Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podnośnik sam, pompa, obroty

05 Sie 2020 21:41 810 35
  • Poziom 6  
    Witam. Posiadam ciągnik sam z silnikiem od c330, skrzynią mostem i reduktorem star 66. Mam taki problem iż zrobiłem podnośnik i założyłem do przystawki od skrzyni biegów nową pompę od t25 Nsz10 seria master hydrosila. Jednak po włączeniu pompy zaczęło dławić silnik oraz po dłuższej pracy olej się zagotował a pompy nie można było dotknąć ręką. Nie wiem w czym tkwi problem. Czy to wina przepływu oleju przez pompę czy za duże obroty pompy lub za duże obroty od przystawk8? Rozdzielacz ma przepływ 40 l i jest nowy i działa bez zarzutu tylko ta pompa nie daje mi spokoju. Mam nadzieję że ktoś pomoże. Pozdrawiam
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 37  
    Te pompy obroty maksymalne mają na poziomie 2400-2500 obr/min. Olej się zagotował podczas nieużywania podnośnika? Bo jeśli tak to pewnie nie ma wolnego spływu do zbiornika i pompa ciągle go tłoczy, olej się grzeje a silnik się dławi. Jakiś schemat hydrauliki?
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 6  
    Olej się gotował podczas orki. Schemat hydrauliki? Nie bardzo rozumiem. Jest pompa, zasilanie do rozdzielacza i z rozdzielacza powrót do zbiornika oleju oraz wyjście z sekcji rozdzielacza do siłownika dwustronnego działania wysuwanie tłoka i chowanie
  • Poziom 24  
    Może też być taka opcja że pompa zasysa za mało oleju (wąż o za małej średnicy) i dochodzi do kawitacji, przez co pompa się grzeje i może ulec uszkodzeniu. Jakiej średnicy masz przewód od zbiornika do pompy? Jakiś filtr oleju?
    Musisz sprawdzić czy z powrotu rozdzielacza normalnie leci olej.
  • Poziom 6  
    Spróbuję dać wąż większej średnicy a na powrocie od rozdzielacza musi lecieć olej bo wąż gorący i delikatnie się śliwi na gwincie mimo że dokręcony.
  • Poziom 21  
    Kolego - bez wysterowania rozdzielacza na siłownik/podnośnik olej musi swobodnie bez ciśnienia przepływać (przez ten rozdzielacz) na powrót do zbiornika. Cisnienie robi się tylko gdy olej przekierowujesz na siłownik. Albo masz niesprawny rozdzielacz, albo źle podłączyłeś go.
  • Poziom 6  
    Rozdzielacz na pozycji 0 neutralnej tak właśnie robi a mi się olej gotuje jak go podnoszę i opuszczam podczas pracy pługiem (regulacja gora-dol). Więc to nie wina rozdzielacza
  • Poziom 24  
    Jakie obroty ma pompa w czasie normalnej pracy?
    Regulowałeś zawór przelewowy w rozdzielaczu?
    Średnice i długości węży między pompą a rozdzielaczem i zbiornikiem.
  • Poziom 6  
    Jakie pompa ma.obroty nie mam pojęcia. Jak jest włączona i dam gaz to kręci się szybciej wałek i tym samym pompa. Średnice wezy: zasilanie z pompy do rozdzielacza 5/8'' ,
    Powrót z rozdzielacza do pompy 1/2'',
    Dwa węże do siłownika 3/8'',
    Wąż ze zbiornika do pompy 1/2''
  • Poziom 21  
    Nie wiem, czy to nie czeski błąd w twoim opisie, ale powrót z rozdzielacza ma iść do zbiornika a nie do pompy. Przecież to bardzo prosty układ i przyczyna też musi być prosta. Pompa pracuje na przeciążeniu i dlatego gotuje olej.
    Narysuj jak to podłączyłeś, bo tak to gdybanie.
  • Poziom 19  
    Witam.
    Kolego Essam12 pokaż zdjęcia tego czegoś z zaznaczeniem który wąż jest od czego, może to pomoże dojść przyczyny takiego grzania.
    Pozdrawiam
  • Poziom 6  
    Tak to był blad powinno być do pompy. Zawór przelewowy nie był regulowany. Zamieszczam zdjęcia tej hydrauliki.
    Podnośnik sam, pompa, obroty Podnośnik sam, pompa, obroty
  • Poziom 19  
    Zauważyłeś,że pompa pracuje cały czas na tym samym oleju? Pompa-> rozdzielacz-> pompa, to nie jest prawidłowa instalacja. Pomijając brak filtra oleju, to zbiornik oleju jest nie tylko po to, żeby olej w nim był. Służy również jako chłodnica, ale nie w twoim przypadku. popraw to.
  • Poziom 6  
    Spróbuję poprawić. Ale myślę żeby wymienić pompę na np. min. 500 a max 6000 obr. Bo przełożenie z tego reduktora nie mogę określić więc potrzebna duża rozpiętość obrotów chyba tak myślę i żeby miała mały przepływ oleju żeby przy większych obrotach nie dusiło rozdzielacza i silnika. Może ktoś powie czy dobrze myślę? Bo nie sądzę żeby filtr oleju pomógł
  • Poziom 24  
    Reduktor z zasady zmniejsza obroty na wyjściu, więc jak masz silnik z c330 to na wyjściu będzie mniej niż na silniku.
  • Poziom 19  
    Kolego filtr oleju jest po to żebyś mógł cieszyć się swoją "zabawką" dosyć długo. Dlaczego nie możesz zmierzyć obrotów na wałku? Wystarczy obrócić silnikiem jeden raz w koło, a na wałku sprawdzić o ile się obrócił. Trudne?
    Najważniejsze jest zrobić poprawną instalację: zbiornik-> pompa-> rozdzielacz-> zbiornik (czyli chłodnica). Ty nie masz tego podstawowego elementu, fizycznie zbiornik u Ciebie robi tylko za naczynie wyrównawcze jak w układzie chłodzenia.
    Powrót oleju z rozdzielacza musi być włączony do zbiornika gdzieś na górze najlepiej z filtrem. W najwyższym miejscu zbiornika zamontuj także odprężnik instalacji.
    Wiesz już bardzo dużo, teraz do roboty, bo pisaniem tego nie naprawisz.
  • Poziom 6  
    To jak przy pierwszym założeniu nowej pompy na wolnych obrotach dławi silnik to gdzie problem? Popuszczam sprzęgło i ciągnik prawie że gaśnie. Za wysokie obroty minimalne pompy? Po dodaniu gazu wszystko grało tylko po dłuższej pracy olej zagotowany pompa gorąca i podnośnik nie radzi sobie podnieść pługu jak na zimnym oleju.
  • Poziom 19  
    Wszysko masz już napisane. Zacznij sprawdzać i poprawiać
    grzeniuw napisał:
    Kolego - bez wysterowania rozdzielacza na siłownik/podnośnik olej musi swobodnie bez ciśnienia przepływać (przez ten rozdzielacz) na powrót do zbiornika. Cisnienie robi się tylko gdy olej przekierowujesz na siłownik. Albo masz niesprawny rozdzielacz, albo źle podłączyłeś go.
  • Poziom 6  
    Nie ma co poprawiać bo wszystko jest powrót z rozdzielacza do.zbiornika jest przecież na górze jak widać na zdjeciu. A obroty postaram się zmierzyć.
  • Poziom 19  
    Dobrze, że wybrałeś sobie chociaż tak proste zajęcie. Czym będziesz mierzył te obroty? Przecież wystarczy je policzyć: na silniku 1, za reduktorem 1/x.
    Powrotu na górze niestety nie widzę, może zasłaniają napisy?
  • Poziom 24  
    @raudek Między literką t w wyrazie powrót a literką z

