Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilenie jednego urządzenia z dwóch różnych kabli

Usagi1974 17 Aug 2020 22:30 465 6
Tespol
    Usagi1974
    Level 3  
    Dzień dobry,

przepraszam jeśli to niewłaściwe forum, albo temat jest gdzieś wyjaśniony - ale przeszukałem archiwum i nie mogę trafić na odpowiedni wątek.

Chodzi o to, że chcę wymienić wentylator łazienkowy. Kupiłem nowy (Helios M1 100F) i zastanawiam się teraz nad jego właściwym podłączeniem elektrycznym. W kanale wentylacyjnym mam dwa kable (obydwa trójżyłowe - L, N i PE, czyli zakładam że standard). Jeden podaje napięcie cały czas, a drugi jest połączony z wyłącznikiem światła.
    Stary wentylator był podpięty na jednym kablu (tym z napięciem cały czas), i włączał się w oparciu o czujnik wilgotności. Nowy też mógłbym tak podłączyć, czyli na poniższym schemacie (SS-948) po prostu podpiąć żyły L i N do odpowiednich slotów. Ale wykombinowałem sobie, że jak podam napięcie jeszcze do slotu nr 1 z tego drugiego kabla (SS-919), to zgodnie z instrukcją będę miał dodatkowe funkcje uruchamiane włącznikiem światła. I teraz tutaj moja wiedza elektryczna się kończy: to chyba nie zadziała tak prosto że podepnę żyłę L z drugiego kabla do slotu nr 1 i będzie hulać? Żyłę N też gdzieś powinienem podłączyć, tylko gdzie? Połączyć razem z N z pierwszego kabla i upchnąć w slocie N? To zadziała czy spali mi wentylator? :)

Wiem, że mogę wezwać elektryka i mi to podłączy - ale sprawa wydaje mi się w moim zasięgu, więc może przy okazji czegoś się nauczę. Będę wdzięczny za poradę, również jeśli uważacie że temat jest zbyt skomplikowany, albo niejasno napisałem o co mi chodzi.
    Z góry bardzo dziękuję.

Staszek

Zasilenie jednego urządzenia z dwóch różnych kabli Zasilenie jednego urządzenia z dwóch różnych kabli
  • Tespol
    mychaj
    Level 34  
    Jeżeli zasilanie mieszkania jest jednofazowe to nie powinno być problemu.., ale dobrze by było dotrzeć do puszki rozdzielczej czy miejsca skąd wychodzą przewody zasilające oświetlenie i wentylator...to łazienka, masz zabudowany wyłącznik rcd?
    Jeżeli masz zasilanie trójfazowe to się sprawa komplikuje bo możesz doprowadzić do nieszczęścia
  • Tespol
    Usagi1974
    Level 3  
    mychaj wrote:
    Jeżeli zasilanie mieszkania jest jednofazowe to nie powinno być problemu.., ale dobrze by było dotrzeć do puszki rozdzielczej czy miejsca skąd wychodzą przewody zasilające oświetlenie i wentylator...to łazienka, masz zabudowany wyłącznik rcd?
    Jeżeli masz zasilanie trójfazowe to się sprawa komplikuje bo możesz doprowadzić do nieszczęścia

Hmm, a po czym to można rozpoznać? Zakładam że jednofazowy, ale niestety instalację w mieszkaniu trochę odziedziczyłem - w łazience nie mam żadnego dedykowanego wyłącznika, wszystkie kable rozchodzą się od 'centrali' (czyli bezpieczników jak na zdjęciu). Siła jest doprowadzona do piekarnika.
    Zasilenie jednego urządzenia z dwóch różnych kabli
    mychaj
    Level 34  
    Jeżeli w mieszkaniu występuje ,,siła", a występuje bo widzę 3 fazowy RCD, to oznacza że gdzieś w rozdzielnicy czai się zasilanie trójfazowe..więc jest duża szansa na straty...oby tylko w sprzęcie...
    Podłączać tylko po zweryfikowaniu stanu faktycznego - inaczej to loteria....
    Usagi1974
    Level 3  
    mychaj wrote:
    Jeżeli w mieszkaniu występuje ,,siła", a występuje bo widzę 3 fazowy RCD, to oznacza że gdzieś w rozdzielnicy czai się zasilanie trójfazowe..więc jest duża szansa na straty...oby tylko w sprzęcie...
    Podłączać tylko po zweryfikowaniu stanu faktycznego - inaczej to loteria....

Ok, rozumiem problem - ale nie mam pojęcia jak to sprawdzić bez rozkuwania ścian i sprawdzania przebiegu kabli... Jak by to zrobił elektryk-profesjonalista? Są jakieś próbniki, którymi można sprawdzić czy prąd w dwóch różnych kablach jest z tej samej fazy, czy z różnych?

Staszek
    mychaj
    Level 34  
    No można, wystarczy mieć multimetr, śrubokręt i pojęcie o instalacjach jedno- i trójfazowych, czy instalacja jest bezpuszkowa, a może gdzieś są pod tynkiem jakieś puszki rozgałęźne?
    Trzeba otworzyć rozdzielnicę, zobaczyć co się kryje pod maskownicami, spróbować namierzyć przewody od oświetlenia i zasilające wentylator...i wtedy można próbować to pożenić razem...
    Tu nawet nie chodzi o samo uszkodzenie wentylatora , ale głupi błąd i możesz posłać 400V na gniazdka i skasować 99% sprzętu w domu...tym bardziej że u nas w bardzo frywolnie podchodzi się do np. kolorów żył....
    Usagi1974
    Level 3  
    mychaj wrote:
    No można, wystarczy mieć multimetr, śrubokręt i pojęcie o instalacjach jedno- i trójfazowych, czy instalacja jest bezpuszkowa, a może gdzieś są pod tynkiem jakieś puszki rozgałęźne?
    Trzeba otworzyć rozdzielnicę, zobaczyć co się kryje pod maskownicami, spróbować namierzyć przewody od oświetlenia i zasilające wentylator...i wtedy można próbować to pożenić razem...
    Tu nawet nie chodzi o samo uszkodzenie wentylatora , ale głupi błąd i możesz posłać 400V na gniazdka i skasować 99% sprzętu w domu...tym bardziej że u nas w bardzo frywolnie podchodzi się do np. kolorów żył....

Rozumiem. A jak by po prostu sprawdzić próbnikiem napięcia na fazach z obydwu kabli czy jest 0 woltów czy 400? Rozumiem że jeśli są w tej samej fazie, dostalibyśmy 0 (a w każdym razie niewiele) woltów, a jeśli w różnych to 400?