Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Urządzenie do pomiaru temperatury, wilgoci i ciśnienia w automatyce budynku

norbis15 10 Aug 2020 16:29 309 5
Legrand
    norbis15
    Level 14  
    Witam, potrzebuję opinii na temat rozwoju urządzenia. Chodzi o moduł pomiarowy TD2 - umożliwia pomiar z 40 czujników umieszczonych na 3 żyłowej magistrali. Link

Ostatnio opracowałem czujniki wilgotności do tego urządzenia (mierzy on też temperaturę). Chciałbym dodać możliwość obsługi pomiarów czujników ciśnienia, tak by moduł obsługiwał pomiary temperatury, wilgotności i ciśnienia -> o pomiar ciśnienia mam pytanie :)

Czy uważacie, że opracowywanie do tego urządzenia czujnika ciśnienia ma sens? Rozważam czujnik BMP280 o zakresach: 300 do 1100 hPa, albo MPL115A2 o zakresach 50 do 115 kPa.

Sam czujnik umieszczony by był na kablu i wpinany w magistralę do TD2 (jak na pierwszym rysunku). Czujniki wilgoci będą dostępne w obudowach na zdjęciach poniżej, ale czy nadają się one do czujników ciśnienia? Co o tym sądzicie?

Symbol zbiornika jest tylko poglądowy, może to być dowolny inny obiekt (budynek, linia produkcyjna czy miejsce, gdzie chcemy prowadzić pomiary)
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Legrand
    Erbit
    Level 41  
    norbis15 wrote:
    ...
    Czy uważacie, że opracowywanie do tego urządzenia czujnika ciśnienia ma sens?

Niby skąd to mamy wiedzieć nie znając calu ani przeznaczania tych pomiarów.

[edyta]

norbis15 wrote:
    ...może to być dowolny inny obiekt (budynek, linia produkcyjna czy miejsce, gdzie chcemy prowadzić pomiary)

Przeznaczenie jednak jest.

Nie sądzę by w tej klasy czujniki miały zastosowanie w produkcji. No ale.. może się mylę.
    Tak naprawdę nikt Tobie nie odpowie na to pytanie bo należałoby sprawdzić jakie jest zapotrzebowanie na rynku na takie czujniki w tej klasie.
  • Legrand
    TvWidget
    Level 35  
    Moim zdaniem czujniki bezwzględnego ciśnienia atmosferycznego są mało przydatne w automatyce domowej. Nie bardzo sobie mogę wyobrazić jakie działanie automatyki może być zależne od ciśnienia atmosferycznego. Tym bardziej, że praktycznie będzie ono identyczne we wszystkich miejscach wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.
    Erbit
    Level 41  
    norbis15 wrote:
    Erbit wrote:
    ...należałoby sprawdzić jakie jest zapotrzebowanie na rynku na takie czujniki w tej klasie.

Erbit, a czy mógłbyś mnie nakierować, w jaki sposób sprawdzić zapotrzebowanie na takie czujniki?

Ja Tobie w tym nie pomogę. To poważne zagadnienie a "badanie rynku" to nie taka prosta sprawa (i na pewno nie tania).

TvWidget wrote:
    Moim zdaniem czujniki bezwzględnego ciśnienia atmosferycznego są mało przydatne w automatyce domowej. ...

Masz rację ale autor nie napisał tylko o automatyce domowej.
    norbis15
    Level 14  
    Na grupie facebookowej dotyczącej inteligentnego domu Link dostałem kilka konstruktywnych opinii. Na ten moment przygotuje ofertę na pomiary temp i wilgoci oraz jakieś warianty mocowania czujników. Zaprojektowałem specjalne puszki umożliwiając przyłączanie kolejnych czujników do magistrali:
    Urządzenie do pomiaru temperatury, wilgoci i ciśnienia w automatyce budynku.
    Zobaczymy, co powiedzą klienci i jakie będzie zainteresowanie