Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zmywarka Bosch SGS5603EU/13 - brak napięcia na Aqua-Stop

Palesiak1 06 Aug 2020 15:13 885 3
Bosch
 • #1
  Palesiak1
  Level 6  
  Witam Wszystkich.
  Od kilku dni walczę ze zmywarką jak w tytule. Działała wiele lat bez żadnego problemu, aż do czasu gdy....
  Urządzenie zakończyło prawidłowo proces zmywania.
  Włącznik, wyświetlacz, wybór programów- działa prawidłowo.
  Przy wyborze programu wyświetlacz LED pokazuje prawidłowe czasy trwania programów.
  Po włączeniu programu słychać ciche pstryknięcie z okolic programatora i również ciche "buczenie" (50Hz) z dolnej części urządzenia.
  Standardowo, każdy program zaczyna się od wypompowania wody więc podejrzenie padło na pompę odprowadzającą wodę.
  Jednak pompa jest sprawna, ponieważ podniesienie słynnego styropianowego pływaka (oraz czerwonej dźwigni) powoduje efekt w postaci wypompowania wody (test garnka z wodą - pozytywny). Całą wodę pięknie oddaje. Pomiary wykazały, że elektrozawór Aqua-Stop zainstalowany na wężu doprowadzającym nie dostaje w ogóle napięcia - czyli zmywarka nie pobiera wody.
  Przeszukałem chyba wszystkie posty i dowiedziałem się, że Aqua-Stop jest sterowany bezpośrednio z programatora. Programator obejrzany bardzo dokładnie, pomierzone triaki i inne "główne" elementy wykonawcze. Wizualnie - żadnych uszkodzonych elementów, po pomiarach wszystko wygląda na sprawne. Mikroprzełączniki (od pływaka "czerwona dźwignia, drugi z niebieską dźwignią również OK). Przełącznik zamkniętych drzwi, działa. Włącznik główny (3 pary styków) wyczyszczony. Na płaszczu wodnym nie widać żadnych zatorów.
  Pytanie - co jeszcze sprawdzać? Gdzie szukać przyczyny niepodawania napięcia na Aqua-Stop - czyli braku otwarcia zaworu dopływu wody.
  Ciśnienie w kranie - jest ;) Filtry na wejściu w elektrozaworze - oczyszczone, (nie było zbyt dużego syfu).
  Pytanie - gdzie jeszcze szukać, co jeszcze sprawdzić, zanim kupię nową?
  Ktoś podrzuci pomysł?
  Pozdrawiam serdecznie z kuchni oczekującej na zlitowanie :)
  Piotr
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Bosch
 • Helpful post
  #2
  Paw_el

  Home appliances specialist
  Palesiak1 wrote:
  Pomiary wykazały, że elektrozawór Aqua-Stop zainstalowany na wężu doprowadzającym nie dostaje w ogóle napięcia - czyli zmywarka nie pobiera wody.

  A zawór Aqua-Stop sprawny? pomiar wykonany miernikiem?
 • Bosch
 • #3
  Palesiak1
  Level 6  
  Tak.
  Sprawdzony ma 2kΩ (dokładnie 1,98 kΩ) lecz nie wiem tylko czy to poprawna wartość rezystancji? Miałem pomysł, aby go podłączyć "na krótko" pod 230V, ale gdzieś przeczytałem, że może być na 110V i nie podpiąłem go. Gdyby dochodziło do niego napięcie (230V) to bym podpiął na krótko, aby sprawdzić czy się otwiera i puszcza wodę do węża.

  Czy ktoś może potwierdzić wartość rezystancji sprawnego elektrozaworu aqua-stop (starego typu, montowany "na stałe" na wężu w szarej obudowie)?
  Edycja:
  Podłączyłem "na krótko". Płaszcz napełnia się wodą po podaniu 230V na złączki elektrozaworu (w "klapce" węża zasilającego w tylnej części obudowy zmywarki). Napełniłem tym sposobem płaszcz do standardowej pojemności. Niestety, żaden program nie startuje. Przy otwartych drzwiach można wybrać program - działanie prawidłowe, po zamknięciu drzwi - wyświetlacz gaśnie - działanie prawidłowe, ale program nie rusza.

  Oraz nie załącza się pompka oddawania wody, elektrozawór nie wpuszcza wody z płaszcza do zbiornika, pompa główna nie pracuje - pewnie z tego powodu, że nie ma wody w zbiorniku. Co robić?
  pozdrawiam.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #4
  Palesiak1
  Level 6  
  Przyczyną objawów okazał się uszkodzony elektrozawór umieszczony w zbiorniku soli - poniżej płaszcza wodnego. Dodatkowo - kondensator rozruchowy (5µF/450V) nie pozwalał na start pompy głównej. Po wymianie dwóch powyższych elementów sprzęt pracuje należycie. Mimo, że data produkcji to: 03-1999- (wiem, że to nie wiarygodne!) zmywarka działa jak nowa. Zero przecieków, zero rdzy może to dlatego, że to wersja "INOX".