W materiale znajdziecie testy kamer IP PTZ udostępnionych przez firmę Orllo.
Do testów otrzymaliśmy także rejestrator NVR i przełącznik PoE.
Poza opisem i zdjęciami dostępny jest też materiał filmowy prezentujący funkcjonalności sprzętu.
Napiszcie pod artykułem, co sądzicie o przedstawionych komponentach systemów CCTV.
W drugiej części materiału zaglądamy do wnętrza testowanych urządzeń.
Kamera zewnętrzna obrotowa PoE ORLLO BESTCAM R1 dysponuje 36x zoomem (zmienna ogniskowa obiektywu 4.6mm-165mm), natomiast bliźniacza kamera obrotowa ORLLO BESTCAM R2 posiada 22x zoom (ogniskowa 3.9-85.5mm), obie kamery pracują w rozdzielczości FHD i wyposażone są w oświetlacz IR, użyta jest kompresja H.264/H.265 oraz zapewniona zgodność z Onvif 2.4.
Kamery IP PTZ podczas testów połączymy z 16-kanałowym rejestratorem NVR przy pomocy przełącznika sieciowego PoE, który zapewni komunikację i zasilanie dla kamer.
Kamery obrotowe to dobre uzupełnienie systemu monitoringu wyposażonego w kamery statyczne. Kamera PTZ może poruszać się po zaprogramowanych trasach lub pozwolić na uzyskanie widoku z interesującego nas w danej chwili miejsca monitorowanego terenu.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym oraz szczegółowym opisem poniżej.
W zestawie z kamerą R1 otrzymamy:
-uchwyt mocujący (ramię);
-linkę mocującą;
-zasilacz sieciowy 12V/4A;
-instrukcję w języku polskim, gwarancję (24 miesiące), smycz Orllo.
Orllo, tak jak do poprzednio testowanego produktu - kamery solarnej LTE, przygotowało bardzo dobrze opracowaną instrukcję: Instrukcja obsługi kamery BESTCAM ORLLO R1 - warto zajrzeć i zapoznać się z instrukcją przed rozpoczęciem korzystania z kamery.
Główne cechy kamery ORLLO BESTCAM R1:
-36x zoom optyczny (ogniskowa 4.6mm-165mm)
-rozdzielczość wideo 1920x1080p (FHD)
-zasilanie PoE lub 12V DC
-doświetlenie IR o zasięgu do 100m (6x IR LED +2x LASER LED) - automatyczne sterowanie trybem pracy diod IR
-kamera obrotowa, obrót głowicy 360° (ciągły obrót), pochylenie w pionie 0-90°
-patrolowanie po ustalonej ścieżce (dostępne 3 ścieżki)
-220 pozycji preset (zapamiętanie położenia obrotu, pochylenia, przybliżenia głowicy kamery PTZ)
-podgląd na żywo w telefonie, tablecie, komputerze (nawet bez połączenia z rejestratorem) - aplikacja P2P ORLLO VISION na system Android i IOS
-powiadomienie alarmowe po wykryciu ruchu - PUSH na telefon, zdjęcie po wykryciu ruchu na e-mail / FTP
-nagrywanie na kartę mikro SD zamontowaną w slocie wewnątrz kamery (do 32GB) lub zapis obrazu przez nagrywarkę NVR
-wsparcie ONVIF
-kompresja H.264, H.265
-interfejs sieciowy 10Base-T/ 100Base-TX, RJ45 (8P8C)
-waga ~2.8kg (z uchwytem)
Do wyszukania kamery w sieci LAN można wykorzystać oprogramowanie dostępne na stronie Orllo.
Do kamery możemy zalogować się poprzez interfejs WEB, wykorzystując przeglądarkę internetową, aplikację mobilną lub desktop oraz z wykorzystaniem tzw. połączenia P2P. Dostęp przez przeglądarkę umożliwia konfigurację kamery, a także sterowanie PTZ i podgląd wideo z kamery (po zainstalowaniu wtyczki w przeglądarce).
Kamera umożliwia konfigurację rozdzielczości, rodzaju kompresji, ilości klatek na sekundę, jakości osobno dla trzech strumieni wideo: strumień podstawowy (do zapisu), strumień pomocniczy (do podglądu) oraz MJPG.
Nawet w sieci LAN bez dostępu do internetu możemy lokalnie uzyskać dostęp do kamery z wykorzystaniem interfejsu WEB lub strumieni wideo RTSP, np. programem VLC. Znacznie łatwiejsze będzie wykorzystanie oprogramowania iVMS320 w starszej wersji lub nowej aplikacji ORLLO VISION dostępnej zarówno na PC, jak i urządzenia mobilne: https://orllo.pl/oprogramowanie
To dobrze, że producent nie wymusza połączenia z internetem do obsługi swoich kamer, natomiast gdy LAN, w którym pracuje kamera ma połączenie z internetem otrzymujemy możliwość zdalnego podglądu, sterowania i odtwarzania nagrań. Przekierowanie portów z publicznego IP routera na porty na adresie IP kamery za NAT pozwoli na dostęp do kamery z internetu przez przeglądarkę WEB lub oprogramowaniem IVMs. Należy przekierować konkretne potrzebne porty np. dla WEB lub IVMs, natomiast resztę zablokować. Zeskanowane porty TCP/IP, na których nasłuchiwała kamera R1: 23, 80, 90, 554, 8000, 8080, 8088, 8999, 9999, 10081, 20203, 34567. Wśród otwartych portów TCP pojawia się port o numerze 23, na tym porcie odzywa się klient telnet oczekujący na login i hasło (zapewne wykorzystywany w procedurach serwisowych kamery), dlatego należy takie porty zablokować przed dostępem z internetu i przekierować tylko te, które są potrzebne do zdalnego dostępu do kamery. Niektóre numery portów dla określonych usług możemy zmienić w konfiguracji dostępnej przez interfejs WEB kamery.
