Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chiński rejestrator jazdy w lusterku wstecznym (L179S-V03)

Dydelmax 10 Aug 2020 00:39 7737 18
Renex
  • Chiński rejestrator jazdy w lusterku wstecznym (L179S-V03)

    Dzisiaj zajrzymy do wnętrza urządzenia, które możemy znaleźć pod nazwą „REJESTRATOR JAZDY KAMERA COFANIA LUSTERKO” chociażby na popularnych portalach aukcyjnych. Nie podałem marki czy też modelu, brak bowiem takowych informacji zarówno na opakowaniu rejestratora jak i na samym urządzeniu. Dołączona dwujęzyczna instrukcja obsługi, sporządzona w językach chińskim oraz maszynowo tłumaczonym angielskim tylko utwierdza nas w przekonaniu, że mamy do czynienia ze sprzętem z niskiej półki cenowej, więc w teorii w jego wnętrzu nie powinniśmy spodziewać się cudów i jakichś górnolotnych rozwiązań. Ponieważ jednak nie zaglądałem jeszcze do wnętrza urządzenia w obudowie imitującej lusterko wsteczne, a sam jestem ciekawy jakie rozwiązania zostały w nim zastosowane, postanowiłem podzielić się wrażeniami na Forum.
    Opisywany rejestrator, jak sama nazwa wskazuje, służy do rejestracji obrazu podczas jazdy. Obraz może być przechwytywany z kamery znajdującej się z tyłu lusterka, jak również z dołączonej do zestawu kamery mogącej służyć jako kamera cofania podłączanej do wejścia AV-IN w rejestratorze. Nośnikiem zapisu obsługiwanym przez rejestrator jest popularna karta pamięci w standardzie microSD(HC). Rejestrator waży 233 g, jego szerokość wynosi około 30 cm, wysokość około 9 cm, natomiast grubość w najgrubszym miejscu (kamera) wynosi 4 cm. Deklarowane parametry zasilania urządzenia: napięcie 5 V, pobór prądu do 1 A. W dalszej części skupimy się na samym rejestratorze - jego wyglądzie zewnętrznym oraz tym, z czego został on wyprodukowany.

    WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

    Tak prezentuje się rejestrator z przodu:

    Chiński rejestrator jazdy w lusterku wstecznym (L179S-V03)

    Przód rejestratora stanowi powierzchnia mająca w zamierzeniu funkcjonować jak lustro, z przeznaczeniem jego prawej strony (lub lewej zależnie od tego jaką partię "trafimy") na wyświetlacz pokazujący aktualnie rejestrowany obraz oraz interfejs rejestratora. O samej jakości odbicia nie będę się rozpisywał, gdyż nie testowałem tego urządzenia w warunkach w których teoretycznie powinno ono pracować, pozwolę więc sobie na umieszczenie poniższej poglądowej fotografii:

    Chiński rejestrator jazdy w lusterku wstecznym (L179S-V03)

    W roli "statysty" otwieracz ze sklepiku z gadżetami elektroda.pl. Intensywnie używany co widać po całkowicie wytartym logo na odbiciu, ale do otwierania "oranżadek" nadaje się idealnie.
    Wracając do rejestratora, widać w odbiciu kontur wyświetlacza, a dobrze się przyglądając można zauważyć że na lusterku znajduje się folia zabezpieczająca, która z nieznanych mi powodów nie została odklejona. Jak sprawuje się to w różnych warunkach pogodowych, nie miałem okazji sprawdzić.
    U dołu urządzenia widoczne są przyciski sterujące rejestratorem. Są to kolejno od lewej strony: włącznik, wybór trybu rejestracji obrazu, menu, zmiana pozycji w lewo, zmiana pozycji w prawo oraz przycisk zatwierdzający wybór.

