Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konfiguracja falownika Huawei SUN2000.

Bob271 26 May 2022 17:17 169371 866
Bosch
    mail2
    Level 2  
    Witam,

czy ktoś może udostępnić domyślne ustawienia niemieckiego kodeksu sieciowego VDE-AR-N 4105?

Chciałbym porównać ustawienia domyślne z moimi, ponieważ nie mogę wybrać tego Grid Code (wersja chińska).

Konfiguracja falownika Huawei SUN2000. Konfiguracja falownika Huawei SUN2000.

Byłoby wspaniale!

Z góry dziękuję.
  • Bosch
    szczukot
    Level 13  
    W sumie nie - ale to by musiał zrobić każdy w Twojej sieci chyba aby to miało sens :)
    W sumie to nie wiem - na logikę coś w tym jest - może zadziała ....
  • Bosch
    speedy9
    Helpful for users
    @robak75 Ciebie w pierwszej kolejności powinno interesować DLACZEGO Twój falownik się wyłącza. Jak będziesz wiedział, to wtedy można szukać sposobu rozwiązania problemu. A nie najpierw wdrażać losowe rozwiązania z nadzieją, że coś pomogą.
    ROBAK75
    Level 12  
    speedy9 wrote:
    @robak75 Ciebie w pierwszej kolejności powinno interesować DLACZEGO Twój falownik się wyłącza. Jak będziesz wiedział, to wtedy można szukać sposobu rozwiązania problemu. A nie najpierw wdrażać losowe rozwiązania z nadzieją, że coś pomogą.

Oczywiście, że wyłącza się z powodu zbyt wysokiego napięcia w sieci. W słoneczne dni napięcie przekracza 253V, falownik się wyłącza na kilka minut, po czym się załącza. I tak w kółko, aż nasłonecznienie spada i napięcie w sieci również. Jak dotąd mój rekord z 19 maja 2022 to 9 wyłączeń falownika (u mojego kumpla parę kilometrów dalej w tym samym dniu było 13 wyłączeń).
    Tauron jak mantrę powtarza, że trzeba zmienić ustawienia mocy biernej i tyle.
    speedy9
    Helpful for users
    Na temat problemu wyłączających się falowników napisano już pewnie pół internetu ;) Najczęściej jest to spowodowane bardziej prozaicznym faktem niż ustawieniami mocy biernej. Sieć po prostu nie jest w stanie odebrać nadmiaru mocy. Konsumpcja lokalna w jest za mała i problem gotowy.
    Ciekawostka: u mnie falownik zaczął się wyłączać chyba jakoś pod koniec marca tego roku (instalację mam prawie 2 lata już). Zanim zgłosiłem temat do Enei to problem się sam "rozwiązał". U jednego z sąsiadów na osiedlu (szeregowce), który nie ma fotowoltaiki spaliło się przyłącze do budynku. Pogotowie energetyczne naprawiło i od tego momentu falownik u mnie przestał się wyłączać... Także rzeczywiste powody wyłączeń mogą być bardzo różne.
    macif
    Level 3  
    Mam 2 problemy z inwerterem. Jeden ze nie można się z nim połączyć, a drugi że się wyłącza co 20minut. Mam komunikat podczas połączenia z urządzeniem "nie można połączyć się z urządzeniem proszę spróbować później." o tak już od 2 miesięcy po ostatniej aktualizacji. Sieć WiFi inwertera dziala, dane komórkowe wyłączone. Co do wyłączania to czy da się ograniczyć moc bierna na inwerterze? Jeśli tak to jak to zrobić?
    xszuflax
    Level 9  
    Hej,

czy może ktoś dodać release noty z V100R001C00SPC145 (falownik) i V100R001C00SPC128 (dongle)

ciekawe, że przeskoczyli 143 i 144.

Pozdrawiam,

Marcin
    gosiak4003
    Level 2  
    macif wrote:
    Mam 2 problemy z inwerterem. Jeden ze nie można się z nim połączyć, a drugi że się wyłącza co 20minut. Mam komunikat podczas połączenia z urządzeniem "nie można połączyć się z urządzeniem proszę spróbować później." o tak już od 2 miesięcy po ostatniej aktualizacji. Sieć WiFi inwertera dziala, dane komórkowe wyłączone. Co do wyłączania to czy da się ograniczyć moc bierna na inwerterze? Jeśli tak to jak to zrobić?

