Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny. Co wybrać?

20 Sie 2020 16:46 756 20
 • Poziom 15  
  Witam.
  Planuje zmodernizować dom gdzie istniał stary piec węglowy. Chcę zrobić ogrzewanie podłogowe w salonie, pokojach i łazience. Posiadam nitkę gazu doprowadzoną do domu. Czytałem o piecach gazowych dwu i jednofunkcyjnych.
  Mój dom posiada dwie łazienki w dość dużej odległości od kotłowni.
  Podobno piec gazowy jednofunkcyjny jest lepszy, bo szybciej dociera woda do odległych pomieszczeń w domu.
  Czy to prawda?
  Czy warto umieścić piec gazowy w łazience?
 • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
 • Poziom 33  
  lukas198820 napisał:
  Czy warto umiescic piec gazowy w łazience?

  Masz tam komin dymowy?
  lukas198820 napisał:
  Moj dom posiada dwie lazienki w dość duzej odległości od kotłowni.

  W kotłowni montujesz piec jednofunkcyjny, zasobnik c.w.u instalacja z cyrkulacją i ciepła woda z kranu na zawołanie.
 • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  Jeżeli są duże odległości pomiędzy kotłem, a ujęciami wody to stosuje się jedno z dwóch rozwiązań:
  1. Kocioł jednofunkcyjny + zasobnik ciepłej wody
  2. Kocioł dwufunkcyjny + warstwowy zasobnik ciepłej wody
  Przewagą drugiego rozwiązania jest dużo większa wydajność grzewcza ciepłej wody. Mówiąc kolokwialnie woda będzie podgrzewana dużo szybciej.
  Takie rozwiązania umożliwiają utworzenie cyrkulacji ciepłej wody, dzięki czemu ciepła woda będzie dostępna prawie natychmiast po "odkręceniu" kranu.

  Czy warto umieścić kocioł w łazience?
  Jeżeli masz tam miejsce na zasobnik ciepłej wody to tak. Chyba, że łazienki i kuchnia są bardzo blisko siebie to wtedy można pomyśleć o kotle dwufunkcyjnym podgrzewającym wodę przpeływowo.

  Jakie są zalety i wady grzania przepływowo kotłem dwufunkcyjnym oraz kotłem jednofunkcyjnym z zasobnikiem?

  Kocioł jednofunkcyjny + zasobnik:
  - Większe koszty podgrzewania ciepłej wody ze względu na straty ciepła
  - Duża chwilowa wydajność ciepłej wody (umożliwia jednoczesne korzystanie np. z dwóch łazienek)
  - Ograniczona ilość ciepłej wody do wielkości zasobnika. Po zużyciu ciepłej wody trzeba czekać, aż zostanie podgrzana kolejna porcja wody.
  - Możliwość utworzenia obiegu cyrkulacji ciepłej wody w rurach.

  Kocioł dwufunkcyjny + podgrzewanie przepływowe:
  - Mniejsze koszty podgrzewania ciepłej wody.
  - Ograniczona wydajność chwilowa ciepłej wody. Zasadniczo wystarcza tylko do obsługi jednej łazienki w danej chwili. "Odkęcenie" drugiego kranu zaburza temperaturę wody.
  - Nieograniczona ilość ciepłej wody. Jeżeli "odkręcimy" kran ciepłej wody to ciepła woda będzie leciała tak długo jak długo będzie "odkręcony" kran.
  - Zasadniczo nie można wykonać cyrkulacji ciepłej wody, choć są kotły w których jest to możliwe. Są to kotły z wbudowanym wewnątrz niewielkim zasobnikiem ciepłej wody oraz te kotły, które posiadają funkcję tzw. "komfortu ciepłej wody". Funkcja ta powoduje, że wewnętrzny wymiennik ciepła jest stale podgrzewany, a w nim porcja ciepłej wody, dostępna zanim uruchomi się palnik.