    Tak prezentuje się tył urządzenia:

    Chiński rejestrator jazdy w lusterku wstecznym (L179S-V03)

    Symbole na nalepce informują nas o tym, że urządzenie jest zgodne z normami UE, nie wolno wyrzucać go ze zwykłymi odpadami oraz podlega ono recyklingowi.
    Z tyłu rejestratora znajdują się dwa uchwyty mocujące lusterko do miejsca w którym chcemy je zamocować. Z prawej strony znajduje się główna kamera, której pozycję można regulować w niewielkim zakresie. Na środku tylnej części urządzenia znajdują się otwory prawdopodobnie służące do odprowadzenia nadmiaru ciepła z wnętrza urządzenia. Ponad tymi otworami, po prawej stronie znajdują się dwa osobne otwory: jeden umożliwia z użyciem cienkiego przedmiotu wciśnięcie przycisku "RESET", natomiast drugi to otwór pozwalający na zbieranie dźwięku z otoczenia przez znajdujący się pod nim mikrofon. Nie rozbierając jeszcze urządzenia mogę stwierdzić, że umieszczenie obok siebie przycisku "RESET" oraz mikrofonu pod dwoma otworami nie jest najbardziej przemyślanym zabiegiem. Fakt, że oba otwory są opisane, ale zdjęcie oddaje czytelność tych opisów - w rzeczywistości te opisy również nie są zbyt czytelne. Jeśli mikrofon nie jest zabezpieczony (jak ma to miejsce chociażby w smartfonach), to pomylenie otworów przy próbie zresetowania zawieszonego rejestratora może skończyć się uszkodzeniem mikrofonu. Z kolei otwory nad znajdującą się po prawej stronie kamerą służą zapewne do umożliwienia emisji dźwięku z wbudowanego głośnika. Do rozbierania urządzenia za chwilę dojdziemy, ale wprawne oko zauważy zapewne naruszoną plombę na jednym z dwóch otworów mocujących obudowę rejestratora u jego dołu. Nie ja naruszyłem tę plombę, urządzenie trafiło do mnie w stanie takim jaki tu prezentuję, więc nie wiem jeszcze co znajdziemy w środku.

    Tak prezentuje się górna część urządzenia:

    Chiński rejestrator jazdy w lusterku wstecznym (L179S-V03)

    Zdjęcie niestety niezbyt ostre. Z lewej strony mamy gniazdo Mini-USB typu B służące do zasilania urządzenia, transferu danych lub przesyłu obrazu (instrukcja wspomina o możliwości wykorzystania urządzenia jako kamery internetowej). Obok mamy czteropinowe gniazdo Jack 2.5mm służące jako wejście wideo dla dołączonej do zestawu kamery cofania. Następnie mamy gniazdo karty pamięci microSD(HC), jak widać obsadzone kartą SanDisk Ultra microSDHC 32GB A1. Obok widać opis DC-IN, ale nie ma tutaj gniazda - możliwe że są wersje rejestratora zasilane nie przez Mini-USB, a przez przewód z okrągłym wtykiem i wówczas w tym miejscu znajduje się gniazdo zasilania.

    ROZBIÓRKA URZĄDZENIA I OPIS SZCZEGÓŁOWY

    Podobnie jak w poprzedniej rozbiórce ładowarki Toshiba, również tutaj samo dostanie się do wnętrza urządzenia nie sprawiło żadnych problemów. Do rozebrania urządzenia wystarczy wkrętak krzyżowy PH0 oraz płaski przedmiot do rozdzielenia przedniego panelu z resztą obudowy. Po odkręceniu dwóch wkrętów znajdujących się z tyłu urządzenia, przy pomocy płaskiego otwieraka rozdzielamy przedni panel od reszty urządzenia uwalniając go z zatrzasków. Nie wymaga to użycia dużej siły, a same zatrzaski nie uległy uszkodzeniu co, powiem szczerze, zdziwiło mnie.
    Poniżej zdjęcie urządzenia po demontażu przedniego panelu:

    Chiński rejestrator jazdy w lusterku wstecznym (L179S-V03)

    U góry mamy przedni panel, na dole zaś resztę urządzenia. Na pierwszy rzut oka widzimy kamerę oraz wyświetlacz - oba te podzespoły są połączone taśmami FFC z małą płytką drukowaną w górnej części urządzenia. Na tej samej płytce znajdują się wymienione wcześniej gniazda zasilania i wejścia obrazu oraz karty microSD(HC). Na dole urządzenia mamy klawiaturę lokalną odpowiedzialną za obsługę przycisków sterujących. Ona również jest połączona z jednostką sterującą. Widzimy też dwużyłowy przewód prawdopodobnie od wbudowanego głośnika. Nie widać za to źródła podtrzymania zasilania urządzenia, ale możemy być pewni że znajdziemy je pod wyświetlaczem. Zanim dojdziemy do baterii, zajmiemy się kamerą. Jest ona połączona z obudową trzema wkrętami mocującymi pokrywkę kamery, które odkręcimy bez problemu wkrętakiem użytym przed chwilą do "otwarcia" urządzenia.

