Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dlaczego wyzwala wyłącznik różnicowo prądowy?

Spajder_PL 18 Aug 2020 21:06 1470 36
e-mierniki
    Spajder_PL
    Level 11  
    Witam,

dlaczego w określonych sytuacjach wyzwala wyłącznik różnicowo prądowy o numerze 3?
    0 - wyłącznik główny,
    1 - wyłącznik różnicowo prądowy dla ładowarki,
    2 - bezpiecznik dla ładowarki
    3 - wyłącznik różnicowo prądowy dla: pompy, gniazdek, oświetlenia,
    4 - bezpiecznik dla pompy,
    5 - bezpiecznik dla gniazdek,
    6 - bezpiecznik dla oświetlenia,
    7 - bezpiecznik dla chłodni (aktualnie nieużywany)
    8 - wyłącznik różnicowo prądowy dla chłodni,

Pierwotnie chłodnia była podpięta pod bezpiecznik numer 7 (i równocześnie wyłącznik różnicowo prądowy numer 3, jednak po pewnym czasie w momencie kiedy załączał się agregat chłodniczy zdarzało się, że wyzwalało wyłącznik różnicowo prądowy (numer 3). Wydawało się to działanie losowe, chłodnia potrafiła przez tydzień pracować a po tygodniu przy każdym załączeniu agregatu chodni wyzwalało wyłącznik numer 3.
    Elektryk odłączył chłodnię z bezpiecznika numer 7, dołożył wyłącznik różnicowo prądowy numer 8 i podłączył chłodnię bezpośrednio pod ten wyłącznik (na marginesie bez bezpiecznika).

Aktualnie znów czasem wyzwala wyłącznik różnicowo prądowy numer 3 w momencie kiedy załącza się agregat chłodni. Zauważyłem, że zdarza się to kiedy ładowarka jest przez pewien czas obciążona dużym prądem (32 A) oraz zawsze następuje to w momencie załączenia chłodni.

W temacie elektryczności jestem laikiem. Dlaczego wyzwala wyłącznik róźnicowo prądowy w "wyniku" działania urządzeń, które pod niego nie są podpięte (ładowarka, pompa)?

Proszę o informację czy wyłączniki różnicowo prądowe są prawidłowo dobrane w tej rozdzielni?
    Co należy zmienić aby rozwiązać problem?
  • e-mierniki
    ta_tar
    Level 38  
    Pierwsze pytanie. Czy tam tylko jest jeden blok przewodów neutralnych N? Każdy wyłącznik różnicowo-prądowy powinien mieć oddzielny blok przewodów N.
    Spajder_PL
    Level 11  
    Nie wiem, przypuszczam, że tak. Dochodzi tylko jeden przewód N (ale nie wiem czy o to chodzi)?
    W jaki sposób to sprawdzić? Zrobić dodatkowe zdjęcie jakiegoś fragmentu rozdzielni i przesłać?

i z tego co widzę, to chyba N z wyłącznika różnicowo prądowego numer 3 jest bezpośrednio połączony z N wyłącznika numer 8 ?
    ta_tar
    Level 38  
    Każdy obwód podłączony do wyłącznika różnicowo-prądowego powinien mieć własne złącze przewodów N. Masz 3 RCD to powinieneś mieć 3 złącza N (nie licząc tego głównego z którego zasilacz RCD).
    Spajder_PL
    Level 11  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Tak jak pisałem jestem zupełnym laikiem i nie wiem co to są złącza przewodów N.
    Rozumiem, że do rozdzielni przychodzi jeden przewód N i można go rozdzielić na kilka "bloków" (dla każdego RCD osobne złącze N) - czy tak?

Czy gdzieś mogę poczytać na ten temat (na szybko nic nie znalazłem w google). W jaki sposób mogę sprawdzić jak to wygląda w mojej rozdzielni (czy to ta niebieska listwa u góry na zdjęciu)?
    ta_tar
    Level 38  
    Z tego zdjęcia to wychodzi że masz tylko jeden blok N przy RCD nr 2. Górna listwa niebieska zapewne jest listwą do której dochodzi główne przewód zasilający N.
  • Helpful post
    takijasiu
    Level 25  
    ta_tar wrote:
    Każdy obwód podłączony do wyłącznika różnicowo-prądowego powinien mieć własne złącze przewodów N. Masz 3 RCD to powinieneś mieć 3 złącza N (nie licząc tego głównego z którego zasilacz RCD).