  Pisałeś o podłogówkach. Jak rozumiem całą instalację CO chcesz wymienić i zrobić podłogówki w całym dom?
  Jeżeli chcesz pozostawić część starej instalacji to jak i z czego ona jest wykonana?
  Zdajesz sobie sprawę, że taka mieszana instalacja komplikuje cały układ, oraz komplikuje sterowanie, a także podnosi koszt instalacji ok. 5-8 tys. zł? Najlepiej jest robić instalację jednolitą tzn. wszędzie podłogówki lub wszędzie grzejniki.
 • Poziom 15  
  W calym domu bedzie ogrzewanie podłogowe ..Dom jest parterowy o wymiarach 966 x1233 . Poddasze ma być uzytkowe. Tam tez wrzuciłbym podłogówke.
  Budynek teraz nie jest zamieszkany a kotlownia byla w piwnicy..Zamierzam przeniesć kotłownie na parter do łazienki a jak nie, to do malego pomieszczenia gospodarczego też na parterze tuż za łazienką.

  Tam gdzie bedzie łazienka nie mam kominu dymowego.
  ..Slyszalem też že przy gazowym ogrzewaniu musi byc tez drugi komin wentylacyjny.Prawda to?
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  To rób podłogówki wszędzie. Jedyne grzejniki to drabinki w łazienkach, które można podłączyć pod rozdzielacze podłogówek.
  Jeden rozdzielacz daj na parterze, a drugi na poddaszu. Przyjmij na 1m2 ok. 7m rury. Powierzchnię całości podziel na pola takiej wielkości, aby w danym polu było ułożone nie więcej jak 100m rury.

  Co do kotłowni to nie jest to takie proste jak Ci się wydaję, że sobie przeniesiesz gdzie chcesz. Musisz przejść wszystkie procedury jak w trakcie budowy czyli: opinia kominiarska, projekt instalacji gazowej, pozwolenie na budowę, kierownik i dziennik budowy, zgłoszenie do PINB, wykonanie przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia, protokół szczelności instalacji, odbiór itd.
  Każde pomieszczenie poprzez które będzie prowadzona instalacja gazowa musi posiadać sprawną wentylację i nie mogą to być pomieszczenia mieszkalne (pokoje, sypialnie). Tak samo pomieszczenie w którym będzie się znajdował kocioł musi mieć sprawną wentylację i nie może to być tylko i wyłącznie wykuta dziura na zewnątrz. Ponadto kubatura pomieszczenia w którym będzie zamontowany kocioł nie może być mniejsza jak 6m3 (dotyczy to już istniejących budynków) , a wysokość pomieszczenia od podłogi do sufitu nie może być mniejsza jak 1,9m (dotyczy to już istniejących budynków).
  Spaliny powinny być wyprowadzone szczelną rurą poprzez kanał kominowy. Nie musi to być kanał dymowy. Może być wykorzystany jeden z kanałów wentylacyjnych. Dopuszcza się też w przypadku budynków jednorodzinnych wyprowadzenie spalin bezpośrednio poprzez ścianę pod warunkiem, że moc urządzenia gazowego nie przekracza 21kW. Ponadto na zewnątrz zakończenie kominowe nie może się znajdować niżej jak 2,5m ponad terenem i musi być zachowana 0,5m odległość od krawędzi drzwi i okien, otworów wentylacyjnych, nawiewników, wywietrzników oraz tzw. ryzalitów czyli występów. Jeżeli jest to budynek posadowiony w granicy działek to komin nie może być wyprowadzony na stronę sąsiedniej działki.
  Jeżeli nie ma kominów to można zamontować na zewnątrz kominy ocieplone zarówno wentylacyjny jak i spalinowy.
  Poza ww obowiązują też przepisy elektryczne. W przypadku pomieszczeń takich jak łazienka czy kuchnia, pralnia, kocioł musi być zamontowany w 3 strefie bezpieczeństwa https://mlamp.pl/blog/oswietlenie-lazienki-stopien-szczelnosci-ip-wybrac/strefy-ip/
  Najogólniej mówiąc musi być oddalony od umywalek, wanien, brodzików, zlewozmywaków co najmniej 0,6m.
  Bywa jednak, że pomieszczenie jest zbyt małe i nie ma możliwości znaleźć takiego miejsca. Wtedy dopuszcza się montaż takiego urządzenia w 2 strefie ochronnej, pod warunkiem, że urządzenie to będzie podłączone do instalacji elektrycznej na stałe, czyli bez pośrednictwa wtyczki i gniazdka.
 • Poziom 15  
  Zamuerzam wszędzi dawać podłogówke. Zaś tak jak kolega napisał w łazience bedzie grzejnik drabinkowy.

