Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diora Merkury DSH-303A problem z przestrojeniem UKF.

tomkop 2 15 Aug 2020 22:51 828 13
 • #1
  tomkop 2
  Level 6  
  Dzień dobry,
  Niedawno stałem się posiadaczem wyżej wymienionego amplitunera, który wymagał przestrojenia. Korzystając z chwili wolnego postanowiłem się tym zająć korzystając z instrukcji zawartej w Serwisie Elektroniki 12/99 jednak przy zestrajaniu obwodów wzmocnienia nie mogę osiągnąć prawidłowych rezultatów. Dla najsilniejszej stacji na nóżce 13 układu TDA1200 zmierzyłem napięcie ok 1,7 V a korzystając z generatora PG-20 przy napięciu na wyjściu ok 2 mV udało mi się osiągnąć na nóżce 13 ok 4,5 V. Wyczytałem że problemem mogą być rdzenie ferrytowe i najlepiej byłoby je wymienić na rdzenie z materiału U11 zamiast rdzeni U31 jednak nigdzie nie mogę ich znaleźć. Próbowalem również sprawdzić częstotliwość pracy heterodyny za pomocą miernika czestotliwosci z generatora jednakże próba sprzężenia cewki L109 z miernikiem skończyła się fiaskiem. Czy jest jakaś możliwość poprawienia osiągów tej głowicy?
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • #3
  tomkop 2
  Level 6  
  Tak oglądałem Reduktora Szumu i udało mi się uzyskać wzmocnienie na wskaźniku na podobnym poziomie jak na filmie. Jednak czytałem że można uzyskać większe wzmocnienie wymieniając rdzenie w cewkach podobnie jak w Radmorze.
 • #4
  aksakal
  Tube devices specialist
  Źle zrozumiałeś przyczynę wymiany rdzeni cewek! Wymiana wzmocnienia nie zapewnia, tylko pozwala na zmianę indukcyjności cewek i dostrojenie je do rezonansu, aby zapewnić max.wzmocznienie i taką samą różnicę między częstotliwością sygnału i heterodyny (częstotliwość pośrednia ) w całym zakresie VHF. W celu zwiększenia indukcyjności stosuje się rdzeń ferrytowy, a w celu zmniejszenia aluminium lub mosiądz.
 • #5
  tomkop 2
  Level 6  
  Czyli nie da się osiągnąć lepszego wzmocnienia bez znaczącej ingerencji w układ głowicy? To że zmiana rdzeni cewek zmienia ich indukcyjność wiem i rozumiem, że pozwala to na dostrojenie ich do rezonansu.
 • #6
  aksakal
  Tube devices specialist
  Sprawdź czułość radia na początku, środku i końcu pasma VHF. Do regulacji cewek można użyć wskaźnikowa pałeczka na jednym końcu której znajduje się ferryt, a na drugim aluminium lub mosiądz.Jeśli przy zbliżaniu się do cewki ferrytu zwiększa się głośność-indukcyjność należy zwiększyć, jeśli głośność wzrasta, gdy zbliża się aluminium lub mosiądz - indukcyjność zmniejszyć.Diora Merkury DSH-303A problem z przestrojeniem UKF.
 • #7
  398216 Usunięty
  Level 43  
  tomkop 2 wrote:
  bez znaczącej instancji w układ głowicy
  ??? Chyba ingerencji?
 • #8
  tomkop 2
  Level 6  
  398216 Usunięty wrote:
  tomkop 2 wrote:
  bez znaczącej instancji w układ głowicy
  ??? Chyba ingerencji?


  Poprawione, przepraszam za literówkę.
 • #9
  kris8888
  Level 36  
  Ten typ głowicy niestety tak ma. Przestrajałem jakiś czas temu mojego Merkurego i mimo poprawnie zestrojonych obwodów wejściowych i heterodyny, poprawnej współbieżności w całym zakresie, czułość była na kiepskim poziomie. Można próbować ewentualnie wymienić tranzystory BF314 na BF240 lub BF199 lub szukać takich egzemplarzy tranzystorów które zapewnią lepsze wzmocnienie głowicy w paśmie UKF CCIR.
  Generalnie uzyskałem lepsze parametry na dołożonej, dedykowanej głowicy na pasmo UKF CCIR (nawet nieekranowanej) niż na przestrojonej, oryginalnej głowicy.
 • #10
  aksakal
  Tube devices specialist
  Podczas strojenia tej głowicy nikt nie zwraca uwagi na filtr na wejściu pierwszego stopnia wzmocnienia (L102-103), który ma pasmo przenoszenia 65-74mHz . Częstotliwości powyżej i poniżej filtr osłabia. Czułość można zwiększyć poprzez zmianę sprzężenia pierwszego filtra częstotliwości pośredniej (L106 - L107) z indukcyjnego na indukcyjno-pojemnościowe ( patrz zdjęcie), i następnie dostrojenia cewek do rezonansu. Diora Merkury DSH-303A problem z przestrojeniem UKF. Diora Merkury DSH-303A problem z przestrojeniem UKF.
 • #12
  kris8888
  Level 36  
  aksakal wrote:
  Podczas strojenia tej głowicy nikt nie zwraca uwagi na filtr na wejściu pierwszego stopnia wzmocnienia (L102-103), który ma pasmo przenoszenia 65-74mHz .

  Czy jesteś pewien że są to elementy filtru pasmowego 65-74 MHz ? Patrząc na wartości kondensatorów ja nie byłbym tego pewien. Żadne poradniki przestrajania głowic nie zalecają zmian wartości tych elementów czy też strojenia w celu zmiany na pasmo CCIR. Co więcej, przestroiłem już kilka głowic z serii GF10x, gdzie były te elementy i nie było potrzeby ich zmiany. Głowice po przestrojeniu miały z reguły zadowalającą czułość. Być może pasmo tego obwodu jest zdecydowanie szersze niż 65-74 MHz ?
  Czy te elementy nie są przypadkiem tylko jakimś układem dopasowującym impedancję obwodu wejściowego (antenowego) do impedancji wejściowej tranzystora T101?
  Ale zerknąłem na schemat na przykład innego odbiornika, Julia Stereo, który ma już dwuzakresową głowicę i rzeczywiście elementy (kondensatory i rezystor) tego obwodu mają tam nieco inną wartość, 1nF zamiast 4,7nF. Nie wiem jaka jest indukcyjność cewek, bo tego niestety schematy nie podają. Jednak jest też użyty inny tranzystor, BF195 zamiast BF314, co może mieć też znaczenie. Obwód ten nie jest w żaden sposób przełączany przy zmianie OIRT/CCIR.
  Trochę dałeś mi jednak do myślenia, pogrzebię w wolnym czasie w moim Merkurym i spróbuję zmienić wartości pojemności w tym obwodzie z 4,7nF na 1nF oraz wartość rezystora bocznikującego kondensator C104 tak jak jest to w Julii Stereo.
 • #13
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolego, kris8888! Oczywiście, ten filtr ma znacznie większą przepustowość, ale nie nieskończoną, a zadowalająca czułość nie jest maksymalna możliwa. Poza tym, impedancję obwodu wejściowego dla F= 65-73MHz będzie różnił się od impedancję przy F= 87-108MHz.
 • #14
  radiogaga
  Service technician RTV
  Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem jest wymiana BF314 na zachodni.Mają lepsze wzmocnienie na wyższym paśmie.