Znacznie łatwiejszym sposobem na połączenie z kamerą jest wykorzystanie funkcji P2P i oprogramowania ORLLO VISION. Kamera nawiązuje połączenie z chmurą producenta, natomiast my w oprogramowaniu na PC desktop lub mobilnym podajemy (lub skanujemy) numer seryjny kamery oraz login i hasło. Przy wybraniu opcji P2P to kamera inicjuje połączenie, natomiast usługi producenta pozwalają na autoryzowany dostęp do kamery bez dodatkowej konfiguracji naszego routera lub znajomości adresu publicznego, z jakiego kamera nawiązuje połączenie.
Kamera zmienia sposób działania doświetlenia IR w zależności od ustawionego przybliżenia, kąt świecenia LED IR jest szerszy lub węższy w zależności od aktualnego pola widzenia. Głowica wykonuje szybkie ruchy i w krótkim czasie osiąga ustawione presety. Przy sterowaniu ręcznym zwiększenie przybliżenia zwiększa precyzję sterowania, zmniejszając szybkość ruchów głowicy. Po zaniku i powrocie zasilania kamera powróci do ostatnio ustawionego presetu. Preset obejmuje trzy parametry: położenie obrotu kamery, położenie pochylenia głowicy, przybliżenie - ogniskowa obiektywu. Powrót do ostatniego presetu następuje po kilkudziesięciu sekundach od włączenia zasilania. Po ustawieniu patrolowania trasy, kamera przełącza się na kolejne presety będące na liście trasy.
Zasilanie kamery z wykorzystaniem przełącznika PoE jest bardzo wygodne (zasilanie i komunikacja odbywa się jednym przewodem - skrętka Ethernet). Zauważyłem, że na gnieździe wejściowym zasilania DC 12V przy zasilaniu po PoE obecne jest napięcie 12V - należy uważać, aby nie wywołać zwarcia lub aby nie dostawała się tam wilgoć. Złącza RJ45 (8P8C) wyposażone są w osłony chroniące przed wilgocią. Przy zasilaniu 12V kamera BESTCAM R1 pobiera prąd ~250mA przy braku ruchu głowicy, napęd głowicy zwiększa prąd do ~520mA(obrót) ~400mA (pochylenie), natomiast uruchomienie oświetlacza IR ~1.4A. Dostęp do slotu karty micro SD możliwy jest po odkręceniu obudowy głowicy kamery. W kolejnych wersjach można pomyśleć o łatwiejszym dostępie, np. tak jak w kamerze solarnej LTE w postaci odkręcanej klapki z uszczelką.
W zestawie z kamerą otrzymamy:
-uchwyt mocujący (ramię),
-zasilacz sieciowy 12V/3A,
-instrukcję w języku polskim,
-gwarancję (24 miesiące),
-smycz Orllo.
Instrukcja obsługi kamery BESTCAM ORLLO R2.
Główne cechy kamery ORLLO BESTCAM R2:
-22x zoom optyczny (ogniskowa 3.9-85.5mm);
-rozdzielczość wideo 1920x1080p (FHD);
-zasilanie PoE lub 12V DC;
-doświetlenie IR o zasięgu do 60m (6x IR LED) - automatyczne sterowanie trybem pracy diod IR;
-kamera obrotowa, obrót głowicy 360° (ciągły obrót), pochylenie w pionie 0-90°;
-patrolowanie po ustalonej ścieżce (dostępne 3 ścieżki);
-220 pozycji preset (zapamiętanie położenia obrotu, pochylenia, przybliżenia głowicy kamery PTZ);
-podgląd na żywo w telefonie, tablecie, komputerze (nawet bez połączenia z rejestratorem) - aplikacja P2P ORLLO VISION na system Android i IOS;
-powiadomienie alarmowe po wykryciu ruchu - PUSH na telefon, zdjęcie po wykryciu ruchu na email / FTP;
-wsparcie ONVIF;
-kompresja H.264, H.265;
-interfejs sieciowy 10Base-T/ 100Base-TX, RJ45 (8P8C);
-waga ~1.3kg (z uchwytem).
