Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Problem z użyciem podkładu muzycznego z równoczesnym podsłuchem na słuchawkach.

witkacy26 18 Aug 2020 15:47 819 9
    witkacy26
    Level 10  
    Cześć koledzy.

Zakupiłem właśnie mixer Behringer QX1202USB i mam problem z ustawieniem pewnej rzeczy.

Chciałbym, by wokal z mikrofonu szedł na wyjście i na słuchawki I JEDNOCZEŚNIE bym na słuchawkach słyszał podkład audio (muzykę), ale by nie były jej na wyjściu.

Wydaje mi się to dosyć oczywistym wymaganiem czy potrzebą, ale w sklepie w kórym zakupiłem sprzęt robią wielkie oczy.
    Czy jest to aż takie dziwne wymaganie, czy coś raczej oczekiwanego od sprzętu tej klasy? Nie jest to wielki studyjny mixer, ale też nie najtańszy ani najprostszy.

Udało mi się uzyskać podkład muzyczny na słuchawkach, podłączając audio do gniazd "2nd track" lub do wejścia USB (mixer pracuje wtedy jako DAC). Poprawnie i zgodnie z oczekiwaniem nie mam tego podkładu na wyjściu.
    Ale w momencie gdy jest podkład na słuchawkach, wokal z mikrofonu mogę mieć tylko na wyjściu mixera (ale nie na słuchawkach) lub odwrotnie. Jeżeli nie używam podkładu, nie mam tego problemu.

Prosiłbym o poradę bardziej doświadczonych użytkowników mixerów:
    - czy moja potrzeba jest jakaś dziwna czy typowa
    - czy inne miksery umożliwiają zrobienie powyższego, jeżeli tak to jakie

Wielkie dzięki za pomoc!
  • Helpful post
    DjMapet
    Level 43  
    Myślę, że da się to uzyskać na mikserze Xenyx-1204: https://www.thomann.de/pl/behringer_xenyx_1204_usb.htm
    Mikrofon wpinasz do któregoś z wejść MIC.
    Odtwarzacz z podkładem wpinasz do wejścia np. 7/8, wciskasz na tym kanale przycisk MUTE, wtedy sygnał z wejścia 7/8 zostaje przekierowany z szyny MAIN MIX na szynę ALT 3-4, następnie w sekcji sumy, wciskasz przycisk ALT 3-4, który przekieruje ten sygnał do szyny PHONES/CTRL ROOM.
    Na wyjściu słuchawkowym powinien być wokal i podkład a na wyjściach MAIN OUTPUTS tylko sam wokal.

A że tak zapytam z ciekawości, do czego Ci potrzebna taka kombinacja? Może do nagrywania wokalu?

Pozdrawiam.
    witkacy26
    Level 10  
    Tak, chcę nagrywać wokal na komputerze.
    Żeby podkład muzyczny nie pojawił się w mikrofonie, musi on być na słuchawkach.
    Z kolei jeżeli na słuchawkach jest _tylko_ podkład muzyczny, nie słychać wokalu i nie da się praktycznie śpiewać, dlatego na słuchawkach muszą być obie ścieżki, a na wyjściu tylko wyjście z mikrofonu.
    Myślę, że mixer który zaproponowałeś będzie to umożliwiał.
    Sprawdzę i napiszę jakie wrażenia.
    Dzięki.
    DjMapet
    Level 43  
    Jak sprzęt ma służyć do nagrywania wokalu, to NIE kupuj miksera, tylko jakiś zewnętrzny interfejs audio USB!
    Umożliwi lepszą jakość nagrań i bezproblemowy odsłuch zarówno podkładu jak i nagrywanego śladu.
    Napisz, ile miałbyś na taki interfejs kasy, to się coś wybierze.

Pozdrawiam.
    witkacy26
    Level 10  
    Potrzebne mi też zasilanie fantomowe i przedwzmacniacz, a mikser obie rzeczy zapewnia. Plus wygodę regulacji.

Co do kasy, to mikser który zaproponowałeś kosztuje jakieś 700 zł i jestem w stanie tyle przeznaczyć. Istnieje jakieś lepsze rozwiązanie w tej cenie, lub podobne znacznie tańsze?