RCD oznaczony "1" ma za sobą tylko jedną eskę 3-f - i możliwe, że tor N w ogóle nie idzie na obciążenie - a jeżeli idzie to go nie widać na zdjęciu - ale tu oczywiście nie musi być żadnej listwy N skoro jest tylko jeden obwód odbornika

RCD oznaczony "3" ma najwyrażniej listwę N na prawo od aparatu oznaczonego "2"

RCD (lub raczej jest to RCBO) oznaczony "8" ma tylko jeden obwód odbiorczy - także tutaj też nie ma potrzeby listwy N.

Czyli podsumowując: liczba listew N za RCD się zgadza.

Pytanie do autora: co jest napisane an dole tego aparatu opisanego 8? Ogólnie RCD miałby tam napisane coś w stylu 16/1N/003 - zaś jeżeli tam jest napisane np. 16/1N/B/003 - czyli jest dodatkowo B lub C, to znaczy że to jest RCBO - czyli różnicówka kombinowana z nadprądówką.

Ogólnie brak zabepieczenia nadmiarowo-prądowego obwodu byłby ogromnym błędem i nikt tego raczej nie zrobił.

Przy czym pozdrawiam - ze zdjęcia wynika, że ktoś wydrapał to oznaczenie z aparatu 8.

Ogólnie jest to dosyć niechlujnie połączone:

* N zasilające aparat 8 mogłoby iść z tego głównego mostka na górze, ale wygodniej było włożyć w zacisk aparatu 3 - L zasilające podobnie

* N odbioru jest przedłużone kawałkiem brązowego przewodu - widać elektryk nie miał 20 cm niebieskiego przewodu - przedłużone jest, bo wyjął N odbioru z tego mostka na prawo od aparatu "2" i musiał włożyć na odbiór "8" - sprawdź jak elektryk to połączył - powinna być złączka wago, złączka szynowa, ale na pewno nie przewody skręcone ze sobą i owinięte taśmą izolacyjną

* kontrolki zasilania są połączone do tych samych zacisków co zasilanie dolnego RCD "3" - a są wolne zaciski górne górnego RCD "1" - to jest ryzyko że się wysuną oba przewody z zacisku i będzie iskrzyło i generowało ciepło

Odnośnie dlaczego rozłącza RCD numer "3":

* ładowarka nie ma na to raczej wpływu - jest podłączona przez inne RCD i chyba nawet nie ma swojego toru N - co najwyżej ładowarka pracująca z 32A może obniżać napięcie we wszystkich obwodach w tej okolicy

* RCD numer "3" rozłączy jeżeli nie zgadza się suma prądów na przewodach

* skoro to się dzieje jak się załącza chłodnia będąca na osobnym obwodzie, to by oznaczało że część prądu płynącego "normalnie" przez obwody zabezpieczone apratami 4-5-6 "ucieka" przez obwód chłodni, ale tylko w momencie jak chłodnia jest włączona

* tylko że jakby tak było, to by się też wyłączał RCD "8" - a dokładniej by się wyłączał losowo RCD "3" albo RCD "8" albo oba jednocześnie

Może napisz coś więcej o tej chlodni - co to jest za rodzaj urządzenia, jaka wielkość, jaka obudowa (np. czy metalowa), jaka klasa ochronności.

Poza tym co opisałem, to nie mam pomysłu - ale ten trop że prąd uciekałby przez drugi obwód, to na 100% oznacza że przynajmniej raz na jakiś czas powinien losowo działać RCD "8" zamiast RCD "3" - jeżeli upływ prąd z obwodów 4-5-6 byłby przy obwód "8".
  • e-mierniki
    ta_tar
    Level 38  
    Pięknie to opisałeś #takijasiu ale dodam jeszcze jedno. RCD 3 jest 3-fazowe a zasila obwody 1-fazowe a tak nie powinno być.
    takijasiu
    Level 25  
    To jeszcze tylko dodam jedną ważną rzecz: skoro 4-5-6 to jest pompa, oświetlenie i gniazdka - to najprostszą rzeczą jaką możesz zrobić, jest wyłączenie tych 3-ch eSek - co prawda w ten sposób wyłączysz tylko tory fazowe. Ale to będzie też oznaczało, że żadne urządzenie nie będzie pracować na tych obwodach 4-5-6 - ale RCD nadal może wyzwalać, jeżeli pojawi się prąd na torze N. Zatem w pierwszej kolejności to bym sprawdził - czy na wyłączony eSkach 4-5-6 też ten RCD rozłącza czy nie. Jeżeli nie, to włączaj po jednej eSce i też sprawdzaj.
    ta_tar
    Level 38  
    takijasiu wrote:
    skoro 4-5-6 to jest pompa, oświetlenie i gniazdka - to najprostszą rzeczą jaką możesz zrobić, jest wyłączenie tych 3-ch eSek
    Jeżeli wyłączy 5 i 6 to pozbawi się zasilania gniazdek i oświetlenia.
    Spajder_PL
    Level 11  
    Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

1.
    takijasiu wrote:
    Pytanie do autora: co jest napisane an dole tego aparatu opisanego 8?

