Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Daewoo FRN-U20DFV - Niefachowe naprawy

Darekggg77 11 Aug 2020 14:36 1854 28
 • #1
  Darekggg77
  Level 4  
  Witam.
  Mam duży problem w naprawie Daewoo FRN-U20DFV, rok temu przestała chodzić kostkarka, przyjechał serwisant okazało się, że słabo mrozi i nabił od nowa czynnikiem (300zl) i 8 miesięcy było ok chociaż wydawało mi się, że mrozi o 5-10 stopni więcej niż żądana temp, po tym czasie zaczęło się lać z pod lodówki. Okazało się, że rurka miedziana od kompresora jest w grubej otulinie lodu. Wezwałem innego serwisanta stwierdził za dużo czynnika i uszkodzony czujnik temperatury, ale nie miał od tego modelu i dał od Samsunga, i nabił znów gazem (450zl) po tygodniu lodówka dalej nie chodzi, straciłem wiarę w serwis AGD jakikolwiek, proszę was o pomoc jestem ciemny w tych tematach, ale nie wiem gdzie się zwrócić? Wywaliłem już na nią 750 zl, czy warto próbować naprawiać czy spisać ją na straty, jedyny problem ze mam wnękę w zabudowie szeregowej 90 cm, a większość nowych ma 91cm.
 • Helpful post
  #2
  LightOfWinter
  Level 33  
  Witam

  Moim zdaniem stosowanie czujnika temperatury od Samsung-a dla sprzętu Daewoo to błąd w sztuce i niepotrzebne koszty - zapewne części do Samsung-a są droższe. Na większość napraw jest udzielana tzw. gwarancja serwisowa. Jeśli nie chodzi po tygodniu może warto reklamować usługę?
 • Helpful post
  #3
  mrice
  Home appliances specialist
  Jeśli po tygodniu sprzęt nie działa to zgłoś go ponownie. Niech serwisant przyjedzie i sprawdzi co jest grane. Jeśli za każdym razem będziesz wzywał inny serwis, to jest to droga donikąd. Być może jest coś czegoś serwisant nie zauważył i sam się władował na minę. Być może akurat zdarzyło się uszkodzenie innego elementu. Twój opis, że "lodówka nie chodzi", jest wysoce mglisty i nieprecyzyjny. Jeśli się nie znasz, zostaje Ci zawierzyć serwisantowi lub przy okazji każdej awarii zmieniać urządzenie na nowe, co będzie w finalnym rozrachunku dużo kosztowniejsze...
 • #4
  jack63
  Level 43  
  Darekggg77 wrote:
  słabo mrozi i nabił od nowa czynnikiem (300zl) i

  Kolejny przykład fajansiarstwa. Za takie podejście powinien dostać wpie... a nie 300 zł. Jeżeli stwierdza ubytek czynnika, to ma obowiązek sprawdzić szczelność azotem. Tak mówią zasady sztuki chłodniczej i zwykła logika. Po co lać wodę do dziurawego wiadra???
  Darekggg77 wrote:
  8 miesięcy było ok chociaż wydawało mi się, że mrozi o 5-10 stopni więcej niż żądana temp,

  Wybacz, ale takie stwierdzenia źle o tobie świadczą. Zamiast "wydawać się" wystarczyło kupić termometr z sondą na kabelku i zmierzyć temperaturę. Może było źle już po "nabiciu" (fachowa nazwa napełnienie), a wtedy można i trzeba było reklamować usługę.
  Darekggg77 wrote:
  straciłem wiarę w serwis AGD jakikolwiek,

  W sumie, to się nie dziwę, choć byli tacy co nacięli się więcej razy. Niestety takie czasy, Panie takie czasy.
  mrice wrote:
  Jeśli po tygodniu sprzęt nie działa to zgłoś go ponownie. Niech serwisant przyjedzie i sprawdzi co jest grane.

  To jedyne rozsądne rozwiązanie. Mało tego, OBOWIĄZKOWE. My jako klienci, sami uczymy brzydkiego postępowania serwisantów (i nie tylko), nie egzekwując dobrej roboty.
  Dzwoń do gościa. Wziął sporo kasy za chwilę, i to niefachowej, roboty. Niech przyjeżdża i poprawia.
  Jeżeli też napełniał bez próby szczelności, to trzeba mu zwrócić uwagę, że postępuje nieprofesjonalnie.
  LightOfWinter wrote:
  Moim zdaniem stosowanie czujnika temperatury od Samsung-a dla sprzętu Daewoo to błąd w sztuce i nie potrzebne koszty - zapewne części do Samsung-a są droższe.

