Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uzupełnianie soldermaski na płycie PCB

Micchaleq 17 Aug 2020 17:37 789 2
lampy.pl
    Micchaleq
    Level 9  
    Witam serdecznie, chciałem się poradzić odnośnie uzupełnia soldermaski na PCB. Często zdarza się, że przy pamięciach czy procesorach przy padach pod wpływem ciepła i alkoholu odsłania się fragment ścieżki.

Stąd moje pytanie czego używacie do "tuszowania" tych miejsc.

Z tego co widziałem to jednym ze sposobów jest soldermaska UV, ale zastanawiam się jak to się będzie rzeczywiście trzymać. Czy ewentualnie są jakieś inne metody?

Jeżeli UV jest jedną z efektywniejszych metod poradzicie jakie światło UV kupić. Czy jakieś diody LED czy też jakąś cała świetlówkę ?
  • lampy.pl
    yanek231
    Level 17  
    Korzystam z tych masek przy naprawach gsm/lapków. Lampka na diody zupełnie wystarczy. 20/30 sek i utwardzone. Z tym ze im ciemniejsza maska tym słabsza. Zielona najlepsza,a czarna najsłabsza(miękka mimo długiego czasu utwardzania). Świetlówka pewnie by się sprawdziła przy większych pcb gdy naprawa była robiona na większym obszarze żeby nie naświetlać każdego punktu z osobna.
    atom1477
    Level 43  
    Ta soldermaska jest całkiem dobra (mówię o LVH900-GY).
    A do utwardzania wystarcza światło słoneczne. Nawet nie musi być światło z samego południa.
    Utwardzała się nawet w świetle słońca z godzinę przed zachodem słońca (ale to było gdzieś w lecie).