Można łatwo zauważyć, że kamera BESTCAM R2 jest bliźniaczym produktem z tej samej linii projektowej co BESTCAM R1. Menu WEB jest identyczne jak w R1, podobnie jak możliwości połączenia przez IVMs lub P2P. Zestaw otwartych portów TCP/IP jest taki sam jak w kamerze R1. Kamera R2 nie posiada slotu na kartę micro SD, wykonuje wolniejsze ruchy oraz ma mniejszy zoom (22x), jednak jest mniejsza, lżejsza i tańsza. BESTCAM R2 pobiera prąd ~100mA przy braku ruchu głowicy, napęd głowicy zwiększa prąd do ~300mA (obrót) ~250mA (pochylenie), natomiast uruchomienie oświetlacza IR ~700mA.
Jakość obrazu R2 jest równie dobra jak w R1. Jeżeli wystarczy nam przybliżenie 22x oraz wolniejszy ruch głowicy kamery nie jest przeszkodą, to BESTCAM R2 będzie dobrym wyborem ze względu na niższą cenę, mniejsze wymiary i wagę, a także mniejszy pobór mocy (jest to istotne, np. przy akumulatorowym podtrzymaniu zasilania po zaniku napięcia sieciowego).
Wyżej wymienione kamery IP mogą funkcjonować autonomicznie (szczególnie R1 z możliwością rejestracji materiału wideo na kartę SD), natomiast w większości systemów monitoringu CCTV zastosowane są rejestratory NVR zapisujące materiał na dysk HDD i umożliwiające sterowanie kamerami, podgląd zdalny i lokalny (np. na monitorze podłączonym do rejestratora).
W zestawie z rejestratorem NVR ORLLO CAMSET PRO CH16 otrzymujemy:
-zasilacz sieciowy 12V/2A,
-myszka USB,
-8x śrubka do montażu dysku twardego,
-instrukcja w języku polskim,
-gwarancja,
-smycz Orllo.
Instrukcja obsługi rejestratora NVR ORLLO CAMSET PRO CH16.
Główne cechy rejestratora NVR ORLLO CAMSET PRO CH16:
-obsługa do 16 kamer IP;
-podgląd na żywo z dowolnego miejsca na świecie - polska aplikacja na telefon (Android/iOS) oraz komputer;
-kompresja wideo: (H.264, H.264+, H.265, H.265+);
-obsługa dysków twardych o pojemności do 8TB;
-ONVIF 2.4;
-podział ekranu podczas podglądu na monitorze zewnętrznym 16 kanałów, 9 kanałów, 8 kanałów, 4 kanały, 1 kanał;
-przychodząca przepustowość 80Mb/s (port Fast Ethernet);
-wyjścia 1xVGA, 1xHDMI, 1xaudio, 1xFast Ethernet RJ45(8P8C), 2xUSB2.0;
-napięcie zasilania 12V/2A.
Rejestrator zasilany jest sieciowym zasilaczem wtyczkowym 12V, podczas pracy NVR pobiera ~600mA. Rejestrator może działać autonomicznie po podłączeniu monitora i myszy. Do rejestratora możemy dostać się poprzez sieć LAN i korzystając z interfejsu WEB wykonać konfigurację urządzenia, a po zainstalowaniu wtyczki w przeglądarce uzyskać dostęp do podglądu z kamer. Podobnie jak w przypadku kamer, dostęp do rejestratora jest możliwy w LAN poprzez aplikację ORLLO VISION (zarówno na PC, jak i na smartfonie), a także poprzez bardzo wygodną funkcję P2P.
Dzięki ONVIF dodanie kamer IP do rejestratora jest banalne - wyszukujemy kamery w LAN i dodajemy wpisując parametry, takie jak hasło dostępowe, rozdzielczość i jakość strumieni do zapisu i do podglądu. Rejestrator, podobnie jak kamery, może pracować zarówno w sieci bez dostępu do internetu, jak i w sieci połączonej do internetu, co pozwala na zdalny dostęp do sterowania kamerami, podgląd na żywo oraz odtwarzanie zapisanego materiału. Nasłuchujące porty TCP/IP rejestratora to: 80, 554, 5000, 6000, 8181, 60001, 65530.
Początkowo zastanawiał mnie interfejs Fast Ethernet o przepustowości 100Mb/s. Dla kamer dostępne jest pasmo 80Mb/s, co przy 16 kamerach daje średnio 5Mb/s dla każdej z 16 kamer. Sprawdziłem szybkość pobierania nagrań w LAN z rejestratora i wynosiła 16Mb/s.
Drugi sposób archiwizacji nagrań to zapisanie materiału na podłączony do NVR nośnik USB. Przy założeniu, że nie będziemy pobierali materiału z 24h, a np. z 15min (co jest dość częstym scenariuszem) interfejs Fast Ethernet nie będzie powodem nadmiernie długiego czasu pobierania nagrań z NVR. Zapytałem Orllo, czy są plany na NVR z interfejsami GbE i okazało się, że są planowane rejestratory 25-kanałowe, gdzie zastosowany zostanie interfejs 1Gb/s.
