Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domowe audio Granata - Subwoofer narożny 10"

Granat :) 09 Aug 2020 20:15 3786 5
 • Prezentowane urządzenie jest prywatną konstrukcją użytkownika forum i nie ma nic wspólnego z wyrobami firmy, którą reprezentuje w podpisie.

  Witam,

  Chcę przedstawić Wam swój domowy sprzęt audio, którego używam obecnie i który powstawał przez ostatnie kilka lat. W tym wątku będzie to subwoofer. Linki do pozostałych sprzętów znajdują się na dole posta.

  Wszystkie elementy wykonałem sam, w sposób zgodny ze swoim poczuciem estetyki. Główny nacisk położyłem na stronę użytkową i praktyczną, a mniejszy na wizualną. Dlatego np. łatwiej było mi stworzyć pojedynczy egzemplarz układu na płytce uniwersalnej niż drukowanej.

  W bliźniaczym wątku opisywałem zestaw kolumn z którymi ten subwoofer będzie współpracował. Wspomniałem tam, że zależało mi aby zestaw nie był duży. Nie rzucał się w oczy ze względu na gabaryt, no i jednocześnie robił swoje. Czyli grał na tyle ładnie i dynamicznie, na ile to potrzebne. Satelity to była prosta sprawa. W końcu jeśli nie muszą odtwarzać basu, to nie muszą być duże. Ale jak zrobić sensowny subwoofer nie zajmujący pół pokoju?

  Domowe audio Granata - Subwoofer narożny 10

  Jako, że wiedziałem od początku gdzie sub powinien stać, zmierzyłem wysokość pod parapetem i wybrałem największy mieszczący się głośnik. Następnie narysowałem obudowę tak, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, która normalnie nie nadawałaby się do zagospodarowania niczym ciekawszym. Tak powstał przedziwny kształt, który następnie zamienił się w drewnianą bryłę ze sklejki. Nie, nie jednolity monolit. Wszystko było składane z pojedynczych części, około 40.
  Sub ma około 40L objętości wewnątrz. Gra mniej więcej od 40Hz i ma 113dB spl max. Na pomiarze widać pasmo przenoszenia w miejscu zainstalowania.

  Domowe audio Granata - Subwoofer narożny 10

  Białą strzałką oznaczono częstotliwość pasożytniczą portu bass-reflex, a pomarańczowymi odbicia od podłogi. Całkowite pasmo zostało wyrównane i połączone z satelitami na przedwzmacniaczu, opisywanym w innym wątku.

  ---
  linki do pozostałych konstrukcji:
  Procesor dsp:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3719635.html

  Subwoofer:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3719634.html

  Kolumny:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3719632.html

  Przedwzmacniacz:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3719629.html

  Wzmacniacz:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3719626.html

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  Granat :)
  Level 34  
  Offline 
  Zwrotnice głośnikowe na zamówienie -- >> Link << --
  Has specialization in: kolumny głośnikowe
  Granat :) wrote 3006 posts with rating 592, helped 202 times. Live in city Jaworzno. Been with us since 2004 year.
 • #4
  _eddie_
  Level 33  
  Jak na Twoje konstrukcje to aż dziw, że to nie skomplikowana labiryntówka a "prosta" obudowa ;) . Jak to się spisuje w kinie a jak w muzyce (konkretnie - jak ten przetwornik "gada")?
 • #5
  Granat :)
  Level 34  
  Konstruując ten zestaw w zamyśle było, że będzie on służył do odtwarzania muzyki. Do TV to tak przy okazji. Dlatego zastosowałem obudowę, która będzie przetwarzała odpowiednio szerokie pasmo z wysoką jakością. Mowa tutaj mniej więcej o paśmie 40-300Hz. Nie chodzi wcale o to, że podział jest tak wysoko. Jest około 120Hz. Natomiast ważne jest to, że żeby to spójnie grało, to sub powinien grać dobrze oktawę wyżej od punktu podziału.
  W basie przeważa jego dolna część, a całość brzmi miękko i jednocześnie bardzo szybko. Żadnego zamulania znanego z kinowych subów.
 • #6
  marian133
  Level 38  
  Granat :) wrote:
  W basie przeważa jego dolna część, a całość brzmi miękko i jednocześnie bardzo szybko. Żadnego zamulania znanego z kinowych subów.


  Słyszałem ten głośnik w dwóch konstrukcjach 3way BR, nie pamiętam ile litrów miała komora, ale raczej więcej niż 40L.
  Ten głośnik naprawdę gra nisko i bardzo kulturalnie.
  W obydwu konstrukcjach niski bas wypełniał całe pomieszczenie.

  Gdybym miał robić małego suba, to robił bym go na SB23MFCL45.