Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termostat - Zamiennik termostatu Danfoss 077b2808

_prusak_ 22 Aug 2020 17:29 1134 20
 • #1
  _prusak_
  Level 23  
  Cześć.
  Koledzy poszukuje termostat do lady do lodów o oznaczeniu Danfoss 077b2808. Czy ktoś posiada parametry tego termostatu i może mi pomóc dobrać odpowiedni zamiennik?
 • #2
  kecajk49
  Level 32  
  Rozumiem że te parametry nie są wydrukowane na korpusie tego termostatu, jezeli nie to można go zastąpić jakimś od chłodziarko zamrażarki jeśli pojemniki z lodami obslugiwane są parownikiem ,który musi się cyklicznie odszraniać "siłami natury",czyli podczas postoju sprężarki, proponuję W4-1 lub W4-2 (ATEA lub diabli wiedza kto to obecnie robi) jeśli potrzebna jest dluższa kapilara ( odpowiednio 1 lub 2 mb) i połączyć do rury parownika z zapewnieniem dobrego i "pewnego" kontaktu między nią a kapilarą..
 • #4
  kecajk49
  Level 32  
  A gdzie jest zamocowany czujnik wyświetlacza?
 • #5
  kierbedz4
  Level 36  
  Zamontuj termostat z jakiejś zamrażarki innej firmy.Termostat firmy Danfoss posiada kapilarę stalową pokrytą tandetnie miedzią która w warunkach wilgotnych pokrywa się rdzą.Mi skorodowała końcówka kapilary i już było po ptakach.Kapilary innych producentów termostatów są wykonane z miedzi pokryte chromem i są o niebo trwalsze.
 • #6
  kecajk49
  Level 32  
  Od kiedy lady do lodów są zamrażarkami,? bo ma zakres wskazywanych temperatur taki jak podał autor wątku?
  Jest prawidlowy ale taki zakres temperatur obsługują W4-1/2 a nie jest potrzebny żaden termostat od zamrażarki, który obsluguje inny zakres i to bez spadku wydajności a lada ma otwartą komorę przykrywaną pojemnikami na lody i musi się cyklicznie rozladzać , a już opowieści o "stalowych kapilarach" termostatów to gdzie was uczyli? bo jeszcze takich nie spotkalem, chyba że przysnałem.
 • #7
  _prusak_
  Level 23  
  Na termometrze jest wskazanie -30 oC. Lody zamarzają na kość bez względu na ile jest ustawiony termostat. Nie mam jak sprawdzić gdzie jest czujnik temperatury.
  To jest ta maszyna:
  https://otoprosto.pl/product/witryna-mroznicza-model-m400q/
  Producent pisze że zakres temperatury pracy to: -14…-23 °C
  Jeżeli zastosuje np W4 to temperatura załączania agregatu to zawsze +4,5 oC czyli wszystko by się wszystko topiło. Czy dobrze myślę?
  I jeszcze ważna sprawa rozmrażanie jest nie automatyczne tylko trzeba robić to samemu.
  Czy np. taki termostat nie byłby odpowiedni?
  https://allegro.pl/oferta/danfoss-077b2640-termostat-zamrazarki-z-kapilara-9615514657
 • #8
  kecajk49
  Level 32  
  A jak wygląda przestrzeń bezpośrednio pod wystawionymi na widok pojemnikami na oferowane lody i czy nie ma tam elementów grzejnych dla odszraniania?
  To że jest temp załączania +4,5 dla odszronienia na rurach parownika pod pojemnikami a w komorze poniżej w której są przechowywane lody do sprzedaży tam będą temperatury niższe .
  Gdzie pobiera sygnał obecnie zainstalowany termostat? z komory dolnej czy z rury parownika w części wystawowej?
  Jesli z komory dolnej to oczywiście że nie może być w4!
  Patrząc na wskazywane temperatury, to termometr pobiera sygnal z komory dolnej.
 • #9
  _prusak_
  Level 23  
  Kapilara jest wkładana bezpośrednio od dołu w zamrażarkę. Z tego wynika że raczej pobiera sygnał z komory dolnej. Chwilowo nie mam jak sprawdzić czy posiada grzałkę ale raczej myślę że jej tam nie będzie.
 • #10
  kecajk49
  Level 32  
  Jesli z zamrażalnika to W6 z sygnałem jeśli jest sygnalizcja wzrostu temperatury a powinna być, świetla lub dzwiękowa lub obydwie
  Rozmrażanie parownika w części górnej: do sprawdzenia grzalki jeśli sa czy są sprawne bo ich zaszronienie będzie powodowalo wzrost temperatury w części górnej.
 • #11
  _prusak_
  Level 23  
  Kupiłem termostat W6. Niestety niewiele się zmieniło - źle dobrałem termostat. Czujnik temperatury jest osobnym układem i czujnik jest na samym dnie zamrażarki.
