Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Podłączenie instalacji PV przed wymianą licznika, obecny licznik liczy ilość ene

Leo.d 15 Aug 2020 17:44 822 3
    Leo.d
    Level 2  
    Witam. Mam instalację PV 5 kW, właśnie uruchomiłem system, jeszcze przed wymianą licznika. Moim obecnym operatorem jest ENEA. Mój obecny licznik mierzy zarówno energię pobraną jak i wyprodukowaną, przynajmniej tak przypuszczam. Posiadam licznik elektroniczny ISKRY z 2013 roku. Z licznika można odczytać 2 wartości:
    1.8.0 - rejestr energii suma A+ (kWh) - pobrana z sieci
    2.8.0 - rejestr energii suma A- (kWh) - wysłana do sieci
    Po uruchomieniu instalacji zauważyłem, że przyrost energii pobranej (1.8.0) wzrósł ok. 1 kWh, lecz jednocześnie zaczął nabijać energię wysłaną do sieci z wartości 0 kWh po ok pół dniu pracy wzrosło do ok. 6 kWh (2.8.0).
    Moje pytanie czy sieć może naliczyć mi w związku z tym jakąś karę, czy też policzy energię wyprodukowaną jak pobraną?
    Czy powinienem wyłączyć inwerter i czekać na wymianę licznika? A może licznik nie zostanie wymieniony, tylko zostanie ten co mam, skoro liczy energię w 2 strony i nie poniosę z tego tytułu żadnych konsekwencji?
    W załączeni przesyłam zdjęcia licznika wg 2 zużyć energii.
    Będę wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam
    Leszek D.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    theo33
    Level 27  
    Licznik taki na pewno mógłby zostać bo i takie prosumenci też mają, ale jak na razie to został niedający się wykasować ślad że instalacja była włączona a jak do tego podejdzie operator to niewiadoma, na razie raczej nie było nigdzie opisywane jak i komentowane takie zdarzenie
    Leo.d
    Level 2  
    Witam Wszystkich. W czwartek 03.09.2020 przyjechał pracownik energetyki i wymienił licznik na nowy dwutaryfowy jeszcze lepszy. Zrobił zdjęcie tylko stanu pobranej energii elektrycznej. Na wyprodukowaną nie patrzył. Z moich obliczeń wyszło, że przez ok połowę sierpnia wypuściłem do sieci ok 250 kWh, a na swoje potrzeby zużyłem ok 50-60 kWh. Na razie czekam na pisemne potwierdzenie wymiany licznika, a z tym dopiero będę mógł iść do energetyki, by podpisać nową umowę. Podsumowując, raczej nie powinienem ponieść konsekwencji z tytułu wypuszczenia do sieci nielegalnie energii elektrycznej, ale z ostateczną oceną wstrzymam się do momentu zakończenia wszystkich formalności. W żaden sposób nie zachęcam nikogo do takiej praktyki. Pozdrowienia dla wszystkich.