    Chiński rejestrator jazdy w lusterku wstecznym (L179S-V03)

    Po odkręceniu wkrętów i odłączeniu taśmy od głównego kontrolera urządzenia kamerę możemy wyjąć z urządzenia. Tak się ona prezentuje:

    Chiński rejestrator jazdy w lusterku wstecznym (L179S-V03) Chiński rejestrator jazdy w lusterku wstecznym (L179S-V03)

    Po odkręceniu jednego wkręta kamerę można wyjąć z obudowy, a odkręcenie dwóch kolejnych pozwala nam oddzielić "optykę" od matrycy.

    Chiński rejestrator jazdy w lusterku wstecznym (L179S-V03)

    Na płytce drukowanej kamery możemy zauważyć oznaczenie JS-7670P-018R-V01. Niestety na jego podstawie nie jestem w stanie ustalić szczegółowych parametrów kamery, takich jak chociażby faktyczna rozdzielczość obrazu. Teoretycznie rejestrator pozwala na zapis wideo w rozdzielczości 1920x1080 pikseli przy 30 klatkach na sekundę, jednak nie jest to faktyczna rozdzielczość kamery. Co prawda nagrania znajdujące się na karcie pamięci w opisywanym urządzeniu są wykonane w rozdzielczości 1280x720 pikseli, to jednak sądząc po ich jakości, kamera przechwytuje obraz w rozdzielczości 640x480 pikseli lub 640x360 pikseli i ten obraz jest potem skalowany do wyższej rozdzielczości. Według niektórych źródeł kamera wewnętrzna ma rozdzielczość 1.3 megapiksela. Nie będę rozpisywał się o jakości obrazu kamery, bo ta jest tak słaba że mogłyby z nią konkurować kamery montowane w telefonach komórkowych sprzed kilkunastu lat.

    Pora na demontaż wyświetlacza. Cała operacja sprowadza się do odłączenia wyświetlacza od głównej płytki drukowanej urządzenia i odklejenia go od obudowy. Wyświetlacz połączony jest z obudową małym kawałkiem taśmy dwustronnej, więc jego demontaż nie sprawia większych kłopotów.

    Tak prezentuje się zdemontowany wyświetlacz:

    Chiński rejestrator jazdy w lusterku wstecznym (L179S-V03) Chiński rejestrator jazdy w lusterku wstecznym (L179S-V03)

    Przekątna wyświetlacza wynosi 4.3″, natomiast brak oznaczeń utrudnia ustalenie rozdzielczości wyświetlacza. Prawdopodobnie rozdzielczość wynosi 480x272 pikseli lub 640x360 pikseli, ale tu znowu nie jestem pewny czy nie jest to rozdzielczość "surowego" obrazu. Nie mogę też policzyć pikseli na włączonym urządzeniu, wyjaśnię to pod koniec opisu.

    Demontaż wyświetlacza ujawnia nam wcześniej wspomniane komponenty, czyli głośnik oraz baterię.

    Chiński rejestrator jazdy w lusterku wstecznym (L179S-V03)

    Kolejne niezbyt wyraźne zdjęcie, ale w tym przypadku nie jest to istotne. Głośnik to standardowy głośniczek jaki można spotkać w budżetowych urządzeniach typu tablet, GPS, MP4, kamera itp. Natomiast bateria nie posiada żadnych oznaczeń z obu stron, i jeśli wierzyć danym ze strony producenta jej pojemność wynosi 1200 mAh. Nie mam jak zweryfikować prawdziwości tych deklaracji, jednak osobiście byłbym pozytywnie zaskoczony, gdyby ogniwo ze zdjęcia miało chociaż połowę deklarowanej pojemności. Zarówno bateria jak i głośnik przymocowane są do obudowy za pomocą dobrze znanej dwustronnej taśmy.

    Wiemy już co nieco na temat baterii, wyświetlacza i kamery, czas zatem przyjrzeć się z bliska sercu urządzenia, czyli głównej płytce drukowanej. Jest ona przymocowana do obudowy dwoma wkrętami mocującymi.

