Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziom fundamentowy, a instalacja PV

Budowadomu 20 Aug 2020 21:42 1068 7
 • #1
  Budowadomu
  Level 7  
  Witam, niedługo zaczynam budowę domu i chciałbym zapytać o kilka kwestii. Otóż będę wykonywał uziom fundamentowy, bednarka spawana na zakładkę (ok.15cm) i miejscowo do zbrojenia. W warunkach jak i w projekcie nie jest wymagana instalacja odgromowa, mimo to planuję wypuścić 4 "wąsy" na rogach budynku i oczywiście jeden do GSU pod rozdzielnice. Te 4 wypusty to "w razie wu", gdyby rezystancja uziemienia nie była zadowalająca to coś by można było dosztukować z takich wypustów. Pytanie jednak z innej beczki, a mianowicie uziemienie instalacji fotowoltaicznej (stelażu, oraz samych ogniw). Czy można wykorzystać te wypusty do uziemienia takiej instalacji drutem alu? Czy lepiej zrobić mimo wszystko LPS, a instalację PV objąć połączeniem wyrównawczym do GSU ?
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Helpful post
  #2
  pol102
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Generalnie nie łączy się, a w zasadzie unika łączenia uiomu fundamentowego i otokowego. Rezystancja uziemienia wyjdzie na pewno.

  Co do reszty to rozwiej swoje wątpliwości wchodząc na stronę tim.pl , na górze zakładka fotowoltaika. Świetnie napisano wszystko w zakresie odgromienia i uziemiania.
 • Helpful post
  #3
  KonradGatek
  Level 25  
  Można łączyć otok i fundament, ale otok miedziowany a nie ocynkowany.
  https://www.tim.pl/instalacje-fotowoltaiczne
  Quote:
  Jeżeli obiekt nie posiada instalacji odgromowej lub istnieje techniczna możliwość zachowania odpowiednich odstępów izolacyjnych pomiędzy instalacją odgromową a generatorem PV (zwykle jest to około 0,5 do 1 m) stosujemy ograniczniki przepięć Typ 2.

  Uważasz że jest to dobrze?
  https://www.tim.pl/instalacje-fotowoltaiczne
  Quote:
  Jeżeli obiekt posiada instalację odgromową i nie ma technicznej możliwości zachowania odpowiednich odstępów izolacyjnych

  Czyli upychamy ile wlezie i mówimy, że nie ma możliwości technicznej zachowania odstępów. I tak z przemyślanej odgromówki (przez projektanta) z zachowanymi odstępami robi się druty na dachu. Wykonane przez jakiegoś SEPa z Onlajna.
  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #4
  ^ToM^
  Level 39  
  Budowadomu wrote:
  Czy można wykorzystać te wypusty do uziemienia takiej instalacji drutem alu? Czy lepiej zrobić mimo wszystko LPS, a instalację PV objąć połączeniem wyrównawczym do GSU ?


  Można wykorzystać takie wypusty do uziemienia urządzeń PV. Wszystkie uziomy można (i należy) ze sobą łączyć, przy czym należy pamiętać o tym aby to robić w gruncie a nie nad nim.
  Te sprawy na elektrodzie były omawiane na elektrodzie dziesiątki jak nie setki razy - dla szczegółów przejrzyj archiwalne wpisy.
  Uziom fundamentowy na pewno będzie spełniał wszelkie wymogi - no chyba, że mieszkasz na Saharze.

  PV_GND.pdf Download (599.91 kB)
  PV ochr...pdf Download (645.18 kB)
  PG.pdf Download (5.83 MB)
 • #5
  Budowadomu
  Level 7  
  Dzięki za odpowiedzi, ale temat schodzi na inny tor troszkę. Łączenie uziomów - zdaje sobie sprawę z konieczności ekwipotencjalizacji, zostawmy to jak i również rezystancję uziemienia. Chciałbym się skupić na instalacji pv, mianowicie chciałbym wykorzystać dwa wypusty z uziomu na połączenie stelażu instalacji pv drutem odgromowym z tymi wypustami po przeciwległych rogach ("na skos") czy takie rozwiązanie może być zastosowane? Wtedy niejako ta instalacja staje się "piorunochronem". Czy lepszym rozwiązaniem jest zrobienie LPS w miarę możliwości z odstępami separujacymi (co ciężko będzie zachować), a na pv wyrównać potencjał do GSU? Spotkałem się jeszcze z opiniami, że do fotowoltaiki ma być zrobiony osobny uziom : )
 • Helpful post
  #6
  KonradGatek
  Level 25  
  Budowadomu wrote:
  Spotkałem się jeszcze z opiniami

  A czego się spodziewasz po fachowcach z sepem onlajn 24h. Rok temu klepał hydraulikę, pół roku temu skręcał regały, a teraz robi FV, bo jest na tym zarobek.
  Budowadomu wrote:
  W warunkach (...) wymagana instalacja odgromowa

  Warunki przyłączenia nie określają wyposażenia instalacyjnego.
  Budowadomu wrote:
  w projekcie nie jest wymagana instalacja odgromowa

  Ale projekt nie zawiera FV.
  Czy okaże się że jest wymagane, to trzeba ponownie przeliczyć. Sepy onlajn powtarzają, że nie trzeba bo tak słyszeli od sepa oflajn.
  Tu masz narzędzia:
  https://www.spinpol.com.pl/programy
  Darmowy i wmiarę prosty Grom Expert:
  https://www.spinpol.com.pl/obrazy/pliki/gromekspert/gromexpert.rar
  Pozdrawiam.
 • #7
  Budowadomu
  Level 7  
  Dużo czytania, przeglądania forum i internetu...
  Wnioski:

  -Sens zastosowania LPS wydaje mi się wątpliwy przy braku zachowania odpowiednich odstępów separacyjnych (Przeskok iskrowy przy wyładowaniu).

  -Piorun rzadko uderza :))) jak już uderzy to żadna instalacja nie zapewni 100% ochrony.

  Mam tylko dylemat czy obejmować instalację pv połączeniem wyrównawczym do GSU np. lgy16mm^2, czy też do wypustów uziomu drutem odgromowym.
  Wydaje mi się że druga opcja będzie lepsza, ponieważ nie "zaprasza" ona pioruna bezpośrednio do domu, tylko prowadzi go za rękę do ziemi ;)))
  Proszę mnie poprawić jeśli się mylę i wyrazić swoje opinie. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.