Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BENINCA BOB21M ustawienia centralki.

zaradny2 05 Aug 2020 14:09 2241 15
Optex
 • #1
  zaradny2
  Level 10  
  Umieszczam dwa zdjecia z opisem ustawień centralki do których mam pytania.
  BENINCA BOB21M ustawienia centralki.
  BENINCA BOB21M ustawienia centralki.


  Mam zastrzeżenia co do tłumaczenia opisu, dla mnie niektóre ptk. są niejasne.

  1. ptk 1. "czas zamykania działa tylko logiką. TCA=ON". nie ma takiej funkcji, chyba że chodzi o ptk. 11. Tyle że w instrukcji i na panelu jest to inaczej oznaczone nie ma tam czegoś takiego jak "T" ANI DUŻE "C".

  2. ptk. 13. Podczas otwierania bramy lub gdy brama jest otwarta przerwa na chwilę fotokomurki umnie nie powduje zamknięcie się bramy, więc o co chidzi w tym opisie? Oczywiście TCA ptk. 11. jest ON.

  3. ptk. 8 i 9 (moment silników podczas fazy zwolnienia) jak mam parametry poniżej 40 to nie załącza się zwolnienie przed zamknieciem i na końcu otwierania przenseł, jak się mają te ustawienia do ptk. 6 i 7 (moment silnikow)?

  4. Chciałbym aby po otwarciu bramy skrzydła same się zamknęły po chwilowej przerwie obwidu na fotokomurkach, nie po czasie tylko po przerwie na fotokomurkach. Otwieram bramę wyjeżdżam autem, fotokomurki to widzią i brama się sama zamyka oczywiście gdy foto znowu się widzą. Mój 2 ptk. zapytania.

  5. ptk 2, 3 (czas pracy siłowników ) ma wpływ na spowolnienie siłowników przed położeniami krańcowymi ?
  u mnie czas otwarcia trwa dłużej niz czas zamknięcia tych samych przeseł? Po zamknieciu przeseł siłowniki jeszcze buczą na zwolnionym biegu 5s, i nie moge zmniejszyć czasu bo sie nie zdążą otworzyć, jak ma się to do ustawień momentów siły ptk. 6,7,8,9.

  6. mam piloty TO.GO-VA. oco chodzi w ptk. 20 i 24?

  BENINCA BOB21M ustawienia centralki.
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  1. Własnie idzie o funkcję z punktu 11 - najpierw musi być ona włączona, wtedy regulacja czasu pauzy do zamknięcia będzie miała sens (logiczne chyba?).
  2. Przy ScL na ON - 3 sekundy po chwilowym zasłonięciu fotek brama powinna zacząć się zamykać (chyba że długo - ponad 3 sek zasłaniasz fotki - wtedy nic się nie stanie bo fotki zwyczajnie zareagują na przeszkodę.
  3. Ustawienia siły na zwolnieniach są niezależne od ustawień siły w trakcie normalnego biegu.
  4. ??? Krańcówkach? Ten zestaw nie ma krańcówek tylko powinien być montowany na bramie zaopatrzonej w mechaniczne blokady skrzydeł na końcach ruchów. Wszystkie ruchy bazują na pomiarze czasów i nie ma tu mowy o reakcji bramy na np dojazd do odbojów otwarcia.
  Nie idzie przypadkiem o to samo co w punkcie 2 czyli zasłonięcie fotek?
  5. Oczywiście że ma, ale nie wprost. Zwolnienia (jeśli są włączone) zaczynają się dokładnie 7 sekund przed końcem czasu otwierania/zamykania zapisanego w parametrach tN1/tN2. Jeśli ustawisz te czasy dłuższe o np 4 sekundy od rzeczywistych czasów ruchu skrzydeł, zwolnienia będą trwały tylko 3 sekundy (bo pozostałe 4 sekundy z tych 7 sekund silniki będą cisnęły na zamkniętą bramę). Czyli im dokładniej wpiszesz czasy ruchu skrzydeł (ale zapasik 1-2 sekundy zawsze zostaw), tym masz dłuższy czas zwolnienia.
  Jeśli rzeczywiste czasy otwarcia i zamknięcia u ciebie się różnią - masz coś skopane z geometrią bramy. Możesz podnieść moment siłowników - czasy pewnie się wyrównają bo siłowniki mniej będą odczuwać różne obciążenia, ale nie zazdroszczę twojemu autu, jeśli z jakiegoś powodu skrzydła się na nim zamkną...
  6. Par. 20 na na ON umożliwia dopisanie nadajników systemu rolling code HCS LUB nowszego ARC (bezpieczniejszy). Twój pilot może pracować w obu trybach, więc twój wybór. Off - tylko piloty HCS (czyli starsze VW, lub VA przestawione na starszy sysyem).
  Par 24 - ustawienie wyjścia światła usługowego ELS. Na ON - wyjście pracuje bistabilnie , czyli kolejne naciśnięcia 2 kanału pilota będą powodowały sekwencyjne zwieranie -rozwieranie zacisków 12-13, na OFF - przy każdym włączeniu napędu wyjście zwiera się na czas ustawiony parametrem TLS, lub jeśli jest on na zero, wyjście jest zwarte na czas pracy napędu.
  PS. Zrób coś z pisownią bo niektórych zdań np całego punktu 4 - nie da się zrozumieć....
 • #3
  zaradny2
  Level 10  
  Dziękuję za odpowiedzi. Poprawiam sformułowania w których użyłem słowa "krańcówki" miałem na myśli fotokomurki, oczywiście to są dwie różne rzeczy, pozycje krańcowe to pozycje położenia siłowników max otwarte lub zamknięte.

