Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Magnetofon szpulowy MS2425-OPUS

Andrzej134 13 Aug 2020 17:41 480 7
    Andrzej134
    Level 4  
    Witam

Wyciągnąłem z szafy magnetofon szpulowy MS2425-OPUS.
    Przed ten czas aż do odłożenia na szafę wszystko było w porządku.
    Nie działa kompletnie podświetlenie, ani wskaźników ani żaróweczka kontrolna włącznika oraz żaróweczka funkcji "SYNCHRO".
    Sprawdziłem ciągłość obwodu podświetlenia wskaźników wychyłowych oraz żarówek kontrolnych- wszystko jest sprawne nieprzepalone.
    Bezpiecznik 400mA, dopowiadający za linię podświetlenia również sprawny, nie ma przerwy w gnieździe bezpiecznika.
    Reszta magnetofonu naturalnie działa, można spokojnie nagrywać przewijać czy odtwarzać, ale samo podświetlenie ni haraszo :(
    Wykluczyłem zatem transformator i zabieram się do pomiarów dalszych.
    Marek006
    Level 13  
    To bardzo stary sprzęt - tak że przejrzałbym kondensatory elektrolityczne, wszystko poodkurzał itd.
    Włodzimierz Wojtiuk
    Level 32  
    Gniazdo bezpiecznika i sam bezpiecznik od leżakowania potrafi pokryć się cieniutką warstwą tlenków/brudu.
    Przy sprawdzaniu miernikiem (kolce - sondy) będzie dobrze, a pracować nie będzie.
    xpira
    Level 25  
    Czy transformator daje napięcie żarzenia na żarówki? Jeśli nie przerwa w uzwojeniu.
    Czy bezpiecznik jest odpowiedni i ma przejście? Jeśli nie uszkodzony jest bezpiecznik.
    Czy oprawka bezpiecznika dobrze trzyma bezpiecznik i nie jest zaśniedziała? Jeśli jest zaśniedziała lub słabo trzyma bezpiecznik to przydało by się ją wymienić.
    Czy niema żadnych przerw w obwodzie, zimnych lutów? Jeśli są trzeba je usunąć.
    Czy żarówki są dobrze zamocowane w oprawkach i czy są sprawne?
    I tak po nitce do kłębka...
    Andrzej134
    Level 4  
    Zacząłem od wyjściowego napięcia z transformatora, na schemacie punkt 810 oraz 815-brak napięcia.
    Włodzimierz Wojtiuk
    Level 32  
    Andrzej134 wrote:
    Reszta magnetofonu naturalnie działa, można spokojnie nagrywać przewijać czy odtwarzać,

Andrzej134 wrote:
    Zacząłem od wyjściowego napięcia z transformatora, na schemacie punkt 810 oraz 815-brak napięcia.

Powyższe twierdzenia wzajemnie się wykluczają.
    Andrzej134
    Level 4  
    Panie Włodku, moje niedopatrzenie. Na schemacie silnik pracuje na linii jeszcze "sprzed" trafa, a reszta układu po założeniu taśmy jest martwa.
    Znalazłem przyczynę, idąc "po nitce do kłębka".
    Plastik czy bakelit robiący za konstrukcję nośną transformatora po upływem lat, temperatury po prostu się wykruszył i spowodował przerwę zaraz przy przewodzie 230V, dochodzącym do transformatora.
    Spróbuję to jakoś "połatać" bo po zetknięciu wszystko wróciło do normy.
    Załączam zdjęcie uszkodzenia i przepraszam za zamieszanie.
    Trzeba czytać schemat przed naprawą a nie na chybił trafił.
    Temat uważam za zamknięty.
    Magnetofon szpulowy MS2425-OPUS