Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grzanie wody z fotowoltaiki a zabezpieczenie przeciwporażeniowe.

daniell4 07 Aug 2020 21:05 1572 19
    daniell4
    Level 13  
    Witajcie.
    10 paneli PV połączone szeregowo podłączone poprzez sterownik PWM do grzałki 230V 2kW. Napięcie z paneli pod obciążeniem ok 250V. Jak się uchronić od porażenia prądem w czasie np. kąpieli w przypadku uszkodzenia grzałki? Myślałem o uziomie....co jeszcze?
    Pozdrawiam.
    User removed account
    Level 1  
    daniell4
    Level 13  
    Erbit wrote:
    Co i jak Kolega chce uziemić ? Proszę o prosty schemat.

Uziemić zasobnik CWU
    User removed account
    Level 1  
    daniell4
    Level 13  
    Erbit wrote:

Nadal nalegam na schemat tej istniejącej instalacji wraz ze schematem proponowanych zmian (uziemienia).
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    zworys
    Level 39  
    Czy obwód PV - PWM - grzałka jest GDZIEKOLWIEK uziemiony? Czy ma jakieś galwaniczne połączenie z zasobnikiem CWU ?
    Erbit wrote:
    Przy tym proszę nie pukać w miernik gdyby ten przez przypadek pokazał napięcie zero (lub bliskie zeru) na obydwu biegunach. Miernik wcale nie jest uszkodzony.
    Miernik elektroniczny o dużej impedancji może wręcz pokazać i ponad 200V ale wiadomo że to nie będzie miarodajny pomiar.
    User removed account
    Level 1  
    daniell4
    Level 13  
    Erbit wrote:
    Co będzie gdy kiedyś z jakiegokolwiek powodu "samo się doziemi" np. w wyniku jakiegoś zwarcia/przebicia/przetarcia izolacji? Układ tego nie zauważy i będzie nadal pracował normalnie a uziemienie powstanie. Tragedia wtedy gotowa.
    Ale który układ tego nie zauważy?

Dodano po 5 [minuty]:

Erbit wrote:

Dziękuję za zaangażowanie. Wcześniej co mi chodziło po głowie to podłączenie do uziomu również ram paneli PV, ale nie wiedziałem czy między "plusem" a ramą jest różnica potencjałów.
    Zastanawiam się o co chodzi, że nie mam takich przewodów? Właśnie, że mam. I dlaczego wspomina Pan o neutralnym i fazowym? Panele PV to napięcie stałe. Stąd takie a nie inne kolory - czerwony i niebieski.
    Ten układ nie ma żadnego połączenia z siecią energetyczną.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    zworys
    Level 39  
    Erbit wrote:
    Nie podpowiadaj autorowi tego rozwiązania.

Akurat zanim cokolwiek i ktokolwiek coś by podpowiadał pytałem o te podstawowe sprawy - nic nie podpowiadałem - bo bez odpowiedzi autora podpowiedzi mogłyby doprowadzić do tego o co mnie posądzasz, ale aż tak złośliwy nie jestem......
    User removed account
    Level 1  
    daniell4
    Level 13  
    Erbit wrote:

No dobra... niech będzie ;)

Dziękuję za wskazówki. Analogia z ptakiem na drucie wys. napięcia rozjaśniła mi wszystko.
    Czy zatem nie lepiej zrobić tak:?

Poza tym, czy są inne skuteczne zabezpieczenia? Nie znalazłem wyłączników różnicowoprądowych dla napięcia DC.
    Nadprądówki lub topikowe w tej sytuacji są wg. mnie zbędne, lub z pewnością nie zabezpieczą przed porażeniem.
    Pozdrawiam
    User removed account
    Level 1  
    daniell4
    Level 13  
    Erbit wrote:
    daniell4 napisał:
    ...
    Czy zatem nie lepiej zrobić tak:?

Nie, nie lepiej. Będzie tak samo jak teraz.

Czyli mam wbić dwa uziomy? Jeden dla "minusa" a drugi dla zbiornika?
    User removed account
    Level 1  
    zendar
    Level 16  
    Erbit wrote:

Załóżmy czysto hipotetycznie, że obecnie masz już przebicie na grzałce. Oczywiście prąd nie popłynie, nie ma porażenia. Co jednak gdy z powodu czyjegoś zaniedbania / niewiedzy nastąpi doziemienie części zasilającej
    Ano... "twój transformator (panele)" zostanie uziemiony, w związku z tym przebicie na grzałce, które przez 3 lata nie robiło nikomu żadnej krzywdy nagle... zrobi krzywdę bo obwód będzie zamknięty (a do tej pory nie był).

Komu konkretnie to przebicie może zrobić krzywdę? Potrafię sobie wyobrazić jedynie porażenie w sytuacji, gdy ktoś jedną kończyną dotknie bojera z grzałką, a drugą złapie kontakt z gruntem poprzez np dotknięcie (metalowych) rur z wodą.

Osoby zmywające gary w kuchni albo kąpiącę się w łazience są bezpieczne, przy założeniu, że bojler mamy w innym pomieszczeniu niż łazienka/kuchnia.
    User removed account
    Level 1  
    bat13
    Level 10  
    Witam .
    Posiadam instalacje do grzanaia wody plus regulator mppt. Bezpieczniki przy stelażu i przed regulatorem. Ale co zrobić gdy grzałka dostanie przebicia ?
    Jest w stanie któryś z kolegów podpowiedzieć jak wykonać takie zabezpieczenie ? Czytam posty i w żadnym nie znajduje konkretnych odpowiedzi.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Ja bym zrobił porządnie izolowaną instalację DC bez uziemienia. Wanna jeśli akrylowa, rury plastikowe to też bez uziemienia. Warto odsunąć instalację DC od łazienki. Jeżeli wszystkie elementy metalowe (przewody, wanny, rury, zbiornik, instalacja PV) mają między sobą i ziemią wysoką rezystancję, to niczego nie uziemiać. Najlepiej to zmierzyć, aby się upewnić.