT
  Kompilator i oprogramowanie pośredniczące (middleware)

  Jak twierdzi Semir Haddad, starszy dyrektor ds. Marketingu produktów w Eta Compute, programiści sztucznej inteligencji na krawędzi borykają się obecnie z kilkoma problemami, które rozwiązuje łańcuch narzędzi Tensai Flow firmy Eta Compute. "Pierwszy dotyczy sposobu, w jaki łączysz się z rzeczywistymi czujnikami i przechwytujesz te dane w celu ulepszenia sieci" mówi Haddad. "Druga sprawa to sposób optymalizacji sieci pod kątem sprzętu. Obecnie masz struktury lub narzędzia sieci neuronowych, które pomagają działać na procesorach, ale nie są one tak naprawdę zoptymalizowane dla naszego sprzętu. Następnie musisz wygenerować oprogramowanie układowe, które można wykorzystać w tworzeniu rzeczywistego systemu wbudowanego. Czwartym problemem jest kompletne rozwiązanie od krawędzi do chmury, w tym udostępnianie urządzeń i połączenie z chmurą. Oto cztery problemy, którymi zajmujemy się dzięki Tensai Flow".

  Tensai Flow zawiera kompilator, który pobiera model TensorFlow lub ONNX i kompiluje go do kodu, który można wykonać na urządzeniu ECM3532. Oprogramowanie pośredniczące dodaje całe oprogramowanie potrzebne do uruchomienia kompletnej aplikacji, w tym system operacyjny czasu rzeczywistego (RTOS) i sterowniki czujników.

  Tensai Flow zawiera również tzw. "sieciowe zoo" wstępnie sprawdzonych modeli sieci neuronowych do konkretnych zastosowań, które można zintegrować z projektami klientów. Edge Impulse obsługuje operacje na danych - zbieranie i zarządzanie danymi, wersjonowanie, udostępnianie zbiorów danych między programistami itp. "To, co jest wyjątkowe w tym rozwiązaniu w porównaniu z tym, co możemy otrzymać od innych dostawców… to jego wszechstronność pod względem możliwości generowania zoptymalizowanego kodu, który można wykorzystać w prawdziwej aplikacji" powiedział Haddad. "Pomiędzy aspektem sieci neuronowej a aspektem tworzenia oprogramowania układowego, to odróżnia Tensai Flow od konkurencji".

  Źródło: https://www.eetimes.com/eta-computes-tool-chain-grows-around-aiot-chip/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9961 postów o ocenie 8221, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Sklep ElwronSklep Elwron