Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SMS58N68EU/50 - błąd E09 - uszkodzona grzałka

marcukr 18 Aug 2020 21:29 1389 10
Bosch
 • #1
  marcukr
  Level 10  
  Witam,
  tym razem muszę prosić o pomoc w sprawie zmywarki, ma 7 lat i właśnie na dniach po zakończeniu programu mycia wyświetlił się błąd E09 - nie grzeje. Faktycznie było 'zimno' po otwarciu drzwi, więc to raczej nie czujnik temperatury.

  Przejrzałem kilka filmów na YT jak otworzyć zmywarkę (podobne modele do mojej), zdiagnozować uszkodzenie oraz wymienić pompo-grzałkę - wszystko wyglądało dla mnie 'spoko', lubię majsterkować i zdarzało mi się naprawić to i owo.
  Niestety mój model okazał się bardziej problematyczny niż te oglądane na YT.
  Po zdjęciu prawej ścianki 'trochę' zajęło mi usunięcie zbiornika z wodą zaś znacznie dłużej wyjęcie sterownika (jeden zatrzask nie chciał się poddać), przy okazji parę skaleczeń, ale udało się. Wyjąłem złącze z grzałki i przedzwoniłem omomierzem - nie ma 'przejścia', więc to na bank grzałka do wymiany. Zdjąłem następnie złącze do silnika.
  Niestety próba wyjęcia mniejszego złącza z 3ma kablami przy grzałce skończyło się katastrofalnie - górny plastik złącza wyskoczył i skończyłem z 3ma kablami w ręku :(

  Stwierdziłem, że na tym etapie spróbuję wyjąć chociaż pompo-grzałkę, ale to też jakaś masakra, nie mam dojścia do obejmy, nie wiem jak ją poluzować/odkręcić - wyczułem palcem że z drugiej strony coś odstaje, ale nie sądzę że to śruba. Wydedukowałem, że pewnie serwisanci odkręcają z wnętrza zmywarki tę całą miskę z pompami i tędy zdejmują obejmę, ale ja wolałbym tego uniknąć, gdyż potem będą nieszczelności i dodatkowe kłopoty. Przy drugiej ścianie zupełny brak dostępu - jeszcze większy zbiornik z wodą, rury, inne zbiorniki przy podłodze.

  Załączam poniższe fotki i bardzo proszę o pomoc/wskazówki:
  - jak powinny być podłączone te kable od grzałki do sterownika i jak zdjąć tę obejmę od pompo-grzałki?
  Zmywarka Bosch SMS58N68EU/50 - błąd E09 - uszkodzona grzałkaDSCN02..JPG Download (125.52 kB) Zmywarka Bosch SMS58N68EU/50 - błąd E09 - uszkodzona grzałkaDSCN03..JPG Download (322.58 kB)
  Pozdrawiam
  Mariusz
 • Bosch
 • #2
  marcukr
  Level 10  
  Szukałem i znalazłem, że w kwestii trzech kabelków 'w ręku', nie tylko mi to się przytrafiło: Link
  zatem z tym problemem sobie poradzę. Pozostaje zaś pytanie odnośnie 'łatwości' :) wyjęcia pompo-grzałki...
  Pozdrawiam
 • #3
  abuhamza
  Home appliances specialist
  Zdejmij amortyzator gumowy przekręc zgodnie z ruchem zegara cala pompe, jak nie rusza się to ruszasz odwrotnie do zegara i spowrotem i tak merdasz. Jak wymerdasz to zejdzie Ci tam gdzie obejma, obejmy nie ruszaj! Jak już tam zlezie to ciagnij do siebie kręcąc lewo prawo, zejdzie drugi krociec.
  Oczywiście z wyczuciem 🙂

  Montaż robisz na płyn do naczyń, pierw merdasz ten kruciec gdzie jest obejma aż dojdzie do rantu pompy, następnie mocno wciskasz do przodu az do mocnego oporu. Zaciagasz amortyzator i po robocie.
 • Bosch
 • #4
  marcukr
  Level 10  
  OK, dziękuję !
  Co do zdjęcia zespołu pompo-grzałki to dobra wskazówka i jutro spróbuję wymontować w ten sposób.
  Jednak po jej zdjęciu, czy nie lepiej zmienić opaskę na dokręcaną śrubokrętem, którą można sobie ustawić śrubą w kierunku łatwego dostępu na przyszłość ?

  Pozdrawiam
 • #5
  abuhamza
  Home appliances specialist
  Zrób tak jak mówię, uwierz mi, a jeżeli negujesz moją propozycję to zrób po swojemu. Bardziej zainteresuj się czy nie miałeś wycieku 🙂
 • #6
  marcukr
  Level 10  
  Oczywiście ja nic nie neguję! Zrobię tak jak Pan radzi, tylko przyszło mi do głowy, że może warto by sobie 'usprawnić' na przyszłość :) Wycieku raczej nie miałem, 'podłoga' pod misą/pompami jest zakurzona, no chyba, że jakiś mały przeciek w pompie, ale to już stwierdzę po jej wymontowaniu.