    Chiński rejestrator jazdy w lusterku wstecznym (L179S-V03)

    PCB jest opisane jako L179S-V03, co pozwala nam znaleźć więcej informacji na temat urządzeń w jakich stosowana taką płytę. Na jej "awersie" mamy gniazda wyświetlacza i kamery, port Mini-USB, gniazdo Jack 2.5mm 4-pin, gniazdo kart microSD(HC) oraz mikrofon. Do tego układ zabezpieczający ET9528, przetwornica T50A9LA, dwie diody Schottky'ego SS14F, rezonator kwarcowy oraz kilka kondensatorów i rezystorów. W lewym górnym rogu mamy dwie diody LED sygnalizujące podłączenie urządzenia do zasilania.

    Odwracamy płytkę:

    Chiński rejestrator jazdy w lusterku wstecznym (L179S-V03)

    Tutaj mamy już bardziej zaawansowaną elektronikę. Widoczny przycisk to "RESET", pod nim mamy pamięć flash SY25Q80Y (8 Mbit = 1 MB), nieopodal procesor którego nawet po oznaczeniach 19510-82S CEAH387-P84L5 nie potrafię zidentyfikować, przetwornica w obudowie SOT23-5 o oznaczeniu LPS B89Z1 (prawdopodobnie jest to LP6209S, podobny układ ale w obudowie SOT23-6 to LP6252), tranzystory MMBT3904, KI2302DS oraz PE2301A, dioda 1N4148WT oraz kilka kondensatorów i rezystorów.

    Jakość lutowania płytki drukowanej oceniłbym na bardzo dobrą biorąc poprawkę na pochodzenie sprzętu oraz fakt, że został wyprodukowany niewiele ponad rok temu.

    PODSUMOWANIE I WYJAŚNIENIA

    Zacznę może od wyjaśnienia, dlaczego nie mogłem zrobić niektórych rzeczy takich jak np. ustalenie rozdzielczości wyświetlacza itp. Otóż urządzenie trafiło do mnie jako uszkodzone. Próba włączenia skutkuje mrugnięciem wyświetlacza na biało na około 200 milisekund, a samo urządzenie nie startuje. Podłączone do komputera ładuje się, ale na wyświetlaczu jest ciemność, stąd też opis nie zawiera wszystkich rzeczy które chciałbym w nim zamieścić. Ponieważ jednak w ramach czasu wolnego chcę spróbować naprawić to urządzenie, to niewykluczone że w przyszłości ukaże się kolejny temat opisujący moje zmagania z tym sprzętem, zakładając oczywiście że nie uszkodził się procesor, bo wówczas nie będzie czego opisywać. Może problem tkwi w baterii, może wsad pamięci uległ uszkodzeniu? Dowiem się tego, gdy spróbuję podjąć próbę naprawy sprzętu, jednak ze względu na jego wartość sprawę potraktuję raczej jako eksperyment w ramach wolnego czasu. Jeśli uda mi się uzyskać dostęp do informacji których obecnie nie posiadam, będę aktualizował temat.

    Co do podsumowania, kilka wniosków z rozbiórki urządzenia:
    - w środku jest dużo niewykorzystanej przestrzeni, można by ją wykorzystać np. umieszczając większą baterię wewnątrz urządzenia,
    - teoria z potencjalną możliwością uszkodzenia mikrofonu "wzięła w łeb" - przez otwór "MIC" nie da się dostać do mikrofonu,
    - otwory nad kamerą nie kryją głośnika, choć możliwe że w innej "konfiguracji" głośnik mógł się znajdować nad kamerą,
    - obudowa była przewidziana dla przynajmniej kilku wersji urządzenia, zasilanych po Mini-USB jak i przez okrągły wtyk, z wyświetlaczem po lewej lub prawej stronie lub wersją na całe "lustro" (kwestia dobrania odpowiedniego przedniego panelu do pozostałych elementów urządzenia),
    - teoria o otworach służących do odprowadzania ciepła też nie jest przekonująca, bowiem nie ma za bardzo co się grzać w tym urządzeniu.

