Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniwersalny przełącznik IR

skyguy 13 Sie 2020 08:26 3078 10
 • Pomysł
  Projekt powstał w celu ułatwienia sobie życia 🙂. A mianowicie nie mam podświetlenia ambient light w TV, więc postanowiłem zamienić sobie lampkę stojącą obok TV na ładne podświetlenie za pomocą paska LED, które będzie wł./wył. za pomocą pilota IR. Jako że na pilocie mam przyciski, których nie używam przy standardowym oglądaniu (REC, REV, PLAY itp.) postanowiłem użyć pilota od TV a nie dodawać do kolekcji kolejnego urządzenia obsługującego tylko pasek LED.

  Wykonanie
  Projekt powstał tak naprawdę trochę na kolanie z tych części co akurat miałem. Całość oparta jest na ARDUINO NANO. Za pomocą DIODY IR (ja użyłem ze starego tunera DVB-T) ARDUINO odbiera kody z pilota IR i następnie decyduje czy ma przełączyć PRZEKAŹNIK sterujący metrowym PASKIEM LED czy nie. Całość zasilana jest z ZASILACZA 12V. Arduino na stałe pośrednio przez PRZETWORNICĘ DC-DC 5V, a pasek LED przez przekaźnik. Dodatkowo zamontowany jest przycisk w postaci KRAŃCÓWKI do przełączania manualnego (taki „back door” żeby nie trzeba było szukać pilota w razie czego) oraz przechodzenia w tryb programowania. Całość zamknięta w obudowie i zamontowana na plecach TV.

  Schemat
  Uniwersalny przełącznik IR

  Działanie

  Po złożeniu wszystkiego podłączamy zasilacz 12V do ~230V i zasilamy układ. Przytrzymujemy przycisk na 10s. układ wchodzi w tryb programowania (2x mrugnięcie dioda LED na arduino), jeżeli przekaźnik był włączony zostanie on wyłączony. Kierujemy pilota na diodę IR i wciskamy pierwszy przycisk służący do włączania (ON), przekaźnik zostanie przełączony, następnie wciskamy kolejny przycisk służący do wyłączania (OFF), przekaźnik zostanie wyłączony. Po udanym programowaniu przekaźnik zostanie ponownie włączony – można już używać pilota. Oczywiście można również zaprogramować ten sam przycisk do ON i OFF. Jeśli chcemy zmienić przyciski do obsługi ponownie wchodzimy w tryb programowania przytrzymując przycisk na obudowie.

  OPCJA 2 dla zaawansowanych
  Układ ten również może być wykorzystany do przełączania dowolnego urządzenia ~230V – jedynym ograniczeniem jest zastosowany przekaźnik. W innym projekcie zamiast przetwornicy DC-DC zastosowałem wnętrze ze starej ładowarki 5V (wskazane jest żeby była markowa i izolowana – posiadała transformator). Doprowadzamy do obudowy ~230V rozgałęziamy L. Jeden przewód idzie na przekaźnik drugi do zasilania układu z ładowarki. Rozgałęziamy N. Jeden do Zasilania ładowarki, a drugi do naszego odbiornika. W takim wypadku mamy zasilanie Arduino z ~230V (przez ładowarkę), które może sterować przekaźnikiem. Przekaźnik przełącza napięcie ~230V.

  Schemat
  Uniwersalny przełącznik IR

  KOD:
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  DEBUG
  Dodałem również możliwość prostego debagu. Na porcie USB wystawiam w którym miejscu znajdujemy się w programie, czy i jaki numer kodu odebraliśmy z pilota, czy przekaźnik został przełączony.

