Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Scalony klucz dostępu - produkt firmy Dallas

zasoby 08 Paź 2005 22:04 11277 10
  • Naszym marzeniem jest, aby za pomocą jednego bardzo dobrze zabezpieczonego klucza otwierać zabezpieczenia. Artykuł przedstawia opis układu, gdzie występują dwa przekaźniki sterowane za pomocą scalonego klucza cyfrowego "pastylki" od firmy Dallas. Przekaźniki mogą otwierać drzwi, szafy czyli ogólnie umożliwiać dostęp do pomieszczenia. Całe rozwiązanie jest bardzo proste - składa się z odpowiednio zaprogramowanego mikrokontrolera serii AT90 oraz czytnika od firmy Dallas DS9092 dostępnego w Polsce za około 25PLN. Do czytnika przykładamy pastylki od firmy Dallas o symbolu DS1990 także dostępne w Polsce za około 15PLN, które zawierają 1 bajtowy kod rodziny pastylek, 6 bajtowy (48 bitowy) unikalny klucz, sprawdzanie błędów CRC. Mikrokontroler został tak dobrany, aby umożliwiał sprawdzanie do 7 unikalnych pastylek. Odpowiednie jego zaprogramowanie umożliwi aktywowanie pierwszego przekaźnika dla części kluczy-pastylek a drugiego przekaźnika dla pozostałych kluczy. Komunikacja czyli konfigurowanie odbywa się za pomocą portu szeregowego i programu np. Hyper Terminal używając odpowiednich komend.

Artykuł w języku angielskim, program źródłowy dla mikrokontrolera oraz wzór płytki w załączniku
    Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    zasoby
    Poziom 23  
    dddddd
    zasoby napisał 786 postów o ocenie 320, pomógł 4 razy. Jest z nami od 2002 roku.
  • Relpol przekaźniki
    krzys-iek
    Poziom 20  
    wszystko fajnie ale zerowe zabezpiecznie przed ESD tam zrobili, dallas ma odpowiednie zabezpieczenia przed iska "z palca" ale to nie uchroni przed wandalem z zaplarka pewnie :-(
    adderek
    Poziom 12  
    Jeśli dobrze rozumiem zczytywany jest jedynie numer seryjny.
    Jeśli ktoś będzie wiedział co robi to wystarczy na kilka milisekund dotknąć nasz "identyfikator" aby skopiować jego zawartość. Czy tak?
  • Relpol przekaźniki
    wwmajor
    Poziom 14  
    Witam!

Cytat:

Jeśli dobrze rozumiem zczytywany jest jedynie numer seryjny.
    Jeśli ktoś będzie wiedział co robi to wystarczy na kilka milisekund dotknąć nasz "identyfikator" aby skopiować jego zawartość. Czy tak?

Niestety nie jest to najlepszy sposób zabezpieczania dobytku. Klucz jest co prawda unikalny ale statyczny i odczytywany w ogólnie znanym standardzie I2C. Jakby tego było mało ten unikalny numer jest w całości wypisany na obudowie pastylki wraz z sumą kontrolną.
    Wystarczy blada wiedza o mikrokontrolrach i chwilowy dostęp wzrokowy do pastylki i nici z zabezpieczeń.
    Cytat:

ale to nie uchroni przed wandalem z zaplarka pewnie

Co do ochrony przed wandalami to robi się to tak że urządzenie chowa się za ścianą a przez otwór wystawiamy tylko czytnik.

Z tego co wiem DALLAS posiada pastylki z kodowanym transferem tak że za każdym razem transmitowane dane są inne. Wtedy trzeba znać algorytm kodujący żeby się włamać.
    adderek
    Poziom 12  
    Pamietam ze kumpel bawil sie kiedys pamiecia + BlueDot.
    Taka mala pastylka tyle, ze zawiera pamiec w srodku.
    No i kumpel przypadkiem podczas komunikacji.... wprowadzil pastylke w stan nieodwracalny. W rezyltacie otrzymal urzadzenie zdolne jedynie do wysylania swojego numeru seryjnego po 1-wire i niezdolne do czegokolwiek innego.
    Czy te pastylki dzialaja tak, jak ten "zepsuty" uklad pamieci, czy tez jest w nich szyfrowanie? Poniewaz wypowiedz wwmajor mnie nieco skolowala :(
    wwmajor
    Poziom 14  
    A przepraszam za skołowanie:)
    Te konkretne pastylki DS1990 działają jak ten zepsuty. Mają swój zakodowany unikatowy numerek. Podłączasz ją do 1Wire i wysyłasz zapytanie:

1wreset
    1wwrite &H33
    Adresik(1) = 1wread(8)
    I już w zmiennej adresik masz 8 bajtowy numerek pastylki (bascom AVR).

Są tez pastylki do których dodatkowo możesz zapisać kilka bajtów swoich danych (coś jak EEPROM)
    Ale to dalej nie nadaje się na klucz bo wystarczy sczytać cały numer z pastylki i d*** blada.

Najlepiej jak w pastylce jest rodzaj mikrokontrolera który jest zdolny do szyfrowania danych.

I wtedy robisz tak:
    1. Przykładasz pastylkę do czytnika
    2. Czytnik losuje kilka przypadkowych liczb np. 2 4 8 i wysyła je
    3. pastylka odbiera i używa specjalnego tajnego szyfru np. Y=x*2 i przelicza otrzymane dane na 4 8 16 i wysyła je z powrotem do zamka.
    4. Zamek również ma możliwość odczytania tajnego kodu i sprawdza czy odebrane dane zgadzają się z otrzymanym kodem.
    Oczywiście kod powinien być bardziej skomplikowany ale to wystarczy żeby każda transmisja była inna i żeby podsłuchanie nic nie dawało.

Mam nadzieję że to było w miarę jasne.
    A może znacie inne sposoby antypodsłuchowe
    elektryk
    Poziom 42  
    wwmajor napisał:
    Najlepiej jak w pastylce jest rodzaj mikrokontrolera który jest zdolny do szyfrowania danych.
    A przejrzałeś dokładnie inne układy z oferty dallasa? Tam jest dokładnie chip spełniający taką funkcję.
    wwmajor
    Poziom 14  
    Wiem że Dallas ma pastylki z dynamicznie zmieniającym się kluczem ale nie miałem z nimi styczności.
    Dla ciekawych tu są opisane wynalazki Dallasa zamknięte w pastylkach (to nie tylko klucze i pamięci)

http://www.maxim-ic.com/products/ibutton/products/ibuttons.cfm

Najśmieszniejsze jest to że spotkałem się już kilka razy z imobilajzerami na pastylki i wszystkie były na DS1990.
    daxeno
    Poziom 11  
    Zobaczcie to ....
    http://www.demiurg.pl/

Juz w posce produkują gotowe systemy :)
    Możliwez że to przerobione to co zostało zapodane na początku tematu ... nie wiem bo nie moge ściągnąć z powodu z małej liczby pkt'ów :(
    Trafiłem idealnie ... właśnie zaczynam z bascomem :)
    sq5haw
    Poziom 15  
    Witam potrzebuje namiarów na hurtownie ;
    Poszukuje pastylek Dallas w do=B6=E6 sporej liczbie sztuk.

Podobno to nazywa Pastylka Dallas DS1992L-F5 pamiec 4kB ale = minimum 1kB

prosze pisac
    arkadiusz(malpa)microtronic.pl