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    Dydelmax
    Level 39  
    Offline 
    Komputery, rzeczy typowe i nietypowe.
    Has specialization in: komputery
    Dydelmax wrote 3697 posts with rating 805, helped 611 times. Live in city Piła. Been with us since 2011 year.
  • Renex
  • #2
    Ibuprom
    Level 26  
    Nie wiem czy dokładnie taki model, wyglądało podobnie wewnątrz, ale jak to weszło na rynek to krótko po tym dostałem do serwisu 2 takie sztuki do naprawy. A naprawiać nie było czego bo było widać przegrzanie CPU i laminatu obok. Więc jak już rozebrałeś to sugeruję zadbać o chłodzenie głównego procesora. Proponuję też zrobić zrzut flasha i wstawienie go tu na elektrodę, myślę że niejednokrotnie się przyda elektrodowiczom.
  • Renex
  • #3
    Dydelmax
    Level 39  
    @Ibuprom, dziękuję za przydatne informacje. U mnie akurat brak śladów przegrzania, ale dopiero testy pod zasilaczem laboratoryjnym powiedzą więcej na temat możliwych przyczyn usterki. Jeśli uda się uratować urządzenie, to umieszczenie radiatora na procesorze nie będzie stanowiło żadnego problemu.
    Jeśli procesor faktycznie się mocno nagrzewa podczas pracy, to jeden z moich wniosków jest w tym momencie błędny.
    Wsad oczywiście zgram i udostępnię, jednak dopiero w przyszłym tygodniu będę miał dostęp do swojego programatora. Na remont-aud.net widziałem wsad do takiej samej płyty, więc będzie można spróbować z inną zawartością pamięci.
  • #4
    mipix
    Level 37  
    Ibuprom wrote:
    Proponuję też zrobić zrzut flasha i wstawienie go tu na elektrodę, myślę że niejednokrotnie się przyda elektrodowiczom
    Dydelmax wrote:
    Otóż urządzenie trafiło do mnie jako uszkodzone. Próba włączenia skutkuje mrugnięciem wyświetlacza na biało na około 200 milisekund, a samo urządzenie nie startuje.

    Normalne miejsce pracy tego rejestratora utrudnia oddawanie ciepła. Wystarczy kilka słonecznych dni na parkingu i mamy grzankę.
  • #5
    Ibuprom
    Level 26  
    mipix wrote:
    Normalne miejsce pracy tego rejestratora utrudnia oddawanie ciepła. Wystarczy kilka słonecznych dni na parkingu i mamy grzankę.
    No tak, ale co innego jak procesor gdzieje się 50-80 stopni ponad temperaturę otoczenia, a co innego jak 20-30. To też nie są komfortowe warunki, ale wystarczą aby nie przekroczyć temperatur krytycznych. Max 150 stopni temperatury pracy z PDF-ów producentów dotyczą samego krzemu, obudowa jest niemal zawsze chłodniejsza dlatego trzeba ją mocniej chłodzić aby nie przekroczyć temperatur krytycznych.
  • #6
    niewolno2
    Level 40  
    Witam kolegów i koleżanki.
    W uzupełnieniu tematu o ww rejestratorze mogę dodać swoje spostrzeżenia.
    Sprzęt był już dwa razy w serwisie, pierwsza przypadłość to zawieszanie się i brak możliwości zresetowania, bateria pomimo długiego czasu ładowania wskazywała że jest naładowana na 1/3 pojemności. Sprzęt wrócił z serwisu z opisem że wgrano ponownie oprogramowanie a temat baterii został opisany, że jest ona tylko do podtrzymania zegara to jak się to ma do pracy urządzenia w czasie postoju pojazdu z wyłączonym silnikiem i brakiem napięcia w gnieździe zapalniczki.
    Druga przypadłość jaka miała miejsce to stopienie się tylnej części obudowy i całkowite poluzowanie się kamery. Sprzęt wrócił z serwisu z wymienionym elementem obudowy i poprawioną kamerą.
    Kamera nie ma nawet roku, cena do jakości to 99,99zł.
  • #7
    Ibuprom
    Level 26  
    Chińskie kości flash też nie lubią wysokich temperatur :) Dlatego pisałem o zgraniu pamięci, zapewne niejeden uratuje przez to swoje chińskie "cudo"....
  • #9
    pikarel
    Level 36  
    niewolno2 wrote:
    (...) (...) jak się to ma do pracy urządzenia w czasie postoju pojazdu z wyłączonym silnikiem i brakiem napięcia w gnieździe zapalniczki.
    (...)

