Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

B&S 12,5 KM - Silnik się rozleciał...

darekpawel 13 Aug 2020 21:55 2841 17
    darekpawel
    Level 17  
    Nagle trzasło i traktorek stanął. Z prawej strony silnika dziura wielkości pomarańczy...
    Czy opłaca się naprawiać? I jaki może być koszt?
    Czy ew. nowy silnik kupić?
    Silnik to B&S 12,5KM.
    darekpawel
    Level 17  
    W sensie reszta traktorka? Kosisko, skrzynia,... jest OK. Nowe paski (wszystkie zębate, bo są trwalsze; zwykle po paru koszeniach leciały). Cała reszta osprzętu jeszcze posłuży parę lat...
    Czy w 1000PLN za naprawę silnika dałoby radę zamknąć koszty?
    darekpawel
    Level 17  
    One są zamienne 1:1 z B&S? W sensie czy np. średnica, wycięcia, wału są takie same? No i mocowanie do ramy...? Czy jakieś przeróbki trzeba uskuteczniać?
    gibon139
    Level 17  
    Z tego co piszą na aukcji to tak ale sprawdź te dwa wymiary jak to się zgodzi to otwory zawsze można dowiercić nowe nawet jak był by inny rozstaw.
    Średnica wału - 25,4 mm
    Długość wału - 80 mm
    Silnik LC1P92F z powodzeniem można stosować zamiast silników Briggs & Stratton, Tecumseh, Kohler, Honda o mocach 10-17 KM
    porównałem kilka marek silników co do tych wymiarów i wszystkie mają te same wymiary, podejrzewam że siądzie to p&p
    servicemen
    Level 28  
    Silnik do którego link podesłał gibon139 nie ma czasem wyjścia na wydech po przeciwnej stronie niż oryginalny?
    darekpawel
    Level 17  
    Tak, z tego co widzę to wydech jest pod spodem i jakby z drugiej strony.
    A może jest jakiś model, który by miał wydech z tej samej strony jak B&S ?
    darekpawel
    Level 17  
    Wytargałem z traktorka tego B&S...
    Przy okazji wydaje mi się, że dobrze by było wymienić łożyska sprzęgła...
    Mam pytanie - jaka jest funkcja tych dwu magnesów na obwodzie?
    I czy to normalne, że one trą o tarczę?

B&S 12,5 KM - Silnik się rozleciał... B&S 12,5 KM - Silnik się rozleciał...
    trojan 12
    Level 36  
    Jak potrafisz trochę samemu ponaprawiać ma to sens ,
    silnik rozebrać (robić zdjęcia bez żałowania karty SD ) ,
    posprawdzać części - w szczególności wał korbowy ,
    do wybitej dziury w obudowie wyciąć łatę z ukosowaniem i usunięciem popękanych części tak żeby osiągnąć najkrótszy i prosty spaw ,
    łata z podobnego materiału czyli np. od małej spalinowej kosiarki ze złomu /4 kM/ , samo spawanie to ok 80 zł , korbowód to koszt 42 zł - wszystkie B&S od 10 - 18 kM mają taki sam ale nie zaszkodzi sprawdzić przed zakupem . :shii:
    michal_rybka
    Level 32  
    Silniki Loncin są bardzo dobre - to jest zrzyna 1:1 z Hondy i to całkiem dobra zrzyna, osobiście polecam

Co do B&S to dziadostwo straszne, gorszy tylko Tecumseh, ale jak napisał Trojan12 silnik ten jest do uratowania, rozbierz, zobacz czy nie uszkodzony tłok i tuleja, jeśli nie, to kup nowy korbowód, wał możesz sam "przeszlifować" drobnym papierkiem ściernym - ja tak robiłem - tam niema panewki, cały korbowód jest z ALU, więc wał tylko wygląda na zatarty a tak na prawdę to tylko ślady zatartego aluminium z korbowodu, z powodzeniem sam papierkiem go wyrównasz (ja tak robiłem i silnik działa do dziś) lub daj do "szlifu" tzn powiedz szlifierzowi żeby tylko zebrał warstwę do orginalnego wymiaru (koszt ok 30zł), a jeśli chodzi o blok, to jeśli masz wszystkie większe kawałki to wymyj to porządnie i pokleić możesz na klej 2 składnikowy do metalu CX-80 AUTO WELD - ja nim kleiłem zarówno blok silnika kosiarki po takiej usterce jak i np głowicę silnika S320 w "Esioku" po zamarznięciu i trzyma do dziś - rewelacyjna sprawa - także zakupić musisz zapewne tylko korbowód nowy
    darekpawel
    Level 17  
    Dziękuję za sugestie... Na ten moment szukam dobrego, używanego silnika. Raczej nie B&S. No chyba, że za jakieś grosze się trafi...
    Jako, że mam dodatkowo kosiarkę z napędem - nie mam parcia, aby ten traktorek naprawiać...
    michal_rybka
    Level 32  
    od siebie polecam założyć orginalną Hondę, to są silniki całkowicie niezniszczalne, nawet stare zajechane dymiące i tak nadal odpalają od razu i działają normalnie mimo dymienia. aby olej był i tyle, to jest aż niesamowite :)
    gibon139
    Level 17  
    darekpawel wrote:
    Dziękuję za sugestie... Na ten moment szukam dobrego, używanego silnika. Raczej nie B&S. No chyba, że za jakieś grosze się trafi...
    Jako, że mam dodatkowo kosiarkę z napędem - nie mam parcia, aby ten traktorek naprawiać...

Jak nie masz parcia czekaj do zimy na pewno będzie zdecydowanie taniej.
    darekpawel
    Level 17  
    Na to też liczę... Że po sezonie da się coś sensownego kupić.
    darekpawel
    Level 17  
    To po paru miesiącach - update...
    Nie udało mi sie namierzyć używki w sensownych pieniądzach.
    Kupiłem LONCIN LC1P90F-1-A. Za sensowne pieniądze - ok. 1400PLN.
    Silnik wygląda sensownie i nawet rozstaw śrub/mocowania jest ten sam jak B&S.
    Wyposażony w filtr i tłumik...
    Jedynie uwagi:
    - trzeba gwintować w korpusie silnika, w celu mocowania, M10.
    Bo śrub nie da się na wylot przełożyć...
    - tłumik zaufania nie wzbudza, ciekawe jak ze skutecznością. Poprzedni/oryginał był lepszy...
    Czy ktoś może wie czy te fabryczne tłumiki spełniają swoją rolę?

B&S 12,5 KM - Silnik się rozleciał... B&S 12,5 KM - Silnik się rozleciał... B&S 12,5 KM - Silnik się rozleciał... B&S 12,5 KM - Silnik się rozleciał...