Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmniejszyć prędkość wentylatora Baseus Ocean CXSEA-02

blowman 13 Sie 2020 15:56 1650 26
    blowman
    Poziom 10  
    Moja instrukcja przerobienia elektroniki wentylatora Baseus Ocean CXSEA-02 www.youtube.com/watch?v=jXzNjPB6nFw

W skrócie:
    1. Zdejmujemy przedni gril wentylatora (przez jego delikatne przekręcenie w lewo).
    2. Wkładamy mały śrubokręt lub sztywny drut w jeden 1 z 4 otworów za śmigłem i pchamy aż tylna obudowa wyskoczy z zacisków.
    3. Dobieramy się do zielonej płytki pcb.
    4. Dolutowujemy równolegle (czyli po prostu nalutowujemy) rezystor 200k [Om] na rezystor R5.
    5. Koniec :)

200k zmniejsza obroty ok. 3x. Większe wartości będą przyspieszały wentylator aż do prędkości oryginalnej.

Moderowany przez Marek_Skalski:

Temat w całości przenoszę do kosza, ponieważ Autor w swoich działaniach postępuje w sposób przypadkowy, nieświadomy, a dyskusję prowadzi w sposób nie do zaakceptowania.
    Szkoda, że przez 14 lat Kolega nie nauczył się podstaw elektroniki, a nadal uprawia ten sam kłótliwy sposób dyskusji zarzucając rozmówcom ataki w przypadku braku zachwytów.

3.1.5-3.1.7 Nie wysyłaj treści, które powodują celowo konflikty na forum i naruszają dobre obyczaje. Nie wyzywaj drugiej strony dyskusji, nawet jak posiadasz odmienne zdanie.
    3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne...
    3.1.17. ... Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.

• AdexAdex
    CMS
    Administator HydePark
    Nie wiem jaki sens ma ta przeróbka.
    Jeśli wentylator nie posiada fabrycznej regulacji i uparłeś się żeby go przerabiać, to chyba lepiej było dać przełącznik kilku pozycyjny z różnymi rezystorami, lub potencjometr.
  • AdexAdex
    zgierzman
    Poziom 27  
    blowman napisał:
    O hejter widzę, czy tylko zły dzień?

Zaraz "hejter"...
    CMS wygłosił rzeczową uwagę i tyle.
    Przerobiłeś wentylator, żeby zamiast z prędkością X obracał się z prędkością Y. Co szkodziło dać tam potencjometr, żeby sobie regulować prędkość według chwilowej potrzeby?
    A przy okazji mógłbyś napisać jaki jest mechanizm działania tej modyfikacji. Skoro zmieniłeś wartość rezystora, to zapewne wiesz jak działa system regulacji obrotów i dlaczego zmiana rezystancji zmienia prędkość obrotową. Mógłbyś się tą wiedzą podzielić...
    blowman
    Poziom 10  
    Ktoś wrzuca na forum autorską poradę aby podzielić się z resztą społeczności swoją wiedzą i jedyne czego oczekuje to komentarza dzięki, a tu dostaje tylko "Nie wiem jaki sens ma ta przeróbka.", to dla mnie hejt i to jeszcze od administratora.

Co do technicznych rzeczy. Wentylator ma już 3 stopniową regulację obrotów (przez powtórne naciśnięcie przycisku zasilania), ale najniższe obroty były dla mnie zdecydowanie za duże więc postanowiłem coś z tym zrobić, bo coś tam wiem o elektronice. Nie chciałem dodawać przełącznika lub potencjometr bo nie chciałem psuć estetyki wentylatora. Można byłoby to zrobić pewnie ładnie, ale nie mam pod ręką takich przełączników/gałek.

Co do zasady działania/schematu to nic takiego nie zrobiłem. Rezystor R5 znalazłem w 5min metodą przykładania rezystora przewlekanego 200kOm do każdego rezystora na płytce i obserwowania czy ma to jakiś wpływ, no i udało się, była radocha :), że tak łatwo poszło. Nie wiem co to za scalak obok, bo jest niepodpisany. Drugi scalak o zwykła ładowarka na 5V.
    omin172
    Poziom 14  
    zgierzman napisał:
    CMS wygłosił rzeczową uwagę i tyle.