  Interesuja mnie jeszcze kilka rzeczy.Mianowicie jaka moc powinien mieć kociol gazowy w takim budynku jak moj ile kW.?

  Słyszałem też że zamiast zwykłego komina stosuje sie tzw turbokomin.Co to jest?

  Ile litrowy zbiornik zastosować do grzania wody w takim domu jak moj?
 • Poziom 10  
  Jaka ma być powierzchnia łączna ogrzewanych pomieszczeń? Jakie masz ocieplenie [podstawowe info, czyli grubość ocieplenia ścian i sufitu]. Ile osób liczy gospodarstwo domowy [dane niezbędne do określenia pojemności zasobnika c.w.u.].
 • Specjalista - systemy grzewcze
  lukas198820 napisał:
  Zamuerzam wszędzi dawać podłogówke. Zaś tak jak kolega napisał w łazience bedzie grzejnik drabinkowy.

  Interesuja mnie jeszcze kilka rzeczy.Mianowicie jaka moc powinien mieć kociol gazowy w takim budynku jak moj ile kW.?

  Słyszałem też że zamiast zwykłego komina stosuje sie tzw turbokomin.Co to jest?

  Ile litrowy zbiornik zastosować do grzania wody w takim domu jak moj?


  Wejdź tu: https://cieplowlasciwie.pl/start
  Krok po kroku wpisuj dane i otrzymasz przybliżone wyniki.

  Odnośnie "turbokomina" to jakoś dziwnie mi się kojarzy z kolejnym fantastą: http://zakopane-zakopane.home.pl/turbokomin/
  Wracając do kondensacyjnego kotła gazowego to potrzebny jest szczelny komin z materiału odpornego na kwasy. Może to być komin ceramiczny lub ze stali kwasoodpornej.
  Jeżeli masz komin murowany to należy do niego wsadzić wkład ze stali kwasoodpornej lub tworzywa sztucznego.
  Kocioł ponadto potrzebuje powietrza do spalania. Powietrze to można doprowadzić do kotła oddzielną rurą wtedy mówimy o systemie powietrzno-spalinowym rozdzielnym, ale można też zastosować wkład kominowy podwójny (rura w rurze) lub też umieścić w murowanym kominie wkład spalinowy, którym będą wyrzucane spaliny, a powietrze do spalania zaciągać tym samym kominem - mówimy wtedy o systemie powietrzno-spalinowym koncentrycznym. Niektórzy taki zestaw niepoprawnie nazywają turbokominem.
 • Poziom 15  
  Ok teraz rozumiem..Mam komin stary murowany ale chyba bedzie trzeba go wyburzyc i zrobić w innym miejscu bo zmienia sie tez umiejscowienie kotla gazowego.W moim przypadku bedzie on albo w lazience albo w wydzielonym pomieszczeniu przed lazienka..

