Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia

p.kaczmarek2 16 Sie 2020 22:41 1815 2
  • Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia
    Witajcie moi drodzy
    Chciałbym tutaj przedstawić recenzję oraz moje własne ulepszenia projektu modularnej trzeciej ręki/statywu/uchwytu na telefon z Thingiverse.

Modular Mounting System by HeyVye
    Przedstawiony tutaj system modularnej trzeciej ręki/uchwytu/statywu na telefon opiera się o projekt autorstwa HeyVye z Thingiverse, dostępny tutaj:
    https://www.thingiverse.com/thing:2194278
    Trzecia ręka zbudowana jest tutaj z zestawu elementów, które możemy wydrukować na drukarce 3D i dowolnie łączyć za pomocą dodatkowych śrub M5.
    Autor na stronie projektu przedstawia przykładowe konfiguracje statywów:
    Projekt ten opublikowany jest na licencji Creative Commons - Attribution.
    Projekt w wersji z Thingiverse moim zdaniem wymaga kilku poprawek, poniżej recenzja i konkrety.

Początkowy wydruk, testy, pierwsze wrażenie
    Elementy drukowałem na swojej drukarce 3D Ender Pro z filamentu PLA. Użyłem domyślnych ustawień, czyli 'Standard Quality' i 20% infill. Tylko niektóre elementy potrzebują supportów. Na potrzeby projektu kupiłem specjalnie cały zestaw śrub M5 z główką sześciokątną:
    Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia
    Śruby bez problemu pasują do wydrukowanych części.
    Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia
    Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia
    Najtrudniej jest złożyć uchwyt na telefon (na PCB też się przyda), chociaż można po prostu wcisnąć jedną część w drugą, filament PLA jest na tyle plastyczny, że się nie złamie.

Moja niezbędna poprawka, by dało się z tego korzystać
    Szybko zorientowałem się, że oryginalne pokrętła są niewygodne w użyciu i ciężko jest w ogóle je dokręcić tak by przeguby trzymały swoje ustawienie. Pokrętła po prostu ślizgały się pod palcami, dlatego odpowiednio je zmodyfikowałem.
    Poprawki dokonałem w programie Blender.
    Oryginalna wersja pokrętła:
    Pokrętło po poprawce (dodałem skrzydełka):
    Druga, ulepszona wersja mojego pokrętła (skrzydełka podniesione tak by nie kolidowały z innymi pokrętłami jak są blisko siebie):
    Jednak dodanie skrzydełek pociągnęło za sobą kolejne zmiany. Dla niektórych elementów musiałem odsunąć dalej mocowania na przeguby tak by skrzydełka się mieściły, ale nie uważam tego za problem.
    Na przykład, ten element, podstawa, przed moimi modyfikacjami:
    Po modyfikacjach:
    Podobne zmiany wprowadziłem w modelu ścisku. Oryginalna wersja śruby ścisku:
    Po poprawkach:

Ścisk i poprawka skali
    Dodatkowo napotkałem jeszcze jeden dziwny problem. Problem występuje z modelem Base_C-Clamp_40_Cap_v5.stl. Po otwarciu w Cura jest on olbrzymi, a to tylko "kapturek" dla ścisku:
    Pewnie plik wyeksportowany jest ze złymi jednostkami. Dlatego do ścisku (wersji 40) użyłem kapturka ze ścisku w wersji 80 (Base_C-Clamp_80_Cap_v5.stl), tylko odpowiednio go przeskalowałem - do 75% początkowego rozmiaru by dobrze wchodził i siedział na swoim miejscu:
    Ścisk po wydrukowaniu:
    Rezultat:
    Ścisk mały i duży (wersja 40 i 80):
    Ten duży ma trochę luzy i jest teraz jedynym słabym ogniwem całego zestawu, ale... z niego i tak wcale nie korzystam - wydrukowałem tylko by sprawdzić jak wyjdzie. Mały ścisk jest w pełni funkcjonalny.

Moja wersja ścisku - zaczep odwrócony o 90 stopni
    Chciałem też mieć możliwość wygodnego zamocowania płytki do której lutować będę elementy. W tym celu zrobiłem jeszcze inną, zmodyfikowaną wersję mniejszego ścisku z tego zestawu. Po prostu obróciłem mu mocowanie o 90 stopni:
    Ten element trzeba wydrukować z tzw. supportami (podpórkami dla filamentu), ale tylko w potrzebnych miejscach. Dobrałem dla niego w Cura 'support angle' 85:
    Dzięki temu supporty są w miejscu mocowania ścisku do reszty zestawu (widać to na zrzucie ekranu), ale nie ma supportów tam gdzie ma on gwint (też widać na zdjęciu, że nie ma tam supportów).
    Po wydruku:
    Model mojej wersji ścisku jest w załączniku zbiorczym na końcu tematu.