Żadnej rzeczowej uwagi nie wygłosił. Wręcz przeciwnie, idiotyczną. Jak komuś potrzebny potencjometr, żeby regulować, to sobie zastosuje potencjometr. A autor przedstawił ideę, nic więcej.

Więcej powiem ja: wydawało mi się, że to forum dla ludzi myślących, ale administracja, nie pierwszy raz już, że wręcz przeciwnie i chciałaby tu gazetę.pl czy inny onet.
    zgierzman
    Poziom 27  
    blowman napisał:
    Co do zasady działania/schematu to nic takiego nie zrobiłem. Rezystor R5 znalazłem w 5min metodą przykładania rezystora przewlekanego 200kOm do każdego rezystora na płytce i obserwowania czy ma to jakiś wpływ, no i udało się, była radocha

Więc wybrałeś złe forum, żeby się tą radością podzielić.
    Porady na zasadzie: "działałem na ślepo, ale się udało" może znajdą poklask na Pudelku, Onecie, albo innych Białych Kozaczkach.
    Gdybyś napisał: "rezystor R5 jest odpowiedzialny za wypełnienie PWM, bo...", to na elce dostałbyś sporo plusów. Ale skoro nie wiesz co robisz, to większość potraktowała Cię jak gimbusa - po prostu olali, bo szkoda nawet klawiatury zużywać...

Pierwsza odpowiedź po 24 godzinach. Popatrz na rzeczywiście wartościowe i merytoryczne posty. W ciągu doby jest tam kilkadziesiąt odpowiedzi wnoszących coś do dyskusji. Łapiesz różnicę?

A jak już ktoś się wypowiedział w Twoim temacie, to odebrałeś post jako atak.
    tomus2k
    Poziom 24  
    Kol. CMS dosadnie i elegancko napisał o przeróbce i jak by ją udoskonalił.
    Za to nazywanie go hejterem, wydaje mi się mocną przesadą.

blowman napisał:
    Co do zasady działania/schematu to nic takiego nie zrobiłem. Rezystor R5 znalazłem w 5min metodą przykładania rezystora przewlekanego 200kOm do każdego rezystora na płytce i obserwowania czy ma to jakiś wpływ, no i udało się, była radocha , że tak łatwo poszło.

Kol. blowman z opisu jak doszedłeś, wynika że nawet nie wiesz jaki wpływ ma ta przeróbka na układ, no poza tym że kręci się wolniej.
    Nazwiesz i mnie hejterem, ale to raczej powinno wylądować w "jak to nie robić" niż w poradach.
    Taka zabawa z przytykaniem rezystora gdzie popadnie "na pałę", może spowodować późniejszą awarię urządzenia, a w skrajnym przypadku pożar mimo uzyskania oczekiwanego efektu, stanowczo nie polecam.
    zgierzman
    Poziom 27  
    omin172 napisał:
    Więcej powiem ja: wydawało mi się, że to forum dla ludzi myślących, ale administracja, nie pierwszy raz już, że wręcz przeciwnie i chciałaby tu gazetę.pl czy inny onet.

Jest dokładnie odwrotnie. To na Onecie są czytelnicy, którzy nie chcą ruszyć szarymi komórkami, łykają co im się napisze.
    Na Elektrodzie większość jednak woli wiedzieć co robi - oprócz świadomości, że naciśnięcie klawisza włącza światło, ludzie tu chcą wiedzieć jak działa generator prądu, jak ten prąd płynie w przewodniku i dlaczego żarówka świeci.

Gdyby kolega blowman przedstawił swój post na Onecie, albo innym Hack Your Life, prawdopodobnie zostałby uznany za następcę Edisona i Tesli. Ale nie tutaj...
    McMarycha
    Poziom 30  
    Czy poprzez zmianę tego rezystora prędkość wentylatora zmienia się tylko na pierwszym poziomie, czy jest ona zmniejszona na każdym z poziomów ? Tzn czy maksymalne obroty także się zmniejszyły ?
    blowman
    Poziom 10  
    McMarycha napisał:
    Czy poprzez zmianę tego rezystora prędkość wentylatora zmienia się tylko na pierwszym poziomie, czy jest ona zmniejszona na każdym z poziomów ? Tzn czy maksymalne obroty także się zmniejszyły ?

