Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

keyboard do 1500 zł dla początkującego

xshimada 21 Aug 2020 02:17 720 1
 • #1
  xshimada
  Level 3  
  Witam.
  Nigdy nie miałem przedtem klawiszy/keyboard'a a chciałbym zakupić. Nie wiem jaki kupić na start, a patrząc po internecie, zdania ludzi były podzielone przy podobnych tematach. Chciałbym, aby mógł być podłączany do komputera by wykorzystywać go również do programów typu FL studio czy też synthesia itp. Mój budżet to do 1500 zł maksymalnie 2000 ale to już w ostateczności. Liczę na czyjąś pomoc, gdyż jestem w tym zielony. Ważne jest też dla mnie to, żeby miał przynajmniej chociaż 76 klawiszy minimum. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Jednoznaczna odpowiedź na Twoje pytanie jest niemożliwa, ponieważ nie napisałeś o jakiego rodzaju keyboard Ci chodzi.
  Zasadniczo określenie "Keyboard" oznacza instrument muzyczny, który jest wyposażony w zestaw gotowych brzmień przeróżnych instrumentów muzycznych oraz sekcję akompaniującą. Dzięki temu grając na takim instrumencie można wykonywać utwory tak jakby grał cały zespół muzyczny czy orkiestra. Instrumenty te są tak zbudowane, aby jak najłatwiej się dało zapanować nad rytmem oraz brzmieniami. Charakteryzują się dużą ergonomią w trakcie gry "na żywo" z akompaniamentem.
  Poza keyboardami są instrumenty typu "syntezatory", które z reguły są wyposażone tylko w brzmienia oraz procesory umożliwiające tworzenie własnych, niespotykanych brzmień.
  Kolejną grupą są "samplery", które umożliwiają nagrywanie przeróżnych brzmień innych instrumentów czy odgłosów oraz ich obróbkę w taki sposób, aby można je było wykorzystać do tworzenia muzyki.
  Coraz częściej różnice pomiędzy tymi instrumentami się zacierają, bo w "keyboardach" często można znaleźć poza gotowymi brzmieniami także i procesory syntezatorowe, a nawet wbudowane samplery. Ba.... nawet całe studia muzyczne, które umożliwiają tworzenie muzyki od początku do końca czyli wbudowane sequencery, które umożliwiają zapis muzyki w standardzie MIDI oraz audio, a następnie zapis w pliku audio np. MP3
  Instrumenty takie są często także wyposażone w odtwarzacze MP3.
  Instrumenty takie nazywa się zazwyczaj "Work station".

  Najbardziej ubogimi klawiaturami są tzw. "klawiatury sterujące", które nie posiadają własnych brzmień, służą do sterowania modułami brzmieniowymi sprzętowymi lub programowymi lub też umożliwiającymi nagrywanie muzyki na komputerze.

  Niezależnie od rodzaju ww instrumentów, każdy z tych typów instrumentów wyposażony jest w interfejs MIDI w postaci standardowego złącza DIN lub obsługiwanego poprzez USB MIDI to Host. Te interfejsy umożliwiają podłączenie danego instrumentu do komputera i tworzenie muzyki np. w FL Studio w oparciu o tzw. instrumenty wirtualne.

  Kolejną sprawą jest rodzaj klawiatury.
  Typowe klawiatury "keyboardów" posiadają miękkie klawisze, nieco węższe od typowej klawiatury fortepianu, ale szersze od klawiszy akordeonu. Taka klawiatura jest łatwiejsza do użytkowania przez osoby, które nigdy nie uczyły się grać na fortepianie czy pianinie lub też uczyły się grać na akordeonie.

  Są też instrumenty w których klawiatura odwzorowuje klawiaturę fortepianową. Są to tzw. "klawiatury ważone". Klawisze mają szerokość jak typowe klawisze fortepianu, są ciężkie z wyczuwalnym efektem pracy mechanizmu młoteczkowego fortepianu. Przeznaczone są dla osób, które uczyły się grać na fortepianie/pianinie.

  Wymyślono też "klawiatury półważone", które mają zamontowane ciężarki i wymagają użycia nieco większej siły niż w przypadku typowych klawiatur "keyboardowych". Tutaj bywa różnie jeżeli chodzi o szerokość klawisza, bo bywają klawisze węższe od fortepianowych jak i tej samej szerokości.

  Kolejną charakterystyką klawiatur jest czy klawiatura posiada dynamikę. Dynamika klawiatury to funkcja, która zmienia głośność, a czasami i charakterystykę brzmienia (barwę) w zależności od siły z jaką uderzymy w klawisz. Ponadto klawiatury mogą też być wyposażone w funkcję reakcji na docisk klawisza (mono aftertouch lub poly aftertouch). Funkcja ta umożliwia wprowadzenie dowolnych efektów, kiedy po uderzeniu i przytrzymywaniu wciśniętego klawisza dodatkowo zaczniemy go dociskać. Dzięki temu możemy lepiej symulować np. efekty zadęcia instrumentów dętych czy np. pojawiające się vibrato w brzmieniu organów Hammonda. Oczywiście można przypisać szereg przeróżnych efektów funkcji aftertouch. Mono aftertouch to funkcja, która wprowadza zaprogramowany efekt wszystkim klawiszom po dociskaniu dowolnego klawisza. Zaś poly aftertouch wprowadza zaprogramowany efekt tylko dla tych klawiszy, które są dociskane.

  Uczyłeś się grać na jakimkolwiek instrumencie klawiszowym?

  Zazwyczaj osoby, które się uczyły grać na fortepianie czy pianinie wybiorą klawiatury ważone. Osoby, które się uczyły na akordeonie lub się nie uczyły na żadnym instrumencie klawiszowym zazwyczaj wybiorą miękkie klawiatury keyboardowe, ewentualnie klawiatury półważone.