Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór paneli i akumulatora do zapotrzebowania 0,5Wh dobowego

lapacz 14 Aug 2020 11:39 297 4
    lapacz
    Level 9  
    Cześć,

Prośba o sprawdzenie czy moje rozumowanie ma sens i czy nie nawsadzałem błędów.
    Moje urządzenie będzie zasilane z 12V, akumulatora, praca całą dobę zapotrzebowanie 0,54 Wh na dobę. Przyjąłem pesymistyczne parametry, czyli praca panelu 2h dziennie, skuteczność 0,3 brak słońca 7 dni, rozładowanie akumulatora do 25% pojemności.

Napięcie akumulatora 12V
    Ilość godzin pracy panelu słonecznego 2h
    Sumaryczne zapotrzebowanie dobowe 0.54Wh
    Pojemność akumulatora potrzebna teoretycznie 0.05 Ah
    Zwiększenie pojemność akumulatora rozładowanie nie może przekroczyć 25% 0.2 Ah
    Zwiększenie pojemność akumulatora (brak słońca 7 dni) 1.4Ah
    Pojemność akumulatora 16.8Wh

Określenie wielości panelu
    Moc panela 20
    Uzysk energetyczny panela teoretyczny 40 Wh
    Współczynnik skuteczności panela 0.3
    Realny uzysk z panela 12Wh

Obliczenia (16,8/(0,3*2)) =28W
    Realnie potrzeby panel 28 W

Wyszło mi, że potrzebuję akumulatora 1,4Ah i panel około 28W.
    Czy to wyliczenie jest poprawne i czy mogę przyjąć, iż dam sobie panel 30W i akumulator 5Ah, żeby mieć duży zapas.

Dzięki za pomoc z góry.
    robbo_pv
    Level 23  
    Realny uzysk z panela dzisiaj to 6 krotność mocy w Wh czyli 120Wh z 20W panela. Ale... Może być i. Poniżej 20W. Są od tego całkiem fajne kalkulatory z planami nasłonecznienia w danym miejscu.

Napewno taniej jest przewymiarowac moc panela niż akumulatora.
    waranzkomodom
    Level 20  
    W obliczu dobowego zapotrzebowania w okolicach 0,5Wh, akumulator 5Ah faktycznie ma ogromny zapas, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nawet przy zachmurzeniu zwykle panel pracuje na co najmniej 10% mocy nominalnej. Natomiast pytanie, czy będziesz miał jakiś regulator ładowania między akumulatorem a panelem? Rzecz w tym, że dla akumulatorów optymalna moc ładowania to 1/10 pojemności (przy akumulatorze 5Ah wychodzi 0,5Ah), trochę można to przekroczyć (nie wiem, mieć od czasu do czasu 20%). W Twoim wypadku to odpowiednio okolice 6W i 12W, więc jeśli puścisz do akumulatora 24W to szybko go niszczysz, a przy dobrej pogodzie regularnie będziesz z paneli 30W osiągał te okolice. Oczywiście jeśli możesz sobie pozwolić, warto mieć przewymiarowany panel, żeby nawet, kiedy pogoda jest zimą bardzo słaba, dostarczał tyle energii, ile trzeba. Tylko wtedy trzeba mieć coś, co przy dobrych warunkach nie pozwoli wysłać wszystkiego do akumulatora.

Edit: Zgadzam się, że z przedpiścą, że można i obciąć trochę pojemność aku i zmniejszyć panel.
    lapacz
    Level 9  
    Dzięki.

Będę miał możliwość regulacji prądu do 2A.
    Więc wychodzi, iż mogę dać akumulator 5Ah, przyciąć mu prąd z panela do 0,5 A i dać 20 W panel.

Pozdrawiam,
    lapacz
    robbo_pv
    Level 23  
    Jeżeli to jest naprawdę 0,5Wh ... To kup power bank Xiaomi 100Wh. I ładowarkę na korbkę. Starczy na miesiące działania