Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka ROCKWORTH AMIG190 nie spawa, IGBT czy coś innego ?

kacperos9371 15 Aug 2020 18:14 867 1
 • #1
  kacperos9371
  Level 13  
  Witam.
  Spawarka ROCKWORTH AMIG190.
  Włącza się bez problemu, nie wybija bezpieczników ale nie spawa. Po naciśnięciu przycisku załącza przekaźnik, podaje drut i zapala się zielona dioda spawanie lecz nie spawa. Sprawdzone rezystory na płycie, wszystkie ok, tak samo diody. Nad igbt była uszkodzona jedna ścieżka na płytce układ DMW 120x2-03n. Została naprawiona, widać na zdj czerwony drut. Został też wymieniony LM324N, który akurat miałem i profilaktycznie wymieniłem. Spawarka dalej nie działa. Jak sprawdzić IGBT ? Jakieś rady co może jej dolegać ?
  IGBT to: CM150DY-12H.

  Spawarka ROCKWORTH AMIG190 nie spawa, IGBT czy coś innego ? Spawarka ROCKWORTH AMIG190 nie spawa, IGBT czy coś innego ? Spawarka ROCKWORTH AMIG190 nie spawa, IGBT czy coś innego ? Spawarka ROCKWORTH AMIG190 nie spawa, IGBT czy coś innego ?
  Spawarka ROCKWORTH AMIG190 nie spawa, IGBT czy coś innego ?
 • #2
  RitterX
  Level 39  
  Jeżeli jakaś ścieżka odparowała to nie bez przyczyny. Rozumiem, że potrafisz posługiwać się multimetrem?
  Sprawdzałeś czy masz na L7812 napięcia? Jeżeli patrzysz na niego tak,że łopatka jest z tyłu a napisy z przodu to lewa końcówka wejście powinna mieć ponad 15V= , a na prawej powinno być +12V, mierzone względem masy - łopatki L7812. To napięcie pomocnicze, bez którego nic nie ruszy.

  Na zimno czyli po wyłączeniu i odczekaniu dla rozładowania wejściowych kondensatorów filtrujących napięcie z wejściowego mostka prostowniczego w pierwszej kolejności go sprawdzasz. Zanim dotkniesz końcówkami miernika końcówek mostka upewnij się, że kondensatory elektrolityczne są rozładowane czyli mierzysz na nich napięcie i powinno być 0V.

  IGBT-y sprawdza się jak MOSFET-y :) . W pierwszej kolejności ustalasz czy nie ma zwarcia międzyelektrodowego czyli mierzysz na zakresie diody między wyprowadzeniami D-S, D-G, S-G (na zimno czyli przy wyłączonej spawarce i rozładowanych kondensatorach wejściowych) . Jak masz gdzieś zwarcie to dla pewności wylutowujesz go i jeszcze raz sprawdzasz. Jeżeli jest uszkodzony to zwykle jest konieczne, wymień scalony driver nim sterujący, jego bramką. Jeżeli sterownik bramki jest na elementach dyskretnych to musisz je sprawdzić. Zwykle sprowadza się to do pomierzenia w pierwszej kolejności diod i tranzystorów.
  Napisz jaki jest typ IGBT-ów gdyż jedne posiadają zintegrowaną diodę a inne nie. Jak nie mają to będziesz musiał jeszcze sprawdzić diody.
  IGBT-y są 2,4,... . To przetwornica typu forward na dwóch IGBT-ach? Jeżeli tak, dosyć typowo, to sprawdź też dwie diody kluczujące, które współpracują z IGBT-ami w czasie ich wyłączania.

  Na koniec sprawdź stan prostownika wyjściowego bo byłby głupio i dosyć drogo ponownie uszkodzić IGBT-y.