  Ponawiam zapytanie ptk. 4 i 2. Foto mam tak podłączone że gdy niema przeszkody obwód jest zamkniety a po pojawieniu się czegoś obwód się przerywa, piszę o tym bo idzie to podłączyć odwrotnie tzn niema przeszkody obwód jest przerwany a pojawienie się czegoś zamyka obwód ale brama by się wtedy nie zamykała chyba że jest jakaś funkcja która zmienia działanie fotok. Co się dzieje jeśli wtrakcie otwierania bramy wjadę w fotok. na 2s. a co jeśli na 4s? Czas do zamknięcia ustawiony w ptk . 1 jest liczony od rozpoczęcia otwierania bramy czy od zadziałania fotok. , czy od zakonczenia procedury otwarania bramy. Centralke ptk. 21 ON, mam tak ustawione że nie powodują zatrzymania bramy podczas otwierania ale podczas zamykania przewa na fotok. otwiera bramę.
  Dodaje kolejny ptk. 7 Jak wspomniałem mam pilot 4 przyciskowy w którym jednego przycisku używam do otwierania bramy zatrzymywania i zamykania, drugi przycisk jest przewidziany dla bramy garażowej której jeszcze nie mam, 2 pozostałe chciałbym użyć do centralnego zamka w aucie który pracuje na 433Mhz, czy da się zaprogramować- skopiować przyciski pilota centralnego zamka auta do pilota bramy?
 • #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  Foto mam tak podłączone że gdy niema przeszkody obwód jest zamkniety a po pojawieniu się czegoś obwód się przerywa, piszę o tym bo idzie to podłączyć odwrotnie tzn niema przeszkody obwód jest przerwany a pojawienie się czegoś zamyka obwód ale brama by się wtedy nie zamykała chyba że jest jakaś funkcja która zmienia działanie fotok. Co się dzieje jeśli w trakcie otwierania bramy wjadę w fotek. na 2s. a co jeśli na 4s


  Tak jak na początku - normalnie przekaźnik fotek jest zwarty, po zasłonięciu się rozwiera, innej opcji w tej centrali nie ma. Sprawdź tylko czy opcja 2ch jest na ON (chyba że masz podpięty obwód fotek z fototestem - wtedy na OFF) - ale skoro działa, to pewnie to masz dobrze.

  Quote:
  Co się dzieje jeśli wtrakcie otwierania bramy wjadę w fotok. na 2s. a co jeśli na 4s

  Z instrukcji wynika, że do 3 sekund brama czeka, potem się zamyka, jeśli coś stoi dłużej w fotkach - nie zacznie się zamykać - bo coś zasłania fotki (i prawdopodobnie przerwie odliczanie pauzy - ale tego nie jestem pewny). Nie mam centralki na stole i nie sprawdzę, ale na logikę rozpoczęcie odliczania tych 3 sekund powinno się zacząć w momencie odsłonięcia fotek (czyli jak auto już przez linię przejedzie, a nie jak wjedzie między fotki) - tak jest w automatach innych firm.

  Quote:
  Czas do zamknięcia ustawiony w ptk . 1 jest liczony od rozpoczęcia otwierania bramy czy od zadziałania fotok. , czy od zakonczenia procedury otwarania bramy.

  Od zakończenia otwierania.
  Quote:
  2 pozostałe chciałbym użyć do centralnego zamka w aucie który pracuje na 433Mhz, czy da się zaprogramować- skopiować przyciski pilota centralnego zamka auta do pilota bramy?