  Uniwersalny przełącznik IR

  Zdjęcia gotowego układu

  Uniwersalny przełącznik IR Uniwersalny przełącznik IR Uniwersalny przełącznik IR Uniwersalny przełącznik IR

  Zachęcam do powielania bez ograniczeń.
  Jeden (pilot) by rządzić wszystkim! :)

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  skyguy
  Poziom 14  
  Offline 
  Specjalizuje się w: automatyka, automatyka budynku knx
  skyguy napisał 231 postów o ocenie 155, pomógł 7 razy. Mieszka w mieście Pasłęk/Gdańsk. Jest z nami od 2005 roku.
 • #2
  speedy9
  Pomocny dla użytkowników
  Super, że układ spełnia Twoje wymagania. Uważam jednak, że ciekawszym rozwiązaniem takiego podświetlenia byłoby zastosowanie paska RGB LED z kontrolerem Bluetooth/Wifi. Taki kontroler kosztuje kilka USD na Aliexpress. Uzyskujesz możliwość sterowania smartfonem, a nawet możliwość zmiany kolorów w rytm muzyki/dźwięku z otoczenia (jak to działa to inna sprawa ;) ). Sam układ jest malutki i też wymaga tylko podpięcia zasilacza 12V.
  Ale nie neguję absolutnie sensu samodzielnego wykonania takiego przełącznika, bo satysfakcja, że się coś zrobiło samemu jest oczywista.
 • #3
  skyguy
  Poziom 14  
  No coś w tym jest, ale z RGB już się dawno wyleczyłem ;) teraz tylko nastrojowo 2700-3000K
  Pilot leży zawsze na wierzchu jeden ruch i cyk, nie muszę szukać, "grzebać" w telefonie uruchamiać aplikacji... niby mało ale w codziennym użytkowaniu robi się męczące, dlatego główny cel był żeby wykorzystać istniejącego pilota.
  Przycisk na obudowie też robi robotę taki backup no i czasem jest się bliżej niż pilota.
  Używam tego paska nie tylko przy oglądaniu TV ale jako akcentu wieczorem.

  No i mój układ jest tańszy od zaproponowanego przez Ciebie RGB poniekąd kosztował mnie 0zł ;)
 • #4
  2konrafal1993
  Poziom 30  
  Jakie standardy pilotów obsługuje?
 • #5
  speedy9
  Pomocny dla użytkowników
  skyguy napisał:
  No coś w tym jest, ale z RGB już się dawno wyleczyłem teraz tylko nastrojowo 2700-3000K

  To inwestujesz w pasek LED RGBWW (standardowe LEDy RGB + LED zimny biały + LED ciepły biały) i takowy kontroler. Te kontrolery dają możliwość sterowania temperaturą barwową oraz jasnością takiego paska. Takie właśnie zakupiłem do oświetlenia sufitowego salonu. Bo kolor biały uzyskany ze standardowego paska RGB jest "kiepski" moim zdaniem.
 • #6
  skyguy
  Poziom 14  
  Standardy:
  Aiwa, BoseWave, Denon, Dish, JVC, Lego, LG, MagiQuest, Mitsubishi, Panasonic, RC5, RC6, Samsung, Sanyo, Sharp, Sony, Whynter
  Korzystam z gotowej biblioteki do Arduino: IRremote.h
 • #7
  Ty-grysek
  Poziom 10  
  Lubię takie praktyczne projekty ułatwiające życie :-) Potwierdzam - bardzo praktyczne urządzenie!

  Pochwalę się w tym miejscu swoją podobną (bardziej kompaktową) konstrukcją:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3645620.html
  Nie da się jednak ukryć że moje rozwiązanie wymaga więcej wysiłku (PCB)!
 • #8
  keseszel
  Poziom 26  
  Biedne te podświetlenie, ja też kiedyś takie robiłem. Teraz mam ambilighta i z niego nie korzystam. Jest przereklamowany. Takie latające światełka za telewizorem. Bez sensu. Ale to moja opinia, posiadacza ambilighta 😂
 • #9
  Millaka
  Poziom 17  
  Mam pytanie trochę z innej beczki, na ostatniej fotce (pierwszy post) widać, że te dwa większe kondensatory są lekko spuchnięte.
  Byłem uczony, że takie kondensatory powinny lądować w koszu i zawsze tak robiłem, ale często widzę, że ludziska montują takowe w swoich projektach.
  Czy więcej jest za niż przeciw montowaniu takich kondensatorów?
 • #10
  simw
  Poziom 24  
  Millaka napisał:
  Mam pytanie trochę z innej beczki, na ostatniej fotce (pierwszy post) widać, że te dwa większe kondensatory są lekko spuchnięte.

  Wg mnie nie są spuchnięte. Dodatkowo to przecież zasilacz fabryczny, więc autor tam nic nie montował.