Zmienia się na wszystkich. Myślę, że jest to rezystor odpowiedzialny za ustawienie bazowej prędkości.

Dodano po 6 [minuty]:

zgierzman napisał:

Więc wybrałeś złe forum, żeby się tą radością podzielić.
    Porady na zasadzie: "działałem na ślepo, ale się udało" może znajdą poklask na Pudelku, Onecie, albo innych Białych Kozaczkach.
    Gdybyś napisał: "rezystor R5 jest odpowiedzialny za wypełnienie PWM, bo...", to na elce dostałbyś sporo plusów. Ale skoro nie wiesz co robisz, to większość potraktowała Cię jak gimbusa - po prostu olali, bo szkoda nawet klawiatury zużywać...

Pierwsza odpowiedź po 24 godzinach. Popatrz na rzeczywiście wartościowe i merytoryczne posty. W ciągu doby jest tam kilkadziesiąt odpowiedzi wnoszących coś do dyskusji. Łapiesz różnicę?

A jak już ktoś się wypowiedział w Twoim temacie, to odebrałeś post jako atak.

Nie wiedziałem, że forum jest przeznaczone tylko dla specjalistów z zakresu elektroniki, z 30 letnim stażem... Uważasz, że w ogóle nie powinienem wrzucać takich treści, że zaśmiecam forum? Jeśli tak to pozostaje mi tylko usunąć konto.
    Nie interesuje mnie kiedy ktoś odpowie, tylko jak odpowie.

Dodano po 6 [minuty]:

tomus2k napisał:
    Kol. CMS dosadnie i elegancko napisał o przeróbce i jak by ją udoskonalił.
    Za to nazywanie go hejterem, wydaje mi się mocną przesadą.

Dla mnie to jest zniechęcanie potencjalnych adeptów elektroniki do zajmowania się elektroniką.

tomus2k napisał:

Kol. blowman z opisu jak doszedłeś, wynika że nawet nie wiesz jaki wpływ ma ta przeróbka na układ, no poza tym że kręci się wolniej.
    Nazwiesz i mnie hejterem, ale to raczej powinno wylądować w "jak to nie robić" niż w poradach.
    Taka zabawa z przytykaniem rezystora gdzie popadnie "na pałę", może spowodować późniejszą awarię urządzenia, a w skrajnym przypadku pożar mimo uzyskania oczekiwanego efektu, stanowczo nie polecam.

Ta uwaga ma sens i warto byłoby ją zawrzeć, a nie to co wyraził admin: bez sensu, po co, źle, jak już robić to od razu rakietę.
    dzg4
    Poziom 25  
    O hejter widzę, czy tylko zły dzień? , blowman , kto Ciebie nauczył tak zawracać się do użytkownika forum, to po pierwsze, coś tam wiesz , coś tam słyszałeś lub słyszysz, mniemam że tzw. dzwon tylko w którym miejscu, to nie lotto tylko układ elektroniczny, to po drugie, trzeciego nie będzie bo nie wypada.
    Grzegorz_madera
    Poziom 34  
    blowman napisał:
    Zmienia się na wszystkich.
    I co teraz zrobisz jak będziesz chciał uzyskać maksymalną prędkość? Wylutujesz rezystor? Zaraz pewnie napiszesz, że nie potrzebna Ci maksymalna prędkość, ale dla kogoś komu zależy na maksymalnej taka "porada" jest całkowicie bez sensu. I tu @CMS ma całkowitą rację.
    blowman napisał:
    Dla mnie to jest zniechęcanie potencjalnych adeptów elektroniki do zajmowania się elektroniką.
    To nie jest zniechęcanie, tylko próba uczenia logicznego myślenia. Jakbyś opisał zasadę działania układu, oraz za co odpowiada ten rezystor to temat miałby wartość dla kogoś początkującego, bo mógłby się czego nauczyć. A teraz ludzie zaczną na pałę grzebać w różnych urządzeniach, bo widzieli temat z wentylatorem i tam autor na pałę dokładał rezystor to znaczy, że wszędzie można. A w niektórych przypadkach może to być niebezpieczne.
    blowman
    Poziom 10  
    Grzegorz_madera napisał:
    blowman napisał:
    Zmienia się na wszystkich.
    I co teraz zrobisz jak będziesz chciał uzyskać maksymalną prędkość? Wylutujesz rezystor? Zaraz pewnie napiszesz, że nie potrzebna Ci maksymalna prędkość, ale dla kogoś komu zależy na maksymalnej taka "porada" jest całkowicie bez sensu. I tu @CMS ma całkowitą rację.