  Pytanie odnosnie kotla w lazience..Ile on zajmuje miejsca bo widze ze niektore wygladaja jak lodowka a inne maja bardzo rozlegla instalacje.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Zależy jaki kocioł kupisz.
  Ja standardowo polecam https://www.acv.com/pl/customer/new_product/0...-hre-eco-18-24#tabspace=unit&tabid=dimensions
  Dodając do tego kotła ramę z naczyniem przeponowym oraz maskownicę zasłaniającą zawory pod kotłem to kocioł będzie miał wymiary około: 45 x 42 x 85 cm (szerokość, głębokość, wysokość)
  Nie musisz murować nowego komina. Wystarczy komin stalowy, koncentryczny (rura w rurze), wyprowadzony poprzez strop i dach. Rurę można zabudować płytą gips-karton. Jeżeli ta rura będzie przechodzić poprzez nieogrzewany strych to należy ją owinąć matą z wełny mineralnej.
  Jeżeli chodzi o ten kocioł to na forum Elektrody już napisałem o nim bardzo dużo. O jego wyjątkowych zaletach, ponadprzeciętnej trwałości i niezawodności, tak prostej budowie, że nie ma się w nim co popsuć oraz funkcjach, których nie uświadczy się w kotłach innych firm.
  Kocioł ten ma jedyną wadę. Dość wysoką moc minimalną 5kW, ale wada ta miałaby znaczenie gdybyś zrobił instalację grzejnikową lub mieszaną. Jeżeli zrobisz w całym domu podłogówki + ewentualnie drabinki w łazienkach to nie ma to żadnego znaczenia.
 • Poziom 15  
  A co sadzisz o kotlach Vailant?
  Jak wogole wyglada kwestia bezpieczenstwabi szczelnosci instalacji gazowej?
  Niektorzy gadaja ze kociol gazowy jest niebezpoeczny bo grozi wybuchem i rozszczelnieniem.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  lukas198820 napisał:
  A co sadzisz o kotlach Vailant?


  W tej sytuacji nasuwa mi się zwrot "pokaż kotku co masz w środku".
  Nie będę się wypowiadał o kotłach Vaillant, bo firma produkuje różne kotły.
  Ale biorąc do porównania kotły Vaillant i ACV w zbliżonych cenach:

  Dla porównania weźmy kotły serii ecotec:

  Elektronika:

  Vaillant
  https://www.vaillant.pl/downloads/photos/prod...otec-plus-klapa-724235-format-flex-height.jpg
  Elektronika zabudowana w komorze kotła w której poza kiepskim chłodzeniem i wysoką temperaturą, może się pojawić nasycenie parą wodną 100% jeżeli na złączkach rurek i podzespołów czy też z obudowy wymiennika wystąpią przecieki. A tych połączeń jest dość dużo wewnątrz kotła. Kaseta elektroniki jest uszczelniona, ale zdarza się, że para potrafi się przedostać do wnętrza kasety z elektroniką i tam wykroplić na elektronice, powodując jej uszkodzenie. Z racji wyższej temperatury, szybciej wysychają w elektronice kondensatory elektrolityczne.

  ACV
  http://www.kreatherm.be/prdt_gas_acv_kombikompakt.html
  Elektronika zabudowana we wnęce pod kotłem. Zabezpieczona przed temperaturą i wilgocią panującymi wewnątrz obudowy kotła. Przejścia przewodów uszczelnione gumowymi uszczelkami. O ile ktoś tych uszczelek celowo lub przez przypadek nie powyciąga to nie ma możliwości, aby jakiekolwiek skropliny, woda czy też para dostały się do elektroniki. Ponadto elektronika jest dość dobrze chłodzona od dołu powietrzem.
  Wewnątrz kotła znajduje się znikoma ilość połączeń skręcanych lub na uszczelkę.

