Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

JUNKERS WR 250-1 KE wyciek wody z korpusu piecyka

zyndramm 19 Aug 2020 05:28 1788 6
    zyndramm
    Level 9  
    Witam,

Mam leciwy już, bo 20 letni, gazowy ogrzewacz wody JUNKERS WR 250-1 KE
    Był regularnie czyszczony i działał bez zastrzeżeń.

Niedawno pojawił się jednak wyciek, który następuje w momencie otworzenia ciepłej wody i trwa przez cały czas jej pobierania.

Miejsce tego wycieku ustaliłem i jest ono jednoznaczne, widać je na załączonych zdjęciach - na pierwszym z nich oznaczone czerwoną strzałką.

Prosiłbym o informacje:

- jak nazywa się przeciekający element
    - na ile poważna jest to usterka (czy jest groźna w sensie bezpieczeństwa)
    - czy da się ją samodzielnie usunąć, a jeśli tak, co trzeba w tym celu zrobić
    - jeśli się nie da naprawić samodzielnie, jaki może być szacunkowy koszt naprawy serwisowej, bo przy tym wieku piecyka może to być już nieopłacalne

JUNKERS WR 250-1 KE wyciek wody z korpusu piecyka JUNKERS WR 250-1 KE wyciek wody z korpusu piecyka

JUNKERS WR 250-1 KE wyciek wody z korpusu piecyka JUNKERS WR 250-1 KE wyciek wody z korpusu piecyka
  • Helpful post
    valdimazur
    Level 16  

Do wymiany : Zestaw naprawczy zespołu wodnego junkers.
    Cena 50 zł
    Trzeba wymontować zespół wodny wybić tulejkę i wstawić nową.
    Operacja dość prosta.

Dodano po 3 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

przy okazji warto nasmarować iglicę zespołu gazowego.
    zyndramm
    Level 9  
    Czyli, jeżeli dobrze wnioskuję, moduł wodny do jest ten element plastikowy, do którego wchodzą rury i jest on jednym zespołem z tą metalową pokrywą, którą widać na drugim, załączonym przez Ciebie zdjęciu. Po odkręceniu tej pokrywy będzie dostęp do do tego elementu, który określiłeś jako "zestaw naprawczy zespołu wodnego" który to stary należy wyjąć, a nowy włożyć.

Ponieważ w naturze się to wszystko "zlewa" na zdjęciu zaznaczyłem zieloną linią przerywaną umowną granicę zespołu wodnego, tak jak to zrozumiałem. Nie za bardzo w tej sytuacji rozumiem, jak ten zespół wodny jest przymocowany do reszty piecyka, bo nie widać niczego, co mogłoby za takie mocowanie służyć, poza śrubką, którą oznaczyłem zieloną strzałką ze znakiem zapytania. Chyba, że jest jeszcze jakieś mocowanie na tym wewnętrznym kołnierzu, który widać na zdjęciu zestawu naprawczego zespołu wodnego.

Zmierzam do tego, jak to zdemontować, żeby czegoś nie urwać.

Znalazłem jeszcze zdjęcie zespołu wodnego do tego piecyka, więc chyba pisząc o "wybijaniu tulejki" miałeś na myśli to, że zespół ten jest zamocowany w zasadzie na wcisk, czy tak ?

• Helpful post
    valdimazur
    Level 16  
    Zespół wodny to właśnie ten element plastikowy z metalową pokrywa ( 5 śrub z góry ).
    Po odkręceniu metalowej pokrywy pojawi się plastikowa pokrywa z tą tulejką cieknącą na środku.
    Trzeba wyciągnąć starą tulejkę a wcisnąć nową ( warto przesmarować oring na nowej )

Aby zdemontować zespół wodny : zakręcasz wodę odkręcasz wężyk i wyjmujesz miedzianą rurkę z prawej strony,
    Zespół jest przymocowany dwoma śrubami ( jedna zaznaczona na zielono druga z przodu piecyka ( ponad pokrętłem od przepływu wody )
    Ze zdjęć widać ze połączenie zespołu wodnego z gazowym mocno zakamienione ( może być problem z wyjęciem )
    Po popuszczeniu 2 śrub trzeba zespól wodny ciągnąć w dół .
    zyndramm
    Level 9  
    Bardzo dziękuję, teraz wszystko nie wygląda już tak skomplikowanie.

Jeszcze takie kwestie;

Czy do tego zestawu naprawczego zespołu wodnego, którego zdjęcie wcześniej załączyłeś, przynależą jeszcze jakieś oringi, uszczelki itp. czy trzeba je osobno zamówić ?

Jakiego smaru użyć do przesmarowania oringu ?

Jakiego smaru użyć do przesmarowania iglicy zespołu gazowego ?

Czy to zakamienienie, które widać, można wcześniej potraktować np octem, przykładowo nawilżając ręcznik papierowy i wciskając go w to miejsce, gdzie łączy się zespół wodny z górą piecyka i zostawić na trochę ? Ten kamień który mamy w wodzie, łatwo poddaje się takiej procedurze.
  • Helpful post
    valdimazur
    Level 16  
    Oring powinien być w zestawie. Przekłada się zazwyczaj iglicę ze starej tulejki .
    Ta iglica pracując 20 lat wytarła gniazdo (zwiększyła średnicę) w tej tulejce , stąd ten wyciek .
    Do smarowania zwykły smar lub smar teflonowy.
    Iglica zespołu gazowego jest ponad zespołem wodnym.
    Jak wymontujesz zespól wodny to będzie widać od dołu.
    Iglica zespołu wodnego popycha iglicę zespołu gazowego.
    Na początek radziłbym spróbować czy da się zdemontować zespół. wodny a później zamawiać części.

Dodano po 58 [sekundy]:

Można spróbować odkamienić wcześniej to połączenie

Dodano po 8 [minuty]:

zyndramm
    Level 9  
    Też tak założyłem, że najpierw spróbuję wymontować zespół wodny, a potem zamówię elementy nowego zestawu. W tym tygodniu odkamienię, a w przyszłym będę w domu sam i wtedy bez presji i dyszenia w szyję ;-) że nie ma wody spróbuję to zdemontować.

Czy "zwykły smar" to taki ciemno brązowy, towoto podobny ?