Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silne wahania poziomu sygnalu TV sat - Polsat

viayner 14 Aug 2020 08:46 2028 30
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    od okolo 1-2 miesiaca pojawil sie u mnie problem z wahajacym sie poziomem sygnalu, przez wiele dni jest OK az ktoregos dnia spada jakosc sygnalu i dekoder gubi sygnal na pare sekund przez kilka godzin. Mowa o Evobox pvr i standardowej antenie polsatu z zestawu.
    Myslalem ze to wina burz w Polsce, gdyz pierwsze objawy zaczely sie pojawiac w okresie silnych burz w Polsce, dodatkowe spostrzezenie to okolo 2miesiace temu dekoder uaktuanil swoje FW i wg. mnie jest gorzej z nowym FW, oba czynniki pojawily sie wiec rownolegle.
    Ogolnie jest tak ze wszystko dziala dobrze ale sa dni gdzie sygnal jest gubiony, moze to trwac nawet pare godzin i wszystko wraca do normy, jezeli obserwuje poziom sygnalu to przykladowo: normalnie jest 70% i spada na pare sekund do 0%, nie ma sytuacji ze spada powiedzmy do 40%, jest albo 70% albo 0% nic posredniego.
    Pozdrawiam
    Pan.Kropa
    Level 28  
    Nie ma przed anteną jakiegoś drzewa?
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    sa w odleglosci okolo 30-50m ale i tak antena celuje w ziemie - zauwaz gdzie jest zainstalowana, problem nie wystepowal przed tymi dwoma miesiacami a instalacja jest juz ponad rok.
    Pozdrawiam
    MiroLord
    Level 24  
    Na wszystkich kanałach tak jest? U mnie jakieś 8 lat temu po roku padł nowy konwerter Opticum, świrował na jednej polaryzacji. Część kanałów siła sygnału 99% a po chwili 0%. Po wymianie problem ustąpił.
    andpol 33
    Level 38  
    Drzewa rosną, gałęzie się opuszczają.
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    galezie sa w duzej odleglosci i moze pare % sfery by zajmowaly, co do przyrostu to taka zmiana w ciagu paru miesiecy? u mnie bambusy nie rosna.
    Co do kanalow to TVN'y sa najbardziej czule a chyba najmniej Polsaty - zapewne wynika to z polaryzacji Pionowa vs. Pozioma.
    Praktyczne identyczny efekt wystepuje podczas opadow deszczu zwlaszcza gdy pojawiaja sie krople deszczu na konwerterze.
    Konwertera nie bardzo mam jak sprawdzic/wymienic, obecnie podroz do Polski jest silnie utrudniona.
    Pozdrawiam
    LeDy
    Level 43  
    viayner wrote:
    Witam,
    sa w odleglosci okolo 30-50m ale i tak antena celuje w ziemie - zauwaz gdzie jest zainstalowana, problem nie wystepowal przed tymi dwoma miesiacami a instalacja jest juz ponad rok.
    Pozdrawiam

A jaka czasza celuje w ziemię, masz górę przed czaszą?
    Nie zapomnij, że drzewa rosną.
    andpol 33
    Level 38  
    Problem jest taki, że nikt nie patrzy na wskaźnik dopóki działa. Sygnał powoli, powoli spada i w końcu dochodzi do tak niskiego, że następne 5 liści powoduje zaniki. Najlepiej to sprawdzić w pogodny dzień z wiatrem. Włączyć wskaźnik i obserwować. Jeśli przy poruszaniu gałęzi sygnał skacze to wiadomo... Konwerter możesz przecież kupić na miejscu.
    Pan.Kropa
    Level 28  
    viayner wrote:
    Konwertera nie bardzo mam jak sprawdzic/wymienic, obecnie podroz do Polski jest silnie utrudniona.
    Przecież nie trzeba jechać do Polski żeby kupić konwerter. Możesz kupić tam gdzie mieszkasz.
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    LeDy wrote:
    ...A jaka czasza celuje w ziemię, masz górę przed czaszą?
    Nie zapomnij, że drzewa rosną.