Łącznik męsko-męski
    Dodatkowo przygotowałem zmodyfikowaną wersję dłuższego łącznika - łącznik męsko-męski. Przydaje się on gdy chcemy zrobić trzecią rękę która z obu stron ma ściski:
    Po wydruku:
    Model mojej wersji łącznika jest w załączniku zbiorczym na końcu tematu.

Gotowy projekt - galeria
    Ostatecznie zrobiłem sobie dwie "trzecie ręki", jedna do trzymania PCB w trakcie lutowania, a druga do trzymania telefonu (np. z wyświetlonym schematem):
    Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia
    W trakcie użycia:
    Alternatywna wersja (ta ze ściskiem na płytkę; to do niej użyłem przejściówkę męsko-męską):
    Jak mamy odpowiednią ilość elementów to przeróbka naszej trzeciej ręki na inną wersję trwa tylko kilka minut. Można nawet zrobić wersję która ma z obu stron ściski.

Wagi elementów i ich przeliczenie na koszt filamentu
    Tutaj umieszczam mała ściągę dla osób zainteresowanych kosztem wydruku takiego zestawu. Przyjmuję tu ustawienia Standard Quality, infill 20% oraz cenę 50zł za kg PLA (w tej cenie kupuję ten filament):
    Nazwa Zrzut ekranu Waga Koszt
    Knov_v5_improvedModularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia 4g0.2zł
    Arm_90_Straight_v5Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia 11g 0.55zł
    Base_Flat_v5_improved Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia 25g 1.25zł
    Base C-Clamp 40 Body v5-improved Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia 24g 1.2zł
    Base_C-Clamp_40_Bolt_v5 Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia 5g 0.25zł
    Mount_Phone_Clamp_B_with_Tab_v5-improved Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia 12g 0.6zł
    Mount_Phone_Clamp_A_v5 Modularna trzecia ręka, statyw, uchwyt na telefon z Thingiverse - ulepszenia 10g 0.5zł

(to nie są wszystkie elementy, tylko te najważniejsze, daję poglądowo)

Mój statyw na telefon ma jedną bazę (1.25zł), dwa ramiona (2 * 0.55zł), cztery nakrętki (4*0.2zł), jedno mocowanie na telefon (0.6zł+0.5zł), czyli jakieś 5 zł koszt filamentu.
    Szacuję, że jeden taki uchwyt (biorąc pod uwagę też już śruby i prąd) kosztuje około 10 złotych. Finalny koszt zależy też w dużej mierze od tego jak liczymy, np. jak ktoś drukuje większe obiekty w 3D na drukarce to ma wręcz za darmo resztki filamentu które w sam raz nadają się do drukowania takich małych elementów jak te przedstawione tutaj.

Załącznik
    Załączam pełną paczkę plików dla tego projektu. W środku:
    - oryginalne STL z Thingiverse
    - moje zmodyfikowane pliki STL (w nazwie mają dopisane 'improved')
    - tymczasowe pliki Blendera (.blend) z obiektami które edytowałem
    Modular_Mo...ATIONS.zip Download (27.87 MB)

Podsumowanie
    Przed moimi poprawkami nie dało się z zestawu korzystać. Pokrętła ślizgały się pod palcami i uniemożliwiały dokręcenie przegubów, które potem miały luzy i ramię przekręcało się pod ciężarem telefonu.
    Po moich poprawkach cały zestaw jest rewelacyjny i na pewno długo mi posłuży.
    Plusy:
    + z elementów możemy złożyć taką trzecią rękę jaką chcemy
    + mocowanie telefonu nadaje się też pod PCB
    + ścisk pozwala zamocować trzecią rękę na blacie stołu bardzo solidnie
    + ścisk można dać też po drugiej stronie i nim też chwytać PCB
    + dużo różnych elementów
    + drukując elementy mamy pewność, że nawet jak coś będziemy chcieli rozszerzyć w przyszłości to i tak będziemy mogli dodać nowe części do kompletu (tak samo jak coś się nam zgubi lub uszkodzi)
    + elementy są małe i można je drukować z resztek filamentu po większych wydrukach (zwłaszcza jak ktoś robi duże elementy na drukarce 3D)
    Minusy:
    - ten większy ścisk ma troszkę luzu (ale pewnie dałoby się to poprawić lekko zwiększając rozmiar wydrukowanej śruby; choć sprężystość PLA robi też swoje)
    - nie wiem w jakim stanie będzie mały ścisk np. po roku użytkowania, ale teraz spełnia swoją rolę dobrze
    Dość imponujące dla mnie jest też to, że w dzisiejszych czasach można sobie na drukarce 3D wydrukować ścisk (wraz z drukowanym gwintem i śrubą) który zdaje się być w pełni funkcjonalny.
    Z pokazanego tu zestawu na bieżąco korzystam do lutowania (i jako statyw na telefon) i jestem zadowolony.

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    janie
    Poziom 11  
    Troszkę delikatna konstrukcja