Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Garaż drewnopodobny-jaka blacha?

faral yrab 18 Aug 2020 19:57 2466 7
    faral yrab
    Level 4  
    witam
    chcę postawić garaż drewnopodobny, szukałem już w wielu firmach ale niestety nie jestem w stanie uzyskać wiążącej odpowiedzi. Otóż na pytanie jaka jest blacha użyta do konstrukcji padają rożne odpowiedzi. Najczęściej ze jest to blacha akrylowa. Pytam co to jest i czy jest ocynkowana i tutaj padają odpowiedzi że tak, jest ocynkowana dwustronnie plus malowana specjalną farbą oraz ze nie jest to blacha ocynkowana tylko pomalowana specjalną farbą (niektórzy mówią że to farba okrętowa) oraz ze posiada jakąś specjalną powłokę zabezpieczającą.
    Czy ktoś z Was miał z takimi garażami do czynienia?
    Na co zwrócić uwagę przy wyborze
    Czy jest sens ocieplać garaż?
    I czy możecie polecić jakąś firmę?
    Mobali
    Level 39  
    faral yrab wrote:
    chcę postawić garaż drewnopodobny...

Buda z blachy to nie jest dobre rozwiązanie. Dla auta to chyba najgorsze z możliwych rozwiązań. Jeśli więc masz taką możliwość, to przemyśl budynek w innej technologii. Na przykład murowany (np. pustak pianobetonowy) lub drewniany (np. szkielet drewniany plus OSB) W obu przypadkach możesz zastosować elewację drewnopodobną. Wybór jest spory, od podbitki drewnianej po gotowe panele PCV z fakturą drewna.
    faral yrab wrote:
    Czy jest sens ocieplać garaż?
    Jeśli jednak postawisz blaszak, to jednak będzie to konieczne, bo wyzwań w tym wypadku nie brakuje. Przede wszystkim ciągła wilgoć! Latem jest jak w piecu, a zimą lodownia. Na powierzchni blachy podczas mrozów osadza się szron. A jak jest nieco cieplej, woda skrapla się na blachach, potem spływa na podłogę i kapie na głowę. Trzeba też zaplanować bardzo dobrą wentylację, bo blacha przecież nie oddycha.
    faral yrab wrote:
    I czy możecie polecić jakąś firmę?
    U sąsiadów garaż na dwa stanowiska firma zmontowała w jeden dzień. Garaż został kupiony na alledrogo - jest tam sporo ofert. Sąsiad już żałuje, bo za blachą przemawiał jedynie bardzo krótki czas montażu. Poza tym koszty wyższe, liczne wady i ciągłe kłopoty.
    Majetta13
    Level 9  
    Kupiłeś ten garaż blaszany? Jak wrażenia?
    faral yrab wrote:
    witam
    chcę postawić garaż drewnopodobny
    faral yrab
    Level 4  
    Nie, nie kupiłem. Oglądałem tą blachę i strasznie licha jest, jak mam być szczery. Jestem w kropce bo ostatecznie zdecydowaliśmy się na garaż drewniany, ale nie dostatniemy na niego pozwolenia bo za blisko granicy, ma być 6 metrów.
    Teraz badam możliwość zrobienia go z płyty wielowarstwowej, niestety jest mało firm, które coś takiego wykonują z montażem.
    Majetta13
    Level 9  
    A jaki wielkości garaż chcesz wybudować?
    faral yrab
    Level 4  
    4*6, wysokosc to juz do dogadania ale jak planowałem później mieć garaż drewniany to rozrysowali mi wszystko fajnie tak że zostało miejsca na taki mini stryszek gdzie można trzymać np opony itp. wiec idealnie jakby było 3,5-3,9 w szczycie. niestety blaszaki nie maja takich ekstrasów tylko dach na wysokosci 2,7 maks. ogólnie mam obrzydzenie do blaszaków po tym co oglądałem i co oferują za swoją cenę
    Mobali
    Level 39  
    faral yrab wrote:
    ...ogólnie mam obrzydzenie do blaszaków po tym co oglądałem i co oferują za swoją cenę
    Dokładnie! Za te same pieniądze wybudujesz lepszy, bardziej przyjazny da auta i funkcjonalniejszy budynek. Właściwie jedyną przewagą blaszaka jest bardzo szybki montaż, nawet w jeden dzień. A reszta? IMHO same wady. Ten garaż u sąsiadów to straszna lipa. Przede wszystkim jest "poskładany" z niewielkich kawałków blach (resztki?). Mija drugi rok eksploatacji, a na wietrze wszystko trzęsie się, skrzypi, trzeszczy... Firma nie uznaje reklamacji twierdząc, że "konstrukcja pracuje i tak ma być". Po oględzinach wymienili jedynie kilka nitów, które puściły i tyle.
    faral yrab wrote:
    ...zostało miejsca na taki mini stryszek gdzie można trzymać np opony
    W blaszaku to nierealne. Firmy tną koszty, więc jest baaardzo nisko i ciasno. Zresztą ewentualny stryszek w blaszaku byłby chyba bardziej przydatny do "pieczenia" opon latem. Bo o przechowywaniu czegokolwiek w takiej spiekocie nawet nie ma co marzyć.
    faral yrab wrote:
    4*6, wysokość to już do dogadania
    A myślałeś może o postawieniu porządnej wiaty? Z trzech stron może być zamknięta, a zdecydowanie prościej walczyć z urzędem. No i jak mogę coś radzić, zamiast zgłoszenia typowego garażu lepiej starać się o "budynek gospodarczy". Co będziesz w im trzymał to już Twoja sprawa. Można zresztą po kilku latach przeprowadzić procedurę adaptacji tego budynku na typowy garaż. Jeśli masz działkę rolniczą czy siedliskową, to budynek gospodarczy w zabudowie zagrodowej możesz postawić nie tylko bez zezwolenia, ale także bez zgłoszenia.
    Majetta13
    Level 9  
    Dokładnie, wiata może być większa do 50m2, i bez formalności, nie musisz jej nawet zgłaszać...