- jutro sprawdzę, ale obawiam się, że będzie nieczytelne jak na zdjęciu (mam dwa zdjęcia i wygląda to podobnie). Elektryk twierdził, że jest to RCD z "bezpiecznikiem".

2.
    takijasiu wrote:
    * ładowarka nie ma na to raczej wpływu - jest podłączona przez inne RCD i chyba nawet nie ma swojego toru N - co najwyżej ładowarka pracująca z 32A może obniżać napięcie we wszystkich obwodach w tej okolicy

- jednak problem występuje tylko jeśli ładowarka jest w użyciu (ale tylko czasem, nie za każdym razem, chyba po pewnym czasie, może kiedy przewody są nagrzane?), po odpięciu ładowarki problem znika

3.
    takijasiu wrote:
    Może napisz coś więcej o tej chlodni - co to jest za rodzaj urządzenia,

- mała chłodnia na owoce (zbudowana z płyt chłodniczych - na zewnątrz płyta metalowa pokryta jakąś farbą?), jutro mogę przesłać model zastosowanego agregatu.

4.
    takijasiu wrote:
    To jeszcze tylko dodam jedną ważną rzecz: skoro 4-5-6 to jest pompa, oświetlenie i gniazdka - to najprostszą rzeczą jaką możesz zrobić, jest wyłączenie tych 3-ch eSek - co prawda w ten sposób wyłączysz tylko tory fazowe,

- spróbuję jutro to sprawdzić, jeśli uda mi się znów doprowadzić do sytuacji, że będzie wyzwalać RCD, bo tak jak pisałem potrafi działać przez kilka dni, a później za każdym razem przy starcie agregatu w chłodni (i odciążeniu ładowarki) wyzwala RCD.
    Pamiętam, że kiedy jeszcze nie było RCD numer 8 (chłodnia była podpięta pod RCD numer 3 to wyłączyłem eSki 4,5,6 zostawiłem tylko 7 (dawniej chłodnia) i nadal wyzwalało RCD numer 3

Dodano po 55 [sekundy]:

ta_tar wrote:
    Jeżeli wyłączy 5 i 6 to pozbawi się zasilania gniazdek i oświetlenia.

to nie jest problem, na parę minut nie potrzebuję gniazdek i oświetlenia
    ta_tar
    Level 38  
    Spajder_PL wrote:
    - jednak problem występuje tylko jeśli ładowarka jest w użyciu (ale tylko czasem, nie za każdym razem, chyba po pewnym czasie, może kiedy przewody są nagrzane?), po odpięciu ładowarki problem znika
    Czyli możliwe że tutaj masz problem tak jak kolego wspominał
    takijasiu wrote:
    co najwyżej ładowarka pracująca z 32A może obniżać napięcie we wszystkich obwodach
    .
    A jeszcze dopytam. Czy niebieski przewód z RCD 8 z prawego górnego zacisku - to gdzie idzie? Cienki do RCD 3 a drugi ten grubszy?
    Spajder_PL
    Level 11  
    ta_tar wrote:
    Czyli możliwe że tutaj masz problem tak jak kolego wspominał
    takijasiu napisał:
    co najwyżej ładowarka pracująca z 32A może obniżać napięcie we wszystkich obwodach

Czy to znaczy, że spadek napięcia może wyzwalać RCD?

ta_tar wrote:
    A jeszcze dopytam. Czy niebieski przewód z RCD z prawego górnego zacisku - to gdzie idzie? Cienki do RCD 3 a drugi ten grubszy?

czy chodzi o grubszy przewód z RCD numer 8? Idzie do tej "szyny" obok bezpiecznika numer 2
    ta_tar
    Level 38  
    Spajder_PL wrote:
    czy chodzi o grubszy przewód z RCD numer 8? Idzie do tej "szyny" obok bezpiecznika numer 2
    I tutaj możesz mieć problem, bo N jest z przed RCD 3 na złączu a powinno być zza RCD 3.
    Spajder_PL
    Level 11  
    ta_tar wrote:
    I tutaj możesz mieć problem, bo N jest z przed RCD 3 na złączu a powinno być zza RCD 3.

jutro to jeszcze dokładnie obejrzę i odpowiem na pozostałe pytania.
    Na razie dziękuję za dotychczasową pomoc.

ta_tar wrote:
    A jeszcze dopytam. Czy niebieski przewód z RCD 8 z prawego górnego zacisku - to gdzie idzie? Cienki do RCD 3 a drugi ten grubszy?