  Kapilara jest wkładana do komory od dołu do góry skrzyni i ma długość jakieś 80cm. Chwilowo rozwiązałem problem przez podłączenie zamrażarki do układu który cyklicznie załącza i odłącza zamrażarkę co 15 minut. Czy uważacie że termostat W4 A13 1000 ATEA może być lepszym wyborem?
  Parametry techniczne:
  Długość kapilary (czujki): 120cm
  Zakres temperatury termostatu: +3.5/-13 +3.5/-26°C
  Zastanawiam się nad górną temperaturą +3,5°C czy nie będzie to powodowało roztapiania lodów.
 • #12
  kecajk49
  Level 32  
  W4 ma STAŁĄ temperaturę załączania więc odpada, bo zalączy jak wyczuje +3,5°C czyli lody rozmrożone.
  Czy ten W6 to był w tym samym miejscu jak poprzednik? czy dotarł do końca kanalu dla kapilary? *0 cm to niewiele mówi, jak dlugi był poprzedni? bo może kanał dla kapilary jest otwarty i ten nowy wsuniety jest zbyt głęboko?
  Możed jakiś błąd obsadzenia stykow termostau, bowiem sygnałowy też rozłącza ale sygnał i to trwale jeśli temperatura jest odpowiednio niska.
 • #13
  _prusak_
  Level 23  
  Kapilarę termostatu włożyłem do końca kanału bardzo dokładnie i ostrożnie. Poprzedni termostat był zamontowany identycznie. Część kapilary starego termostatu była zwinięta - nie cała była schowana w zamrażarkę. Jest szansa ze zamrażarka była już kiedyś naprawiana nie jest nowa i poprzedni termostat mógł być źle dobrany. Termostat był podłączony pod styki 3 i 4.
 • #14
  kecajk49
  Level 32  
  A jakie temperatury są w rejonie czujnika podczas sterowania czasowego ukladem i czy są odpowiednie?
 • #15
  _prusak_
  Level 23  
  Podczas takiego sterowania temperatura jest w zakresie -17 do -23.
 • #16
  kecajk49
  Level 32  
  W6 obsluguje temperatury z tego obszaru wiec coś innego miesza.
 • #17
  _prusak_
  Level 23  
  Chyba że termostat powinien być np. w obszarze od -4°C. Czy ktoś może mi coś podpowiedzieć? Przeszukałem trochę stron i nie znalazłem takiego termostatu.
 • #18
  kecajk49
  Level 32  
  Musisz sprecyzować o jakiej temperaturze napisaleś?
  Chodzi o temperatury zalączania i wylączania "na zimno"i "na ciepło"gdzie "ciepło" oznacza najwyższe temperatury czyli termostat ustawiony jest w lewym skrajnym polożeniu wtedy mówimy o temperaturach najwyższych i przypisane są mu odpowiednie temperatury "wyłącz" i "załącz" i analogicznie dla skrajnego prawego położenia gdzie temperatuery są najniższe.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Musisz sprecyzować o jakiej temperaturze napisaleś? i jakie są odpowiednie dla tego urządzenia.
  Chodzi o temperatury zalączania i wylączania "na zimno"i "na ciepło"gdzie "ciepło" oznacza najwyższe temperatury czyli termostat ustawiony jest w lewym skrajnym polożeniu wtedy mówimy o temperaturach najwyższych i przypisane są mu odpowiednie temperatury "wyłącz" i "załącz" i analogicznie dla skrajnego prawego położenia gdzie temperatury są najniższe.
 • #19
  TermoT
  Level 11  
  Jeżeli dobór termostatu mechanicznego cię przerasta, zastosuj sterownik elektroniczny np. Geco, Igloo, Eliwell, itp.
 • #20
  _prusak_
  Level 23  
  Termostat W6 o zakresie -12/-18,5 ; -25/-32°C nie zdał egzaminu. Czyli nawet ustawienie w6 w lewym skrajnym położeniu nie spowodowało podwyższenia temperatury w zamrażarce. Z tego wynika że powinienem dobrać termostat o temperaturze np. -4/-8; -10/-14°C. Temperatura którą wskazuje termometr jest o wiele niższa na samym dnie zamrażarki gdzie jest umieszczony czujnik, zaś kapilara jest w obszarze " cieplejszym". Z tego wynika że potrzebuje jakiś termostat z kapilarą większą niż 80cm i z temperaturą załączania kilka °C poniżej zera i żeby się wyłączał w zakresie np. w okolicy -10°C. Szukałem takiego termostatu ale z powodu braku doświadczenia nie znalazłem. Czy pomożecie coś dobrać do parametrów które założyłem?

  Dodano po 16 [minuty]:

  Czy termostat W2 jest dobrym wyborem?
 • #21
  kecajk49
  Level 32  
  zakresy temperatur być może odopwiednie dla Twojego urządzenia bo -2/-17 na cieplo i na zimno -9/-25 a do tego Ręczne odszranianie ze startem przy +6 , ( trzeba wcisnąć guzik zeby uaktywnić odszranianie z końcem przy +6!)