  Wymiennik:

  Vaillant:
  https://www.vaillant.pl/downloads/photos/prod...ray-ecotec-plus-724233-format-flex-height.jpg
  https://www.youtube.com/watch?v=S1hhzyaaq_s
  Wymiennik ciepła spaliny -> woda kotłowa w formie spłaszczonej rury nierdzewnej, zwiniętej w spiralę. Część obudowy tego wymiennika jest z plastiku, który podatny jest na uszkodzenie jeżeli wymiennik zostanie zapowietrzony, gdyż spaliny przepływają pomiędzy tymi zwojami rury oddają ciepło wodzie. Jeżeli w tej rurze nie będzie wody, która odbiera ciepło to spaliny nie zostaną dostatecznie schłodzone i mogą uszkodzić elementy plastikowe. Jest to najbardziej popularny typ wymiennik, który jest stosowany w kotłach innych firm. Kotły takie nie mogą pracować w układach otwartych i muszą być dobrze zabezpieczone przed zapowietrzeniem.
  Podgrzewanie CWU odbywa się w dodatkowym, płytowym wymienniku ciepła. Woda kotłowa jest przekierowywana do tego wymiennika i tam ciepło z wody kotłowej oddawane jest wodzie użytkowej. Przełączaniem tego obiegu zajmuje się wbudowany zawór 3-drogowy.
  Cykl podgrzewania wody użytkowej odbywa się w następujący sposób: na pobór ciepłej wody reaguje czujnik przepływu, zawór 3-drogowy przełącza obieg wody kotłowej do wymiennika płytowego, zostaje uruchomiona pompa obiegowa w kotle, zostaje uruchomiony palnik gazowy. Zatem ciepła woda z takiego kotła 2-funkcyjnego pojawi się z pewnym opóźnieniem.
  Wymienniki ze stali nierdzewnej są mało odporne na kiepską jakość wody, zwłaszcza na zanieczyszczenia jakie znajdują się w starych instalacjach otwartych.


  ACV:
  https://www.youtube.com/watch?v=rVe_l5KtXYE
  Wymiennik jest zbudowany z dużego bloku ze stopu aluminium, magnezu i krzemu. Blok ten posiada ożebrowania w formie dużego radiatora. Wewnątrz tego bloku zatopione są 2 rury miedziane. Jedna o większej średnicy do ogrzewania CO druga do podgrzewania CWU. W kotle tym nie ma dodatkowego, płytowego wymiennika ciepła i nie ma zaworu 3-drogowego. Jest tylko czujnik przepływu wody użytkowej, który przełącza kocioł w tryb podgrzewania CWU. Przełączenie w tryb podgrzewania CWU polega na zatrzymaniu pompy obiegowej CO, ponieważ jej praca w tym trybie jest całkowicie niepotrzebna. Następnie następuje uruchomienie palnika. Jeżeli kocioł wcześniej grzał obieg CO to przejście na podgrzewanie CWU odbywa się bez wygaszania palnika. Co ciekawsze kocioł przechodząc z trybu CO na tryb CWU od razu dostarcza ciepłą wodę, ponieważ wymiennik jest ciepły i ciepła jest też w nim woda użytkowa.
  Co ciekawsze kocioł posiada tryb "komfortu ciepłej wody", który polega na tym, że cały blok wymiennika jest co jakiś czas podgrzewany i utrzymywana jest zadana temperatura wody użytkowej w tym wymienniku. Oczywiście ten tryb używany jest wtedy, gdy kocioł nie realizuje podgrzewania CO. Ale to jeszcze nic, bo w kotle można sobie włączyć funkcję "inteligentnego komfortu ciepłej wody", który polega na tym, że wymiennik ten jest utrzymywany ciepły tylko wtedy, kiedy użytkownicy korzystają z wody. W tym trybie kocioł uczy się zachowania domowników przez szereg dni i w kolejnych dniach podgrzewa ten wymiennik w porach dnia i godzinach, kiedy domownicy korzystają z ciepłej wody. Przykładowo jak idziemy spać i nikt przez całą noc nie korzysta z ciepłej wody to kocioł niepotrzebnie nie podgrzewa tego wymiennika. Załóżmy, że codziennie wstajemy o szóstej rano to kocioł uruchamia się samoczynnie i o godzinie szóstej przygotowuje porcję ciepłej wody, która się pojawi natychmiast po odkręceniu kranów, zanim jeszcze uruchomi się palnik gazowy.
  Ponieważ wymiennik zbudowany jest z dużego bloku stopu aluminium, a spaliny muszą przepłynąć poprzez ożebrowaną dużą powierzchnię metalu to jest bardzo mało wrażliwy na zapowietrzenie układu CO czy też CWU. Ponadto jako jedne z niewielu mogą pracować w układach otwartych i są niewrażliwe na kiepską jakość wody i zanieczyszczenia znajdujące się w starych instalacjach otwartych.