  Nie widzę tu błędu w sztuce. Czujnik może być nawet od Ursusa, byle spełniał warunki poprawnej pracy urządzenia. Miał pod ręką to dał (sprzedał). Ciekawe czy charakterystyka temperaturowa termistora się zgadza??? A może ten ori był ok, a przyczyna usterki zupełnie inna?
 • #5
  Darekggg77
  Level 4  
  Zatem czy ktoś zna porządny serwis lodówek Side by Side Daewoo w okolicy Opola, taki który potrafi zdiagnozować usterkę, a nie nabić tylko czynnikiem.

  Niestety serwisant twierdził, że na ponowne napełnienie nie daje się gwarancji, ale sytuację zgłosiłem i czekam na wymianę czujnika temperatury na prawidłowy. Jednak dziwne jest to, że po tygodniu od naprawy zamrażarka jest cała oblodzona.

  Aczkolwiek coś mi się wydaje, że problem leży gdzie indziej...
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • Helpful post
  #6
  zibi1971
  Home appliances specialist
  Witam
  Sprawdź wentylator zamrażalki czy się obraca (przy otwartych drzwiach stoi). Jest to częsta usterka w tych lodówkach. Wyjmij pojemnik na kostki lodu, wciśnij dźwignie sygnalizującą zamknięci drzwi. Te wentylatory gdy były ciepłe obracały się, ale po zmrożeniu stawały.
 • #7
  Darekggg77
  Level 4  
  Wentylator sprawny, dalej czekam na wymianę czujnika ( tydzień prawie) lodówka raz pracuje do żądnej a później rośnie temperatura do -5, pomaga odłączenie lodówki z prądu na parę minut
 • #9
  Darekggg77
  Level 4  
  Tak słychać go wyraźnie

  Dodano po 15 [minuty]:

  Wentylator jest ok
 • #10
  abuhamza
  Home appliances specialist
  Najprostszy side do zrobienia jakie były.
  Jeżeli ubytek to zazwyczaj podgrzewanie ocieknicy pod parownikiem. Nigdy w innym miejscu nie miałem w tej komorze.
  Jeżeli slabo zbija, nie robi kostek wentylator zacina się po zmrozeniu.
  Kiedy się zatnie również dojdzie do przemrozenia powrotki układu a zarazem wzrost temperatury w komorze chłodziarki.
  Rzadkością uszkodzony był czujnik temperatury.
 • #11
  Darekggg77
  Level 4  
  Zatem ile się czeka na czujnik temperatury do takiej lodówki? Bo ja czekam już drugi tydzień...
 • Helpful post
  #12
  mrice
  Home appliances specialist
  Różnie, zalezy od dostępnosci i producenta, może być to kilka dni, kilka tygodni albo i dwa miesiace albo i lepiej.
 • #13
  abuhamza
  Home appliances specialist
  Zamroz wentylator i zobacz czy chodzi czy tylko dyga 😃
 • #14
  Darekggg77
  Level 4  
  Daewoo FRN-U20DFV - Niefachowe naprawy
  Pomocy!

  Po długim okresie oczekiwania serwisant wymienił czujnik temperatury na oryginalny, lodówka chodziła miesiąc dobrze, po miesiącu tylna ściana zamrażarki zaczęła zbierać lód i zamrażarka nie trzyma temperatury (obecnie -5°C do -9°C). Odkręciłem tylną osłonę, wszystko skute lodem, żeberka, czujniki itp., oprócz grzałki (czyli sprawna), może ktoś ma jakiś pomysł bo jestem zdesperowany. Nie znam się, ale wydaje mi się że skoro czujnik temp. jest skuty lodem to elektronika widzi inną temperaturę niż wewnątrz zamrażarki stąd problem, ale dlaczego po 1 miesiącu jest wszystko w lodzie nie mam pojęcia. Proszę o pomoc, bo na serwis już nie mogę liczyć, może ktoś miał podobną sytuację.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • Helpful post
  #15
  kecajk49
  Level 32  
  Skąd wiesz że grzałka OK?
  Wygląda to na problem z cyklicznym rozmrażaniem parownika ale co "padło" to nie będę zgadywał, może właśnie grzałka albo bezpiecznik termiczny?
  Ktoś to musi sprawdzić ale trzeba ją do badania przygotować czyli rozmrozić.