Rejestrator otrzymaliśmy do testów z zamontowanym dyskiem twardym dedykowanym do NVR (Seagate Skyhawk) https://orllo.pl/produkty/kamery-poe/akcesoria-do-kamer-specjalistycznych.html
W ofercie Orllo posiada rejestratory o różnej liczbie obsługiwanych kamer IP oraz rejestratory hybrydowe (obsługa kamer CVBS, TVI, AHD, CVI) https://orllo.pl/produkty/zestawy-monitoringu/nagrywarki-gsm.html Rejestratory NVR obsługujące mniejszą liczbę kamer często wyposażone są we wbudowany przełącznik PoE. Warto sprawdzić szeroki zakres funkcjonalny i cenowy kamer PoE Orllo.
Testowany przełącznik dysponuje wbudowanym zasilaczem sieciowym dostarczającym 60W mocy dla PoE oraz udostępnia PoE na 4 portach do podłączenia i zasilania kamer IP. 2 porty uplink nie posiadają PoE i dedykowane są do podłączenia NVR i ew. routera. Przełącznik działa w standardzie PoE 820.3af/at. Zielony LED na porcie PoE oznacza dostarczanie zasilania do podłączonego urządzenia, pomarańczowy LED sygnalizuje transmisję IP. Na porcie uplink zielony LED został wykorzystany jako kontrolka zasilania urządzenia, co może być mylące, jeżeli o tym nie wiemy. Warto zwrócić uwagę na przełącznik "EXTEND", który zmniejsza prędkość portów PoE z 100Mb/s do 10Mb/s, jednak zwiększa dystans, na jaki można komunikować się z podłączonym urządzeniem PoE ze 100m do 250m.
Porty uplink są opisane jako WAN1/WAN2 co może być mylące, gdyż jest to niezarządzany przełącznik warstwy 2, natomiast opis "WAN" może sugerować obecność czegoś więcej niż przełączanie pakietów. Ale to tylko takie moje spostrzeżenie z punktu widzenia sieciowca, gdzie opis "WAN1 WAN2" kojarzy się z obecnością routingu. Zapytałem Orllo, czy mają w ofercie przełączniki z uplinkami GbE i okazało się, że dostępne są dwa modele:
-8xFE PoE 120W + 2xGbE
-16xFE PoE 200W + 2xGbE + 1xSFP
Do czego przydadzą się uplinki 1GbE skoro NVR ma interfejs FE? GbE może przydać się do agregacji ruchu z kamer, gdy w systemie występuje więcej rejestratorów oraz gdy będziemy chcieli wykorzystać rejestrator z portem GbE. Wkładka SFP pozwoli na zastosowanie medium optycznego na większe odległości niż skrętka miedziana.
Kamery posiadają solidne obudowy z elementami metalowymi. Konfiguracja i połączenie kamer do rejestratora jest proste. Podoba mi się otwarcie producenta na różne scenariusze - jest dostępne P2P, ale także zachowany dostęp bez udziału chmury dostawcy. Kompresja H.265 na stałe zagościła w monitoringu wizyjnym, H.265 w stosunku do H.264 umożliwia zaoszczędzenie przestrzeni dyskowej i pasma. Dostępne jest oprogramowanie w języku polskim, zarówno na PC z Windows, jak i Android i iOS. Oprogramowanie może łączyć się na określony adres IP i port urządzeń, ale także wykorzystać funkcję P2P. Dostępny interfejs WEB urządzeń to szybka konfiguracja i diagnostyka urządzeń.
Co bym zmienił w testowanym sprzęcie oraz co bym chętnie zobaczył w przyszłości? Mam kilka propozycji:
-łatwiejsza wymiana karty micro SD w kamerze R1 (dla osób, które korzystają z tej opcji);
-zmiana opisu portów uplink przełącznika PoE - zrezygnowanie z opisów WAN1 i WAN2 (tak, wiem, czepiam się
);
-wprowadzenie NVR z interfejsem (lub interfejsami) 1GbE (dla osób potrzebujących pobierać większe ilości nagrań oraz w rejestratorach obsługujących większą liczbę kamer);
-wprowadzenie USB 3.0 w rejestratorach dla osób, które chcą szybko zgrywać dane na podłączony nośnik;
-w dalszej przyszłości wprowadzenie rejestratorów z interfejsem 1GbE oraz obsługi kilku HDD z możliwością włączenia RAID5;
-zdobywając rynek dużych obiektów można pomyśleć o dwóch HDMI z możliwością konfiguracji różnych widoków;
-naprawdę duże obiekty z operatorami mogą być zainteresowane starymi rozwiązaniami typu klawiatura/joystick, tym razem w wykonaniu Ethernet/PoE.
Aktualne ceny sprzętu i promocje możecie sprawdzić na stronie: https://orllo.pl/
Gdy sprawdziłem ceny kamer R1 i R2 to widzę, że kiedyś analogowe kamery PAL o podobnej optyce, jednak matrycy o mniejszej rozdzielczości były droższe niż np. kamera R2. Monitoring IP stał się prosty do uruchomienia oraz późniejszej rozbudowy, a także jest względnie tani w stosunku do oferowanych możliwości.
Napiszcie, co myślicie o prezentowanym sprzęcie. Warto też zajrzeć do materiału, gdzie sprawdzamy, co znajduje się we wnętrzu urządzeń udostępnionych przez Orllo.
