Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Saeco Incanto HD8917/09 - leje wrzątkiem przez spieniacz zamiast parzyć kawę

_uszy_ 20 Aug 2020 12:31 1524 6
    _uszy_
    Level 7  
    Szanowne Forum,

co może być przyczyną tego, że ekspres do kawy Saeco Incanto HD8917/09 przy próbie zrobienia espresso (lub espresso lungo) wylewa wrzątek przez spieniacz mleka? Załączam film obrazujący tę wadę.

Jeśli spieniacz nie jest wstawiony na swoje miejsce w ekspresie, to gorąca woda i para tryskają z dyszy, która powinna prowadzić do spieniacza właśnie, a przy jego braku leje po całej kuchni i ścianie.

Sprawa świeża - objaw zaczął się wczoraj. W nocy przeprowadziłem proces odkamieniania - ale śmiem twierdzić, że był czysty, gdyż tym razem z urządzenia nie spływała woda z grudkami kamienia kotłowego, co zdarzało się wcześniej, ani jakoś mocno zabarwiona.
    Przy okazji czynności konserwujących, użyłem też tabletek do usuwania tłuszczu/oleju kawowego, więc urządzenie jest raczej czyste.

Nie zmienia to jednak faktu, że coś się popsuło/zatkało i nieprawidłowo kieruje strumień wody na wyjściu.

Czy ktoś zna budowę wewnątrz i potrafi z pamięci określić możliwą przyczynę? Da się to załatwić chemią - wykonując kolejne odkamienianie/odtłuszczanie (konieczny zakup, bo wszystkie zapasy zużyłem) - czy konieczna ingerencja fizyczna i wymiana jakiegoś zaworu/wężyka/rurki?
    _uszy_
    Level 7  
    ssss wrote:
    Najprawdopodobniej elektrozawor uszkodzony

Nie pocieszyłeś mnie, Kolego. ``/
    ssss
    Level 36  
    Spruboj jeszcze raz odkamienic moze kamien zablokowal elektrozawor
    _uszy_
    Level 7  
    ssss wrote:
    Spruboj jeszcze raz odkamienic moze kamien zablokowal elektrozawor

Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem.

Ponowny (kilkukrotny) proces odkamieniania niczego niestety nie zmienił.
    Trzeba będzie odwiedzić serwis - chyba nie mam ochoty samodzielnie tego rozbierać, bo nawet nie wiedziałbym, z którego miejsca zacząć. Rozbieranie pecetów czy laptopów wydaje mi się łatwiejsze. ;-)

Telefoniczne konsultacje potwierdziły pierwszą odpowiedź o uszkodzonym elektrozaworze przypuszczalnie w wyniku niszczącej działalności kamienia kotłowego, co w sumie nie jest szczególnie odkrywcze, choć trochę mnie dziwi, gdyż wg. mnie, magistrala od pompy wysokiego ciśnienia do dysz, z których leci zaparzona już kawa, cały czas jest zalana wodą (no, może poza końcówką tej magistrali, tj. dyszami kawowymi), więc kamień nie powinien się odkładać.
    Wydaje mi się, że kamień odkłada się najbardziej na elementach, które są zalewane wodą, która następnie odparowuje. Wówczas to rozpuszczone w wodzie sole wapnia i magnezu, w zależności od twardości wody, za którą właśnie odpowiadają, tworzące kamień kotłowy, mogą narastać na elementach hydrauliki. Prędzej bym się spodziewał zakamienienia obiegu pary wodnej do spieniacza, jednak ta magistrala jest sprawna, bo 100% wody i pary uchodzi właśnie nią. No chyba, że kamień powstał właśnie w tym obiegu i uniemożliwia otwarcie zaworu do obiegu produkcji kawy...

Dam znać, gdy odbiorę urządzenie z naprawy.

Sam zawór - o ile to właśnie ten się uszkodził - znalazłem za ok. 140 zł. Serwisy wołają od 250 do 400 za naprawę, więc minimum 100 można by zaoszczędzić. Ale z braku czasu i doświadczenia zdam się na serwis.

Próby ratowania urządzenia chemią zawiodły.
    _uszy_
    Level 7  
    Zbyt późno odczytałem Twój post, Kolego. Urządzenie w serwisie. Ponadto nie wiem, jak się dobrać do jego flaków. ;-)