Zgadza się, nie potrzebna mi prędkość maksymalna.
    To nie jest poradnik "Jak zmniejszyć prędkość wentylatora zachowując prędkość maksymalną" tylko prosty filmik dla osób, takich jak ja, którym przeszkadzały za duże obroty. Dlaczego wymagasz, żeby ten poradnik był kompleksowy, wyczerpujący temat w 100% i pokazywał jak z prostego wentylatorka zrobić "kombajn klimatyzacyjny". Chciałem podzielić się tylko efektami prostej przeróbki, która zainspiruje kolejne osoby do dalszych, bardziej rozbudowanych.
    Czy jeśli dla kogoś coś jest bez sensu (nie potrzebuje tego), to po co marnować czas i energię na ,,zużywanie klawiatury", żeby o tym pisać?

Grzegorz_madera napisał:
    To nie jest zniechęcanie, tylko próba uczenia logicznego myślenia.

W jaki sposób powiedzenie, że coś jest bez sensu może nauczyć logicznego myślenia. Dla mnie (i myślę, że dla wielu początkujących elektroników) jest to uczenie niemyślenia, pokazywania, że jest tylko jedna poprawna droga.

Grzegorz_madera napisał:

Jakbyś opisał zasadę działania układu, oraz za co odpowiada ten rezystor to temat miałby wartość dla kogoś początkującego, bo mógłby się czego nauczyć. A teraz ludzie zaczną na pałę grzebać w różnych urządzeniach, bo widzieli temat z wentylatorem i tam autor na pałę dokładał rezystor to znaczy, że wszędzie można. A w niektórych przypadkach może to być niebezpieczne.

Ja chcę zwrócić tylko uwagę, że nie powinniśmy zaczynać postu od "To jest bez sensu. Ja bym zrobił to tak i tak". To nie jest w żaden sposób budujące, wręcz przeciwnie, podcina tylko skrzydła. Pokażę, może co ja bym napisał:
    Cytat:

O fajna przeróbka, dzięki za wideo, widać trochę się napracowałeś. Ten rezystor można by nawet zastąpić potencjometrem lub przełącznikiem kilku pozycyjnym, żeby można było regulować obroty."

Tak jak wspomniałem wyżej kwestia bezpieczeństwa została słusznie podniesiona, ale myślę, że admin nie miał tego namyśli odpowiadając na mój post. Przynajmniej z jego treści to nie wynika.
    Grzegorz_madera
    Poziom 34  
    blowman napisał:
    Chciałem podzielić się tylko efektami prostej przeróbki
    Czym chciałeś się podzielić? Całkowitym brakiem wiedzy, przypadkowym szukaniem gdzie by podłączyć rezystor żeby uzyskać efekt?
    CMS
    Administator HydePark
    Kolego autorze, chyba pomylił kolega fora (jak już ktoś zauważył).

Pomyślał kolega, że jakiś inny użytkownij, z równie małą wiedzą może uznać, że tym "sposobem" mógłby sobie np. obniżyć napięcie w jakimś zasilaczu sieciowym?
    I nieszczęście gotowe.

Do tego liczy kolega na odpowiedź typu:

blowman napisał:
    Cytat:

O fajna przeróbka, dzięki za wideo, widać trochę się napracowałeś. Ten rezystor można by nawet zastąpić potencjometrem lub przełącznikiem kilku pozycyjnym, żeby można było regulować obroty."

Za to, że się kolega "napracował"...
    Przepraszam za ironię, ale nie wytrzymam. Zamieść może na forum saperów poradnik jak rozbroić bombę - Twoimi metodami.
    blowman
    Poziom 10  
    CMS napisał:
    Kolego autorze, chyba pomylił kolega fora (jak już ktoś zauważył).
    Pomyślał kolega, że jakiś inny użytkownij, z równie małą wiedzą może uznać, że tym "sposobem" mógłby sobie np. obniżyć napięcie w jakimś zasilaczu sieciowym?
    I nieszczęście gotowe.