    Pomiędzy akumulatorem a gniazdem jest tylko bezpiecznik, więc i kamera ma zasilanie po wyłączeniu silnika.
  • #10
    rubin714
    Level 15  
    Witam, koleżka sąsiada ma takie cudo. Ostatnio zawitał na naszą uliczkę, gdzie ostatnio parkuje się "poprawnie" ze względu na uczynnego obywatela, więc miejsca na jezdni jest o tyle o ile. Poniósł szkodę, ponieważ przytarł jego pojazd samochód jak domniemamy z wyżej umieszczonym zderzakiem. Zanim kamerka zebrała się do działania (zapisu), sprawcy dawno już nie było. Nie polecam.
  • #14
    glogi53
    Level 2  
    karta pamieci bardzo grzeje sie w gniazdzie lusterka.na 90% wypaliło styki w gniezdzie lusterka i nie ma styku
  • #15
    arekopo
    Level 14  
    Witam kolegów :) z ciekawości wszedłem poczytać recenzje lusterka z kamerą, opis git ale oceny użytkowników o tym urządzeniu i jej działanie skutecznie zniechęca do zakupu a o innych urządzeniach tego typu daje do myślenia, kupić czy nie kupić, pozdrawiam i oby więcej takich treści.
  • #17
    Dydelmax
    Level 39  
    Chiński rejestrator jazdy w lusterku wstecznym (L179S-V03) Chiński rejestrator jazdy w lusterku wstecznym (L179S-V03)
    Post "na szybko", jak znajdę więcej wolnego czasu to uzupełnię pierwszy post o informacje które uda mi się uzyskać.
    Udało się przywrócić sprawność chińskiego rejestratora. Przyczyną jego uszkodzenia była nieszczęsna kość pamięci SY25Q80Y, która przez programator Xgecu TL866II Plus nie była poprawnie wykrywana (same FF w identyfikatorze kości, same FF w odczytanej treści). Uszkodzona pamięć - lepsze to niż uszkodzony procesor :). Na remont-aud.net znalazłem wsad do rejestratora opartego o tą samą płytę. W swoich "przydasiach" natknąłem się na kość pamięci MX25L8005E - dokładnie taką samą, z jakiej pochodził wsad na stronie remont-aud.net. Zaprogramowałem kość, wlutowałem ją i sprzęt ożył witając mnie menu w języku rosyjskim. Można co prawda wybrać język polski, jednak jakość tłumaczenia jest tragiczna, już lepszą opcją jest pozostanie przy wersji rosyjskiej lub ewentualnie angielskiej.
    Niestety ujawnił się jeden problem, związany prawdopodobnie z wersją wsadu. Obraz z kamery obrócony jest o 180 stopni, czyli wyświetla się do góry nogami. Ponieważ prawidłowo kamerę można zamontować tylko w jednej pozycji, jej obrócenie o 180 stopni będzie wymagać drobnych przeróbek mechanicznych ale jest jak najbardziej wykonalne. Prostszym rozwiązaniem byłoby oczywiście wgranie firmware współpracującego prawidłowo z tą kamerą (mam na myśli kamerę na "taśmie"), ale jego zdobycie jest raczej nierealne bez dostępu do sprzętu dawcy.
    Podsumowując: operacja się udała, pacjent ożył, pozostanie tylko obrócenie kamery i montaż małego radiatora na procesorze.
    W załączniku dodaję wsad który ożywił urządzenie.
  • #18
    mmondik
    Level 10  
    Właśnie zrezygnowałem z zestawu kamerka i monitor w lusterku.
    Wymyśliłem, że bardziej mi się przyda sam monitor na desce rozdzielczej
    i to opracowanie bardzo mi pomogło w przebudowie wyświetlania z kamerki. Dzięki

    Dodano po 13 [minuty]:

    pikarel wrote:
    niewolno2 wrote:
    (...) (...) jak się to ma do pracy urządzenia w czasie postoju pojazdu z wyłączonym silnikiem i brakiem napięcia w gnieździe zapalniczki.
    (...)

    Pomiędzy akumulatorem a gniazdem jest tylko bezpiecznik, więc i kamera ma zasilanie po wyłączeniu silnika.

    To sprawdź zasilanie gniazda zapalniczki w samochodach: FIAT 500, Peugeot'y iwiele innych.
    Po wyłączeniu silnika i zapłonu brak w nich zasilania gniazda zapalniczki !!!