Zobaczyłem zdjęcie jeszcze raz. Jednak tak to nie będzie. Sprawdzę jutro, ale jestem pewien, że z RCD 8 wychodzi tylko jeden przewód a ten grubszy idzie poza RCD 8 Dlaczego wyzwala wyłącznik różnicowo prądowy?

Dodano po 7 [godziny] 52 [minuty]:

ta_tar wrote:

tak dziwnie wyszło na zdjęciu, jednak grubszy niebieski przewód idzie poza RCD 8 i wchodzi "od spodu" do RCD 3,

takijasiu wrote:
    Pytanie do autora: co jest napisane an dole tego aparatu opisanego 8? Ogólnie RCD miałby tam napisane coś w stylu 16/1N/003 - zaś jeżeli tam jest napisane np. 16/1N/B/003 - czyli jest dodatkowo B lub C, to znaczy że to jest RCBO - czyli różnicówka kombinowana z nadprądówką.

Ogólnie brak zabepieczenia nadmiarowo-prądowego obwodu byłby ogromnym błędem i nikt tego raczej nie zrobił.

z przodu odczytać się nie da, jednak z boku wygląda to tak (mi jako laikowi nic nie mówi): Dlaczego wyzwala wyłącznik różnicowo prądowy?

Spajder_PL wrote:
    takijasiu napisał:

- mała chłodnia na owoce (zbudowana z płyt chłodniczych - na zewnątrz płyta metalowa pokryta jakąś farbą?), jutro mogę przesłać model zastosowanego agregatu.

agregat do tej chłodni to:

Dodano po 18 [minuty]:

takijasiu wrote:
    * N odbioru jest przedłużone kawałkiem brązowego przewodu - widać elektryk nie miał 20 cm niebieskiego przewodu - przedłużone jest, bo wyjął N odbioru z tego mostka na prawo od aparatu "2" i musiał włożyć na odbiór "8" - sprawdź jak elektryk to połączył - powinna być złączka wago, złączka szynowa, ale na pewno nie przewody skręcone ze sobą i owinięte taśmą izolacyjną

N odbioru czyli przewód który wychodzi z dołu RCD numer 8? Jest to przewód czarny, który idzie do chłodni. Przewód brązowy, który na zdjęciu wygląda jakby był przedłużony i zaklejony taśmą to przewód prądowy (idzie do chłodni). Instalator chłodni mówił, że jeden z przewodów to przewód prądowy a drugi N (i ponoć nie można ich zamienić). Elektryk robiąc nową rozdzielnię oznaczył przewód brązowy jako N (dlatego nakleił na nim niebieską taśmę), ale z tego co wiem to się pomylił (bo w rzeczywistości jest to przewód prądowy a nie neutralny) i takie "oznaczenie" niebieską taśmą już zostało.
    ta_tar
    Level 38  
    Spajder_PL wrote:
    N odbioru czyli przewód który wychodzi z dołu RCD numer 8? Jest to przewód czarny, który idzie do chłodni. Przewód brązowy, który na zdjęciu wygląda jakby był przedłużony i zaklejony taśmą to przewód prądowy (idzie do chłodni). Instalator chłodni mówił, że jeden z przewodów to przewód prądowy a drugi N (i ponoć nie można ich zamienić). Elektryk robiąc nową rozdzielnię oznaczył przewód brązowy jako N (dlatego nakleił na nim niebieską taśmę), ale z tego co wiem to się pomylił (bo w rzeczywistości jest to przewód prądowy a nie neutralny) i takie "oznaczenie" niebieską taśmą już zostało.
    Po tym co tutaj napisałeś, to proponuję zaprosić porządnego elektryka (innego niż dotychczas) i niech zrobi porządek z podłączeniem tego urządzenia.
    Spajder_PL
    Level 11  
    ta_tar wrote:
    Po tym co tutaj napisałeś, to proponuję zaprosić porządnego elektryka (innego niż dotychczas) i niech zrobi porządek z podłączeniem tego urządzenia.

też się zastanawiałem już nad takim rozwiązaniem, jednak zapłaciłem elektrykowi 4050 zł (dwie rozdzielnie i nowy przewód od przyłącza domowego do kotłowni i garażu) i wolałbym aby w ramach reklamacji (ze względu na koszty) dotychczasowy elektryk usunął problem. Nie wiem jednak czy to ma sens....
    Nowy elektryk to nowe koszty. Szczerze mówiąc to też nie wiem jak znaleźć dobrego elektryka (miałem ten problem szukając elektryka na wiosnę to wykonania tych prac).

