Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlacz podczerwieni jaki to rodzaj diod ir?

kfaczka 14 Aug 2020 13:14 1053 11
Optex
 • #1
  kfaczka
  Level 10  
  Hej, mam pytanie odnośnie takiego oświetlacz jak na załączonym zdjęciu, dorwałem takie coś i to nieźle działa tylko że ... z tego co wiem to światła z diody podczerwieni nie widać okiem a w tym oświetlaczu co ja mam te diody jednak są widoczne w nocy (żarzą się lekkim czerwonym światłem) i kamera jest widoczna, czy w moim urządzeniu jest coś nie tak? (ktoś tam coś lutował) czy to może nowa technologia diod? (że oświetlają dobrze ale jednak troszeczkę je widać?) o co chodzi jaki to rodzaj diod? (wyczytałem że są to na 850nm (jeśli chciałbym kupić takie diody poda ktoś symbol?)), jak zasilać te diody? czy wystarczy ograniczenie prądu przez rezystor czy wymagają tak jak dawniej sterowania impulsowego (ileś tam KHz z generatora) jeśli tak to podrzuci ktoś schemat sprawdzonego generatora do tego rodzaju diod? aktualnie nie mam żadnego porządnego miernika częstotliwości żeby samemu sobie zmierzyć czy jest to prąd stały czy zmienny, zmierzyłem jakąś tam hertzmiarką-homemade ale wychodzą jakieś głupoty (coś około 3.8MHz), na płytce jest kilka tranzystorów ale czy one robią tylko sterowanie jak się ściemnia czy też generują częstotliwość dzięki.
 • Optex
 • #2
  Foxtrott
  Level 34  
  Ludzkie oko widzi promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie długości fali od 380 do 780 nm.
  Kamery IP oprócz światła widzialnego potrafią rejestrować światło w zakresie podczerwienie o długości fali do około 970 nm. Oświetlenie podczerwieni generuje światło w zakresie bliskiej podczerwieni, tj. fale o długości 700-1000 nm. Wraz ze wzrostem długości fali, światło żarzącego się reflektora jest mniej widoczne dla ludzkiego oka. Reflektory podczerwieni posiadają wbudowane filtry: 750 nm. (widoczne żarzenie reflektora), 830 nm. ( „efekt matowy” – prawie niewidoczny dla oka), 940 nm. (całkowicie niewidoczny dla oka ludzkiego).

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3526188.html#17615349
 • Optex
 • #3
  CosteC
  Level 36  
  A po ludzku, zapewne użyte są diody 850 mam. Widmo jest dosyć wąskie ale zahacza o zakres widzialny.
 • #4
  kfaczka
  Level 10  
  Czyli ma się żarzyć ? ewentualnie filtr?
  a co z zasilaniem czy tam jest jakiś układ generatora? czy napięcie stałe?
  dawniej miałem taką malutką kamerę (6 diod) i nic się nie żarzyło) fakt że też prawie nic nie oświetlało ale nie było widać diod, czyli były na inne pasmo już niewidoczne dla oka?
  czyli to nie jest jakaś nowa technologia diod? że to potrafi tak mocno świecić?
 • #5
  CosteC
  Level 36  
  Ten typ tak ma. Filtr będzie trudno dobrać.
  Wątpię w nową technologię. Nie mam pojęcia jak są zasilane, nic nie dałeś, zdjęcie jest od strony diod.
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  kfaczka
  Level 10  
  Z tych filmików wynika że mam po prostu 850nm ( żarzenie widać jak cholera) pytam bo dawno temu się spotkałem z jakimś tandetnym oświetlaczem i tam nie było widać żarzenia a teraz dorwałem takie coś i nie wiedziałem o co kaman.
  Na płytce jest kilka tranzystorów i fotokomórka ale nie miałem siły rozkminiać czy jest tylko do załączania jak się ściemni czy też zasila diody impulsowo. To w końcu jak się powinno zasilać takie diody? stałym napięciem czy tak jak jest w większości schematów że jest jakiś generator?
 • #8
  User removed account
  Level 1  
 • #9
  kfaczka
  Level 10  
  Tak, stałym prądem ale ja myślałem że takie diody muszą być zasilane impulsowo, nie dość że ograniczenie prądu to jeszcze impulsowo, a tu się okazuje że można je normalnie przez opornik zasilać z np baterii?, czyli to zasilanie impulsowe dotyczy tylko tego żeby tak dużo prądu nie zżerało?!
 • #10
  Lesz123
  Level 15  
  Witam.
  Podepnę się pod temat.
  Dostałem do sprawdzenia identyczny oświetlacz jak na zdjęciu autora postu. Jedna dioda była padnięta - to było widać już na omomierzu analogowym. Reszta diod była w pomiarze sprawna. Na płytce opisane było zasilanie +12V. oraz było dodatkowe gniazdo , prawdopodobnie od fotorezystora. Ale nie jestem pewien, bo dostałem sam oświetlacz.
  Diody były zasilane - bez dokładniej analizy druku (bo dwustronny i zamalowany) - chyba po 3 szt przez rez. o ozn. 270 (czyli 27R ?).
  To daje prąd ok. 288 mA , co jest zbyt duże (np. dioda OPE5594A ma maks. prąd ciagły 100 mA, ).
  Po podaniu napięcia 12V i zasłonięciu fotorez. diody zaświeciły się , aby za chwilę uszkadzać się (gasły jedna po drugiej). Nie wiem co o tym sądzić?
  Zasilacz miał ograniczenie ustawione na 120 mA. I dioda od tego ograniczenia sygnalizowała limitowanie prądu.

  Wygląda na to, że dodatkowe gniazdo jest chyba od kluczowania , ale nie jestem pewien.
  Poproszę właściciela o całą kamerę i sprawdzę.
  Ale jaki typ diod to nie wiem. Może koledzy coś dopowiedzą.
 • #12
  wafelek-wp
  Level 11  
  Nie widzę powodu traktowania diod IR na jakiś innych prawach niż led: mają graniczne parametry poza którymi zwyczajnie siadają i tyle.
  Jeśli zasili się prądem stałym a wcześniej był pwm to ani chybi polecą.

  Chciałem nawiązać do zaczątku wątku i przedstawić praktyczną różnicę pomiędzy oświetleniem 850nm i 940nm z punktu widzenia kamerki-zabawki:HWC-P120-D/W:
  Oświetlacz podczerwieni jaki to rodzaj diod ir? Oświetlacz podczerwieni jaki to rodzaj diod ir?

  Diody IR 850 i 940, ten sam producent, 3W, 60stopni, połączone szeregowo, prąd 500mA. Przedzielone pionową kartką. Nie da się ukryć że z 940 niewiele co widać w porównaniu do 850. W kamerce diodę IR zastąpiłem opornikiem żeby nie zakłócała widoku. Oczywiście tej 940 zupełnie nie widać a 850 świeci jak typowy 5mm czerwony led.
  W planach mam eksperyment z podwojeniem mocy 940 oraz wypróbowaniem - gdy przyjdzie - diody 910nm.

  Czy ktoś z kolegów eksperymentował już z oświetlaczami na "pośredniej" długości fali ?