Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukam zgrabnej anteny dvbt + fm bez wzmacniacza

MaTiX_lama 11 Aug 2020 11:10 972 27
    MaTiX_lama
    Level 10  
    No właśnie od paru dni szukam bezskutecznie zgrabnej anteny dvbt + fm bez wzmacniacza. Nie musi być najlepsza byle by nie zabrała za dużo miejsca na balkonie (mieszkam w bloku). Chciałbym aby odbierała cale paso DVB-T i FM. Do nadajnika mam ok 30km.
    sosarek

Level 43  
    Lokalizacja? Które piętro, do którego nadajnika?
    Antena ma być skuteczna a nie ładnie wyglądać na balkonie.
    MaTiX_lama
    Level 10  
    Tarnowskie Góry 1 piętro nadajnik w Katowicach
    sosarek

Level 43  
    Pierwsze piętro to już problem. Balkon skierowany w stronę nadajnika?
    MaTiX_lama
    Level 10  
    Mniej więcej tak. Tylko anetena musiałaby być wzdłuż bloku. Tzn równolegle.
    LeDy
    Level 43  
    Jakie wymagania takie anteny.
    ONE FOR ALL SV 9386
    ONE FOR ALL SV 9015
    Mobali
    Level 40  
    @ LeDy, autor postu poszukuje anteny zewnętrznej bez wzmacniacza. O ile się nie mylę, to obie wskazane przez Ciebie są antenami wewnętrznymi, a jedna z nich to antena pokojowa ze wzmacniaczem. Jak to ma zadziałać przy odległości około 30 kilometrów do nadajnika, w terenie zurbanizowanym i z odbiorem przez betonową ścianę bloku???
    LeDy
    Level 43  
    To mu podpowiedz a nie zadajesz pytania.
    _kli_
    Level 39  
    MaTiX_lama wrote:
    szukam bezskutecznie zgrabnej anteny dvbt + fm bez wzmacniacza

Jak już napisał kol.@sosarek ...
    sosarek wrote:
    Antena ma być skuteczna a nie ładnie wyglądać

Należy ją dobrać do lokalnych warunków odbiorczych. Oczywiście dobrze gdyby nie musiała mieć wzmacniacza, ale nie można z góry założyć że się bez niego obejdzie.
    Jeżeli szukasz anteny o estetycznym wyglądzie, to możesz zainteresować się m.in. wyrobem Telmor-a - DIGIT/DIGITactiva. Przy odrobinie szczęścia jest także pewna szansa na odbiór VHF i FM.
    MaTiX_lama wrote:
    Tarnowskie Góry 1 piętro

Możesz podać ulicę i nr bloku w celu określenia warunków odbiorczych?
    LeDy
    Level 43  
    Ja napisałem to samo tylko inaczej i podałem te, które w większej części spełniają jego wymagania. Ma wymagany zakres, jest bez wzmacniacza, ładnie wygląda, tylko nie jest zewnętrzna. Prawie wymarzona.
    Mobali
    Level 40  
    @LeDy, to raczej nie ma prawa działać:
    ONE FOR ALL SV 9015 - zaleca się używania anteny w odległości od 0 do 5 km od najbliższego nadajnika (w praktyce, jedynie w idealnych warunkach odbioru).
    ONE FOR ALL SV 9386 - podobno nawet do 25km, ale też jedynie przy dobrych warunkach odbioru.
    MaTiX_lama
    Level 10  
    [quote="_kli_"]
    MaTiX_lama wrote:

Możesz podać ulicę i nr bloku w celu określenia warunków odbiorczych?

ul. Strzybnicka, nr nie podaje bo wszystkie bloki stoją tak samo. Wiem, że u mnie najlepiej sprawdzi się bez wzmacniacza, bo u moich rodziców, 2 bloki dalej, najlepiej odbiera antena tylko z symetryzatorem, niż z jakimkolwiek wzmacniaczem (testowałem chyba z 5 o różnym poziomie wzmocnienia).
    LeDy
    Level 43  
    Mobali wrote:
    @LeDy, to raczej nie ma prawa działać:
    Już ci napisałem, że podpowiadaj, odpowiadaj jemu a nie mnie.
    Punkty nabijasz?
  • Helpful post
    _kli_
    Level 39  
    sosarek wrote:
    Balkon skierowany w stronę nadajnika?
    MaTiX_lama wrote:
    Mniej więcej tak. Tylko anetena musiałaby być wzdłuż bloku. Tzn równolegle.
    MaTiX_lama wrote:
    ul. Strzybnicka, nr nie podaje bo wszystkie bloki stoją tak samo.