[Artykuł sponsorowany]
Do testów otrzymaliśmy także rejestrator NVR i przełącznik PoE.
Poza opisem i zdjęciami dostępny jest też materiał filmowy prezentujący funkcjonalności sprzętu.
Napiszcie pod artykułem, co sądzicie o przedstawionych komponentach systemów CCTV.
W drugiej części materiału zaglądamy do wnętrza testowanych urządzeń.
Kamera zewnętrzna obrotowa PoE ORLLO BESTCAM R1 dysponuje 36x zoomem (zmienna ogniskowa obiektywu 4.6mm-165mm), natomiast bliźniacza kamera obrotowa ORLLO BESTCAM R2 posiada 22x zoom (ogniskowa 3.9-85.5mm), obie kamery pracują w rozdzielczości FHD i wyposażone są w oświetlacz IR, użyta jest kompresja H.264/H.265 oraz zapewniona zgodność z Onvif 2.4.
Kamery IP PTZ podczas testów połączymy z 16-kanałowym rejestratorem NVR przy pomocy przełącznika sieciowego PoE, który zapewni komunikację i zasilanie dla kamer.
Kamery obrotowe to dobre uzupełnienie systemu monitoringu wyposażonego w kamery statyczne. Kamera PTZ może poruszać się po zaprogramowanych trasach lub pozwolić na uzyskanie widoku z interesującego nas w danej chwili miejsca monitorowanego terenu.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym oraz szczegółowym opisem poniżej.

W zestawie z kamerą R1 otrzymamy:
-uchwyt mocujący (ramię);
-linkę mocującą;
-zasilacz sieciowy 12V/4A;
-instrukcję w języku polskim, gwarancję (24 miesiące), smycz Orllo.
Orllo, tak jak do poprzednio testowanego produktu - kamery solarnej LTE, przygotowało bardzo dobrze opracowaną instrukcję: Instrukcja obsługi kamery BESTCAM ORLLO R1 - warto zajrzeć i zapoznać się z instrukcją przed rozpoczęciem korzystania z kamery.
Główne cechy kamery ORLLO BESTCAM R1:
-36x zoom optyczny (ogniskowa 4.6mm-165mm)
-rozdzielczość wideo 1920x1080p (FHD)
-zasilanie PoE lub 12V DC
-doświetlenie IR o zasięgu do 100m (6x IR LED +2x LASER LED) - automatyczne sterowanie trybem pracy diod IR
-kamera obrotowa, obrót głowicy 360° (ciągły obrót), pochylenie w pionie 0-90°
-patrolowanie po ustalonej ścieżce (dostępne 3 ścieżki)
-220 pozycji preset (zapamiętanie położenia obrotu, pochylenia, przybliżenia głowicy kamery PTZ)
-podgląd na żywo w telefonie, tablecie, komputerze (nawet bez połączenia z rejestratorem) - aplikacja P2P ORLLO VISION na system Android i IOS
-powiadomienie alarmowe po wykryciu ruchu - PUSH na telefon, zdjęcie po wykryciu ruchu na e-mail / FTP
-nagrywanie na kartę mikro SD zamontowaną w slocie wewnątrz kamery (do 32GB) lub zapis obrazu przez nagrywarkę NVR
-wsparcie ONVIF
-kompresja H.264, H.265
-interfejs sieciowy 10Base-T/ 100Base-TX, RJ45 (8P8C)
-waga ~2.8kg (z uchwytem)
Do wyszukania kamery w sieci LAN można wykorzystać oprogramowanie dostępne na stronie Orllo.

Do kamery możemy zalogować się poprzez interfejs WEB, wykorzystując przeglądarkę internetową, aplikację mobilną lub desktop oraz z wykorzystaniem tzw. połączenia P2P. Dostęp przez przeglądarkę umożliwia konfigurację kamery, a także sterowanie PTZ i podgląd wideo z kamery (po zainstalowaniu wtyczki w przeglądarce).
Kamera umożliwia konfigurację rozdzielczości, rodzaju kompresji, ilości klatek na sekundę, jakości osobno dla trzech strumieni wideo: strumień podstawowy (do zapisu), strumień pomocniczy (do podglądu) oraz MJPG.





Nawet w sieci LAN bez dostępu do internetu możemy lokalnie uzyskać dostęp do kamery z wykorzystaniem interfejsu WEB lub strumieni wideo RTSP, np. programem VLC. Znacznie łatwiejsze będzie wykorzystanie oprogramowania iVMS320 w starszej wersji lub nowej aplikacji ORLLO VISION dostępnej zarówno na PC, jak i urządzenia mobilne: https://orllo.pl/oprogramowanie



To dobrze, że producent nie wymusza połączenia z internetem do obsługi swoich kamer, natomiast gdy LAN, w którym pracuje kamera ma połączenie z internetem otrzymujemy możliwość zdalnego podglądu, sterowania i odtwarzania nagrań. Przekierowanie portów z publicznego IP routera na porty na adresie IP kamery za NAT pozwoli na dostęp do kamery z internetu przez przeglądarkę WEB lub oprogramowaniem IVMs. Należy przekierować konkretne potrzebne porty np. dla WEB lub IVMs, natomiast resztę zablokować. Zeskanowane porty TCP/IP, na których nasłuchiwała kamera R1: 23, 80, 90, 554, 8000, 8080, 8088, 8999, 9999, 10081, 20203, 34567. Wśród otwartych portów TCP pojawia się port o numerze 23, na tym porcie odzywa się klient telnet oczekujący na login i hasło (zapewne wykorzystywany w procedurach serwisowych kamery), dlatego należy takie porty zablokować przed dostępem z internetu i przekierować tylko te, które są potrzebne do zdalnego dostępu do kamery. Niektóre numery portów dla określonych usług możemy zmienić w konfiguracji dostępnej przez interfejs WEB kamery.
