Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak stworzyć/gdzie kupić bramkę pobierającą dane z konkretnych urządzeń?

S8ter8 12 Aug 2020 22:26 369 7
    S8ter8
    Level 2  
    Witam serdecznie

Poszukuje bramki która mogę stworzyć lub kupić i ostatecznie zaprogramować aby pobierała dane z konkretnych urzadzen i wysyłała do mnie do chmury.

Case jest taki ze mam urządzenia które co pewniej czas wysyłają dane po Bluetooth a niektóre nadają w Czasie rzeczywistym (co kilka sekund).

Zapewne najlepszym rozwiązaniem byłoby Rasberry albo Zigbee ale może są jakieś inne rozwiązania?
    Ile jednocześnie urzadzen na taki moduł BT może być podpiętych? Takich nadających jednocześnie.
    TvWidget
    Level 36  
    Może sprecyzuj co to dokładnie znaczy, że "urządzenia wysyłają co pewien czas dane przez Bluetooth".
    Jeśli odbywa się to co kilka sekund to może to wskazywać na ramki rozgłoszeniowe BLE lub tryb połączeniowy BLE.
    Być może będą się nadawały "iNode LAN", "iNode MCU LAN" lub "iNode MCU USB".
    Jeśli chcesz taką bramkę zrobić we własnym zakresie to moim zdaniem lepszym rozwiązaniem niż RPi będzie jakaś płytka z ESP32.
    S8ter8
    Level 2  
    Tak są to urządzenia BLE. RPi to chyba najlepszy wybór.

Niektóre wysyłają dane po wykonaniu pomoru (no dwa razy dziennie) a niektóre co kilka sekund. Takich urządzeń będzie w zasięgu samego odbiornika około 30 - czy to realne aby tyle na raz podłączyć? Głównie pytam o te nadające w czasie rzeczywistym. Czy moduł do ogarnie?

Dodatkowo potrzebuje wysyłać aktualizacje na urządzenie jeśli zmieni się lista urzadzen.
    TvWidget
    Level 36  
    W przypadku urządzeń BLE możliwe są dwa tryby pracy połączeniowy i bezpołączeniowy. W tym pierwszym urządzenie master nawiązuje fizyczne połączenie jakimś czujnikiem i odczytuje z niego dane. Tu potrzebna jest znajomość adresu MAC oraz co i jaki sposób trzeba odczytać. W drugim trybie czujnik okresowo np. co 1 sek. wysyła tzw. ramkę rozgłoszeniową. Zawiera ona jego adres MAC. Może też zawierać dodatkowe informacje np. dane pomiarowe. Smartfon, PC, bramka BT itp. w wyniku operacji skanowania (wyszukiwania urządzeń BT) odbiera takie ramki ze wszystkich czujników jakie są w pobliżu. Co dalej dzieje się z informacjami zawartymi w odebranych ramkach zależy od oprogramowania.
    W BT5.0 tryb rozgłoszeniowy został rozbudowany. Wprowadzono wiele nowych funkcjonalności.
    S8ter8
    Level 2  
    To bardzo dobra wiadomość. Czyli jak wyślę ramkę to urządzenia które mogą zaczną wysyłać dane i taki odbiornik może odebrać dane z kilku urządzeń na raz tak? Jest jakieś ograniczenie?

Najchętniej rozsyłałbym same nazwy urządzeń i odbierał dane wraz z MAC.

Odbiorników będzie kilka i nie zawsze to jedno konkretne urządzenie będzie w zasięgu jednego konkretnego odbiornika.

Sądzisz ze tu na grupie można byłoby zlecić komuś napisanie takiego odbiornika? Lepiej RPi czy telefon z android?
    TvWidget
    Level 36  
    Wysyłanie podstawowych ramek rozgłoszeniowych jest fundamentalną funkcjonalnością standardu BLE. Nie ma formalnego ograniczenia dotyczącego ilości odbieranych ramek. Przepustowość pasma i możliwości urządzeń są jednak zawsze organiczne. Inaczej mówiąc wraz ze wzrostem ilości nadawców maleje prawdopodobieństwo odebrania danej ramki. Czyli część nadawanych ramek zaczyna ginąć. W większości zastosowań zupełnie to nie przeszkadza.

Wyżej użyłem określenia "podstawowa ramka". Zawiera ona to co najważniejsze czyli adres MAC. Mogą być jeszcze ramki dodatkowe. Czujniki zwykle są zasilane bateryjnie. Każda aktywność radiowa wymaga energii. Wymyślono więc, że nie ma sensu wysyłać ciągle zbędnych danych jeśli nikt ich nie odbiera. Np. smartfon włącza skanowanie aktywne. Czujnik wie o tym i poza podstawową ramką może wysłać też dodatkowe np. zawierającą nazwę urządzenia.
    S8ter8
    Level 2  
    a jeśli nie mamy MAC?
    dzisiaj wyszukuję urządzenia po ID bo wiem jakie nadają. z Adresem MAC jest taki problem ze może nie w zasięgu pojawić urządzenie kompatybilne ale nieznane (bo nie znam MAC). Zdarzy nie tak w przypadku gdy użytkownik kupi sobie takie urządzenie a ja o tym nie wiem. Dane i tak musze pobrać bo wiem jaki to użytkownik ale MAC nie znam.
  • Helpful post
    TvWidget
    Level 36  
    Tak jak już napisałem ramka zgłoszeniowa może zawierać różne informacje. Np. beacony wysyłają ramkę zawierającą identyfikator UUID Nie ma obowiązku identyfikowania urządzeń po adresie MAC. Aplikacja może dane wykorzystać w dowolny sposób.