  Vaillant:
  Wbudowane naczynie przeponowe, zawór bezpieczeństwa oraz zawór napełniający instalację.

  ACV:
  Brak wbudowanego naczynia przeponowego, brak zaworu bezpieczeństwa, brak zaworu napełniającego instalację. Te elementy należy zamontować na zewnątrz kotła. W przypadku naczynia przeponowego można dokupić dodatkową ramę z takim naczyniem, na której się wiesza kocioł.

  Parametry:
  Firma Vaillant produkuje kotły od mocy 14kW. W przypadku ACV najmniejszy kocioł ma moc 18kW dla CO. Vailant o podobnej mocy jak ACV ma nieco większy zakres modulacji niż ACV oraz o ok. 2% wyższą sprawność przy podgrzewaniu CO od ACV, co może się przekładać na nieco niższe rachunki za gaz. Trudno to oszacować , ale wydaje mi się, że kwota ta nie przekracza 100-200zł za sezon grzewczy. ACV ma natomiast dużo większą sprawność od Vaillanta w trybie podgrzewania CWU. Wszystko przez to, że wymiennik spaliny -> woda użytkowa podgrzewa tę wodę bezpośrednio, a woda z sieci wodociągowej ma temperaturę ok. 10'C. Dlatego też spaliny są lepiej wychłodzone w przypadku ACV w trybie CWU.

  Do Ciebie należy wybór.


  lukas198820 napisał:

  Jak wogole wyglada kwestia bezpieczenstwabi szczelnosci instalacji gazowej


  Moim zdaniem ogrzewanie gazowe w domu jest o wiele bardziej bezpieczne od ogrzewania węglowego. Oczywiście pod warunkiem, że instalacja gazowa oraz podłączenia kotła dokona osoba, która ma o tym pojęcie i przestrzega zasad i przepisów prawnych.

  lukas198820 napisał:

  Niektorzy gadaja ze kociol gazowy jest niebezpoeczny bo grozi wybuchem i rozszczelnieniem.


  Tu pozwolę sobie zacytować:
  "Gwoli ścisłości, tak to robią olbrzymy. Za to ogry… Aaa, no, tu jest gorzej. Ogry robią sobie rękawiczki z ludzkiej skóry i breloczki z wątroby, wyciskają ofierze białko z oczu. Najlepiej smakuje na tostach." :)

  Oczywiście grozi wybuchem i rozszczelnieniem, ale po to kotły takie są serwisowane i sprawdzane, aby nie doszło do takiej sytuacji.
  Z tego samego powodu nie wolno dokonywać jakichkolwiek przeróbek czy samodzielnych napraw elektroniki kotła. Kocioł gazowy posiada szereg zabezpieczeń, a jego montaż mogą przeprowadzać tylko i wyłącznie osoby wykwalifikowane i posiadające stosowne uprawnienia.
  Poza tym pomieszczenia, gdzie jest zamontowany kocioł oraz te poprze które poprowadzona jest instalacja gazowa muszą posiadać sprawną wentylację.
  W przypadku domu jednorodzinnego co najmniej raz do roku wymagany jest przegląd kotła gazowego, instalacji gazowej oraz kominów i wentylacji. Przynajmniej raz na 5 lat przegląd instalacji elektrycznej.
  Ja osobiście jeszcze się nie spotkałem, ani nie słyszałem o wybuchu kotła gazowego. Jeżeli się słyszy o wybuchach gazu to prawie zawsze jest to rozszczelnienie instalacji gazowej spowodowane zaniedbaniami lub wykonywanymi pracami. Czasami przyczyną jest pozostawienie instalacji zakończonej zaworem gazowym bez zaślepienia tego zaworu odpowiednim korkiem. Tak pozostawiony zawór może zostać otwarty przez przypadek i gaz się może ulatniać.
  Dlatego bardzo ważnym jest w gazownictwie, aby każda odnoga instalacji gazowej była podłączona do urządzenia gazowego lub szczelnie zakorkowana.

