Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domowe audio Granata - Przedwzmacniacz 3k

Granat :) 09 Aug 2020 20:07 2814 5
Altium Designer Computer Controls
 • Prezentowane urządzenie jest prywatną konstrukcją użytkownika forum i nie ma nic wspólnego z wyrobami firmy, którą reprezentuje w podpisie.

  Witam,

  Chcę przedstawić Wam swój domowy sprzęt audio, którego używam obecnie i który powstawał przez ostatnie kilka lat. W tym wątku będzie to przedwzmacniacz. Linki do pozostałych sprzętów znajdują się na dole posta.

  Wszystkie elementy wykonałem sam, w sposób zgodny ze swoim poczuciem estetyki. Główny nacisk położyłem na stronę użytkową i praktyczną, a mniejszy na wizualną. Dlatego np. łatwiej było mi stworzyć pojedynczy egzemplarz układu na płytce uniwersalnej niż drukowanej. Zwyczajnie tak wolę.

  Domowe audio Granata - Przedwzmacniacz 3k

  Przedwzmacniacz ten pełni kilka funkcji. Już na wstępie będzie nietypowo, ponieważ przedwzmacniacz ten nie posiada typowego selektora wejść. Posiada on natomiast mikser! Urządzenie ma 3 wejścia stereo z regulacją głośności, bądź całkowitym wyciszeniem każdego z osobna. Wszystkich można słuchać równocześnie. Ja osobiście podłączam tam tv i komputer, a trzecie pozostaje wolne, do wykorzystania w nieprzewidzianych sytuacjach. Zawsze mogę jedno z tych urządzeń wyciszyć, czy to z pilota, czy z klawiatury, a możliwość odtwarzania jednocześnie obu czasami się przydaje.

  Domowe audio Granata - Przedwzmacniacz 3k

  Druga główna opcja to 4-punktowy regulator barwy dźwięku. Dwa skrajne półkowe, 80Hz i 12kHz oraz dwa środki 700 i 2500Hz. Filtry dobrane są z taką częstotliwością i taką dobrocią, że podnosząc wszystkie 4 potencjometry równocześnie w górę lub w dół, można zmienić wzmocnienie całego toru, w całym paśmie pozostawiając nierównomierność przenoszenia na poziomie około +/-0,5dB. Oczywiście nie jest to założeniem samym w sobie, natomiast daje szerokie możliwości regulacji barwy. Można np. wyregulować górny skraj pasma używając tylko jednego potencjometru, ale równie dobrze można, używając dwóch potencjometrów utworzyć filtr półkowy o częstotliwości granicznej 2,5kHz, zamiast 12kHz. To samo z drugiej strony pasma.

  Domowe audio Granata - Przedwzmacniacz 3k

  Przedwzmacniacz pełni również funkcję filtra do subwoofera, wraz z limiterem dla końcówki mocy suba. Filtr składa się z częsci dolnoprzepustowej 120Hz 24dB/okt., górnoprzepustowej 30Hz 24dB/okt. i pół-parametrycznego eq jednopunktowego z regulacją wzmocnienia.

  Domowe audio Granata - Przedwzmacniacz 3k

  Zainstalowany został również układ wykrywający sygnał z wejść, który po wykryciu sygnału załącza do sieci 230V dwa gniazda z tyłu obudowy. Natomiast w przypadku braku sygnału, po kilku minutach zasilanie zostaje odłączone.


  Poniżej kilka schematów.
  Schemat sumatora wejściowego:
  Domowe audio Granata - Przedwzmacniacz 3k

  Schemat regulatora barwy:
  Domowe audio Granata - Przedwzmacniacz 3k

  Schemat filtra do suba, limitera, oraz układu auto on/off:
  Domowe audio Granata - Przedwzmacniacz 3k Domowe audio Granata - Przedwzmacniacz 3k Domowe audio Granata - Przedwzmacniacz 3k

  a na koniec jeszcze jako ciekawostka schemat płytki regulatora barwy i zasilacza:
  Domowe audio Granata - Przedwzmacniacz 3k

  ---
  linki do pozostałych konstrukcji:
  Procesor dsp:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3719635.html

  Subwoofer:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3719634.html

  Kolumny:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3719632.html

  Przedwzmacniacz:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3719629.html

  Wzmacanicz:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3719626.html

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Granat :)
  Level 34  
  Offline 
  Oficjalny profil. Przegląd produktów, informacje o nowościach:
  -- >> Granat-audio na FB << --

  granataudio.pl
  Has specialization in: systemy nagłośnieniowe
  Granat :) wrote 2989 posts with rating 576, helped 202 times. Live in city Jaworzno. Been with us since 2004 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  1996arek
  Level 20  
  Fajnie to wygląda z zewnątrz. Co to za obudowa? W czym robiony panel przedni? DW czym rysujesz płytkę i dlaczego tak a nie trawisz?
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  Granat :)
  Level 34  
  Obudowa - https://www.tme.eu/pl/details/g748/obudowy-z-panelem/gainta/

  Panel rysowany w Paincie, wydrukowany na papierze samoprzylepnym. Podobnie jak i płytka. Tak jest szybciej niż robić normalny projekt ścieżek.
 • #4
  ditomek
  Level 21  
  duży plus za odwagę pokazania na elektrodzie płytek uniwersalnych.
  Jeszcze większy za satelity. Sa naprawdę ładne. Moim zdaniem najlepszy element zestawu.
  Choć rodzaj obudów to nie moja bajka i sam takich bym nie chciał to i tak szacun za konsekwencje w ich użyciu. Swoja drogą, paskudnie to musi wyglądać :-)
 • #5
  tytka
  Level 20  
  ditomek wrote:
  duży plus za odwagę pokazania na elektrodzie płytek uniwersalnych.
  Jeszcze większy za satelity. Sa naprawdę ładne. Moim zdaniem najlepszy element zestawu.


  Może tak od końca.
  Także uważam, satelity, za najładniejsze elementy zestawu. Naprawdę mi się podobają, reszta to zupełnie nie moja estetyka, ale to oczywiście rzecz gustu.

  Natomiast, co do płytek uniwersalnych, to także uważam to za odwagę, ale jednocześnie podziwiam Twój upór, aby takie układy na czymś takim montować. Osobiście trafił by mnie szlag przy montażu tego. Gdy czasami coś zupełnie prostackiego montuję na płytce uniwersalnej, to jest to dla mnie dużym wyzwaniem, a tu coś tak "wypasionego". Na pewno nie wpływa to na estetykę projektu i na łatwość i wygodę ewentualnego serwisu takiego urządzenia.
 • #6
  Granat :)
  Level 34  
  Dzięki za dobre słowo :)
  Wydaje mi się, że wielu z Was miało nieprzyjemne doświadczenia z płytkami uniwersalnymi i stąd te obawy. Ja też kiedyś natknąłem się na płytkę uniwersalną bardzo słabej jakości. Taka brązowa, z polami lutowniczymi w kolorze miedzi. Te pola bardzo szybko odpadały i rzeczywiście coś takiego bardzo zniechęca. Ja natomiast używam grubych porządnych płytek produkowanych lokalnie przez firmę TEN. Tutaj pole lutownicze trzeba naprawdę mocno przegrzać, żeby odpadło.
  Druga kwestia to organizacja pracy.
  Jeśli najpierw narysuję sobie schemat płytki, to potem mogę lutować już praktycznie bez zastanowienia. Wadą tego rozwiązania jest to, że samo lutowanie zajmuje więcej czasu. Gdybym zakładał chęć wykonania identycznego układu w przyszłości, z pewnością wybrałbym opcję płytki ze ścieżkami :)