Jak już wspomniałem wyżej Twoja odpowiedź nie podnosiła żadnych kwestii bezpieczeństwa, była tylko stwierdzeniem "Bez sensu, zrób to tak i tak", więc tłumaczenie się bezpieczeństwem właśnie jest off topic.

CMS napisał:

Do tego liczy kolega na odpowiedź typu:
    blowman napisał:
    Cytat:

Za to, że się kolega "napracował"...
    Przepraszam za ironię, ale nie wytrzymam. Zamieść może na forum saperów poradnik jak rozbroić bombę - Twoimi metodami.

Niepotrzebny sarkazm, który tylko pokazuje, że autorowi skończyły się argumenty.
    dzg4
    Poziom 25  
    Moim zdaniem to jest prowokacja w pierwszym poście a nie porada.
    omin172
    Poziom 14  
    zgierzman napisał:
    omin172 napisał:

Jest dokładnie odwrotnie.

Nic nie jest odwrotnie, co sam udowadniasz nie rozumiejąc tego, co napisałem. A napisałem, że idiotyczny jest zarzut, że autor zastosował rezystor zamiast potencjometru. Dla ludzi myślących i rozumiejących słowo pisane (czyli nie dla kolegi oraz administracji elektrody) nie jest to żaden problem.

dzg4 napisał:
    kto Ciebie nauczył tak zawracać się do użytkownika forum

Stosowanie właściwych słów to zaleta, o co kolega się czepia? Kolega administrator doczepił się do najmniej znaczącej kwestii. Można mieć pewność, że gdyby autor zastosował potencjometr, to doczepiłby się do koloru gałki.

Koledzy, czytajcie ze zrozumieniem i nie róbcie tu gazety.pl.
    dzg4
    Poziom 25  
    Powiem otwarcie i nie oszukujmy się, porównanie poziomu Twojej wiedzy technicznej i wiedzy technicznej admina jest porażające, więc nie widzę sensu dalszej polemiki.
    zgierzman
    Poziom 27  
    omin172 napisał:
    A napisałem, że idiotyczny jest zarzut, że autor zastosował rezystor zamiast potencjometru. Dla ludzi myślących i rozumiejących słowo pisane (czyli nie dla kolegi oraz administracji elektrody) nie jest to żaden problem.

Ale zastosowanie rezystora równoległego zamiast przełącznika/potencjometru to tylko wierzchołek góry lodowej. Dla ludzi myślących i rozumiejących słowo pisane jasne jest, że cała ta porada jest mało wartościowa. Dlaczego? Bo ludzie myślący i rozumiejący słowo pisane chcieliby znać powód dla którego konkretna zmiana przynosi konkretny skutek. A autor nawet nie napisał jaka jest wypadkowa rezystancja po dołożeniu równoległego rezystora. Potrafi to policzyć? Bo o opisaniu wpływu tej konkretnej rezystancji na działanie układu jak widać nie ma mowy...

Jak się okazało, kolega blowman grzebie na ślepo i cieszy się kiedy uzyska jakiś efekt. Gdyby obroty wentylatora wzrosły, to zamieściłby entuzjastyczny post "Jak zwiększyć prędkość wentylatora..."? To nie jest dobra droga aby rozpoczynać przygodę z elektroniką. To jest podejście prehistoryczne: nakur...ać we wszystko pałką i próbować to zjeść. Może będzie smaczne, a może trujące. Się okaże.
    Przy urządzeniu zasilanym z akumulatora życiem nie ryzykował, ale nieodwracalne uszkodzenie sprzętu jest bardzo prawdopodobne.

I co, mamy go chwalić za takie podejście i zachęcać do podobnych eksperymentów? Na przykład jak zmienić napięcie wyjściowe sieciowego zasilacza impulsowego?
    blowman
    Poziom 10  
    dzg4 napisał:
    Moim zdaniem to jest prowokacja w pierwszym poście a nie porada.

A czemu miałaby ta prowokacja służyć, jeśli mogę zapytać?
    dzg4 napisał:

Powiem otwarcie i nie oszukujmy się, porównanie poziomu Twojej wiedzy technicznej i wiedzy technicznej admina jest porażające, więc nie widzę sensu dalszej polemiki.