Zakładam (mam nadzieję, że nie błędnie), że urządzenie (chłodnia) jest podpięte prawidłowo. Są tylko dwa przewody (po ich zamianie miejscami za każdym razem wyzwalało RCD lub bezpiecznik, nie pamiętam).
    Myślę, że problem wyzwalania RCD numer 3 leży gdzie indziej (nie w sposobie podłączenia chłodni), ale gdzie...
    CYRUS2
    Level 42  
    Spajder_PL wrote:
    też się zastanawiałem już nad takim rozwiązaniem, jednak zapłaciłem elektrykowi 4050 zł (dwie rozdzielnie i nowy przewód od przyłącza domowego do kotłowni i garażu) i wolałbym aby w ramach reklamacji (ze względu na koszty) dotychczasowy elektryk usunął problem.
    Spajder_PL wrote:

W temacie elektryczności jestem laikiem. Dlaczego wyzwala wyłącznik róźnicowo prądowy w "wyniku" działania urządzeń
    Innej możliwości kolega nie ma.
    Diagnostyka to "wyższy poziom elektryki".
    Instalacja powinna być zrobiona tak, żeby w sposób prosty dało sie diagnozować usterki.
    Ta instalacja jest "oszczędna" wiec diagnostyka nie jest prosta.
    William Bonawentura
    Level 33  
    Spajder_PL wrote:
    Myślę, że problem wyzwalania RCD numer 3 leży gdzie indziej (nie w sposobie podłączenia chłodni), ale gdzie...

Jak rozumiem instalacja była przerabiana. Zacząłbym od przejrzenia wszystkich gniazd, opraw oświetleniowych pod kątem pozostawienia "zerowania".
    takijasiu
    Level 25  
    Spajder_PL wrote:

takijasiu wrote:

z przodu odczytać się nie da, jednak z boku wygląda to tak (mi jako laikowi nic nie mówi): Dlaczego wyzwala wyłącznik różnicowo prądowy?

Zgodnie z opisem - https://eaton.elektro-team.pl/produkt/wylacznik-roznicowopradowy-cfi6-40-2-003-de-235760/

To jest różnicówka bez członu nadprądowego! W przypadku zwarcia w obwodzie chłodni, lub wzrostu obciążenia spowodowanego np. częściowym uszkodzeniem przewodu (przeciążenia), nie rozłączy obwodu. Skutkiem takiego zdarzenia będzie prawdopodobnie pożar, ponieważ w miejscu awarii będzie się wydzialała energia i szybciej stopeniu ulegną przewody, niż zadziała zabezpieczenie (w tym przypadku C40 z pozycji 0 na zdjęciu).

Spajder_PL wrote:

Spajder_PL wrote:
    takijasiu napisał:

agregat do tej chłodni to:

To jest COU-18CR1-A: http://chigo.pl/wp-content/uploads/2017/01/PL_CCU-Technical-Manual-20150309.pdf

Spajder_PL wrote:

Dodano po 18 [minuty]:

takijasiu wrote:

Rzeczywiście agregat ma oznaczone na przyłączu L i N. Ja nie zauważyłem na zdjęciu, że ten przewód brązowy oznaczony na niebiesko rzeczywiście jest wyprowadzony z toru fazowego.

Pytanie jak jest podłączony przewód ochronny do agregatu.

Pytanie też na ile jest możliwe, że po odwrotnym przyłączeniu L i N, dochodzi natychmiast do wyzwolenia różnicówki - na ile to jest prawidłowe - czyżby w urządzeniu N było na stałe połączone z uziemieniem?

Kolory przewodów do chłodni nie są prawidłowe, no ale jeżeli N jest podłączone do N, a L do L to powinno działać.