  P.S.
  Dodam jeszcze, że w przypadku 2-funkcyjnego kotła ACV jeżeli stwierdzimy za jakiś czas, że podgrzewanie przepływowe jest niewydajne (np. powiększyła się rodzina i potrzebujemy korzystać jednocześnie z 2-3 łazienek) to w bardzo łatwy sposób można kocioł przerobić na 1-funkcyjny z podgrzewaniem zasobnika CWU. Wystarczy tylko zamontować zasobnik CWU, podłączyć czujnik temperatury CWU oraz 3-drogowy zawór przełączający, zmienić podłączenie ciepłej wody, zmienić w kotle parametry i kocioł zaczyna podgrzewać ciepłą wodę w zasobniku jak kocioł jednofunkcyjny.
 • Poziom 15  
  Dziękuję za rzetelną odpowiedź. Mam jeszcze pytanie. Planuję dołożyć instalację fotowoltaiczną. Czy się to jakoś gryzie z gazem?

  Jeszcze jedna sprawa. Gdy załóżmy wyłączą mi prąd w instalacji gazowej to jak ogrzeję dom?
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  lukas198820 napisał:
  Planuje dołożyć instalacje fotowoltaiczna.Czy sie to jakoś gryzie z gazem?


  Nie gryzie się :)
  Ale jak zamierzasz zamontować większą instalację FV to może warto pomyśleć o ogrzewaniu elektrycznym np. pompa ciepła czy klimatyzatory czy nawet bezpośrenie grzanie prądem. Wszystko zależy jak duży masz dom i jaka będzie ocieplony.

  lukas198820 napisał:

  Jeszcze jedna sprawa...Gdy załóżmy wyłączą mi prąd w instalacji gazowej to jak ogrzeje dom?

  https://tooles.pl/przetwornica-ups-awaryjne-z...EfGLFUUVXGSS8DBO8JPjnIHZdpAedExMaAu1-EALw_wcB
 • Poziom 15  
  Pompa ciepła jest raczej droga i niopłacalna.
  Dom będzie ocieplony i ma 130 m2.
  Jeszcze jedna sprawa. Jak wygląda kwestia szczelności i bezpieczeństwa instalacji gazowej?
 • Poziom 15  
  A co panowie forumowicze powiecie o wybuchu gazu o strazaka w domu. Sprawa byla mediach, jak to z tym bezpieczeństwem jest?
 • Poziom 37  
  nie znam sprawy ale poza tym kwestia bezpieczeństwa jak każda inna.
  Równie dobrze można powiedzieć, że nie można mieć energii elektrycznej, bo można zginąć od porażenia.
  Wszystko się może zdarzyć ale ważne by podchodzić z głową do instalacji, bo wiele wypadków to zwykle efekt niedbalstwa ze strony ludzi lub lekceważenie kwestii bezpieczeństwa.
 • Poziom 20  
  Witam,
  Czy kolega Plumpi mógłby sobie darować nachalną, a wręcz niegrzeczną (dosadniej nie pozwala mi regulamin portalu...) promocję ACV? Ile Ci płacą za takie porównania?
  Czy ty naprawdę nie potrafisz odróżnić marketingowego bełkotu od merytorycznych różnic?
  Zapewniam cię geniuszu z ACV że elementarnie ogarnięty instalator przerobi każdy kocioł 2 funkcyjny w jednofunkcyjny z zasobnikiem.
  Uważajcie pytający na takich wszechwiedzących proroków!
  Pozdro
 • Poziom 21  
  Przed wyborem kotła sprawdź jak wygląda serwis i dostęp do części zamiennych i okres gwarancji no i oczywiscie poczytaj opinie na temat poszczególnych kotłów. ACV z gwarancja 3 lata wygląda raczej skromnie a opinie tragedia.
 • Poziom 20  
  Nie dla 2 punktów ale z szacunku dla słusznej uwagi babata! Patrz na dostępność i poziom serwisu w okolicy (wiele firm po jednodniowym "szkoleniu" daje certyfikaty ludziom be żadnego doświadczenia a robiącym statystykę jaki to wielki serwis ma!
  Pamiętaj, że każdy kocioł nawet ten najtańszy z marketu w promocji jest tak samo dobry do czasu aż się coś zepsuje.... wtedy wychodzi jakość kotła czyli jego serwisu!
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Szczecin62 napisał:
  Witam,
  Czy kolega Plumpi mógłby sobie darować nachalną, a wręcz niegrzeczną (dosadniej nie pozwala mi regulamin portalu...) promocję ACV? Ile Ci płacą za takie porównania?