  Aha, w czerwcu i lipcu 3-5 razy zdarzało się, że wywalało mi korek bezpiecznik 16A jakoś tak 20-30 min po włączeniu na programie Vario (1h.15min), zmywarka używana 2-3x na tydzień. Przyznam tylko, że trochę mnie wnerwił ten sterownik, gdyż z górną pokrywą nie dałem rady go wyjąć, mam nadzieję, że nie połamałem PCB przy tych próbach... Jutro rano planuję zamówić nową pompo-grzałkę.

  Pozdrawiam
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • Helpful post
  #7
  abuhamza
  Home appliances specialist
  To trzeba nie mieć oczu. Przecież na czapce sterownika jest strzałka w którą stronę się demontuje a w którą nie ciągnąć. Jak masz grzałke na 7 to są dwa zatrzaski. Jak masz na 6 to albo w górę albo w lewo przesuwasz 😃
 • #8
  marcukr
  Level 10  
  Witam, po dwóch tygodniach od wymiany pompo-grzałki i paru użyciach zmywarki, chcę Panu podziękować za wskazówki!

  Co do wspomnianej strzałki na obudowie, faktycznie musiałem odpowiednio podświetlić aby ją dojrzeć (ten materiał jest dość odblaskowy). Zapewne wynika to z faktu, że otwierałem zmywarkę wysuniętą spomiędzy mebli i miałem kiepskie dojście i niewystarczające światło.

  Wymieniłem na nowo kupiony zespół, kable do termistorów wmontowałem odpowiednio z powrotem do złącza. Ponieważ szło mi dość sprawnie, przy okazji wyjąłem pompę, bo parę lat wcześniej miałem komunikat błędu dotyczący pompy; wtedy stwierdziłem, że włosy wplątały się na oś pompy, udało mi się z wnętrza zmywarki je odwinąć/poluzować - trochę trwało wygrzebywanie pęsetą.
  Teraz okazało się, że też jest sporo nawinięte, ale z takim dostępem dużo sprawniej usunąłem. Na jednej z fotek jak to wyglądało po wyjęciu pompy.

  Potem jeszcze z otwartą obudową uruchomiłem na myciu 70°C przy okazji dezynfekując - nie stwierdziłem żadnych wycieków na dnie, stąd zamknąłem i wsunąłem na miejsce.

  Dwa dni później przyjrzałem się przepaleniu grzałki; okazuje się, że grzałka jest sprawna, natomiast lut między złączem, a paskiem grzałki jest tak jakby "pęknięty", sama grzałka ma nadal 20Ω - załączyłem fotki. Widziałem na forach, że niektórzy lutowali te połączenie, Żona mnie przekonała aby zostawić już zmywarkę z nową pompo-grzałką, poprzednią zostawię jako część zapasową do ewentualnej wymiany w przyszłości.

  Jeszcze raz dziękuję!
  Pozdrawiam
  Zmywarka Bosch SMS58N68EU/50 - błąd E09 - uszkodzona grzałkapompa_z_br...na_osi.jpg Download (152.02 kB) Zmywarka Bosch SMS58N68EU/50 - błąd E09 - uszkodzona grzałkapompo_grza...zlacze.jpg Download (163.43 kB) Zmywarka Bosch SMS58N68EU/50 - błąd E09 - uszkodzona grzałkapompo_grza...czenie.jpg Download (312.51 kB)
 • #9
  fbruno
  Level 2  
  Cześć,
  Mam pytanie w sprawie znalezienia poprawnego modelu grzałki do tej zmywarki (SMS58N68EU/50). Która wartość na grzałce (pompo-grzałce) to nr. modelu? Od dwóch dni mam ten sam problem (błąd E09) i chciałbym najpierw zaopatrzyć się w potrzebne elementy do wymiany zanim rozłożę to cacko :)
  dziękuję.
 • #10
  Piotr2608

  Level 40  
  fbruno wrote:
  Mam pytanie w sprawie znalezienia poprawnego modelu grzałki do tej zmywarki (SMS58N68EU/50).

  https://www.bosch-home.pl/supportdetail/product/SMS58N68EU/50#/Tabs=section-spareparts/
  ... a skoro tego nie znalazłeś to jest ryzyko, że i pompy nie znajdziesz.
  https://www.bosch-home.pl/sklep/00651956
  ... po wpisaniu w wyszukiwarkę indeksu Bosch z poprzedniego linku czyli 00651956 zaczynamy poszukiwania.
 • #11
  fbruno
  Level 2  
  Tak już znalazłem na tej stronie :)
  Wcześniej znalazłem na stronie north.pl ale cena była trochę wyższa niż się spodziewałem ;) dlatego chciałem znaleźć gdzieś tańszą wersję
  pozdrawiam i dziękuję za pomoc.