W pomieszczeniu chłodni są jakiekolwiek fragmenty obwodów zabezpieczonych przez 4-5-6? Np. oświetlenie, gniazdka, lub czy np. przewody oświetlenia tamtędy przebiegają?
    ta_tar
    Level 38  
    William Bonawentura wrote:
    Zacząłbym od przejrzenia wszystkich gniazd, opraw oświetleniowych pod kątem pozostawienia "zerowania".
    Ja bym w pierwszej kolejności sprawdził i prawidłowo podłączył przewód N z RCD 3, RCD 8 i listwy do której podpięte są pozostałe przewody N (ta obok RCD 2).
    P.S.
    Prośba do autora aby jeszcze raz opisał gdzie jaki przewód z RCD 8 wychodzi ale w punktach:
    1. zacisk lewy - góra ....
    2. zacisk prawy - góra ...
    3. zacisk lewy - dół ...
    4. zacisk prawy - dół ...
    Bo na zdjęciu widzę też jakiś czarny przewód w zacisku lewy - góra.
    haneb
    Level 24  
    Nie wiem czy dobrze widzę ale N z zasilania wchodzi na główną listwę N na pierwszy zacisk srubowy i podłączony jest pod niego tylko mały niebieski przewód. Natomiast brakuje mostka pomiędzy tym a pozostałymi modułami listwy N czyli pozostałymi dwoma przewodami pod zaciskami srubowymi.
  • Helpful post
    ta_tar
    Level 38  
    haneb wrote:
    Natomiast brakuje mostka pomiędzy tym a pozostałymi modułami listwy N czyli pozostałymi dwoma przewodami pod zaciskami srubowymi.
    A to sądzisz że nie ma połączeń między modułami? To w jaki sposób działa oświetlenie i gniazdka? Nie znam producenta tej rozdzielnicy ale w taki razie co to są te małe niebieskie prostokąty w dolnej części?
  • Helpful post
    haneb
    Level 24  
    ta_tar wrote:
    A to sądzisz że nie ma połączeń między modułami? To w jaki sposób działa oświetlenie i gniazdka? Nie znam producenta tej rozdzielnicy ale w taki razie co to są te małe niebieskie prostokąty w dolnej części?
    Na telefonie ciężko było ocenić. Zmylił mnie właśnie brak tego mostka pomiędzy pierwszym a drugim ale z tego co widzę to są jednak podwójne moduły.
    Jest to firma Hensel: https://www.tim.pl/fileuploader/download/down...NCI%2F10869%2FKV%2Fkv___male_rozdzielnice.pdf

N wszystkie się zgadzają:

Na listwie obok 2 jest podpięty pod trzeci zacisk przewód żólto-zielony? Od gniazdka po prawej? Może pod dużym obciążeniem część prądu z N wędruje przez RCD 3 do jakiegoś urządzenia w pierwszej klasie ochronności które stoi na podłodze/wisi na ścianie itp.

Ogólnie tragedia ta instalacja - gniazdka zabezpieczone B20, oświetlenie C20. Jakiś dwużyłowy przewód z góry wychodzi. Chłodnia podłączona bez zabezpieczenia nadprądowego. Pomieszane kolory N i fazowe. Kolory faz też pomieszane - zasilanie jest L1-L3 szary, czarny, brązowy a do pompy już opisane brązowy, szary, czarny. Jako wyłącznik główny zamiast rozłącznika to wyłącznik nadprądowy C40. Na górze listwa N mogła zostać podzielona i wykorzystana zamiast dokładania kolejnej obok wyłącznika 2. Estetyka to również tragedia. Tego "elektryka" bym więcej wpuścił.
    Spajder_PL
    Level 11  
    ta_tar wrote:
    Ja bym w pierwszej kolejności sprawdził i prawidłowo podłączył przewód N z RCD 3, RCD 8 i listwy do której podpięte są pozostałe przewody N (ta obok RCD 2).
    P.S.
    Prośba do autora aby jeszcze raz opisał gdzie jaki przewód z RCD 8 wychodzi ale w punktach:
    1. zacisk lewy - góra ....
    2. zacisk prawy - góra ...
    3. zacisk lewy - dół ...
    4. zacisk prawy - dół ...

1. zacisk lewy - góra .... wchodzi do prądowego RCD 3 (trzeci od lewej góra RCD 3)
    2. zacisk prawy - góra ... wchodzi do N RCD 3 (pierwszy po prawej góra RCD 3)
    3. zacisk lewy - dół ... prądowy idzie do chłodni
    4. zacisk prawy - dół ... N idzie do chłodni

haneb wrote:
    N wszystkie się zgadzają:

N idą tak jak narysował haneb
    takijasiu
    Level 25  
    haneb wrote:
    Na listwie obok 2 jest podpięty pod trzeci zacisk przewód żólto-zielony? Od gniazdka po prawej? Może pod dużym obciążeniem część prądu z N wędruje przez RCD 3 do jakiegoś urządzenia w pierwszej klasie ochronności które stoi na podłodze/wisi na ścianie itp.

No jeżeli na mostek N za RCD "3" byłoby podprowadzone prawdziwe PE (czyli byłby przyłączony do ogólnego przewodu uziemiającego, czy szyny, czy cokolwiek), to prąd by płynął równie chętnie przez to PE jak i przez zasilanie N (czyli przez różnicówkę) - i to by powodowało rozłączanie tej różnicówki przy byle obciążeniu.