@Essam12 A ile oleju masz w zbiorniku?
    Przekroje węży mi nie pasują, 5/8 powinno być na powrocie z rozdzielacza a 1/2 na zasilaniu.
  • Poziom 6  
    Większy na powrocie niż na zasilaniu? Zmierzyłem obroty i wyszło tak: na 1 obrót silnika wychodzi 1,25 obrotu na wałku. Czy wałek powinien mieć mniejsze obroty niż obroty silnika?
  • Poziom 24  
    Oczywiście, spływ z rozdzielacza i przewód ssący pompy powinny mieć wiele większe średnice niż przewody ciśnieniowe. Chodzi o opory przepływu.
    Czyli obroty pompy niewiele większe od obrotów silnika, a ten pewnie nie osiąga nawet 2000obr/min.
    Najlepiej jak zamontujesz manometr na linii pompa-rozdzielacz, pomoże w diagnostyce i przyda się w użytkowaniu.
  • Poziom 6  
    Silnik osiąga napewno 2000 obrotow. Pompa otrzymuje wtedy prawie 3000 a to już ponad jej siły i teraz pytanie czy redukować obroty, czy zwiększyć średnice wezy czy kupić pompę o większych dopuszczalnych obrotach?
  • Poziom 19  
    Jak Tobie wyszedl taki wynik 3000?
    2000x1,25=2500
  • Poziom 24  
    2000x1,25 to wg moje kalkulacji wychodzi 2500obr/min.
    Obrotomierz w c330 jest do 2800, a moc maksymalna jest przy 2200.
    Ja bym zaczął od manometru, bo jak się okaże że ciśnienie jest ponad normę w czasie pracy bez obciążenia to znaczy że masz usterkę w instalacji, a jak się okaże że ciśnienie jest w granicach rozsądku to może masz nie osiowo zamontowaną pompę i któraś panewka ci się zaciera i grzeje.
  • Poziom 6  
    Przecież idealnie nie mogę zmierzyć tych obrotów ale jest ponad 1 więc i tak za dużo więc takich szczegółów nie należy się czepiać. Jak nie masz nic sensownego do napisania to nie pisz wcale. Ja jestem zielony w tych sprawach i liczę na pomoc znawcy a nie kogoś kto nie potrafi nawet odczytać zdjec. Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Essam12 napisał:
    To jak przy pierwszym założeniu nowej pompy na wolnych obrotach dławi silnik to gdzie problem? Popuszczam sprzęgło i ciągnik prawie że gaśnie..