  Wracając do tej pierwszej naprawy , czy ten "fachowiec" nie potrafi skorygować ilości gazu w układzie inaczej jak tylko "nabijanie" od nowa , chyba klienta.
  Powinien skorygować ilość czynnika w układzie w ramach reklamacji , bo to była JEGO WINA!
 • Helpful post
  #16
  abuhamza
  Home appliances specialist
  Wzywaj fachowca spowrotem błędna diagnoza, zadaj zwrotu pieniędzy za czesci i usługę..
 • #17
  Darekggg77
  Level 4  
  Wentylator sprawny, grzałkę i rezystor sprawdzał przy wymianie czujnika temp, nie mam siły już się kopać z tym człowiekiem! Chyba pójdzie na śmietnik może ktoś chętny do pomocy z okolic Opola
 • Helpful post
  #18
  kecajk49
  Level 32  
  Grzałki, bezpieczniki, ale jest jeszcze nieco elektryki i elektroniki, która zasila te sprawne elementy, czy to już przekracza możliwości tego speca?
 • #19
  jack63
  Level 43  
  kecajk49 wrote:
  jest jeszcze nieco elektryki i elektroniki ,która zasila te sprawne elementy, czy to już przekracza możliwości tego speca?

  Przecież to typowy "dobijacz". Tutaj w sensie dosłownym.
  Jednak marketingowo radzi sobie znakomicie...
 • #20
  Darekggg77
  Level 4  
  Daewoo FRN-U20DFV - Niefachowe naprawy

  Czy to u góry to ten filtr? Bo on jest najbardziej zamrożony.
 • Helpful post
  #22
  abuhamza
  Home appliances specialist
  Żeby nie zalewalo kompresora :D
 • #23
  Darekggg77
  Level 4  
  Czy on może mieć wpływ na zaistniałą sytuację
 • Helpful post
  #24
  abuhamza
  Home appliances specialist
  A w życiu. Ja tutaj widzę, że omija odtajanie.
  Grzałka nie będzie mocno oblodzona bo to nie jest element chłodniczy.
  Skoro magik stwierdził że grzałka ma poprawne wartości i brak uplywnosci i termik sprawny to zostaje Ci do przejrzenia wiązka komora moduł a na samym końcu moduł.
 • Helpful post
  #25
  jack63
  Level 43  
  Ten temat może być pomocny.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3690107.html
  Opisane są procedury sprawdzania układu odszraniania i naprawy płyty sterującej. Jednak naprawa wymaga sporego wkładu własnego. Autor tematu bardziej polega na nabijaczach i innych oszustach, więc nie wiem czy już doszedł do wniosku, iż lodówkę musi naprawić sam z pomocą forum, czy nie ?
 • #26
  Darekggg77
  Level 4  
  Witam.
  Przeczytałem cały post i myślę że pomimo wydanych 800zł na naprawy mojej lodówki, nic mi nie pozostaje jak próba naprawy z waszą pomocą. Przejrzałem płytę główną, wygląda jak nowa żadnych przypaleń, spuchniętych kondensatorów itp. Rozmroziłem znowu lodówkę i teraz znów pracuje jak trzeba, ale myślę że to kwestia aż skraplacz się oblodzi, pomimo zapewnień fachowca iż termik i grzałka są ok, to chciałbym to samemu sprawdzić. Może ktoś ma informację jakie parametry powinny mieć te elementy w lodówce Daewoo FRN-U20DFV i jak to zrobić. Gdyby nie wydane pieniądze w tą lodówkę dawno kupił bym nową,
 • Helpful post
  #27
  kecajk49
  Level 32  
  Pomierz pojemności kondensatorów, a nie że nie widać przypaleń, spuchnięć. Ubytków pojemności też nie widać, a są!
 • Helpful post
  #28
  jack63
  Level 43  
  Czytałeś temat, który podlinkowałem.
  Tam był uszkodzony przekaźnik, który... też dobrze wyglądał.
  Trzeba pomierzyć napięcia na kondensatorach.
  Poza tym:
  kecajk49 wrote:
  Pomierz pojemności kondensatorów, a nie że nie widać przypaleń, spuchnięć. Ubytków pojemności też nie widać, a są!

  Co jest jak najbardziej słuszną uwagą.
 • #29
  Darekggg77
  Level 4  
  No niestety nie udało się naprawić lodówki, została zakupiona nowa, stara idzie na części