Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DiabloFloorStands by esh0 [Tesla+Vifa]

esh0 09 Paź 2005 12:27 6050 9
  • Wstęp.
    Cóż, nastał taki czas, że zestaw audio z charkterystyką "rozciągnięte U" przestał mnie zadowalać, więc trzeba było zrobić coś nowego. Po wielu, naprawdę wielu przemyśleniach, postanowiłem zrobić kolumny podlogowe, na glośniku którego jeszcze nikt nie użył. Wybór padł oczywiście na Teslę, jednak nie sławny ARN150, a nieznany XW165. Głośnik kupiłem (za skromne 50zł/szt, w Prolechu), ucieszony, że będę pierwszym który zaaplikuje ten przetwornik. To było dwa lata temu :D Niestety, ostatnia klasa średniej szkoły i matura przeważyły - głośniki leżały i się kurzyły. Po tym jak dostałem się na studia, postanowiłem od nowa wziąść się do roboty (wtedy jeszcze nadal nikt nie użył tego głośniczka ;) ). Czas nastąpił wybrać kopułkę. Oczywiście, padło na ARV104 (fundusze). W między czasie wysłałem Tesle do Irka, aby dokonoał stosownych pomiarów i zaprojektował zwrotnice. Trwało do...dość długo. W między czasie, zaczęły powstawać konstrukcje na tym właśnie głośniku (a chciałem być pierwszy :P). Trzeba było znowu coś zmienić...

Głośniki.
    Jak już napisałem, rolę wooferka przejęła Tesla XW165-1394. Głośnik ma do dyspozycji komorę 22litry. Wg niektórych jest to dość dużo, wg mnie odpowiednio.

Natomiast jako tweeter występuje, po kolejnych przemyśleniach, Vifa TC20SD05-06. Udało mi się kupić ją jakiś czas temu na allegro, za śmieszną kwotę 50zł/szt.

Zwrotnica, kabelki.
    Obrazek poniżej wyjaśnia wszystko. Cewki powietrzne: woofer 1,2mm, tweeter 0,7mm. Kondensatory Jantzen Audio. Montaż p2p ;) Okablowanie to 2,5mm i 1,5mm f-my ProCab. Dobre kabelki ;)

Obudowa.
    Całość wykonana jest z płyty wiórowej o grubości 20mm. Wymiary zewnętrzne to: szerokość 19cm, głębokość 35cm, wysokość 100cm. Nie ma to jak piła :)

Wewnątrz obudowy znajdują się dwie przegrody i jedna odgroda, wydzielająca komorę balastową (7litrów piasku...).

Jeśli chodzi o wykończenie. Pewnie w tym miejscu wszyscy powiedzą, że moje kolumny to klony Draculi MarkaW. No cóż...wpadliśmy na podobne pomysły ;) Fornir to oczywiście machoń (nie jakaś tam sosna bejcowana, jak to ktoś mi napisał :P ). Pokryty jedną warstwą lakieru olejnego (aby zaciemnić) i 4 warstwami lakieru nitro (nadać połysk i zabezpieczyć powierzchnię). Boki wykonane są z płyty pilśniowej 3mm. Pomalowane są czarną farbą (co chyba widać :P). Tutaj należy się małe wyjasnienie: boki nie są jeszcze skończone, czeka mnie ich szlifowanie i powtórne malowane, a także lakierowanie. Jednak przez najbliższe pół roku nie będę miał kiedy to zrobić, więc proszę o wybaczenie ;)
    Do pełni szczęście potrzebuję jeszcze skończyć (a właściwie też pomalować) podstawki, które widać na zdjęciach (mdf 22mm).
    DiabloFloorStands by esh0 [Tesla+Vifa]DiabloFloorStands by esh0 [Tesla+Vifa]DiabloFloorStands by esh0 [Tesla+Vifa]

A tak wygląda w komplecie z subwooferkiem:

Odsłuch.
    Na początku byłem przerażony. Z jednej strony ogromem basu (może nie super niskiego, ale jego ilością) jaki potrafią wyprodukować dwie skromne 16stki w pokoju 22mkw. To jest coś niesamowitego :). Z drugiej strony...przez kilka pierwszych dni zastanwiałem się, gdzie u licha są wysokie tony?! Po kilku dniach okazało się, że jednak są i ciągle były, tylko mój słuch nie był przyzwyczajony do takiego rodzaju dźwięku.
    TC20, to jak się okazuje, dość delikatny głośniczek (a spotkałem opinię, że niby zapiaszczony :?). Jak na moje ucho szczegółowy, ładnie brzmiący. Po prostu przypadł mi do gustu.
    XW165...jak już napisałem, ten głośniczek potrafi zatrząść :) Na pewno jest to sprawka dużej obudowy (22litry), jednak nie na tyle dużej aby spowodować gubienie rytmu. O srednicy chyba pisać nie muszę, bo jest taka jak w każdej tesli - jakby za kotarą, lekko stłumiona. Niestety...
    Co jeszcze zauważyłęm, ten duecik bardziej lubi się popisać przy głośniejszym słuchaniu, wtedy widać (słychać ;) ) co potrafi. A jak dla mnie to potrafi dużo.
    Jeszcze tylko napomknę, że kolumny napędzam wzmacniaczen na kostce LM3886, źródło sygnału to niestety tylko SB Live!, ale w planach jest zrobienie czegoś na PCM2702 ;) Albo kupno cd...