Dodam, że potencjalna możliwość podłączenia dodatkowego instrumentu w przyszłości jest dla mnie zaletą. Być może będę to kiedyś robił.
    DjMapet
    Level 43  
    witkacy26 wrote:
    Potrzebne mi też zasilanie fantomowe i przedwzmacniacz

Zasilanie phantom ma praktycznie każdy interfejs a przedwzmacniacze mikrofonowe zazwyczaj są lepsze, jak w tanich mikserach.

witkacy26 wrote:
    Plus wygodę regulacji

zależy o jaką regulacje Ci chodzi, bo wszystko co jest potrzebne do nagrywania, w interfejsie jest dostępne. Jeślili chodzi o regulację typu; korekcja, efekty, to robisz to (czyli obrabiasz ścieżki) w programie DAW po nagraniu materiału.

witkacy26 wrote:
    700 zł i jestem w stanie tyle przeznaczyć.

W tej kasie da się kupić już dobrej jakości interfejs z dwoma wejściami mikrofonowo liniowymi.
    Np. Presonus AudioBox USB 96 ma dwa wejścia mikrofonowo-liniowe z regulacją wzmocnienia, więc można podłączyć np. mikrofon i gitarę, Wyjście słuchawkowe z regulacją, wyjścia liniowe (np. na wzmacniacz zasilający kolumny) z regulacją, oraz MIXRER, czyli możliwość regulacji proporcji w odsłuchu, pomiędzy podkładem a nagrywanym materiałem.
    Behringer U-Phoria UMC204HD z preampami Midasa i nieco bardziej j/w rozbudowanymi funkcjami.
    Presonus AudioBox iTwo
    Focusrite Scarlett 2i2 3rd Gen - chyba najbardziej popularny i chwalony.
    Poczytaj, w sieci sporo jest o interfejsach.

Pozdrawiam.
    witkacy26
    Level 10  
    Dzięki za podesłanie propozycji interfejsów - przejrzałem.
    Z tego co widzę, mają one ceny porównywalne lub niewiele niższe, niż dajmy na to Behringer XENYX X1204USB.
    A mixer daje znacznie więcej możliwości i funkcji. Jakie więc one mają w porównaniu do niego zalety? Czy jakość Behringer'a jest niska?

Dodam, że przydatny jest dla mnie kompresor, a one chyba tego nie mają.
    witkacy26
    Level 10  
    No przecieć pytam Cię, a nie przekonuję :)
    Chętnie słucham opinii kogoś, kto się lepiej na tym zna ode mnie.

Dodano po 5 [godziny] 38 [minuty]:

Opcja zakupu zewnętrznego interfejsu audio jest ciekawym rozwiązaniem i zastanawiałem się nad nim - dzięki za podpowiedź. Ma dwie istotne zalety - jest tańsza (można znaleźć dobrego Behringera za ok. 300 zł), a sprzęt zajmuje znacznie mniej miejsca.

Postawię jednak na większą funkcjonalność miksera i spróbuję - również zaproponowany przez Ciebie - mikser Xenyx X1204. Ma ciekawe funkcje i więcej kanałów.

Chętnie przetestowałbym rónież takie interface'y i zrobię to jak tylko wpadną mi w ręce. Też wyglądają na ciekawe i przydatne.

Dzięki za podpowiedzi!
    witkacy26
    Level 10  
    No przecieć pytam Cię, a nie przekonuję :)
    Chętnie słucham opinii kogoś, kto się lepiej na tym zna ode mnie.

Dodano po 5 [godziny] 38 [minuty]:

Opcja zakupu zewnętrznego interfejsu audio jest ciekawym rozwiązaniem i zastanawiałem się nad nim - dzięki za podpowiedź. Ma dwie istotne zalety - jest tańsza (można znaleźć dobrego Behringera za ok. 300 zł), a sprzęt zajmuje znacznie mniej miejsca.

Postawię jednak na większą funkcjonalność miksera i spróbuję - również zaproponowany przez Ciebie - mikser Xenyx X1204. Ma ciekawe funkcje i więcej kanałów.

Chętnie przetestowałbym rónież takie interface'y i zrobię to jak tylko wpadną mi w ręce. Też wyglądają na ciekawe i przydatne.

Dzięki za podpowiedzi!