Miałam od stycznia ten sam problem co Ty jeśli chodzi o brak połączenia z inwerterem. Moi "spece" od fotowoltaiki byli u mnie z 8 razy (choć miałam większą wiedzę już na tym etapie od nich o moim inwerterze ;)) Jeśli Twój inwerter jest i był podłączony do internetu, to ponoć można z clouda przywrócić mu poprzednią wersję systemu. Nie wiem dokładnie jak to działa, bo mój nie był podłączony do netu (nie chciał się połączyć z routerem ani za prośbą ani groźbą). Panowie zamówili mi nowego dongla, ale przed jego instalacją kazali mi zaktualizować oprogramowanie.. No i od stycznia do 12 maja wykłócali się w moim imieniu z supportem huawei że tego się nie da naprawić.
    Po 5 miesiącach huawei zgodził się z nimi i przysłał mi nowy inwerter..

Czy ktoś może mi pomóc ze znalezieniem w ustawieniach falownika tłumienie wzrostu napięcia i je ustawić? Mam instrukcję zarówno w FusionSolar jak i Sun2000 i w obu apkach nie mam tej funkcji.. (z konta instalatora). Czy to zmieniło nazwę?
    Niestety, firma która robiła mi fotowoltaikę przestała się mną interesować po tym jak byli u mnie tysiąc razy w sprawie falownika :P owszem, wiem że mam gwarancję itd, itp.. Ale co z tego, skoro tracę realne słoneczko na zbyt wysokie napięcie w sieci..
    bykmark
    Level 10  
    Witam.

Mam pytanie w jaki sposób za pomocą aplikacji SUN2000 i gdzie usunąć - wyłączyć / zmienić aby nie było włączonej opcji stan falownika ustalanie harmonogramu sieci elektroenergetycznej krzywa charakterystyki .

Włączona zostało bilansowanie mocy biernej niepotrzebnie i pojawiła się opcja jak na zrzucie programu Fussion Solar

Za wszelkie wskazówki dziękuję

Czy ktoś może pomóc w tej kwestii ??

Konfiguracja falownika Huawei SUN2000.
    macif
    Level 3  
    gosiak4003 wrote:
    Miałam od stycznia ten sam problem co Ty jeśli chodzi o brak połączenia z inwerterem. Moi "spece" od fotowoltaiki byli u mnie z 8 razy (choć miałam większą wiedzę już na tym etapie od nich o moim inwerterze ) Jeśli Twój inwerter jest i był podłączony do internetu, to ponoć można z clouda przywrócić mu poprzednią wersję systemu. Nie wiem dokładnie jak to działa, bo mój nie był podłączony do netu (nie chciał się połączyć z routerem ani za prośbą ani groźbą). Panowie zamówili mi nowego dongla, ale przed jego instalacją kazali mi zaktualizować oprogramowanie.. No i od stycznia do 12 maja wykłócali się w moim imieniu z supportem huawei że tego się nie da naprawić.
    Po 5 miesiącach huawei zgodził się z nimi i przysłał mi nowy inwerter..

Napisałem do supportu Huawei. Wysłałem nawet filmik jak to wygląda, ale od 3 dni nikt się ze mną nie skontaktował. Inwerter mam podpięty pod Internet więc jeśli się da to mogą przywrócić poprzednią wersję softu.