Znacznie łatwiejszym sposobem na połączenie z kamerą jest wykorzystanie funkcji P2P i oprogramowania ORLLO VISION. Kamera nawiązuje połączenie z chmurą producenta, natomiast my w oprogramowaniu na PC desktop lub mobilnym podajemy (lub skanujemy) numer seryjny kamery oraz login i hasło. Przy wybraniu opcji P2P to kamera inicjuje połączenie, natomiast usługi producenta pozwalają na autoryzowany dostęp do kamery bez dodatkowej konfiguracji naszego routera lub znajomości adresu publicznego, z jakiego kamera nawiązuje połączenie.




Kamera zmienia sposób działania doświetlenia IR w zależności od ustawionego przybliżenia, kąt świecenia LED IR jest szerszy lub węższy w zależności od aktualnego pola widzenia. Głowica wykonuje szybkie ruchy i w krótkim czasie osiąga ustawione presety. Przy sterowaniu ręcznym zwiększenie przybliżenia zwiększa precyzję sterowania, zmniejszając szybkość ruchów głowicy. Po zaniku i powrocie zasilania kamera powróci do ostatnio ustawionego presetu. Preset obejmuje trzy parametry: położenie obrotu kamery, położenie pochylenia głowicy, przybliżenie - ogniskowa obiektywu. Powrót do ostatniego presetu następuje po kilkudziesięciu sekundach od włączenia zasilania. Po ustawieniu patrolowania trasy, kamera przełącza się na kolejne presety będące na liście trasy.
Zasilanie kamery z wykorzystaniem przełącznika PoE jest bardzo wygodne (zasilanie i komunikacja odbywa się jednym przewodem - skrętka Ethernet). Zauważyłem, że na gnieździe wejściowym zasilania DC 12V przy zasilaniu po PoE obecne jest napięcie 12V - należy uważać, aby nie wywołać zwarcia lub aby nie dostawała się tam wilgoć. Złącza RJ45 (8P8C) wyposażone są w osłony chroniące przed wilgocią. Przy zasilaniu 12V kamera BESTCAM R1 pobiera prąd ~250mA przy braku ruchu głowicy, napęd głowicy zwiększa prąd do ~520mA(obrót) ~400mA (pochylenie), natomiast uruchomienie oświetlacza IR ~1.4A. Dostęp do slotu karty micro SD możliwy jest po odkręceniu obudowy głowicy kamery. W kolejnych wersjach można pomyśleć o łatwiejszym dostępie, np. tak jak w kamerze solarnej LTE w postaci odkręcanej klapki z uszczelką.



W zestawie z kamerą otrzymamy:
-uchwyt mocujący (ramię),
-zasilacz sieciowy 12V/3A,
-instrukcję w języku polskim,
-gwarancję (24 miesiące),
-smycz Orllo.
Instrukcja obsługi kamery BESTCAM ORLLO R2.
Główne cechy kamery ORLLO BESTCAM R2:
-22x zoom optyczny (ogniskowa 3.9-85.5mm);
-rozdzielczość wideo 1920x1080p (FHD);
-zasilanie PoE lub 12V DC;
-doświetlenie IR o zasięgu do 60m (6x IR LED) - automatyczne sterowanie trybem pracy diod IR;
-kamera obrotowa, obrót głowicy 360° (ciągły obrót), pochylenie w pionie 0-90°;
-patrolowanie po ustalonej ścieżce (dostępne 3 ścieżki);
-220 pozycji preset (zapamiętanie położenia obrotu, pochylenia, przybliżenia głowicy kamery PTZ);
-podgląd na żywo w telefonie, tablecie, komputerze (nawet bez połączenia z rejestratorem) - aplikacja P2P ORLLO VISION na system Android i IOS;
-powiadomienie alarmowe po wykryciu ruchu - PUSH na telefon, zdjęcie po wykryciu ruchu na email / FTP;
-wsparcie ONVIF;
-kompresja H.264, H.265;
-interfejs sieciowy 10Base-T/ 100Base-TX, RJ45 (8P8C);
-waga ~1.3kg (z uchwytem).