zauwzyles moja lokalizacje? jak jest skierowana antena na tej pozycji geograficznej?
    Co do poziomu sygnalu to nastepujace sytuacje sprawdzilem:
    - u mnie super pogoda, slonce bez wietrznie, sygnal zanika, ale z wiadomosci wynika ze w Polsce sa burze
    - u mnie pochmurno ale bez opadow, w polsce ladna pogoda, zadnych problemow z sygnalem
    - u mnie burze, w polsce ladna pogoda, sygnal zanika
    W sumie zanikanie podczas burzy jest normalne ale ostatnio ilosc "zanikan" znaczaco sie powiekszyla dlatego szukam przyczyny.
    Pozdrawiam
    LeDy
    Level 43  
    Ja mogę sobie napisać Kozia Wólka i to coś znaczy? Trzeba było pisać.
    Sygnał leci z ziemi do satelity i wraca do czaszy. Wpływ na zakłócenia jest na całej jego drodze. A co z innymi programami, nie PL? TVN- 11508 transponder jest dość słaby. Mocny jest np. 11449.
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    niewiem o czym kolega chce dyskutowac co to "Kozia Wólka" i gdzie ma to kolega wpisac? ale to nie istotne w temacie.
    Droga i sposob transmisji jest mi znany i chyba od poczatku o tymrozmawiamy.
    Teraz widze ze mamTVN na 11508MHz, jak zmienic na sugerowany 11449MHz?
    Pozdrawiam
    LeDy
    Level 43  
    To inny transponder i nie dla TVN'u. Są silniejsze i słabsze.
    Udjatt
    Level 1  
    Mam ten sam problem co viayner, poziom i siła z 70 co jakiś czas spada do 0. Najbardziej reagują kanały TVN-owskie. Nic nie zasłania mi anteny.
    Czy to wina dekodera czy anteny satelitarnej?
    Janusz_kk
    Level 35  
    Raczej źle ustawiona antena, satelity na 'niebie' kręcą ósemkę, taką poziomą, antena powinna być wycelowana w środek ósemki ale jest to trudne, jeżeli sie minimalnie przesunie przez np: wiatr i odbiera z ramienia ósemki to takie właśnie efekty są jak opisujecie.
    MiroLord
    Level 24  
    Jeśli to standardowa antena Polsatu, to jaka średnica? 70 cm? 80 cm?
    Jeśli mieszkasz w Oulu, to tam kąt elewacji anteny dla HB 13E wynosi jakieś 15 stopni. No i wskazana wymiana anteny na większą, minimum 90 cm, lepiej 100 cm. Anteny 70 cm można stosować np. we Francji, gdzie jest centrum wiązki, w Polsce minimum to 80 cm (zalecane 90 cm), dla twojej lokalizacji minimum to 90 cm, dla spokoju zamontowałbym 100 cm.
    LeDy
    Level 43  
    MiroLord wrote:
    Jeśli to standardowa antena Polsatu, to jaka średnica? 70 cm? 80 cm?

A jaka antena polsatu ma 80cm? Ta HD ma 71,4 x 63,6
    andpol 33
    Level 38  
    Ano polsat miał w ofercie 80-tki, zanim zaczął oszczędzać. ASC-800M-C Silne wahania poziomu sygnalu TV sat - Polsat
    LeDy
    Level 43  
    Nie widziałem, nie spotkałem , nie wierzę. Miały logo polsatu?
    andpol 33
    Level 38  
    Znaczy za krótko w branży. Na początku nastania kanałów HD były 2 rozmiary, mała bez HD i duża z HD.Link, Link
    LeDy
    Level 43  
    andpol 33 wrote:
    Znaczy za krótko w branży. Na początku nastania kanałów HD były 2 rozmiary, mała bez HD i duża z HD.Link, Link