Może na początek potrzeba trochę teorii.
    Każdy układ hydrauliczny zawierający pompę o stałej wydajności (fixed displacement) ma możliwość ‘budowania’ ciśnienia bez ograniczenia do punktu aż coś w instalacji pęknie lub zosostanie przeciążone. Pompy o stałej wydajności to wszelkiego rodzaju p. zębate, tłokowe, łopatkowe, dostarczające zawsze tą samą ilość płynu na jeden obrót wałka napędzającego, niezależnie od aktualnych obrotów co jest z kolei cechą pomp wirnikowych .

Aby uniknąć zbędnych przeciążęń, każdy tego rodzaju układ hydrauliczny winien zawierać specjalny zawór, którego działanie jest podobne do zaworu bezpieczeństwa, z tą róznicą że jego budowa pozwala na ciągłą jego pracę.
    W obcej literaturze zwie się: ’Pressure Relief Valve’
    Nie znam na nich polskiej nazwy: być może nazywacie to ‘zawór przelewowy’(?)
    Nie są to zawory redukujące ciśnienie, które nie posiadają odpływu nadmiaru cieczy.
    Zawory te zawsze mają odpływ nadmiaru cieczy do zbiornika lub niekiedy do strony ssącej pompy zależnie od rodzaju i budowy pompy. Mogą być wbudowane w pompę.
    Oto przykłady i zasada ich działania:
    https://www.youtube.com/watch?v=JPw45pmHh5g
    https://www.youtube.com/watch?v=Isc08DU6WTE

Opisane objawy wskazują na brak takiego zaworu, lub błędne jego wyregulowanie powodujące budowanie ciśnienia w systemie ponad możliwości silnika napędowego w czasie gdy nie występuje zapotrzebowanie na ciecz (tu olej).
    Zależnie od budowy pompy, taki zawór może być wbudowany w korpusie samej pompy.
    Instrukcja obsługi lub karta katalogowa powie o tym...

e marcus
  • Poziom 6  
    To może próbować poregulowac zawór przelewowy w rozdzielaczu? Może jak zakupie pompę o niższej wydajności to nie będzie problemu z przepływem oleju i jego wysoką temperaturą? Bo pompę tak czy tak muszę wymienić a ten zawór wolałbym instalować w ostateczności. Ciężko też będzie redukować obroty zwłaszcza że nie ma praktycznie miejsca na jakieś paski itd.
  • Poziom 24  
    NSZ10 nawet przy 3000obr będzie miała 30l/min, rozdzielacz prawdopodobnie masz 40l bo takie są standardowe.
    Jak założysz mniejszą pompę NSZ6 to wolniej będzie ci podnośnik działał.
    Rozdzielacz na pewno posiada zawór przelewowy?
    Załóż manometr, ułatwi to aktualną diagnozę, a później będzie fajnym wskaźnikiem obciążenia podnośnika.