Inny temat: Czy ktoś miał problem z wyłączającym sie inwerterem podczas mocnego słońca? Znalazłem takie rozwiązanie problemu https://bbpv.pl/producenci/funkcja-qu-jako-za...czania-falownika-przy-zbyt-duzym-napieciu-ac/ czy ktoś je stosował? Można to ustawić z pozycji Wifi inwertera czy trzeba prosić instalatora? Jak mi naprawią polączenie wifi z inwerterem to mam zamiar zmienić ta opcję. To chyba to samo co wyżej ;)
    maximilianschnabel
    Level 1  
    Czy ktoś może mi udostępnić do pobrania oprogramowanie sprzętowe V100R001C00SPC145?
    bladesss
    Level 11  
    Czy ktoś jeszcze ma dzisiaj problem z połączeniem z falownikiem?
    bomilek80
    Level 2  
    Witam
    Mój falownik tez dzisiaj nie łączy się z siecią. Wcześniej problemów nie było
    bomilek80
    Level 2  
    Już się połączył falownik z siecią
    qrko
    Level 13  
    Ja u siebie i znajomych włączyłem kompensacje mocy biernej zgodnie z zaleceniami Tauronu. Nie ma dwóch identycznych dni więc ciężko to porównać, ale wydaje mi się że mimo wszystko jest nieznacznie lepiej.

Ale ja nie o tym, wczoraj przeglądając opcje falownika znalazłem parametr "tłumienie wzrostu napięcia", nie wiem czy była wcześniej czy doszła dopiero w aktualizacjach 14x niemniej jednak postanowiłem się jej przyjrzeć. Z tego co udało mi się dowiedzieć:

Funkcja tłumienie wzrostu napięcia działa w następujący sposób: gdy napięcie jest wystarczająco wysokie, falownik analizuje to i zacznie wytwarzać pewną ilość mocy biernej do linii, aby skompensować wzrost napięcia. Ilość mocy biernej i czas jej wytwarzania są kontrolowane automatycznie, dzięki czemu można mieć pewność, że falownik zawsze stara się wytworzyć jak najmniej mocy biernej.

Do sterowania tą funkcją są dwa parametry, które można zmienić:
    - Punkt regulacji reaktywnego tłumienia wzrostu napięcia
    - Aktywny punkt obniżania wartości tłumienia wzrostu napięcia

Pierwszy kontroluje moment, w którym moc bierna zacznie wprowadzać do sieci, a drugi moment, w którym falownik zacznie obniżać swoją moc wyjściową, aby móc dalej pracować. Wszystkie te parametry są ustawiane w % od napięcia sieci głównej i można je zmieniać tak, aby produkcja mocy biernej rozpoczęła się jak najpóźniej, a także aby utrzymać system przy życiu.

Może ktoś ma wiedzę jak szło by to dalej wykorzystać. Ja kiedyś obniżyłem sobie moc wyjściową falownika z 10kW na 4kW i nie miałem ani jednego wyłączenia w słoneczny dzień (normalnie 5-10 razy, czasem nawet dobije do 15) tylko zysk z tego żaden bo wyjściowa ilość naprodukowanej energii była taka sama jak na 10kW z 10 włączeniami. Idealnie było by ograniczać moc wyjściową tylko chwilowo przy wykryciu wysokiego napięcia w sieci i gdy napięcie spadnie albo upłynie chwila podczas której średnie z ostatnich 10 minut spadnie wystarczająco zdjąć limit i pozwolić falownikowi wyjść na pełne obroty.
    bladesss
    Level 11  
    xszuflax wrote:
    Hej,

czy może ktoś dodać release noty z V100R001C00SPC145 (falownik) i V100R001C00SPC128 (dongle)

ciekawe, że przeskoczyli 143 i 144.

Pozdrawiam,

Marcin

Czy udało Ci się może znaleźć ten changelog? Mi w sumie pokazuje do dongla soft z końcówką 127 najnowszy ( a zainstalowany mam 116...😬)

Dodano po 33 [sekundy]:

bomilek80 wrote:
    Już się połączył falownik z siecią

U mnie również już wróciło do normy
    gosiak4003
    Level 2  
    qrko wrote:
    Ja u siebie i znajomych włączyłem kompensacje mocy biernej zgodnie z zaleceniami Tauronu. Nie ma dwóch identycznych dni więc ciężko to porównać, ale wydaje mi się że mimo wszystko jest nieznacznie lepiej.

