Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lm3915 - Rozszerzenie skali na diodach

OhDany 05 Aug 2020 13:55 327 8
    OhDany
    Level 7  
    Witam, mam problem z wskaźnikiem wysterowania led oparty o dwa układy Lm3915. Problem polega na tym, że używając wzmacniacza audio opartego o układ Lm386 zapala się lekko ponad połowa diod led (około 10) a chciałbym by ten dźwięk mógł być wyskalowany na 20 diod.

W nocie katalogowej znalazłem informację że sygnał audio ma 10 V ( jak przyłożyłem miernik do linii sygnału (pomiar DC) to pokazało -6V, ale prawdopodobnie coś źle robię ponieważ ciężko mi znaleźć jakiś dobry artykuł na temat ,,budowy,, sygnału audio. Mógłby ktoś mniej więcej wytłumaczyć lub podać dobre źródło do nauki? Będę wdzięczny.

Jedyne co mogę podejrzewać to to, że ten mały wzmacniacz nie ma możliwości podbić do 60 dB bo taka wartość przewija się pod schematami w datascheet. Ale może da się to jakoś zeskalować samym układem?

Z góry dziękuję za jakąkolwiek podpowiedź.
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    poczytaj datasheet, to na poczatek, tam masz jak ten uklad dziala, kiedys w starych Re byl o nim spory artykol poszukaj na Triodzie moze bedzie PDF.
    W skrocie masz wejscia REF OUT, REF ADJ, RHI i RLO zaleznie od napiecia odniesienia na nich masz zakres swiecenia twoich LED.
    Jak wyglada twoj uklad ? masz wspolne REF dla obu ukladowo czy kazdy ma wlasne? w drugim przypadku jest ono zle wyregulowane. LM3915 pracuje bez problemu z sygnalami rzedu setek mV czy pojedynczym V, nie musisz miec 10V do pelnego wysterowania, to byl przyklad z datasheetu.
    Inne rozwiazanie to zastosowanie dodatkowego wzmacniacza/prostownika na jakism wzm. operacyjnym dajacym te 10V, LM386 ci tego nie zapewni bo jego max napiecie zasilania to typowo 12V.
    Pozdrawiam
    PS przykladowe rozwiazanie:
    uklad 1 (nizsze napiecia) ustaw RLO = GND, RHI = REF OUT, REF ADJ ustaw na 3V, drugi uklad (wyzsze napiecia) RLO = RHI pierwszego, RHI = REF OUT, REF ADJ ustaw na 6V, nie bedzie idealnie ale to na poczatek abys zrozumial jak to dziala.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    W jednym z pierwszych (w ogóle pierwszych) EdW był dokładny opis z uwzględnieniem wszelkich aplikacji. Poszukaj.
    DIORADIO
    Level 30  
    Jak dobrze pamiętam Diora robiła taki wzm.m.cz. ze wskażnikiem diodowym w komplecie małej wieży, tylko wydaje mi się że to tylko na eksport. Ale taki wskażnik był CHYBA też w magnetofonie w mini wieży. Sprawdzę to w moich zbiorach i dam znać.
    OhDany
    Level 7  
    Dziękuję za ciekawe odpowiedzi. Udało mi się dokopać do artykułu EdW, w którym jest naprawdę dużo informacji ale jako w miare początkujący potrzebuje czasu na zrozumienie wszystkiego.

Ale nasuwa mi się pytanie jak zmierzyć ten sygnał audio z mojego wzmacniacza. Jakim on jest napięciem (w celu zmierzenia go miernikiem) I czy ktoś wyjaśni czemu przy moim laik'owym pomiarze pokazywało -6V nawet gdy muzyka nie leciała? Bardzo chciałbym nauczyć się tego zagadnienia.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    OhDany wrote:
    czemu przy moim laik'owym pomiarze pokazywało -6V nawet gdy muzyka nie leciała?
    Zamieść schemat Twojego wzmacniacza z zaznaczeniem zasilania i punktów do których dotykałeś sondami miernika przy pomiarze.
    OhDany wrote:
    jak przyłożyłem miernik do linii sygnału (pomiar DC) to pokazało -6V

A jakie napięcie było na pomiarze AC - sygnał należy mierzyć jak każde napięcie zmienne.
    Oprócz tego zdecydowana większość prostych mierników cyfrowych źle sobie radzi z pomiarami częstotliwości powyżej 400Hz - sygnał audio może zawierać zakres częstotliwości od ok. 20Hz do 20kHz (minimum).

Dodano po 11 [minuty]:

DIORADIO wrote:
    Jak dobrze pamiętam Diora robiła taki wzm.m.cz. ze wskażnikiem diodowym w komplecie małej wieży,
    Jeśli już, to na tranzystorach lub UL1980. Ten 1980 do wskaźników wysterowania średnio się nadawał z racji na skalowanie zapalania kolejnych LED. Wśród LM391X (trzy do wyboru) są specjalnie do tego ustawione progi działania poszczególnych diod - w zależności co chce się mierzyć. Od skali liniowej (3914) poprzez logarytmiczne z innym przeznaczeniem - inne do wskaźnika mocy np. wzmacniacza, a inne do miksera czy magnetofonu.
    Każdy z nich ma możliwość ustawienia "rastra" zapalania kolejnych diod, czułość jako taką i wiele innych przydatnych możliwości. Wszystko w zależności od potrzeb użytkownika.
    OhDany
    Level 7  
    Ogólnie układ na którym się chce bazować wygląda tak:

A pomiar wykonałem tak, ale to raczej nie ma sensu:
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    pomiar wykonales na zaciskach glosnika za kondensatorem 1000uF, na jakim zakresie i AC czy DC?
    jezeli cos tam sie pojawia stalego DC to masz problem z kondensatorem 1000uF a raczej go wogole nie ma lub go zwarles co oznacza ze i LM386 jest uszkodzony, jezeli 6V AC to masz sprzezenie zwrotne i uklad generatora = uklad sie wzbudzil, zauwaz ze masz wzmocnienie k=200, potrzebujesz takiego ?
    Pozdrawiam
    398216 Usunięty
    Level 43  
    viayner wrote:
    masz problem z kondensatorem 1000uF a raczej go wogole nie ma lub go zwarles co oznacza ze i LM386 jest uszkodzony
    Albo też prócz miernika nic więcej do wyjścia nie było podłączone...