Czy niezaprzeczalnie wyższy poziom wiedzy admina, usprawiedliwia go do pisania takich niekonstruktywnych i pobieżnych komentarzy?
    zgierzman napisał:

Ale zastosowanie rezystora równoległego zamiast przełącznika/potencjometru to tylko wierzchołek góry lodowej...

Czyli jednak zarzutem (nie wprost) jest, że porada ma niską wartość merytoryczną? Czy gdzieś na forum (bo szczerze nie szukałem) jest opisane co musi być zawarte w takim poradniku? Jeśli tak, to moja wina. Jeśli nie to admin powinien zwrócić normalnie uwagę, że mógłbym rozbudować trochę wiadomość, a nie tylko skrytykować i do widzenia.
    I tu kolega zgierzman nadal nie rozumie meritum dyskusji. Chodzi to w jaki sposób admin! komentuje poradnik, dodany przez kogoś z jego najlepszymi intencjami, żeby podzielić się choć odrobiną swojego "odkrycia". Ale widzę, że dyskusja cała czas zbacza na wartość merytoryczną, która staje się argumentem usprawiedliwiającym protekcjonalny komentarz admina.
    zgierzman
    Poziom 27  
    blowman napisał:
    I tu kolega zgierzman nadal nie rozumie meritum dyskusji. Chodzi to w jaki sposób admin! komentuje poradnik, dodany przez kogoś z jego najlepszymi intencjami, żeby podzielić się choć odrobiną swojego "odkrycia". Ale widzę, że dyskusja cała czas zbacza na wartość merytoryczną, która staje się argumentem usprawiedliwiającym protekcjonalny komentarz admina.

Rozumiem o co chodzi w tej dyskusji i nie podzielam Twojego zdania. Na forum technicznym to właśnie wartość merytoryczna powinna być dyskutowana, a bicie piany o to, kto się poczuł urażony, a kto wypowiedział się protekcjonalnie, w ogóle nie powinno mieć miejsca. Od tego są prywatne wiadomości.
    blowman
    Poziom 10  
    zgierzman napisał:
    Rozumiem o co chodzi w tej dyskusji i nie podzielam Twojego zdania. Na forum technicznym to właśnie wartość merytoryczna powinna być dyskutowana, a bicie piany o to, kto się poczuł urażony, a kto wypowiedział się protekcjonalnie, w ogóle nie powinno mieć miejsca. Od tego są prywatne wiadomości.

Ale dyskutowana z zachowaniem jakiejś etykiety (netykiety). To chodzi o mentalność. Jesteśmy społecznością, która próbuje zbudować coś fajnego, co pomoże innym, powinniśmy się wspierać i podchodzić z wyrozumieniem, zwłaszcza do nowych/początkujących jej członków.
    CMS
    Administator HydePark
    Drogi autorze, spójrz na to z innej strony, temat był martwy przez 24 godziny, a mój post (i Twoje pieniactwo) spowodowały, że w Twoim jakże kreatywnym i pouczającym (mam nadzieję, że czegoś kolegę nauczy) temacie, rozwinęła się burzliwa dyskusja, z której powinien kolega wyciągnąć stosowne wnioski.

Lektura regulaminu forum oraz wewnętrznego regulaminu działu w którym piszesz, też z pewnością koledze nie zaszkodzi.
    blowman
    Poziom 10  
    CMS napisał:
    Drogi autorze, spójrz na to z innej strony, temat był martwy przez 24 godziny, a mój post (i Twoje pieniactwo) spowodowały, że w Twoim jakże kreatywnym i pouczającym (mam nadzieję, że czegoś kolegę nauczy) temacie, rozwinęła się burzliwa dyskusja, z której powinien kolega wyciągnąć stosowne wnioski.

Lektura regulaminu forum oraz wewnętrznego regulaminu działu w którym piszesz, też z pewnością koledze nie zaszkodzi.

Jakże jestem niezmiernie wdzięczny, że łaskawy administrator zlitował się nad moją wiadomością i pochylił się nad klawiaturą aby zamieścić swój wyjątkowo obszerny i pochlebny komentarz. Już nie mogę się doczekać kolejnych budujących wiadomości, do poradników, które chętnie zamieszczę.

Moderowany przez Marek_Skalski:

W takim razie temat został wyczerpany. Wyjaśnienie umieściłem na początku tematu. Koledze już dziękuję.