Ale ja nie o tym, wczoraj przeglądając opcje falownika znalazłem parametr "tłumienie wzrostu napięcia", nie wiem czy była wcześniej czy doszła dopiero w aktualizacjach 14x niemniej jednak postanowiłem się jej przyjrzeć. Z tego co udało mi się dowiedzieć:

Możesz mi powiedziec, gdzie dokładnie to znalazłeś? W której apce? (na telefonie? androidzie?).
    Nie mogę tej opcji znaleźć w Sun2000 na ios choć klikam jak należy, nie mogę się przełączyć w tryb expert :/
    qrko
    Level 13  
    gosiak4003 wrote:

Możesz mi powiedziec, gdzie dokładnie to znalazłeś? W której apce? (na telefonie? androidzie?).
    Nie mogę tej opcji znaleźć w Sun2000 na ios choć klikam jak należy, nie mogę się przełączyć w tryb expert :/

SUN2000 na androidzie, regulacja mocy, sterowanie mocą bierną, krzywa Q-U.
    xszuflax
    Level 9  
    domelek wrote:
    Changelog wersji 145...

Mistrz!
    macif
    Level 3  
    Da się dostać do menu inwertera poprzez lan? Czy tylko poprzez Wifi?
    bladesss
    Level 11  
    macif wrote:

Pod zaślepką na donglu od wifi masz gniazdo rj45 👍
    macif
    Level 3  
    bladesss wrote:
    Pod zaślepką na donglu od wifi masz gniazdo rj45 👍

Wiem gdzie jest gniazdo, pytanie było o to czy poprzez to gniazdo można dostać się do menu inwertera :)
    lizak1983
    Level 14  
    macif wrote:

Przez LAN raczej się nie da, przynajmniej u mnie. Mam tam jedynie ustawienia do komunikacji. Ale przy odpowiednim firmware w donglu można się poprzez LAN połączyć protokołem modbus-tcp do falownika i odczytywać (przypuszczam że również zmieniać) dane oraz ustawienia falownika.
    szczukot
    Level 13  
    Ostatnio był często poruszany temat wyłączania falowników z powodu zbyt wysokiego napięcia.
    No z mojej strony mogę polecić chyba jeszcze jedno proste rozwiązanie: dowolny duży odbiornik energii (np grzałka w zbiorniku z wodą użytkową), załączona automatycznie przy przekroczeniu zadanego napiecia. Prąd się nie zmarnuje, a flaownik nie wyłączy.
    Najłatwiej : gniazdko tuya (cena z 40-50 zł) + oprogramowanie Tasmota (wgrywane do tego gnazdka).
    xszuflax
    Level 9  
    szczukot wrote:
    Ostatnio był często poruszany temat wyłączania falowników z powodu zbyt wysokiego napięcia.
    No z mojej strony mogę polecić chyba jeszcze jedno proste rozwiązanie: dowolny duży odbiornik energii (np grzałka w zbiorniku z wodą użytkową), załączona automatycznie przy przekroczeniu zadanego napiecia. Prąd się nie zmarnuje, a flaownik nie wyłączy.
    Najłatwiej : gniazdko tuya (cena z 40-50 zł) + oprogramowanie Tasmota (wgrywane do tego gnazdka).

Hej, tak pisaliśmy już o takim rozwiązaniu nie raz.

Problem jest taki, że musisz mieć 3 gniazdka na trzech fazach i 3 odbiorniki, chyba że podepniesz się do siły ale wtedy nie masz możliwości zamontowania gniazdek. Falownik wyłączy się jak na którejś z faz wykryje 253V i jak zwiększysz zużycie na jednej to i tak się wyłączy bo dwie pozostałe będą miały zbyt duże napięcie.

Ja sobie zrobiłem automatyzacje z klimą przez HA tyle, że klima też jest tylko na jednej fazie.
    szczukot
    Level 13  
    Niekoniecznie 3 gniazdka. Wystarczy jedno co włączy dowolne urządzenie 3 fazowe (dla osób z falownikami 3-fazowymi) przez stycznik itp.
    A grzałek 400V do boilerów pełno.
    Można tez najmniejszy klimatyzator 3-faz. Ale tu już kasa dużó większa. Ale z drugiej strony, jak solary daja na maksa, to można podejrzewać, że klima się dokłądnie w tym momencie może przydać :)
    Można dać nawet żarówki do dużej mocy ;)