Pozmieniałeś więc trzeba cię cytować. Gdzie ty tu widzisz 80'tkę?
    Ta twoja 80'tka ma 71,4 x 63,6. a ta mniejsza 63.x56.2 mm
    Ty długo w branży? :D :D
    andpol 33
    Level 38  
    Ty to zawsze musisz mieć rację, nie? Otóż nie masz. Polsat sprzedawał 80-tki Coraba ze swoim logo i żadne Twoje zaklinanie tego faktu nie zmieni. Nie mogłem znaleźć zdjęć, więc wkleiłem Ci jakieś szroty z OLX. Skoro nie poznajesz po nośniku to trudno. Oba linki przedstawiają oryginalną 80-tkę.
    https://sklep.corab.eu/pl/seria-800/10498-ANTENA-SATELITARNA--ASC-800M-C-CIEMNA.html
    Wymiary zewnętrzne reflektora: 831x752 mm
    To właśnie ta antena.
    Tą samą antenę sprzedawała również przez pewien okres Cyfra +, krótko N-ka a do dziś ma ją Orange.
    "Dopiero od pewnego okresu platformy zaczęły oferować czasze 80 cm, w przypadku Cyfrowego Polsatu przez pewien okres było to opcjonalne, podczas gdy podstawowym modelem była antena 70 cm (80 cm określano jako „HD”)."
    28 lat montuję anteny.
    ewoo
    Level 29  
    Miałem tak samo. W ogrodzie kilkanaście metrów przed anteną rosła thuja. W tym roku zaczęły się problemy, zauważyłem że gdy był wiatr to były takie objawy jak opisujesz gdy była cisza było dobrze. Myślałem że wiatr rusza anteną. Nic z tego. Thuja obcięta, wszystko działa. Problemy wystąpiły nagle, nie tak że po trochu było coraz gorzej.
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    dokonalem korekty ustawienia anteny co zmniejszylo ilosc "zgubien" sygnalu ale
    ostatnio zauwazylem ze moc sygnalu=68% i jakosc =67% a dekoder twierdzi ze brak sygnalu na wejsciu sat1, dekoder pozostawiony na dluzsza chwile w koncu "zlapie" sygnal (bez zmian poziomow) i dziala nawet godzine.
    Pozdrawiam
    User removed account
    Level 1  
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    tak wlasnie jest, postaram sie zalaczyc zdjecia jak bede w domu,
    w chwili gdy pojawia sie komunikat o braku sygnalu na wejsciu sat1 jezeli wlacze wskaznik poziomu sygnalu pokazuje 68/67%
    Pozdrawiam
    User removed account
    Level 1  
    Darek.S
    Level 33  
    viayner wrote:

sa w odleglosci okolo 30-50m ale i tak antena celuje w ziemie -

MiroLord wrote:

Jeśli mieszkasz w Oulu, to tam kąt elewacji anteny dla HB 13E wynosi jakieś 15 stopni.

Tg 15° = 0,27
    50m × 0,27 = 13,4m . Przy 30m to już tylko 8m...
    Krótko mówiąc jak wysokie są to drzewa i jak wysoko zamontowana jest antena?
    I wszystko powinno być jasne.
    viayner
    Level 42  
    WItam,
    dotej pory przez rok bezproblemowego ogladania antena byla/jest w ogrodzie na wysokosci okolo 3m, celuje w otwarta przestrzen miedzy domami/drzewami.
    Przetestowalem podniesienie anteny na okolo 4-5m i nie ma zauwazalnej roznicy.
    Jak sam zauwazyles antena "celuje w ziemie" wiec aby uniknac drzew powinna byc dosc wysoko. Najblizsza przeszkoda jarzebina jeszt orientacyjnie w odleglosci 10m a o wysokosci 4-5m nie centralnie,dalej w odleglosci ololo 50-100m wysokie tolopole okolo 10-12m.
    Z moich obserwacji cala sprawa zaczelasie w czasie aktualizacji FW przez dekoder wtedy zaczely sie pojawiac sporadyczne komunikaty o bledach typu nieobslugiwany format itd. ktore sie nasilaly bez ruszania anteny.
    Czy znany jest moze sposob powrotu do poprzedniej wersji FW w tym dekoderze ?
    Pozdrawiam
    User removed account
    Level 1