  Nie da się, co najwyżej pod sterownik bramy (a dokładniej pod wejście P.P. i COM) podpiąć przekaźnik odbiornika słuchającego się pilotów auta - czyli albo, jak masz zewnętrzny akcesoryjny alarm, dokupić taki drugi i użyć go jako odbiornika, albo , jeśli masz sterownik centralnego wbudowany w auto - pracowicie szukać odbiornika łapiącego sygnał samochodowych pilotów - sugeruję zapytać w firmie Proxima.
 • Optex
 • #5
  zaradny2
  Level 10  
  Zamontowałem koguta który ma zasilanie 230v pod wyjście 4 i 5oraz antenę pod wyjście 20 i 21. Przez kilka dni wszystko działało bardzo dobrze lecz dziś piloty wszystkie przestały otwierać i zamykać bramę, próba ponownego zaprogramowania niczego nie naprawiła.

  Problem wydaje sie z kablem antenowym bo gdy podepnę ekran pod wyjście 21 piloty nie reagują.

  Choć wszystko jest podłączone zgodnie ze schematem to czy ma znaczenie na kogucie gdzie jest faza a neutralny L i N ?

  Zresetowanie całej centralkę i ponowne zaprogramowanie też nie rozwiązało problem po godzinie znowu centralka nie otwiera bramy.

  Jaki zasięg powinien mieć pilot jeśli nic nie jest podłączone pod zacisk antenowy , kilka cm?

  BENINCA BOB21M ustawienia centralki.
 • #6
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Bez anteny faktycznie kilka od kilka cm do kilka m.
  Podepnij do zacisku 20 kawałek sztywnego kabelka o długości 17 cm. Jak wszystko wróci do normy, masz gdzieś zwarcie między ekranem a anteną (wystarczy 1 durny niewidoczny drucik...).
 • #7
  zaradny2
  Level 10  
  Witam ponownie, czy da się zaprogramować pilota aby na jezdnym z przycisków brama działała normalnie tzn: otwieranie stop zamykanie (automatyczne zamykanie po zadziałaniu fotokomórki) , a na drugim przycisku otwarcie i pozostanie otwartą bez zgledu na fotokomórkę. Czasami chce by brama się nie zamykała po wyjechaniu autem a czasami by się zamknęła bez konieczności ponownego naciskania przycisku.
 • #8
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Bezpośrednio nie. Tu na forum kolega chciał podobny sposób działania (co prawda w centralce innej firmy) i do drugiego kanału podpiął wejście STOP centrali - ale trzeba dodatkowe radio - bo 2 kanał radia wbudowanego w centralkę działa tylko monostabilnie, a do blokady trzeba opcję bistabilną.
 • #9
  zaradny2
  Level 10  
  Dziękuję za podpowiedzi . Tak czytam te instrukcję i nadziwić się nie mogę jak można tak bezsensu niezrozumiale tłumaczyć funkcje centralki. np PTK 11, 12, 13. BENINCA BOB21M ustawienia centralki.

  Jak 11 PTK jest zrozumiały, to już 12 nie (włącza lub wyłącza funkcje zbiorczą) jak nacisne na pilocie przycisk podczas otwierania to brama się zatrzyma lub się nie zatrzyma?

  PTK 13 totalny nonsens! jak się ma to do PTK 11.

  Poza tym , czy jest możliwe by płatki śniegu przerywały obwód fotokomórki? Mam taką sytuację że fotokomórki się widzą i gdy brama się zamyka, nagle się zaczyna otwierać bez widocznego przerwania fotokomórki. ?
 • #10
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  Jak 11 PTK jest zrozumiały, to już 12 nie (włącza lub wyłącza funkcje zbiorczą) jak nacisne na pilocie przycisk podczas otwierania to brama się zatrzyma lub się nie zatrzyma


  Takie tłumaczenie .... :) . Funkcja zbiorcza to w poprawnym tłumaczeniu tryb osiedlowy - możesz z pilota tylko otworzyć, zamyka się automatycznie po pauzie, jeśli brama się otwiera - nie zatrzymasz ani nie zamkniesz, jeśli się zamyka - natychmiast po pilocie zaczyna się otwierać, jeśli otwarta - wciskanie pilota powoduje przedłużanie pauzy.

  Quote:
  PTK 13 totalny nonsens! jak się ma to do PTK 11.

  Nie do końca nonsens - w normalnym języku toto powinno się nazywać - zamykanie po foto. Działa tylko przy włączonym zamykaniu po pauzie (właśnie punkt 11) - po zasłonięciu i odsłonięciu linii foto pauza autozamykania - ile jej by nie było - jest obcinana - brama zamyka się zamiast po ustawionej pauzie 3 sekundy po odsłonięciu foto. W trybie ręcznym bez pauzy ta funkcja nie działa - i słusznie - większości użytkowników niespecjalnie pasuje samozamykanie bramy po każdym zasłonięciu foto choćby przez spadający liść... albo - jeśli nie ma osobnej furtki - zamknięcie bramy przed nosem po np. wyciągnięciu kosza na śmieci.