Bloki 2-10 stoją mniej więcej na osi północ-południe. Natomiast azymut na nadajnik w Mysłowicach, to południowy-wschód. Większość mieszkań ma balkony od strony zachodniej, zatem nie ma możliwości skierowania anteny bezpośrednio w kierunku nadajnika. Wszystko wskazuje na to że jesteś skazany na odbiór z odbicia. Chyba że masz balkon od strony południowej. :?:
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    Mobali
    Level 40  
    _cheetah_ wrote:
    Tu nic nie da się przepowiedzieć, można tylko próbować
    Dokładnie! Proponuję kupić jedno ze wskazanych rozwiązań i ustalić możliwość zwrotu, jeśli antena nie będzie działać poprawnie. Większość znanych mi sklepów z antenami bez trudu akceptuje takie rozwiązanie, bo pracujący tam ludzie znają realia. Druga możliwość to zakup anteny przez sieć i skorzystanie z prawa do bezpłatnego zwrotu konsumenckiego w okresie 14 dni. Przed zakupem proponuję rozejrzeć się, jakie anteny są zainstalowane na balkonach w najbliższej okolicy. Być może warto skorzystać z takich lokalnie sprawdzonych rozwiązań? I jeszcze pomysł - warto zapytać w spółdzielni/wspólnocie o warunki instalacji anteny na dachu. Z technicznego punktu widzenia byłoby to najłatwiejsze i gwarantujące poprawny odbiór rozwiązanie. A może jesteś w stanie dogadać się z jednym z sąsiadów powyżej? Być może ktoś z lokatorów wyrazi zgodę na instalację anteny na zewnątrz barierki swojego balkonu?
    MaTiX_lama
    Level 10  
    _kli_ wrote:
    Wszystko wskazuje na to że jesteś skazany na odbiór z odbicia. Chyba że masz balkon od strony południowej. :?:

Balkon niestety od strony zachodniej. Z tego co sąsiedzi mówią odbiór z odbicia od bloku obok (mój blok nie jest skrajnym blokiem) działa nie najgorzej. No nic będę próbował.
    Mobali
    Level 40  
    MaTiX_lama wrote:
    Z tego co sąsiedzi mówią odbiór z odbicia od bloku obok...
    Pewnie "siatki" ze wzmacniaczem?
    MaTiX_lama
    Level 10  
    Dokładnie tak.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    Mobali
    Level 40  
    MaTiX_lama wrote:
    Dokładnie tak.
    A więc tak jak radzi Kol. _cheetah_ trzeba będzie jednak przeprosić się ze wzmacniaczem. A sama siatka jest dość zgrabna i można ją skutecznie ukryć gdzieś za boczną ścianką balkonu. Przy okazji warto rozeznać, czy może uda się ją zamontować przynajmniej na balkonie powyżej Twojego. Po zamocowaniu do jego dolnej części, sąsiad nawet nie będzie jej widział, a Ty możesz nieco więcej zyskać. Jest się o co bić, bo przy lokalizacji pierwszym piętrze nawet roślinność w okresie wegetacji może znacząco pogarszać warunki odbioru.
    MaTiX_lama
    Level 10  
    Mobali wrote:
    A więc tak jak radzi Kol. _cheetah_ trzeba będzie jednak przeprosić się ze wzmacniaczem.

Do wzmacniaczy jestem bardzo zniechęcony ze względu na rozlatujące się w rękach zasilacze. Znacie może jakiś porządny? Gdzie nie będę musiał bez przerwy ruszać kablem, bo akurat przerywa?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    MaTiX_lama
    Level 10  
    Jeszcze jedna myśli mi się nasunęła: jeśli mam też dekoder sat i zwrotnice ktora przepuszcza napięcie i na antenę dvbt i sat, i obydwa sygnały ida jednym kablem, to czy to nie jest tak ze dekoder ktory zasila mi konwerter zasili mi także antenę dvbt? I nie będę potrzebował osobnego zasilacza?
    User removed account
    Level 1  
    LeDy
    Level 43  
    Czyli musi cały czas być włączony.
    MaTiX_lama
    Level 10  
    _cheetah_ wrote:

Czyli konkretnie jaki typ?

RS-02MsDCtv AMS

Dekoder to ultrabox 4k od nc+ a konwerter jakiś unicable od inverto nie pamiętam dokładnie jaki. Są podobno takie dekodery które podają napięcie także w trybie standby ale nie wiem jak się to ma do mojego.