Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Używana ukośnica do cięcia drewna i metalu

lukpio3 18 Aug 2020 21:43 798 5
    lukpio3
    Level 21  
    Cześć,
    Potrzebuję zakupić do garażu ukośnicę. Używał jej będę może kilka razy do roku dlatego zdecydowałem się na coś używanego. Muszę kupić bo nieraz człowiek potrzebuje dociąć coś precyzyjnie i nie ma jak. Tak jak teraz w weekend musiałem ramkę metalową z profilu 30x30 pospawać, niby wytrasowałem sobie kąt 45 stopni tak jak się to robi czyli kątownikiem ze stopką wytrasowałem sobie do okoła profil, odmierzyłem 30mm, natrasowałem kolejny linie po obwodzie profilu i teoretycznie przekątna wyznaczyła mi ładny kąt do momentu kiedy wszystkie nie złożyłem. Później i tak było szlifowanie bo gdzieś te kąty pouciekały. Dlatego ukośnica jest mi niezbędna. Znalazłem do licytacji model Einhell TC-SM 2131 Dual z posuwem. Tylko teraz zastanawia mnie jedna rzecz. Bo ona wygląda jakby była do drewna. Czy każdą ukośnicą można ciąć metal? Czy może nie każda się do tego nadaje? Jak rozpoznać taką która da radę z metalem? Oczywiście to że powinna być specjalna tarcza diamentowa do cięcia beziskrowego to wiem. Nie zamierzam kłaść tam korundowej. Tylko czy w ogóle taka piła poradzi sobie z metalem. Moc silnika tej konkretnej którą znalazłem to 1800W i obroty 5000rpm. A może polecicie coś innego?
    vorlog
    Level 38  
    lukpio3 wrote:
    Einhell TC-SM 2131 Dual

To jest zabawka. Konstrukcja- cienkościenny odlew z lipnego aluminium, strach tym ciąć twardsze drewno nawet.
    Opis z aukcji nowego egzemplarza:
    Quote:
    TC-SM 2131/1 Dual idealnie nadaje się do cięcia drewna, paneli i tworzyw sztucznych

Obejrzyj sobie fotki ukośnic do metalu i porównaj wykonanie.
    V.
    anders11
    Level 30  
    Poszukaj modelu Evolution Fury
    lukpio3
    Level 21  
    Właśnie Evolution Fury też są w przystępnych cenach. Myślicie że warte rozważenia? Probowałem też ciąć kąty wyrzynarką ale nóż giętki, niby góra idzie ładnie pi linii a dół żyje własnym życiem. Taka robota to tylko marnowanie materiału.

W kręgu moich zainteresowań jest Evolution Fury 6, nawet mam ją w obserwowanych. Podoba mi się jej wykonanie, wygląda na bardzo solidne tylko pytanie czy 1200W i 3500rpm to nie za mało.
    vorlog
    Level 38  
    Jeżeli chcesz precyzyjnie ciąć pod spawanie (migomatem lub elektrodą otuloną) to szkoda kasy, tu decyduje odpowiednie zamocowanie przed spawaniem, bo i tak spaw pociągnie i kąty pójdą się kochać.
    Jak pod TIGa to ma sens, ale jak rzadko coś robisz to już niekoniecznie.
    Może taśmówka byłaby lepsza, zwłaszcza do wszelkich profili, kątowników? Tylko ceny już sporo wyższe.
    V.
    lukpio3
    Level 21  
    Tak, pod spawanie migiem ale tu spokojnie, po pierwsze używam kąta spawalniczego (tego z magnesem) + dodatkowo spawam na stole z płyty OSB i po zamocowaniu kąta spawalniczego, przykręcam do płyty listewki drewniane które przylegają mocno do spawanych elementów przez co nie ma szans aby spaw pościągał. Mi chodzi raczej o precyzyjne docięcie aby w ogóle to jakoś się trzymało bo jeżeli na zewnętrznym rogu element schodzi się na ścisk a wewnątrz mam 2 - 3mm szparę to nie jest normalne. Później nadlewam to po kropelce. Raz że spaw jest słabszy a dwa wygląda to słabo. A tak jak element jest dobrze docięty (bo tak mi się czasem zdarza choć rzadko) to później tylko szlifierką sobie ukosuję brzegi i spraw wychodzi taki że nawet nie trzeba praktycznie szlifować.