Ale możliwe jest, że na mostek N za RCD "3" został wprowdzony przewód żółto-zielony - wcale bym się nie zdziwił, gdyby to był przewód z obwodu zasilania tego agregatu chłodniczego. Dalszy scenariusz byłby taki, że ten przewód ż-o byłby podłączony do zacisku ochronnego na agregacie. Czyli zacisk ochronny agregatu miałby metaliczne połączenie z ziemią - ale przez RCD "3" (przez jego tor N) - i to jeszcze przy założeniu że jest to układ sieci TN.

W tym scenariuszu załączenie się agregatu musiałoby powodować, że z jednej strony części podłączone do PE w tym agregacie zaczynają mieć możliwość upływu do ziemi, a jednocześnie z układu L-N w agregacie nie ucieka prąd (bo to by powodowało wyłączenie RCD "8").

Czyli to by oznaczało przepływ prądu z obwodów za RCD "3" przez niewłaściwie podłączony przewód ochronny tego agregatu, bo podłączony do mostka N za RCD "3". A pojawianie połączenia o odpowiednio niskiej rezystancji między częściami podłączony do PE w agregacie, a ziemią, może zależeć np. od tego że agregat się trzęsie jak pracuje i np. jakaś mokra trawa jest bardzo blisko jego obudowy i zaczyna przewodzić.

Tylko że tak jak wspomniał wyżej kolega, szansa na to jest tym większa im większy prąd płynie w tym mostku N. A tutaj autor pisze, że główne obciążenie jest z ładowarki, która nie wchodzi na ten mostek N. Czy jest szansa, że ładowarka jest jednak wpięta w zabezpieczenie "4"? No ale nawet jakby, to tam pewnie jest silnik 3-fazowy i prąd w przewodzie N jest mały.

Ale zdaje się, że gdyby tak było, to problem by się pojawiał równie często gdy agregat był jeszcze na zabezpieczeniu "7" - ponieważ problem byłby wyzwalany przez "zwarcie" (no zmniejszenie rezystancji) między punktem na metalowym elemencie obudowy agregatu (podłączonym do zacisku PE i dalej na mostek N za RCD "3") a bezpośrednio ziemią.
    Spajder_PL
    Level 11  
    takijasiu wrote:
    Pytanie też na ile jest możliwe, że po odwrotnym przyłączeniu L i N, dochodzi natychmiast do wyzwolenia różnicówki - na ile to jest prawidłowe - czyżby w urządzeniu N było na stałe połączone z uziemieniem?

z tego co pamiętam to wyzwalało w momencie startu agregatu (było to robione dwa miesiące temu i niestety na 100% nie jestem pewien)

takijasiu wrote:
    Kolory przewodów do chłodni nie są prawidłowe, no ale jeżeli N jest podłączone do N, a L do L to powinno działać.

N jest podłączone do N, a L do L (w chłodni) - sprawdziłem
    takijasiu
    Level 25  
    Ale to jest rzeczywiście dobry trop chyba: trzeba prześledzić, co jest przyłączone na mostek N za RCD "3" - i czy są to tylko przewody N, czy tam się nie zaplątał jakiś przewód ż-o, a jeżeli tak, to do czego prowadzi ten przewód ż-o?
    Spajder_PL
    Level 11  
    takijasiu wrote:
    Tylko że tak jak wspomniał wyżej kolega, szansa na to jest tym większa im większy prąd płynie w tym mostku N. A tutaj autor pisze, że główne obciążenie jest z ładowarki, która nie wchodzi na ten mostek N. Czy jest szansa, że ładowarka jest jednak wpięta w zabezpieczenie "4"? No ale nawet jakby, to tam pewnie jest silnik 3-fazowy i prąd w przewodzie N jest mały.

Nie ma szansy, że ładowarka jest wpięta w zabezpieczenie "4". Jest wpięta na 100% w zabezpieczenie "2". Ładowarka jest wpięta przez gniazdo tzw. siłowe, ale korzysta tylko z jednej fazy (32A), jest to taka ładowarka (jeśli dobrze wyszukałem, bo są też identyczne trzyfazowe):
    https://www.zencar.net/product/j1772-level-2-charger-32a-evse-5-pins-cee/?portfolioCats=11

haneb wrote:
    Na listwie obok 2 jest podpięty pod trzeci zacisk przewód żólto-zielony? Od gniazdka po prawej?

I znów jest to przewód owinięty niebieska taśmą (na samym końcu brakuje tej taśmy i dlatego widać żółto-zielony). Przewód idzie od pompy. Jutro sprawdzę co to za przewód od strony pompy.

William Bonawentura wrote:
    Jak rozumiem instalacja była przerabiana. Zacząłbym od przejrzenia wszystkich gniazd, opraw oświetleniowych pod kątem pozostawienia "zerowania".