  Quote:
  czy jest możliwe by płatki śniegu przerywały obwód fotokomórki

  Tak. Płatki śniegu przezroczyste nie są... oprócz tego fotki działają na podczerwień - czyli na ciepło - a śnieg jest raczej zimny... . A dodatkowo fotki mogą być przeczulone przez sympatycznego pajączka, który uwił sobe gniazdko akurat przed cieplutką soczewką diody nadawczej.
 • #11
  zaradny2
  Level 10  
  Czyli ten zestaw Beniki był błędem przy kupnie, co za człowiek (bez wyobraźni) programował te centralkę, jak można nie uwzglednić padającego śniegu? Powinno to działać tak że przerwanie fotokomórki na 2 s powinno dopiero odwracać kierunek, a najlepiej by było gdyby ten czas był ustawiany od 0,5 do 3s, czyli jak pada śnieg to nie zamkniesz bramy. Ten zestaw nie jest tani ale funkcje ma TANIEGO BADZIEWSKIEGO ZESTAWU, bez gwarancji jak sam sobie go zamontujesz.
 • #12
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  Powinno to działać tak że przerwanie fotokomórki na 2 s powinno dopiero odwracać kierunek, a najlepiej by było gdyby ten czas był ustawiany od 0,5 do 3s, czyli jak pada śnieg to nie zamkniesz bramy.

  Niestety - znowu szybkość reakcji ma znaczenie - ciekawe co byś powiedział mając auto z a 500 tys i te 0,5-3 sek. ważyłoby na rysie lakieru z naprawą za 10 tys. Nie spotkałem się w żadnej firmie z ustawianiem opóźnienia czasu reakcji fotek - one mają z założenia działać błyskawicznie. Poza tym spotykana w większości zestawów funkcja fototestu bazuje właśnie na szybkim kluczowaniu fotki nadawczej na początku każdego manewru - i te impulsy odbiera fotka odbiorcza jako znak poprawności działania fotek - czyli tu też fotki nie mogą działać z opóźnieniem.

  Poza tym "badziewność" zestawu poznaje się po tym, że coś pada po roku, w nie "badziewnym" po 10 latach. A co do zakresu funkcji - widziały gały co brały....

  Można spróbować użyć fotek refleksyjnych (bez osobnego nadajnika a z lusterkiem) - mają szerszą wiązkę IR niż zwykłe i może będą mniej czułe na małe przeszkody - ale swoje kosztują.
 • #13
  zaradny2
  Level 10  
  Jeden z słowników zaczął straszenie rzęzić coś jak by się poluzowało i wpadało w drgania. czy ktoś miał coś taniego?
 • #14
  zaradny2
  Level 10  
  Rozkręciłem, przesmarowalem i poskręcałem, łożyska maja luzy ale nie na bieżni tylko pomiedzy obudową siłownika a samym łożyskiem. Daremnie to jest spasowane.

  Dodano po 14 [minuty]:

  Kolejny problem.
  Kupiłem koguta, po podłączeniu przez instalatora centralka bramy się wiesza, piloty przestają działać i muszę resetować całą centralkę co jakiś czas. Instalator zamontował mi krótki drucik w miejsce anteny po drugim resecie i cenyralka się nie wiesza, lecz zasieg na nim jest tragiczny. W antenie w budowanej w kogut zasieg był super bo aż z 500m. Czy instalator użył jakiegoś złego przewodu antenowego łączącego centralkę z kogutem? Jakie są wytyczne do podłączenia tego koguta jako anteny, ma to pracować na 433.92Mhz

  BENINCA BOB21M ustawienia centralki.
 • #16
  zaradny2
  Level 10  
  Możesz tę myśl wyjaśnić? "Może przypadkowo (w kogucie) jest podlięty pod zasilanie ? Jakie ma znaczenia w tym przypadku, czy może te zwiechy powodować dwonek podwójny który też pracuje na częstotliwości 433,92Mhz i jest 30cm od centrali i koguta?  Nie wiem jaki tam jest kabel, po prostu wymienię to na 50ohm

  różnica pomiędzy 50 a 75 Ohm: http://m.pl.fibresplitter.com/news/50-ohm-vs-75-ohm-which-one-is-the-best-coaxi-24290602.html

  Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa rodzaje kabli koncentrycznych: jeden jest o impedancji 75 Ohm, wykorzystywane głównie w zastosowaniach wideo, a druga jest o impedancji 50 Ohm, używany głównie dla danych i komunikacji bezprzewodowej.