Koszta. [na jedną kolumnę, staram się wliczać tez koszta przesyłek]
    Tesla XW165-1394 - 55zł
    Vifa TC20SD05-06 - 55zł
    El. zwrotnicy - 35zł
    Kable - 10zł
    Zaciski - 10zł
    Br - 7zł
    Wkręty imbusowe - 2zł
    Farba, klej, szpachla, pędzle itp itd - 20zł
    Płyta pilśniowa - 5zł
    Płyta wiórowa - posiadałem ;)
    Fornir - jw
    =199zł
    Czyli komplet kosztował 400zł. Pewnie czegoś nie doliczyłem, ale mniejsza z tym. Czy za 400zł się opłacało? Tak!

ps. DiabloFS...są w takich kolorach, że tylko to mi przyszło na myśl ;)

Fajne!
  • #2 10 Paź 2005 11:49
    coolombo
    Poziom 29  

Co do XW165 to całkiem fajny głośniczek, mam go w monitorkach razem z ARV-ką tyle że w jakis 14-15L netto strojone na 50Hz i powierdzam że basu to on potrafi naprodukować dosyć sporo jak na ten kaliber oczywiście ;) i to w takiej malej budce. Gra efektywnie od 46-48Hz co do muzyki w zupełności wystarcza.

• #3 14 Paź 2005 08:26
    esh0
    Poziom 19  

Zapomnialem dolaczyc schematu zwrotnicy. Podziekujcie kol. irek2 ;)

• #4 14 Paź 2005 09:22
    uwe300
    Poziom 20  

Esh0 a czy słyszałeś może arp? jak wypada w stosunku do niego XW165 :>?

• #5 14 Paź 2005 10:32
    esh0
    Poziom 19  

Hm, uwe, nie słyszałem, ale trochę dziwi mnie to porównanie...przecież ARP to średniotonowiec, a XW pracuje w dużo szerszym (od dołu) paśmie...

ps. wyślij mi swoje, to porównam ;)

• #6 14 Paź 2005 10:36
    uwe300
    Poziom 20  

tzn chcialem zapytac czy slyszales 3-way na arp i porownac brzmienie srednich tonów? bo ja jestem troche głuchy ;) ale srednica z arn188 jest :/.... no comment, po prostu jej nie ma:( Ciekawi mnie ten xw, chyba zakupie do posłuchania. jakie wymiary zewn. maja twoje cudeńka:>?

• #7 14 Paź 2005 10:56
    esh0
    Poziom 19  

No...to nie słyszałem :) Wpadnij do mnie, to posłucham :D

Natomiast na moje głuche ucho, ten XW gra całkiem przyzwoicie, jednak wiadomo, to tesla, więc średnicę ma dość specyficzną ;)

Wymiary zewn. masz podane w opisie :P Czyżbyś nie czytał? :>

• #8 16 Paź 2005 11:16
    szakunec
    Poziom 11  

Witam po długiej nieobecności:)}
    Jakby się miało wykorzystanie esh0 twojej zwrotnicy do np. pary XW - oczywiście przy uwzględnieniu oporu - w tym przypadku 2x 8 ohm równolegle...?
    POZDRAWIAM.

• #9 04 Sty 2006 12:16
    smarcus
    Poziom 9  

Mam takie pytanie zwrotka jest zaprojektowana na obudowe 15l a twoja to jak napisales 22l wiec nie powinna byc ona znieniona ? czy jest to obojetne jaka damy objetosc obudowy??

• #10 06 Sty 2006 08:14
    uwe300
    Poziom 20  

szakunec...
    bez pomiarow i poprawienia zwrotnicy bedzie kicha

Dodano po 1 [minuty]:

Objetosc obudowy wplywa na niskie f. zwrotnica reguluje powyzej kilku kHz... chociaz w innej obudowie beda inne rezonanse, czy bafflestep, ktore wypadalo by wziac pod uwage....

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME