Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki inwerter dla kierunku południe-zachód?

maxdax 10 Aug 2020 14:07 2724 38
    maxdax
    Level 10  
    Witam

W najbliższym czasie Bedę montował Panele 330W - w sumie 23szt.
    8szt - południe
    15szt - zachód

Pytanie jaki inwerter wybrać:
    Sofar 6.6KTL-X
    Sofar 8.8KTL-X

I czy taka instalacje ruszy czy nie za mało paneli?
    theo33
    Level 27  
    Obydwie instalacje naraz osiągną max ok 6400 W i Sofar 6,6 wystarczy, co do napięć to 8 modułów to 240 V i to też wystarczy.
    maxdax
    Level 10  
    A jak kolega obliczył max wartość 6400W?
    Czy w przyszłości będę mógł dołożyć na połać wschodnia 8szt Paneli i połączyć równolegle z połacią południową?
    bryko
    Level 21  
    Panele na E i W dadzą ok 20% mniej tego co dadzą te na S, znaczenie ma tu jeszcze kąt pochylania połaci którego nie podałeś, ale zakładam, że ok 40° masz. Licząc więc prosto (15*330*0,8) + (8*330*1) = 6600W.
    Cytro12
    Level 26  
    Sofar 6.6 ma zakres MPPT od 290V więc te 240V a w lato tak jak teraz może być i 195V to raczej nie zadziała dobrze. Ten string będzie kulał, późno się załączy i wcześnie wyłączy nigdy nie da maxa.
    theo33
    Level 27  
    maxdax wrote:
    A jak kolega obliczył max wartość 6400W?
    Czy w przyszłości będę mógł dołożyć na połać wschodnia 8szt Paneli i połączyć równolegle z połacią południową?

To 6400 to taka analogia porównując instalacje.
    Do sofara nie dołożysz już następnego równoległego stringu, prąd wejściowy w sofarz to 11A
    maxdax
    Level 10  
    Cytro12 wrote:
    Sofar 6.6 ma zakres MPPT od 290V więc te 240V a w lato tak jak teraz może być i 195V to raczej nie zadziała dobrze. Ten string będzie kulał, późno się załączy i wcześnie wyłączy nigdy nie da maxa.

To może jakiś inny inverter? Może coś doradzicie?
    Czy inwerter 5.5 nie będzie za mały?
    zendar
    Level 16  
    5.5 wydaje się lepszym rozwiązaniem, zaczyna pracę od niższego napięcia (240V), a przewymiarowanie paneli o 20% jest według mnie dobrym pomysłem.
    Sam mam przewymiarowane ponad 15% i patrząc na wykres mocy to jest tam jeszcze sporo zapasu.
    Cytro12
    Level 26  
    Trzeba to dobrze policzyć, dopasować panele do falownika, 20% przewymiarowania jest OK ja mam 18% i falownik działa obecnie na 87%, jeszcze zapas jest.
    maxdax
    Level 10  
    Czy warto dopłacać do paneli half cut? Czy inwerter growatt 6000 będzie lepszy w mojej instalacji?
    Rhaavir
    Level 13  
    Proponuję SOLAREDGE - jest droższy od Sofara, Growatt'a i innych, że tak napiszę "Chińczyków" - ALE ma znacznie lepszą jakość i MOŻLIWOŚCI.

Po pierwsze - odpadają nam problemy z napięciami startu, podtrzymania oraz kierunkiem. Wschód, Zachód i Południe spinamy w jeden łańcuch. Nie obchodzi nas kąt paneli oraz ilość i moc - możemy np. dać 8 Wschód, 13 Południe i 2 Zachód.
    Po drugie - rozbudowa : nie ma problemu by połączyć dzisiejsze 330 Wp Mono z np. QCELL DUO 350 - i każdy panel będzie działał z mocą maksymalną. Więc jak za 2 lata dołożysz panele o większej mocy to będą one pracować z pełną mocą.
    Po trzecie - ew. zacienienia : zacienienie jednego panelu NIE wpływa na pozostałe.
    Po czwarte - mamy pełny monitoring każdego panelu osobno, napięcie, prąd, moc.

Jeśli nie Solaredge to proponuję Froniusa :
    Też drożej - ale - taniej niż Solaredge - ale mamy większy prąd wejściowy, czyli połączenie dwóch łańcuchów równolegle NIE jest problemem - po za tym Fronius jest ZNACZNIE bardziej niezawodny, sprawia też znacznie mniej problemów z softem. Niby ma 5 lat gwarancji - ALE - w roku 2019 zamontowaliśmy około 2000 instalacji z czego połowa to Froniusy - i te 1000 Froniusów psuje się 10x rzadziej niż pozostałe marki. Od 7 - 8 lat montuję fotowoltaikę, od początku Froniusy i mają one najmniejszą awaryjność.

Przewymiarowanie - proponuję przyjąć max 35% - więcej oznacza straty, w przypadku układu Południe i Zachód - można przyjąć przewymiarowanie nawet 50% - z uwagi na niższe uzyski.
    ALE - jeśli mamy zamiar rozbudowywać instalację to falownik kupmy większy, np. obecnie mamy 7.59 kWp, czyli falownik 6 kW nam spokojnie wystarcza - ale jeśli planujemy dołożyć np. kolejne 3.3kWp to celujmy raczej w falownik 7 - 8 kW.

Panele "Half-Cut" - my w firmie stosujemy TYLKO Half-Cut - ALE - naszym "bazowym i ekonomicznym" panelem jest QCELL DUO G7 335 WP, a "wyżej" mamy QC DUO G8 350, QC 340 Full Black.
    Panel "Half-Cut" - jest lepszy, ma większa wydajność niż "zwykly" - ALE - musi być to dobry, markowy panel, bo niestety na rynku się pojawiła masa tanich, kiepskich "chińczyków" - też "Half-Cut" tyle, że jakość parszywa.
    Owszem, przez pierwsze 5 lat będą działać - ale - później będzie co raz gorzej - na targach w zeszłym roku miałem okazję rozmawiać z takim producentem - i powiedział, że na przetargi to da nam panele tanie, z wszystkimi "papierami", spokojnie możemy dać nawet 25 lat gwarancji - TYLE ŻE - pierwsze 5 lat będzie realizowane w Europie a później w Chinach - i że to musimy zapisać w umowie. Chińczyk wprost powiedział, ze 5 - 8 lat mamy spokój, a później? Niech starają się o naprawę gwarancyjną w Chinach.
    Tak więc nie podniecał bym się tanimi panelami - "Half-Cut" - musi swoje kosztować i nie ma co iść w stronę tanich firm - bo za 5 - 10 lat będzie płacz, a instalacja ma działać 20 i więcej lat.
    Cytro12
    Level 26  
    Fronius głośny oraz słabsza wydajność w stosunku do "chnińczyka", wystarczy prześledzić dane, SE to przerost formy nad treścią za różnicę w cenie dokładasz 4-5 paneli i pod względem wydajności SE jest daleko w lesie choćby nie wiem co miał i jak działał. Panele sprawdzone na rynku ale ponad wszystko montaż bo tutaj nawet najlepszy sprzęt źle złożony i zamontowany nie da satysfakcji.
    maxdax
    Level 10  
    SE odpada jestem jednak zdania że instalacja ma się jak najszybciej zwrócić i zarabiać na siebie. Dlatego będzie Chińczyk.

Dalej myślę czy to będzie działać.
    Południe
    8x320W=2560W
    33V x8=264W

Zachód
    15x320W=4800w
    33V x15=495V

Sofar 6.6 ma zakres napięcia dla pełnej mocy MPPT 290V-840V, a zakres napięcia pracy 160V-960V
    mateos2
    Level 11  
    Zakładasz optymistycznie 33 V, a tyle w upalne dni z panela możne się nie pokazać...
    Podaj typ panela i wtedy się przeliczy napięcie uwzględniając współczynniki temperaturowe.
    Mając napięcia i moc można dobrać inwerter który będzie działał sprawnie i efektywnie. Podane przez Ciebie wyżej wartości wprost pokazują ze 8 paneli na inwerterze który wybrałeś nie wejdą w zakres pełnej mocy MPPT i to będzie kuleć.
    P.S.
    Chcesz tani i dobry inwerter to weź Huawei
    Cytro12
    Level 26  
    Każdy chińczyk ma swoje wady Huawei też. Poza tym chińczyki są porównywalne jeśli chodzi o wydajność i jakość.
    andrzej20001
    Level 43  