Przerabiana była część "do rozdzielni". Został doprowadzony zupełnie nowy kabel zasilający. Została wymieniona rozdzielnia - wcześniej było coś "przedpotopowego" - jakaś jedna wielka kostka do której wpięte były wszystkie przewody - brak bezpieczników i RCD, brak jakiegokolwiek wyłacznika! Jeden bezpiecznik był w drugim budynku czyli na wyjściu starego przewodu (brak RCD).

takijasiu wrote:
    W pomieszczeniu chłodni są jakiekolwiek fragmenty obwodów zabezpieczonych przez 4-5-6? Np. oświetlenie, gniazdka, lub czy np. przewody oświetlenia tamtędy przebiegają?

Nie ma.
    takijasiu wrote:
    To jest różnicówka bez członu nadprądowego! W przypadku zwarcia w obwodzie chłodni, lub wzrostu obciążenia spowodowanego np. częściowym uszkodzeniem przewodu (przeciążenia), nie rozłączy obwodu. Skutkiem takiego zdarzenia będzie prawdopodobnie pożar, ponieważ w miejscu awarii będzie się wydzialała energia i szybciej stopeniu ulegną przewody, niż zadziała zabezpieczenie (w tym przypadku C40 z pozycji 0 na zdjęciu).

Tragedia. Jutro dzwonię do elektryka.

Tak na marginesie dodam, że elektryk nie sprawdził kolejności faz i pompę do studni głębinowej podpiął źle (kolejność faz). Dobrze, że się nie zepsuła, bo Grunfos działa (przy złej kolejności faz) ale z dużo niższą wydajnością - w pewnym momencie woda praktycznie przestała lecieć, już nawet szukałem osobę, która zajmie się wyciągnięciem pomby ze studni głębinowej i odesłaniem do serwisu (przez przypadek w padłem na to, że kolejność faz może być zła)
    haneb
    Level 24  
    Spajder_PL wrote:

William Bonawentura napisał:

Przerabiana była część "do rozdzielni". Został doprowadzony zupełnie nowy kabel zasilający. Została wymieniona rozdzielnia - wcześniej było coś "przedpotopowego" - jakaś jedna wielka kostka do której wpięte były wszystkie przewody - brak bezpieczników i RCD, brak jakiegokolwiek wyłacznika! Jeden bezpiecznik był w drugim budynku czyli na wyjściu starego przewodu (brak RCD).
    Jeżeli instalacja gniazd i oświetlenia nie została wymieniona na 3 przewodową to w niej może być też problem. Jeżeli w starej instalacji gdzieś jest odbiornik w pierwszej klasie ochronności i wykonano "zerowanie" to efekt będzie taki sam. Jeżeli je usuniemy (ewentualnie nie powinno go tam być) to wtedy pozbawiamy się podstawowej ochrony przed porażeniem. Dlatego w starych dwużyłowych instalacjach rzadko montuje się RCD. Zależy to przede wszystkim od układu sieci ale takiej informacji nie uzyskaliśmy. I podejrzewam, że ten elektryk nie będzie miał na ten temat pojęcia, tak samo jak o pomiarach.

Spajder_PL wrote:
    takijasiu napisał:
    To jeszcze tylko dodam jedną ważną rzecz: skoro 4-5-6 to jest pompa, oświetlenie i gniazdka - to najprostszą rzeczą jaką możesz zrobić, jest wyłączenie tych 3-ch eSek - co prawda w ten sposób wyłączysz tylko tory fazowe,

- spróbuję jutro to sprawdzić, jeśli uda mi się znów doprowadzić do sytuacji, że będzie wyzwalać RCD, bo tak jak pisałem potrafi działać przez kilka dni, a później za każdym razem przy starcie agregatu w chłodni (i odciążeniu ładowarki) wyzwala RCD.
    Pamiętam, że kiedy jeszcze nie było RCD numer 8 (chłodnia była podpięta pod RCD numer 3 to wyłączyłem eSki 4,5,6 zostawiłem tylko 7 (dawniej chłodnia) i nadal wyzwalało RCD numer 3
    W sytuacji kiedy występuje problem możesz też sprawdzić wyłączając obwody 4,5,6 i odłączając po kolei ich przewody N z listwy obok 2. Z tym, że manewrowanie przy przewodach neutralnych nie jest bezpieczne i przy nierozwadze grozi porażeniem lub spaleniem sprzętu. Musisz być pewien, że są to przewody od tych wyłączonych obwodów i czy na pewno je wyłączyłeś. Nie włączać dopóki nie podłączysz ich z powrotem.