Można łatwo zauważyć, że kamera BESTCAM R2 jest bliźniaczym produktem z tej samej linii projektowej co BESTCAM R1. Menu WEB jest identyczne jak w R1, podobnie jak możliwości połączenia przez IVMs lub P2P. Zestaw otwartych portów TCP/IP jest taki sam jak w kamerze R1. Kamera R2 nie posiada slotu na kartę micro SD, wykonuje wolniejsze ruchy oraz ma mniejszy zoom (22x), jednak jest mniejsza, lżejsza i tańsza. BESTCAM R2 pobiera prąd ~100mA przy braku ruchu głowicy, napęd głowicy zwiększa prąd do ~300mA (obrót) ~250mA (pochylenie), natomiast uruchomienie oświetlacza IR ~700mA.
Jakość obrazu R2 jest równie dobra jak w R1. Jeżeli wystarczy nam przybliżenie 22x oraz wolniejszy ruch głowicy kamery nie jest przeszkodą, to BESTCAM R2 będzie dobrym wyborem ze względu na niższą cenę, mniejsze wymiary i wagę, a także mniejszy pobór mocy (jest to istotne, np. przy akumulatorowym podtrzymaniu zasilania po zaniku napięcia sieciowego).


Wyżej wymienione kamery IP mogą funkcjonować autonomicznie (szczególnie R1 z możliwością rejestracji materiału wideo na kartę SD), natomiast w większości systemów monitoringu CCTV zastosowane są rejestratory NVR zapisujące materiał na dysk HDD i umożliwiające sterowanie kamerami, podgląd zdalny i lokalny (np. na monitorze podłączonym do rejestratora).
W zestawie z rejestratorem NVR ORLLO CAMSET PRO CH16 otrzymujemy:
-zasilacz sieciowy 12V/2A,
-myszka USB,
-8x śrubka do montażu dysku twardego,
-instrukcja w języku polskim,
-gwarancja,
-smycz Orllo.
Instrukcja obsługi rejestratora NVR ORLLO CAMSET PRO CH16.
Główne cechy rejestratora NVR ORLLO CAMSET PRO CH16:
-obsługa do 16 kamer IP;
-podgląd na żywo z dowolnego miejsca na świecie - polska aplikacja na telefon (Android/iOS) oraz komputer;
-kompresja wideo: (H.264, H.264+, H.265, H.265+);
-obsługa dysków twardych o pojemności do 8TB;
-ONVIF 2.4;
-podział ekranu podczas podglądu na monitorze zewnętrznym 16 kanałów, 9 kanałów, 8 kanałów, 4 kanały, 1 kanał;
-przychodząca przepustowość 80Mb/s (port Fast Ethernet);
-wyjścia 1xVGA, 1xHDMI, 1xaudio, 1xFast Ethernet RJ45(8P8C), 2xUSB2.0;
-napięcie zasilania 12V/2A.
Rejestrator zasilany jest sieciowym zasilaczem wtyczkowym 12V, podczas pracy NVR pobiera ~600mA. Rejestrator może działać autonomicznie po podłączeniu monitora i myszy. Do rejestratora możemy dostać się poprzez sieć LAN i korzystając z interfejsu WEB wykonać konfigurację urządzenia, a po zainstalowaniu wtyczki w przeglądarce uzyskać dostęp do podglądu z kamer. Podobnie jak w przypadku kamer, dostęp do rejestratora jest możliwy w LAN poprzez aplikację ORLLO VISION (zarówno na PC, jak i na smartfonie), a także poprzez bardzo wygodną funkcję P2P.




Dzięki ONVIF dodanie kamer IP do rejestratora jest banalne - wyszukujemy kamery w LAN i dodajemy wpisując parametry, takie jak hasło dostępowe, rozdzielczość i jakość strumieni do zapisu i do podglądu. Rejestrator, podobnie jak kamery, może pracować zarówno w sieci bez dostępu do internetu, jak i w sieci połączonej do internetu, co pozwala na zdalny dostęp do sterowania kamerami, podgląd na żywo oraz odtwarzanie zapisanego materiału. Nasłuchujące porty TCP/IP rejestratora to: 80, 554, 5000, 6000, 8181, 60001, 65530.
Początkowo zastanawiał mnie interfejs Fast Ethernet o przepustowości 100Mb/s. Dla kamer dostępne jest pasmo 80Mb/s, co przy 16 kamerach daje średnio 5Mb/s dla każdej z 16 kamer. Sprawdziłem szybkość pobierania nagrań w LAN z rejestratora i wynosiła 16Mb/s.
Drugi sposób archiwizacji nagrań to zapisanie materiału na podłączony do NVR nośnik USB. Przy założeniu, że nie będziemy pobierali materiału z 24h, a np. z 15min (co jest dość częstym scenariuszem) interfejs Fast Ethernet nie będzie powodem nadmiernie długiego czasu pobierania nagrań z NVR. Zapytałem Orllo, czy są plany na NVR z interfejsami GbE i okazało się, że są planowane rejestratory 25-kanałowe, gdzie zastosowany zostanie interfejs 1Gb/s.