Napiecie to one podadza ,chodzi o amperaż . Huawei startuje o świcie dzis o 5,37

Nie ma co sie napieciem podniecać
    Cytro12
    Level 26  
    Chodzi o napięcia pracy a nie startu i jest się o co podniecać. Nawet na tym wykresie masz pokazane jak ładnie napięcie spada w ciągu dnia jak jest coraz cieplej. A co jak będzie na granicy wydajności?
    andrzej20001
    Level 43  
    Zrobić jeden string i wszystko. Ja mam 17 i 18 w stringu.
    mateos2
    Level 11  
    Cytro12 wrote:
    Poza tym chińczyki są porównywalne jeśli chodzi o wydajność i jakość.

Nie do końca, w/g danych technicznych Huawei jest prawie o 1% bardziej wydajny niż Fronius na przykład.

Zresztą to co mnie przekonało - Fronius ma wentylator a mimo to jest gorący tak ze nie dotkniesz. Huawei nie ma wentylatorów i jest chłodny.
    andrzej20001
    Level 43  
    W moim poście widać 48st.c przy 6,3 kw oddawanym. On zawsze jest lekko ciepły
    mateos2
    Level 11  
    andrzej20001 wrote:
    On zawsze jest lekko ciepły
    przy Froniusach to on jest zimny ;) Te które ja widziałem Froniusy to buczały wentylatory a mimo to gorące jak grzejniki
    andrzej20001
    Level 43  
    I Huawei min.1500 tańszy ;)
    Cytro12
    Level 26  
    mateos2 wrote:
    Nie do końca, w/g danych technicznych Huawei jest prawie o 1% bardziej wydajny niż Fronius na przykład.

1% to jest nic, a to co robi sporą różnicę to sprawność europejska i szybkość MPPT, bo u nas przez 6 miesięcy jest zima i tutaj Fronius wyraźnie przegrywa przy obciążeniach typu 10-15% jakie mamy w zimę najczęściej Fronius z tego co pamiętam ma sprawność poniżej 90% a to przecież w dzisiejszych czasach w porównaniu do konkurencji dużo za mało. No i ten hałas.
    mateos2
    Level 11  
    zgada sie
    jak uzyje sie programow do symulacji typu PV SOL i sprawdzi produkcje dla Fronius i Huawei to Fronius przegrywa

Fronius zaleca tez przewymiarowanie paneli zeby wlasnie ten efekt minimalizowac
    Cytro12
    Level 26  
    Przewymiarowanie paneli stosuje się z różnych względów na przykład starzenie się paneli, współczynniki temperaturowe, usytuowanie względem kierunku i wiele innych. Fronius nie jest tutaj wyjątkiem.
    prose
    Level 34  
    Cytro12 wrote:
    Fronius z tego co pamiętam ma sprawność poniżej 90%

Co do sprawności Fronius.
    Cytro12
    Level 26  
    Maksymalną sprawność to wiesz co możesz zrobić, poczytać sobie co najwyżej i tyle. Dokładniejsze dane i to na stronach Fronius.
    O tu

wello
    Level 18  
    Przy Froniusie 6kW, te 5% dla PAC to 25W różnicy pomiędzy 80% sprawności, a 90%. (6000 * 0,05 * 0,9) - (6000 * 0,05 * 0,816). Te 0,9 to założenie, że Huawei ma 90% sprawności przy PAC=5%. Więc te 25W różnicy przy PAC=5% czy nawet PAC=kilkanaście procent, nie robi istotnej różnicy. Są inne powody dlaczego ludzie wybierają Froniusa. Ja np. dlatego, że jest najmniej awaryjny, albo dlatego, że mogę sobie za pomocą Domoticza zrobić z nim co chcę.
    mateos2
    Level 11  
    wello wrote:
    Ja np. dlatego, że jest najmniej awaryjny,
    a skad masz te informacje ? O ile pamietam to huawei publikowal swoje statystyki na poziomie 0,2% ale Fronius ?

wello wrote:
    ie robi istotnej różnicy
    robi robi, 1% rocznie roznicy przez 15 lat to 15% wieksza produkcja, a pozatym przy produkcji na poziomie < 50% mocy nominalnej Huawei wykazuje duzo wyzsza sprawnosc.
    andrzej20001
    Level 43  
    Każda przepiórka chwali swoje piórka....