Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dołożenie pamięci Ram, pytanie o kompatybilność

Krzysztof Sak 17 Aug 2020 06:24 690 14
    Krzysztof Sak
    Level 5  
    Dzień dobry,
    Posiadam Goodram Iridium 2x8GB 2400MHz DDR4 mam jeszcze dwa wolne gniazda. Chciałbym dołożyć sobie jeszcze osiem i najlepiej zostawić jeszcze slota na dokładkę i tutaj nasuwa się moje pytanie.
    Czy mam kupić ram tej samej firmy, to samo taktowanie, te samy GB, żeby wszystko współgrało czy tylko liczy się taktowanie albo opóźnienie. Chcę się upewnić, bo kiedyś obiło mi się o uszy, że przy dokładce trzeba dobierać ram, który jakiś z parametrów ma mieć ten sam co obecny ram. Na pewno muszę kupić DDR4.
    Dziękuje za odpowiedzi i pomoc.
    Krzysztof Sak
    Level 5  
    Płyta główna Gigabyte Z270-Gaming K3
    Gtx 1060 6GB
    I5- 7600
    Krzysztof Sak
    Level 5  
    Posiadam Win 10 home
    Bo upatrzyłem sobie HyperX Predator 8GB DDR4 4000MHz CL19 bazowo mają 2400 mhz na jednym z profili xmp ma 3600 bo to 4000 nie byłoby obsługiwane przez moją płytę, no to jak iridium to też z tym samym taktowaniem i opóźnieniem czy mogą być odstępstwa?
  • Helpful post
    badboy84
    Level 42  
    Co chcesz przez to osiągnąć? Na pewno wzrostu wydajności nie osiągniesz. Jeżeli głównie grasz w gry to powiedziałbym że ta dokładka jest bez sensu.
    Krzysztof Sak
    Level 5  
    Czasami odczuwam braki ramu, kiedy mam odpaloną grę w tle alt tabuję do przeglądarki i chrome ma problem, bo ram mu się kończy. Ostatnio grałem w Horizon zero dawn to występowało charakterystyczne przycięcia na moment, bardzo prawdopodobnie to przez optymalizację gry. Szczerze może trochę niepotrzebnie, ale czuję, że te, chociaż 4 GB ulżyłyby nieco tę pracę komputera
    ITSpec.

Level 40  
    Nawet tych 16GB nie potrzebujesz i w żadnej grze w full HD nie wykorzystujesz, a takie dołożenie jak wymieniłeś w piątym poście jest zupełnie bez sensu.
    Jeśli chcesz wzrostu wydajności w grach, to kup 2x8GB DDR4-3200, a stare sprzedaj.
    kiss39
    Level 38  
    Witam.

Konfigurujesz "RAM" płyty głównej tj. przepustowość banków DIMM w 100% -czyli włącza się automatycznie w "BIOS" tak zwany tryb Dual Channel (dwie takie same kosci RAM-komplet) to jest opisane w specyfikacji płyty głownej cyt " Dwukanałowa obsługa pamięci"

info- specyfikacja dokumentacja pł. głównej http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-z270-gaming_k3#sp
    Quote:

4 x DDR4 DIMM sockets supporting up to 64 GB of system memory
    * Due to a Windows 32-bit operating system limitation, when more than 4 GB of physical memory is installed, the actual memory size displayed will be less than the size of the physical memory installed.
    Dwukanałowa obsługa pamięci
    Support for DDR4 3866(O.C.) / 3800(O.C.) / 3733(O.C.) / 3666(O.C.) / 3600(O.C.) / 3466(O.C.) / 3400(O.C.) / 3333(O.C.) / 3300(O.C.) / 3200(O.C.) / 3000(O.C.) / 2800(O.C.) / 2666(O.C.) / 2400(O.C.) / 2133 MHz memory modules
    Support for non-ECC Un-buffered DIMM 1Rx8/2Rx8/1Rx16 memory modules
    Support for ECC Un-buffered DIMM 1Rx8/2Rx8 memory modules (operate in non-ECC mode)
    Obsługa pamięci Extreme Memory Profile (XMP)

Umieszczasz moduły RAM w banki DIMM (Twoja płyta obsługuje do max. 64GB) zgodnie z opisem tak jak jest w manualu.pdf najsześciej np. 2x8GB, 2x16GB lub 4x4GB i 4x16GB.

info. https://www.techspot.com/news/62129-ddr3-vs-ddr4-raw-bandwidth-numbers.html
    Dołożenie pamięci Ram, pytanie o kompatybilność Dołożenie pamięci Ram, pytanie o kompatybilność Dołożenie pamięci Ram, pytanie o kompatybilność Dołożenie pamięci Ram, pytanie o kompatybilność
    piotrkol7
    Level 39  
    ITSpec. wrote:
    Nawet tych 16GB nie potrzebujesz i w żadnej grze w full HD nie wykorzystujesz

Z tym się nie zgodzę - nowe gry na spokojnie pociągną w okolicach 10-12GB ramu.
    Różnica w porównaniu do 8GB jakaś może być - nie tyle w klatkach na sekundę, co w ogólnej płynności rozgrywki: większy zapas pamięci, ot co.
    badboy84
    Level 42  
    Możesz się nie zgadzać, ale jak byś przeczytał ten temat chociaż pobieżnie wiedziałbyś że autor posiada obecnie 16GB pamięci a chce dołożyć do 32GB których przy tym sprzęcie nie wykorzysta nawet w połowie.
    piotrkol7
    Level 39  
    Dobra, mój błąd. Tak to jest, jak się czyta przed poranną kawą :D
    Patrząc na ten zestaw, widać że 16GB stanowczo wystarczy.
    Jeżeli chodzi o problemy z multitaskingiem - czy kolega sprawdził, jak wówczas wyglądają obciążenia podzespołów?
    Bo to niekoniecznie od razu musi świadczyć o tym, że trzeba dołożyć pamięci.
    Krzysztof Sak
    Level 5  
    Ok, dzięki odpuszczę sobie dokładanie ramu a jakie macie opinie nt. intel optane?
    Mam dyski:
    3tb Toshiba hdd
    120Gb adata ssd (systemowy)
    Oba zapełnione w 85%
    Zasada działania optane:
    Z270 - przyspieszenie tylko systemowego dysku;
    Z370 - przyspieszenie dysku systemowego lub magazynu;
    Jako iż mam płytę z270, a nie z370 to przeniósłbym system na hdd, dzięki czemu optane przyśpieszyłby mi hdd. Z tego co się orientowałem dysk zauważalnie przyśpiesza a sam optane jest dość tani przy okazji slot m.2 jest przeze mnie niewykorzystywany.
    kiss39
    Level 38  
    @Krzysztof Sak ,
    troche nie rozumiesz zasady działania karty graficznej i RAM np. uruchamiając gre. Gra ładowana jest do pamięci operacyjnej i stamtąd jest czytana. Ważną role pełni tak jak wspomniałem w poscie #9 transfer danych magistri pamięci RAM dual channel (128bit). A obiekty graficzne/tekstury/efekty graficzne itp. są ładowane do video ram karty graficznej, jeżeli jest za mało video RAM to objekty są wrzucane do zarezerwowanego miejsca bufora na dysku twardym. Zawsze powinien byc margines "zapas" pamięci RAM i Video RAM na karcie graficznej. Monitorować mozna uzycie RAM, k. graficznej, procesora itp. podczas grania wykorzystując program MSI Afterburner -MSI Afterburner, czyli jak włączyć monitoring podzespołów komputerowych | Poradnik
    Krzysztof Sak
    Level 5  
    Odpuściłem sobie zakup nowych kości