Rejestrator otrzymaliśmy do testów z zamontowanym dyskiem twardym dedykowanym do NVR (Seagate Skyhawk) https://orllo.pl/produkty/kamery-poe/akcesoria-do-kamer-specjalistycznych.html
W ofercie Orllo posiada rejestratory o różnej liczbie obsługiwanych kamer IP oraz rejestratory hybrydowe (obsługa kamer CVBS, TVI, AHD, CVI) https://orllo.pl/produkty/zestawy-monitoringu/nagrywarki-gsm.html Rejestratory NVR obsługujące mniejszą liczbę kamer często wyposażone są we wbudowany przełącznik PoE. Warto sprawdzić szeroki zakres funkcjonalny i cenowy kamer PoE Orllo.



Testowany przełącznik dysponuje wbudowanym zasilaczem sieciowym dostarczającym 60W mocy dla PoE oraz udostępnia PoE na 4 portach do podłączenia i zasilania kamer IP. 2 porty uplink nie posiadają PoE i dedykowane są do podłączenia NVR i ew. routera. Przełącznik działa w standardzie PoE 820.3af/at. Zielony LED na porcie PoE oznacza dostarczanie zasilania do podłączonego urządzenia, pomarańczowy LED sygnalizuje transmisję IP. Na porcie uplink zielony LED został wykorzystany jako kontrolka zasilania urządzenia, co może być mylące, jeżeli o tym nie wiemy. Warto zwrócić uwagę na przełącznik "EXTEND", który zmniejsza prędkość portów PoE z 100Mb/s do 10Mb/s, jednak zwiększa dystans, na jaki można komunikować się z podłączonym urządzeniem PoE ze 100m do 250m.
Porty uplink są opisane jako WAN1/WAN2 co może być mylące, gdyż jest to niezarządzany przełącznik warstwy 2, natomiast opis "WAN" może sugerować obecność czegoś więcej niż przełączanie pakietów. Ale to tylko takie moje spostrzeżenie z punktu widzenia sieciowca, gdzie opis "WAN1 WAN2" kojarzy się z obecnością routingu. Zapytałem Orllo, czy mają w ofercie przełączniki z uplinkami GbE i okazało się, że dostępne są dwa modele:
-8xFE PoE 120W + 2xGbE
-16xFE PoE 200W + 2xGbE + 1xSFP
Do czego przydadzą się uplinki 1GbE skoro NVR ma interfejs FE? GbE może przydać się do agregacji ruchu z kamer, gdy w systemie występuje więcej rejestratorów oraz gdy będziemy chcieli wykorzystać rejestrator z portem GbE. Wkładka SFP pozwoli na zastosowanie medium optycznego na większe odległości niż skrętka miedziana.
Podsumowanie
Kamery posiadają solidne obudowy z elementami metalowymi. Konfiguracja i połączenie kamer do rejestratora jest proste. Podoba mi się otwarcie producenta na różne scenariusze - jest dostępne P2P, ale także zachowany dostęp bez udziału chmury dostawcy. Kompresja H.265 na stałe zagościła w monitoringu wizyjnym, H.265 w stosunku do H.264 umożliwia zaoszczędzenie przestrzeni dyskowej i pasma. Dostępne jest oprogramowanie w języku polskim, zarówno na PC z Windows, jak i Android i iOS. Oprogramowanie może łączyć się na określony adres IP i port urządzeń, ale także wykorzystać funkcję P2P. Dostępny interfejs WEB urządzeń to szybka konfiguracja i diagnostyka urządzeń.
Co bym zmienił w testowanym sprzęcie oraz co bym chętnie zobaczył w przyszłości? Mam kilka propozycji:
-łatwiejsza wymiana karty micro SD w kamerze R1 (dla osób, które korzystają z tej opcji);
-zmiana opisu portów uplink przełącznika PoE - zrezygnowanie z opisów WAN1 i WAN2 (tak, wiem, czepiam się

-wprowadzenie NVR z interfejsem (lub interfejsami) 1GbE (dla osób potrzebujących pobierać większe ilości nagrań oraz w rejestratorach obsługujących większą liczbę kamer);
-wprowadzenie USB 3.0 w rejestratorach dla osób, które chcą szybko zgrywać dane na podłączony nośnik;
-w dalszej przyszłości wprowadzenie rejestratorów z interfejsem 1GbE oraz obsługi kilku HDD z możliwością włączenia RAID5;
-zdobywając rynek dużych obiektów można pomyśleć o dwóch HDMI z możliwością konfiguracji różnych widoków;
-naprawdę duże obiekty z operatorami mogą być zainteresowane starymi rozwiązaniami typu klawiatura/joystick, tym razem w wykonaniu Ethernet/PoE.
Aktualne ceny sprzętu i promocje możecie sprawdzić na stronie: https://orllo.pl/
Gdy sprawdziłem ceny kamer R1 i R2 to widzę, że kiedyś analogowe kamery PAL o podobnej optyce, jednak matrycy o mniejszej rozdzielczości były droższe niż np. kamera R2. Monitoring IP stał się prosty do uruchomienia oraz późniejszej rozbudowy, a także jest względnie tani w stosunku do oferowanych możliwości.
Napiszcie, co myślicie o prezentowanym sprzęcie. Warto też zajrzeć do materiału, gdzie sprawdzamy, co znajduje się we wnętrzu urządzeń udostępnionych przez Orllo.
[Artykuł sponsorowany]
Cool? Ranking DIY