  Nie wiem czy się śmiać z nieudolności konkurencji czy też płakać z powodu typowej zawiści?
  Gdybyś poczytał więcej moich wypowiedzi i nie osądzał po jednym wątku to zauważyłbyś, że nie prowadzę promocji ACV, lecz polecam ideę konstrukcji tych kotłów, a zwłaszcza ideę budowy wymienników aluminiowo-krzemowych z zatopionymi w nich wężownicami do podgrzewania CO i CWU. Poza ACV wielokrotnie polecałem kotły takich marek jak Intergas, Thermagen, Hoval, MHG Heiztechnik. Choć tak naprawdę wszystkie te marki są to te same kotły wyprodukowane przez holenderską firmę Intergas. Dlaczego ACV? Bo ma największą sieć dystrybucji oraz serwis w Polsce. W szczególności polecam też te kotły pod marką Thermagen sprzedawane przez polską firmę Secespol.
  Ale także polecałem kotły o nieco innej konstrukcji np. Brotje, Buderus, Junkers czy Termet, Saunier Duval oraz o bardzo zbliżonej konstrukcji wymiennika do ACV kotłów firmy Unical.
  Ale wszystko zależy co dla kogo, bo dla jednego najlepszym będzie ta marka, a dla innego inna.

  Szczecin62 napisał:

  Czy ty naprawdę nie potrafisz odróżnić marketingowego bełkotu od merytorycznych różnic?


  Kolego, skoro nie rozumiesz dlaczego prostota konstrukcji sprawia, że coś jest niezawodne i bardzo łatwe w serwisowaniu to już nie mój problem.
  Poza tym czy aby zwrotów "Ty" nie pisze się wielką literą, a przekręcanie czyjegoś imienia lub pseudonimu nie świadczy o braku kultury?


  Szczecin62 napisał:

  Zapewniam cię geniuszu z ACV że elementarnie ogarnięty instalator przerobi każdy kocioł 2 funkcyjny w jednofunkcyjny z zasobnikiem.


  Wolałbym, abyś nieco powstrzymał swoje insynuacje, bo z ACV łączy mnie tylko to, że poza innymi firmami mam także certyfikat ACV na serwisowanie ich urządzeń. Choć w chwili obecnej nie zajmuję się serwisowaniem, bo nie mam na to czasu. A że kotły serii Kompakt (czy to pod marką ACV, Thermagen, Intergas, Hoval czy MHG Heiztechnik) są wyjątkowo przyjazne do serwisowania i cechują się wyjątkową niezawodnością to też polecam.
  Zauważ też, że jest tu na forum wielu użytkowników tych kotłów i oni też he zachwalają.

  Szczecin62 napisał:

  Uważajcie pytający na takich wszechwiedzących proroków!
  Pozdro


  Jeszcze bardziej przed tymi, którzy mają zbyt wybujałą wyobraźnię.